Pojem ,,stres“ je v dnešní uspěchané době stále častěji se vyskytujícím problémem u lidí všech generací. Mohli bychom dokonce říci, že stres se stal civilizační chorobou, se kterou se snaží lidstvo efektivně vypořádat. Na první pohled možná problémy se stresem nevypadají vůbec závažně, avšak opak je pravdou. Avšak při dlouhodobém přetrvávání tohoto problému může mít fatální následky na náš organismus.
Obsah článku
Co je to vlastně stres?
Jde o velmi nepříjemný problém, jehož dopady můžeme pocítit téměř v každé oblasti našeho zdraví. Pojďme si tedy společně něco říct o stresu, který je strašákem pro stále více lidí.
Stres z hlediska psychologie bývá označován jako určitá reakce organismu obranného charakteru na podněty z vnějšího prostředí. Nicméně, jak je možné dokázat, že jsme ve stresu? Naše tělo tělo ho projevuje tak jako zevnitř (chemické projevy), tak i navenek (fyziologické projevy). My sami dokážeme říct, že jsme ,,pod stresem“. Vidí to i ostatní lidé, kteří nás pozorují. Tedy jedná se opsychický stav jedince, který očekává určité ohrožení nebo je ohrožován, a zároveň si není jistý, zda jeho organismus se dokáže dostatečně ubránit proti tomuto ohrožení.
V tento moment náš organismus mobilizuje všechny jeho síly, aby napomohly řešení této situace. Netřeba však hledět na stres pouze negativní, protože určitá dávka stresu je pro organismus užitečná, v opačném případě by mohlo dojít k deprivaci (chronické neuspokojování potřeb). Náš organismus chápe stres jako nepříjemnou situaci, a to z toho důvodu, že stres vyvádí naše tělo z rovnovážného stavu, a tedy dostává se do jakési nerovnováhy. Organismus reaguje tím, že zapojuje všechny své mechanismy, aby stresovou situaci ustál. Z krátkodobého hlediska může povzbudit k vyššímu výkonu, ale při dlouhodobém přetrvávají nám může zkomplikovat zdravotní stav. Více k tématu Co je stres?
Spouštěče stresu
Obecně za každým problémem jsou určité důvody. Není to jinak ani se stresem. Důležité je najít řešení tohoto důvodu, resp. pochopit, proč vlastně tento důvod vznikl. Pokud bychom ignorovali projevy našeho těla, které nám signalizují, že něco prostě není v pořádku, tak se náš organismus oslabí a vrátí nám to is úroky v podobě zhoršení našeho zdravotního stavu. Mezi hlavní spouštěče stresu patří těžko zvládnutelné životní překážky a nástrahy, které nás potkají během našeho života, a jinak se jim říká stresory. Jak dělíme stres?
- 1) pozitivní – Stav, kdy očekáváme události, které mají v nás mají vyvolat pozitivní Tento pozitivní stres je známý tím, že zlepšuje výkon a tvořivost.
- 2) negativní – V tomto případě jde o nepříznivé Negativní stres je mnohem nebezpečnější. Příkladem může být psychický tlak v práci, ve škole a podobně.
- 3) specifický– Tento druh stresu je charakteristický tím, že je záměrně vyvolaný. Po takto vyvolaném stresu následuje uvolnění. Příkladem jsou adrenalinové sporty.
Jak můžeme vidět, slovo stres je často kategorizované do 3 kategorií podle typu emocí, které prožíváme nebo které nás v budoucnu čekají. V žádném případě nikdy stres nepodceňujte. Snažte se pochopit příčiny jeho vzniku a v závislosti od toho se snažte zpomalit, nebo nasadit správnou léčbu.
Příznaky stresu
Jak však zjistíme, že naše tělo je ve stresu? Projevů může být nepočítaně v závislosti na stadia a intenzity. Samotné příznaky víme rozdělit do různých skupin.
A) Fyzické
Jak již název napovídá, tyto příznaky nejsnáze zjistíme na řeči našeho těla, které nám vlastně touto cestou dává najevo, že něco není tak, jak má být. Proto tyto fyziologické příznaky stresu považujeme za nejsnadněji rozeznatelné a rozhodně je třeba začít ihned po výskytu řešit, abychom se vyhnuli zbytečným zdravotním komplikacím. Mezi nejčastější fyzické příznaky stresu patří:
- Situační hypertenze
Lidský organismus během stresu reaguje náhlým zvýšením krevního tlaku do nadprůměrných hodnot. V tomto případě pocítí zvýšení krevního tlaku i lidé, kteří užívají léky na tento problém. Tyto léky, i když mají úlohu snížit krevní tlak, v případě řešení problémů se stresem se jejich efektivita výrazně snižuje.
