Naše příroda je úžasný ekosystém, který nabízí člověku množství možností, jak mít zdravé nejen tělo, ale i ducha. Ve volné přírodě najdete množství léčivých rostlin, z nichž mnohé jsou, i přes nevýrazný vzhledu, velmi prospěšné pro náš organismus. Velmi mnoho léčivých rostlin roste iv našich klimatických podmínkách, a tudíž si je můžete iu vás doma vypěstovat. Jednou z takových rostlin je i hloh obyčejný, který roste po celé Evropě. Jaké jsou jeho účinky na náš organismus? V jakých formách ho můžete najít? Určitě neváhejte číst dál.
Obsah článku
Hloh obecný – výjimečná rostlina
Hloh obecný je na první pohled všední obyčejná rostlina, resp. strom, ale jeho léčivé účinky z něj dělají výjimečnou rostlinu, kterou jen tak nenajdete. Hloh obecný je rozšířen po celém území Evropy, a tedy naštěstí jeho prospěšné účinky můžeme pocítit i na Slovensku. Výhodou je i to, že si ho můžete vypěstovat i sami doma, přičemž se sbírají plody, květy a listy. Lze však neuvěříte, ale nejvíce si zaplatíte za jeho květy a listy. Zdraví prospěšné účinky rostliny hloh obyčejný pocítí i ženy, protože jim tato rostlina pomáhá během klimakteria.
Hloh obecný se však neomezuje pouze na řešení takového druhu problémů, ale své uplatnění si našel i v receptech tradiční medicíny, kde lidé využívali hlavně jeho plody. Formy, v jakých se vyskytuje hloh obecný, jsou různorodé. Pořídit si můžete čaje, tablety či tinktury. Odborný název této rostliny je Crataegus laevigata. Hloh obecný patří do skupiny trnitých stromů nebo keřů, jejichž výskyt je nejvíce rozšířen v mírném klimatickém pásmu, a právě proto ho najdeme iu nás. Tento trnitý keř má řadu léčivých účinků, přičemž ve starších obdobích se z něj zvykl dělat povidla nebo jej lidé konzumovali surový.
Lidé již od nepaměti (starověku) znali příznivé účinky této rostliny a využívali je na léčbu problémů kardiovaskulárního charakteru. V Asii hloh obyčejný lidé využívali v tradiční medicíně na pomoc při trávicích obtížích (hlavně proti průjmu).
Pěstování a sběr
Jak jsme již zmínili, tuto unikátní léčivou rostlinu si můžete vypěstovat i u vás doma, protože naše země se nachází v mírném klimatickém pásmu. Hloh obecný se může pochlubit nejen svými květy či listy, ale i plody, které jsou využívány nejčastěji.
Co je dobré vědět o pěstování této rostliny?
- Hloh obecný je trnitý strom typický svým bohatým rozvětvený, což umožňuje využít ho i jako živý plot.
- Listy mají dlouhé stopky.
- Hloh obecný kvete v období května až června.
- Jeho plody jsou charakteristické červenou barvou.
- Využívají se hlavně plody, ale zapomenout nemůžeme ani na květiny a listy.
- Vzrůstem může být tento strom vysoký 5-10 m, přičemž nejčastěji ho můžete najít na stráních nebo okrajích lesů.
- Nemusí být využíván pouze za účelem živého plotu, ale i za účelem využití jeho léčivých účinků (čaj, tinktura, zápar).
- Důležité je zajistit hlohu dostatek slunečního záření.
- Tato rostlina nemá v oblibě příliš stinné prostředí.
- Zajistěte dostatečně vlhkou a propustnou půdu.
- Na zalévání není náročný, ale na vláhu určitě nezapomínejte.
- Může být zasazen uprostřed trávníku samostatně, ale růst může iv skupince s ostatními rostlinami.
- Sbírat je možné květiny, když jsou bílé, samostatně nebo spolu s listy.
- Sbírat můžete i zralé červené plody.
Co obsahuje hloh obyčejný?
Tento trnitý keř nabízí své zázračně léčivé účinky díky svému bohatému složení nesmírně prospěšných látek, které byly využívány na maximum už v tradiční medicíně. Obsahuje látky s antioxidačními, zklidňujícími a stimulačními účinky. Ve výsledku jde o bohaté složení, kde najdete nejen různé vitamíny, ale i rostlinné sloučeniny.