- Oslabení obranyschopnosti lidského organismu
Pokud stres ve Vašem případě trvá delší dobu, než je obvyklé, tak na to adekvátně Vaše tělo bude reagovat. Lidské tělo nedokáže v případě dlouhodobého trvání stresových problémů efektivně bojovat proti běžným infekcím, což způsobuje opakující se onemocnění, jako jsou herpesy či různé virózy. Možná jste také nevěděli, ale stres, jako zákeřný problém, také ovlivňuje činnost lymfocytů, a to tak, že snižuje jejich přirozené schopnosti, a právě i toto je důvodem, proč máme během stresu sníženou imunitu.
Další fyzické příznaky stresu
- Nepříjemný pocit píchání pod pravým podžebří
Stres je mimo jiné zodpovědný i za jiné nepříjemnosti, jako je například bodavá bolest pod žebry. Je spouštěčem křečí, které se projeví v oblasti žlučovodu. Co z toho pro nás vyplývá? Pouze nepříjemná bolest žlučníku a také již zmíněného píchání pod pravým žebrovým obloukem. Pokud nás tato bolest potká, řekněme, v práci během náročného dne, nebo ve škole během testu či písemky, určitě to nebude příjemná zkušenost.
- Svalové křeče a bolest v oblasti dolních končetin
Tento problém, který se týká i aktivně působících sportovců, vzniká z toho důvodu, že v období stresu v svalových tkáních dochází k výměně magnezitových a vápníkových kationtů, což je příčinou nepříjemných křečí kosterních svalů, a to zejména v dolních končetinách. Po uvolnění organismu, pod kterým rozumíme odeznění stresu, nastává uvolnění svalového křeči a přichází bolest, která může člověka výrazně omezit v každodenních aktivitách.
- Neobvykle časté močení
Zmíněné svalové křeče se neomezují pouze na kosterní svaly, ale mohou se také projevit například v oblasti močového měchýře, a právě tento jev způsobuje častou potřebu močení. Takový stav může nastat pár hodin před událostí, která v tomto případě zapříčiňuje stres, např. vystoupení na veřejnosti nebo během zkouškového období na vysoké škole, kdy je člověk vystavován obrovskému tlaku.
B) Psychické
U většiny lidí se nejprve projeví psychické příznaky stresu, než ty fyzické, avšak na druhé straně stále platí fakt, že ty fyzické nebo fyziologické, jsou v mnohem větší míře rozeznatelné na první pohled. Nejčastějšími projevy jsou nervozita, podrážděnost, neschopnost zařadit si úkoly a problémy se spánkem. Tyto naoko nezávažné problémy mohou vyústit do fáze totálního útlumu až lhostejnosti, která je jistou formou stresu, kdy naše tělo již nedokáže reagovat a bránit se nepříznivým podmínkám. Závažnějšími problémy, které mohou nastat, jsou následující:
- 1) Úzkostné stavy
Pocity nejistoty, zda případného neúspěchu, mohou vést k závažnému psychickému problému, kterým je úzkost. Tento stav vzniká nejen při různých situacích ohrožení, ale také je jednou z reakcí na stresové situace. Jak se úzkost projevuje? Mysl člověka je zaplavena pocity strachu a obav, které člověka neopouštějí ani po odeznění stresové situace. Následkem tohoto může být nespavost, a to z toho důvodu, že jednotlivec je pod stresem iv noci, kdy na něj dolehnou všechny povinnosti a nedaří se mu usnout.