- vitamíny – hloh obyčejný se může pochlubit například vitamínem C, který je typický antioxidačními a imunostimulačními účinky, zda vitaminy skupiny B. Nejvíce zastoupeným vitaminem je vitamin B1, který přispívá ke koncentraci, ke správnému fungování cév a nervového systému či vitalitě.
- flavonoidy – jde o polyfenolové látky, jejichž účinky se projevují hlavně na imunitním systému. Tyto látky mají antioxidační účinek a chrání buňky před škodlivými radikály, které způsobují stárnutí. Flavonoidy jsou důležité i pro cévy, srdce, snižují záněty a kromě toho mají i vliv na různé alergie.
- glykosidy – jedná se o kvercitín, vitexín a rutin. Jsou to bioaktivní látky, které se využívají i ve fytoterapii (působí na kardiovaskulární či močový systém a mohou se pochlubit také protizánětlivými účinky.
- třísloviny – posilují imunitní systém a typické jsou i svými antioxidačními či antibakteriálními účinky.
- saponiny – ovlivňují prospěšně na hladinu cholesterolu a na imunitní systém. Pochlubit se mohou i preventivními účinky vůči nádorovým onemocněním.
- aminopuríny – jedná se o rostlinné sloučeniny s regulační funkcí krevního oběhu (usnadňování a stimulace krevního oběhu a zvyšování prichodnosti a propustnosti cév).
- jiné látky – v hlohu obyčejném můžeme najít i jiné látky, k nimž patří triperténovou kyseliny, éterické oleje, pektiny, sacharidy, karoteny, aeskulín, taniny, aminy, anthokyan, acetylcholin, gvanín, adenosin a adenin. Každá z těchto látek má příznivé účinky.
Hloh obecný a jeho účinky
Hloh obecný patří mezi nejléčivější rostliny, které na světě najdete. V praktickém životě je jeho využití opravdu širokospektré. Jeho účinky sahají od fyzického až po mentální zdraví. Tento trnitý keř se využívá jako podpora kardiovaskulárního systému, což se odrazí i na protažení a zpevnění cév. Takovým způsobem dokáže hloh snížit krevní tlak. Kromě toho pocítíte jeho účinky i na vaší náladě či celkovém duševním zdraví, protože se využívá i jako přírodní antidepresivum, a tedy má uklidňující účinek na nervový systém. Uvažovat o jeho užívání je vhodné zejména v psychicky zatěžujících a stresujících obdobích.
Tato rostlina dokáže také stimulovat, resp. nakopnout, imunitní systém, což se projeví na vaší vitalitě po různých běžných onemocněních, které oslabují imunitní systém člověka. Příkladem může být nachlazení či chřipka. Na své si přijdou i ženy, neboť tento keř pomáhá i při různých klimakterických potížích, a to hlavně u těch, které jsou spojeny s duševním stavem či srdcem. Jinak řečeno, hloh pomáhá během menopauzy, kdy jsou běžným jevem depresivní stavy, podrážděnost či výkyvy nálad jako následek hormonální nerovnováhy. Hloh se tedy může pochlubit i zklidňujícími účinky během takovýchto nepříjemných období.
Pojďme si spolu shrnout všechny pozitivní účinky rostliny hloh obyčejný:
- příznivé účinky během menopauzy (klimakteria) – zmírnění příznaků jako bušení srdce či příznivý vliv na negativní změny nálad
- ke zmírnění psychického stresu, navození spánku a celkového klidu
- podpora kardiovaskulárního systému – hloh obyčejný příznivě ovlivňuje cévy, srdce a krevní oběh (zpevňuje cévy, zajišťuje jejich průchodnost, příznivě ovlivňuje srdeční arytmii, podporuje funkci srdečního svalu, pomáhá v lepším prokrvení končetin)
- antioxidační účinky – jeho látky zajišťují prevenci před předčasným stárnutím (vliv na volné radikály útočící na buňky a tkáně)
- podpora imunity a zdraví – imunita pomáhá zlepšovat odolnost organizmu vůči různým onemocněním a kromě toho hloh zlepšuje duševní vitalitu či zvyšuje energii
- uklidňující účinek – tento účinek se projevuje na celkovém zklidnění organismu, lepším usínání a kvalitě spánku, pomáhá při depresivních stavech a stresu, strachu, úzkostných stavech či migrénách
Vedlejší účinky
Jak se říká, každá strana má dvě mince, a proto i léčivá rostlina hloh obyčejný může přinést určité vedlejší nebo nežádoucí účinky. Základem je dodržování doporučeného dávkování. Pokud se chystáte užívat pilulky, doporučujeme dodržovat doporučené dávkování uvedené na etiketě nebo v příbalové dokumentaci. Pokud užíváte hloh obyčejný ve formě tinktury nebo čaje, dávejte si pozor, abyste užívání nepřehnali.