- 2) Panika
Narušení duševní rovnováhy dokáže způsobit i vážný stav, který se objevuje v období stresu, a vyznačuje se nekoordinovaným chováním lidí, tedy panikou. Panika je zodpovědná za to, že lidé, kteří ji pociťují, nedokáží reálně zhodnotit jednotlivé situace ,,střízlivou“ hlavou a podléhají vnějším vlivům. I to je jeden z důvodů, proč může stres zkomplikovat život a chování jednotlivce. Projevy paniky jsou:
- emoční labilita
- zvýšená citlivost člověka
- podrážděnost
- časté kladení si otázky: ,,Co budu dělat, pokud to náhodou nezvládnu?“
- 3) Tréma
Mnozí lidé často zažívají tento nepříjemný pocit napětí, se kterým jednotlivec přichází do kontaktu obvykle před jistou očekávanou událostí, jako například prezentace před publikem, zkouška, nebo vystoupení na veřejnosti. Dokážeme ji rozpoznat prostřednictvím bušení srdce, bledosti, pocity staženého hrdla a mdlobami.
C) Stres a jeho jiné příznaky
Kromě výše uvedených příznaků může stres zapůsobit v kterékoli oblasti našeho těla. Ze zkušeností lidí se časem zpozorovali méně závažné příznaky stresu.
- problémy trávicí soustavy – průjmy a bolesti břicha, nadýmání, nechutenství
- kardiovaskulární problémy – bušení srdce, arytmie, bolest a svírání hrudní kosti
- svalové napětí – v oblasti krku a zad
- časté bolesti hlavy
- točení hlavy ze stresu
- píchání u srdce
- problémy se soustředěním zraku, dvojité vidění
- psychické problémy, výrazné změny nálad, podrážděnost, úzkostlivost, problémy soustředění
- vyrážky na obličeji
- migréna
- pokles sexuální touhy
Pokud jste již našli na svém těle něco neobvyklého a zapadá do jedné z kategorie příznaků stresu, tak byste v první řadě měly přijmout konkrétní opatření k vyřešení daného problému. Návštěva lékaře může být také jedním z řešení, avšak jelikož je stres v první řadě výsledkem dnešní moderní uspěchané doby, tak byste si měli dopřát více odpočinku, pokud je to možné, a alespoň na chvilku zpomalit, protože Vaše tělo také není nevyčerpatelný zdroj energie.
Proč vzniká stres?
Existence stresu u lidí je zapříčiněna mnoha faktory, které jednak můžeme, ale někdy i nemůžeme ovlivnit. Tak či onak, důležité je, aby se v momentě těžké situace naše psychika zocelila alespoň tak, aby se naše tělo nemuselo vydat signál mozku, že něco není v pořádku, a tím pádem, aby se náš organismus nemusel oslabovat. A vlastně samotná snížená obranyschopnost organizmu je tou základní příčinou, proč se s naším tělem dějí ,,podivné věci“. Není to tedy samotný stres, který by byl počátkem našich problémů. Stres je jen odrazem toho, že nám tělo dává signál, aby jsme řešili problém, který ho zapříčinil.
Na druhé straně ne všechny životní problémy, které zapříčiňují existenci stresu, dokážeme svou vůlí ovlivnit, v takovém případě už na řadu přicházejí osvědčené metody, které snižují hladinu stresu v našem těle. Mezi tyto metody patří například různé relaxační aktivity, návštěva profesionálních cvičení av neposlední řadě i výživové doplňky stravy a léky.
Příčiny stresu mohou být různého charakteru. Obvykle jsou tyto příčiny spojovány s nevšedními situacemi v našem životě, t. j. těmi, které naše nervová soustava nevyhodnocuje jako běžné nebo opakované. Chystáte se na maturitu nebo státní zkoušku? Všechny tyto momenty se vyskytují pouze jednou za život. Člověk tvrdě pracuje, aby se vůbec k těmto momentem mohl přiblížit, a proto se přirozeně ,,bojíme“ neúspěchu. Avšak celý tento strach se však odehrává v našem podvědomí, nejde o nic, co bychom si naší vůlí přivolali.
Stres a jeho fyzické příčiny
Možná bude pro Vás novinkou, že jednotlivé příčiny, které jsou zodpovědné za výskyt stresu, dokážeme rozdělit do skupin podle určitých kritérií. Co se týče fyzických příčin vzniku stresu, tak ty bychom mohli popsat tím způsobem, že jednotlivec je nedokáže ovlivnit, prostě mu jen tak ,,přijdou do cesty“.
- Okolní stres – Když se člověk sám vyskytne v prostředí plném stresu, uspěchaných lidí av prostředí, kde se jednoduše nedá zastavit, stres pohltí i jeho samého. Doporučujeme proto v co největší míře vyhýbat takovému prostředí, pokud to Vaše aktivity samozřejmě dovolují.
- Životní události – Asi už každému z nás se stalo, že musel překonat určité události, které ho hluboce zasáhly, a ty nepříjemné události přišly nečekaně. Naše psychika prostě v takových případech na takové situace není připravena, a proto naše tělo reaguje stresem.
- Stres v práci – I Vy jste už určitě někdy byli pod tlakem a návalem práce, kterou jste museli stihnout do určitého termínu, a Váš šéf Vám také situaci nenapomáhal. Finanční ohodnocení? Nechodí Vám například výplata? Všechny tyto okolnosti mohou mít za následek stres, a tedy mohou negativním způsobem ovlivnit v konečném důsledku i Váš zdravotní stav.
- Únava a propracovanost – Důležitým krokem k prevenci výskytu stresu je zpomalení. Zpomalení ve smyslu odpočinku a relaxace. Jednoduše, pokud cítíte, že jste unavení a přepracovaní, není důvod ještě zvyšovat na výkonnosti. Jednoduše, Vaše tělo funguje na principu práce a odpočinku. Pokud Vám organismus dává signál, že je třeba zastavit, tak je nezbytné tak učinit.
Stres a jeho psychické příčiny
Psychické příčiny jsou nejčastější důvody, proč vůbec stres vzniká. Psychické příčiny jsou na rozdíl od těch fyzických kontrolovatelné vůlí jednotlivce. Takže i my můžeme občas sami hrát důležitou roli při regulaci stresu. Psychické příčiny mají zárodek pouze v hlavě každého z nás, a to je ten největší rozdíl oproti fyzickým příčinám, při kterých stres přichází z prostředí, ve kterém trávíme čas, nebo z okolností, které nemůžeme ovlivnit.
- Pocit ohrožení – Pokud se člověk cítí z jakýchkoliv důvodů ohrožen, tj je ohrožena jeho komfortní zóna a musí z ní vyjít, tak v mnoha případech bude pod stresem, protože takovou situaci ještě nikdy nemusel řešit. Ale je třeba mít na zřeteli, že stále říkáme, že pocit ohrožení v konkrétním případě vzniká v hlavě tohoto jedince. Jiní lidé se ve stejném případě nemusejí cítit ohroženi a nebudou pod stresem.
- Strach – Následkem pocitu ohrožení může být i strach, který je také spouštěčem Kromě toho nám strach v naší hlavě produkuje katastrofální scénáře, které nemusí být vůbec realitě blízké.
- Nerozhodnost – Když se člověk neví rozhodnout, znamená to, že má pocit nejistoty, a tedy jakoby ztrácí kontrolu nad sebou samým, co ho přivádí do rozpaků, a opět přivolává stres.
- Závislost na uspěchaném životním stylu – Tím, že dnešní svět rychle postupuje, i samotný životní styl jde na plné obrátky a každý člověk si chce udržet krok nejen s dobou, ale i krok s ostatními. Moderní doba doslova mnoha lidí až ,,uvězní“ ve své rychlosti, a tito lidé se stávají závislí, protože nechtějí o nic přijít.
- Vnitřní stres – Existuje velké množství lidí, kteří chtějí být jednoduše ve všem nejlepší, a proto se stávají perfekcionisté. Tím, že mají nastavené vysoké standardy, neustále se je snaží překonávat a udržovat. U těchto lidí stres může vzniknout ze strachu něco neprovést tak ideální, jak si to představují.
Stresové hormony
Katecholaminy
Stres ve výrazné míře ovlivňují i hormony. Známe několik tzv. stresových hormonů – katecholaminy a kortizol. Reakcí nadledvin je vylučování dvou konkrétních katecholaminů – adrenalinu a noradrenalinu. Jak dále ovlivňují naše tělo tyto hormony? Po proniknutí katecholaminů do oběhové soustavy se zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak, trávicí schopnosti se naopak snižují, alarmuje se Vaše vnímání. Zvyšuje se také hladina krevního cukru a volných mastných kyselin.
Katecholaminy můžeme vnímat jako signalizátory pro nervový systém, které jsou zodpovědné za zprostředkování bezprostřední a krátkodobé reakce na stres. U sportovců jsou tyto dva hormony velmi známé, a to z toho důvodu, že při provádění fyzické aktivity se jejich hladina zvyšuje, a jejich úkolem je potlačení vylučování inzulínu, který by v opačném případě snížil hladinu krevního cukru. Krevní cukr je důležitý při provádění fyzické aktivity, a tudíž je zdrojem energie. Takový krátkodobý stres ovlivňuje organismus pozitivní. Taková situace nastává v našem těle i během stresu.
Kortizol
Na druhé straně kortizol působí v našem organismu dlouhodobě na rozdíl od katecholaminů, jejichž účinek v našem těle je pouze krátkodobý. Tento hormon má schopnost rozkládat svalové tkáně, tedy přeměňovat jejich bílkoviny na energii (glukózu). Tímto hormonem je naše tělo zaplavené iv situacích, o kterých byste to možná ani neřekli. Jedná se o:
- vystavení chladu
- hladovění
- operaci
- krvácení
- zranění
- infekci
- bolest
- přehnanou fyzickou aktivitu
Zvýšená hladina vyloučeného kortizolu v našem organismu způsobuje mimo jiné i emotivní a duševní stres. Právě tento hormon je zodpovědný za uvedení mechanismů našeho organismu do pohybu, což slouží k obranu našeho těla před jistým tlakem, kterému je člověk vystaven. Tento hormon postupně zaplaví celé naše tělo a svou daň si vybírá zejména na našem spánku. Jeho nadprůměrná hladina našemu tělu zabraňuje usnout, a to i v případě, kdy jsme nadmíru unavení, a následkem těchto okolností je pozdní usínání a nevyspání následující den.
Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč během stresu dochází k bolestem v určitých oblastech těla? Opět se za to může kortizol, který se svou nadměrnou hodnotou přináší i nadměrnou hodnotu prolaktinu, který je zodpovědný za zvýšení citlivosti na bolest, zejména v oblasti zad a svalů. Mimo jiné kortizol působí i na mozek, který ,,díky“ němu vnímá bolest mnohem intenzivněji.
Fáze stresu
Možná byste neřekli, ale stres z odborného hlediska můžeme dělit na několik fáze. O jakých fázích mluvíme? Existují 3 tzv. stresové fáze. Budeme se jim podrobněji věnovat v následujících řádcích.
1. fáze poplachu
Jedná se o jakýsi ,,alarm“ pro naše tělo. Mohli bychom ho připodobnit k výzvě, aby naše tělo učinilo určitou změnu. Člověk je tvor inteligentní, a proto by si měl v této první fázi uvědomit možnost vzniku stresu nebo stresové situace. Nabízí se mu možnost, aby potenciální budoucí problém řešil a snížil možnost jeho výskytu. Pokud tyto již zmíněné kroky proběhnou úspěšně, k stresu vůbec nemusí dojít.
Tedy každý jeden jednotlivec se stresu dokáže vyhnout, nebo ho alespoň omezit. V opačném případě se začnou projevovat další příznaky stresu a člověk už nemá dostatek energie a síly vzepřít se tomuto problému.
2. fáze odolávání
Postupně se dostáváme do druhé fáze – do fáze odolávání. Čím je tato fáze typická? Člověk po neúspěšném ,,boji“ v první fázi prostě nedokázal učinit změnu v podobě odstranění jakýchkoliv náznaků stresu. V této druhé fázi jednotlivec bojuje se vzniklou situací, které se však snaží odolávat. Časem si člověk uvědomuje, že prostě existují situace, které jsou nad jeho síly.
Během tohoto období organismus spotřebuje enormní množství energie, ať už fyzické nebo psychické, a následkem tohoto je postupné snižování produktivity a efektivity. Člověk se dostává do situace, kdy ztrácí jakoukoliv naději na změnu, ještě více ztrácí na síle a energii, hledá oporu, která by mu nabídla ,,záchrannou“ ruku, a vytáhla ho z tohoto nezáviděníhodné problému. Toto vše je doprovázeno pocity strachu a selhání.
3. fáze vyčerpání
Poslední třetí fáze představuje zlomový moment, kdy naše tělo jednoduše přehrává, a úplně se poddává této ,,zákeřné nemoci“. Stres je největší nepřítel člověka a bohužel jediným, kdo ho může porazit, je sám člověk, jeho pevná vůle a odvaha.
Jakým způsobem je možné zastriehnuť, že se člověk nachází v této poslední fázi? Nastává obrovské vyčerpání, únava, deprese nebo úzkost. V případě stresu se vyčerpanost a únava vůbec nepodobají únavě vzniklé po fyzické námaze. Mluvíme o tzv. patologické únavě, jejíž charakteristickými průvodními znaky, jsou nervozita, napětí, podrážděnost, poruchy spánku a koncentrace, apatie či pocit hněvu.
Stres je komplexním problémem, který prochází v člověku tzv. 3 fázemi. Tyto fáze jsou důležité zejména z toho hlediska, že člověk může během nich výrazným způsobem ovlivnit, zda se ho stres zmocní nebo ne. Důležitá je pevná vůle, racionalita a maximální klid.
Emocionální stres
Emocionální stres je jeden z největších problémů v současnosti. Je spojen s Vašimi emocemi. Někdy si ho ani nemusíte uvědomovat, ale dokáže nadělat takové problémy, že jejich časem pocítíte i na svém zdraví. Nejzákladnější fakta o emocionálním stresu, které byste měli znát, víme vyjádřit následovně:
- Jde o nejběžnější druh stresu.
- Jeho nejzákladnější vlastností je jeho velká podobnost k depresi. V některých případech k ní může dokonce časem vést.
- Postupem času může člověk dokonce rapidně zhubnout nebo přibrat díky dlouhotrvajícímu emocionálnímu stresu.
- Dalším nepříznivým účinkům tohoto druhu stresu je fakt, že můžete pocítit změny ve Vašem spánku (změny k horšímu).
- Možností je i pocit izolace a samoty a Vaším velkým problémem bude změna nálad.
- Pokud jde o další negativní dopady emocionálního stresu na náš organismus, tak se člověk může setkat is úzkostí, výpadky paměti, vyčerpaností, nechutí setkávat se s blízkými, nechutí do sexuálních aktivit a změny nálad, které každý okolo Vás snadno pozná.
Důležité je, kromě již výše zmíněných nepříznivých účinků emocionálního stresu na náš organismus, říci, že tento druh stresu může výrazným způsobem ovlivnit celkovou kvalitu Vašeho momentálního i budoucího života. Každý se někdy může setkat s těmito příznaky, ale pokud přetrvávají dlouhodobě, může to být příznakem, že emocionální stres Vás přemohl, a je třeba s ním začít bojovat a řešit ho.
Chronický stres
Možná jste už někdy o pojmu ,,chronický stres“ slyšeli. Z odborného hlediska je chronický stres definován jako stres, který je jiného než krátkodobého charakteru, člověk se ho nedokáže během krátké doby zbavit, respektive s ním bojovat. Jaký je rozdíl mezi chronickým stresem a krátkodobým? Chronický stres dokáže v dlouhodobém horizontu způsobit mnohem větší zdravotní potíže. Logicky z toho vyplývá, že krátkodobý stres nemá velké negativní dopady na kvalitu našeho života. Jednoduše přijde, člověk s ním úspěšně bojuje, a nakonec odejde bez zanechání vážnějších problémů.
Dlouhodobý nebo jinak řečeno často opakující se stres, má větší potenciál přinést člověku závažná onemocnění. Příkladem takových onemocnění mohou být:
- vysoký krevní tlak
- oslabení imunitného systému, které může zapříčinit různé běžné onemocnění
- alergické kožní reakce
- bolesti jakéhokoliv druhu
- psychické problémy
Všechny nepříznivé vlivy na lidský organismus tohoto dlouhodobého stresu prostě není možné obsáhnout, protože stres může být obecně spouštěčem v podstatě jakéhokoliv onemocnění v různých sférách našeho organizmu.
Odbourávání stresu
Pokud jste se dostali až sem, určitě už co-to o stresu víte, a proto před námi stojí důležitá, až přímo základní otázka: ,,Co se stresem, pokud jsme se mu nevyhnuli?“ Na tuto otázku umíme odpovědět různými způsoby. Poradíme vám, jak nejlépe zvládnout stresové situace, a tím pádem výrazným způsobem redukovat stres, nebo jej zcela odbourat.
- Dostatečný a kvalitní spánek – U dospělého jedince se doporučuje 7-8
- Vyvážená strava – Namísto sladkostí sáhněte raději po