Co je tedy důležité vědět?
- nadměrné užívání této rostliny může způsobit předávkování , náhlý pokles krevního tlaku a poruchy spojené se srdeční frekvencí
- nedoporučujeme kombinovat hloh obyčejný s alkoholem nebo s jistými druhy léků (nitráty, antihypertenziva a různé léky na srdce), protože se mohou vyskytnout příznaky jako nevolnost, únava nebo nadměrné pocení
- těhotné ženy, kojící ženy a děti by hloh obyčejný užívat neměli
- mohou se vyskytnout i alergické reakce
- velký pozor si dávejte i na ospalost jako následek uklidňujících účinků této rostliny
Formy a recepty
Hloh obecný je typický svým využitím v různých formách. V minulosti lidé využívali spíše různé recepty na čaje, odvary či zápary. V dnešní době jsou oblíbenější spíše různé přípravky, tablety či kapsle. Zakoupit si můžete i samostatný prášek s extraktem rostliny, který lze využít různým způsobem (např. Čaj či odvar). Čaj nebo odvar jsou výbornými způsoby, jak využít účinky této rostliny. Zakoupit si můžete hotový produkt, případně si čaj můžete připravit doma ze sušeného extraktu. Doporučujeme využít jednu čajovou lžičku na 2 dl vařící vody.
Velmi oblíbenou formou je i tinktura, kterou si můžete zakoupit například i na internetu. Doporučuje se užívat 15 kapek denně před jídlem. Rádi bychom zmínili však i možnost užívání tablet či kapslí. Jde o méně pracný způsob využití léčivých účinků rostliny hloh obyčejný. Zakoupit si můžete tablety, kde se nachází pouze extrakt z hlohu, nebo jiné tablety, ve kterých se hloh nachází jako součást širšího složení.
Hloh obecný – zkušenosti
Velké množství recenzentů účinky této blahodárné rostliny nepopírá, ba naopak, pochvaluje. Zdůrazňují se hlavně jeho účinky během menopauzy. Kromě toho uživatelům hloh pomohl i na cévy, srdce či krevní oběh. Často skloňovaným pojmem v případě recenzí bývají i zaručené účinky na mentální vitalitu . Tak či onak, s touto rostlinou si zajistíte pevné duševní i fyzické zdraví.
Zajímá vás
Co je to hloh?
Hloh představuje léčivou rostlinu, která roste po celé Evropě, tedy i na Slovensku. Jedná se o trnitý keř, který si snadno dopěstujete iu vás doma.
Na co se používá a jaké má účinky?
Účinky hlohu obyčejného jsou velmi širokospektrální, protože napomáhá nejen duševnímu zdraví, ale také přispívá k správným fyzickým funkcím organismu. Více se dočtete pod nadpisem ,,Hloh obecný a jeho účinky“.
Jak se užívá a dávkuje?
Užívání a dávkování ve velké míře závisí na tom, jakou formu užíváte. Vždy si proto pozorně přečtěte informace na etiketě výrobku, případně se zeptejte kompetentní osoby jak se hloh dávkuje a užívá.
Je hloh jedovatý nebo jedlý?
Hloh obecný je jedlý, nakolik se ve velké míře konzumuje, ať už ve formě čaje, tablet či různých tinktur.
Kdy se sbírá?
Z hlohu mohou sbírat květiny, listy nebo plody. Plody se mohou sbírat když jsou dozrálé, což poznáte jejich červeným zbarvením. Květiny kvetou v období května a června a když dosáhnou bílou barvu, znamená to, že jsou připraveny na sklizeň.
Vybrané zdroje: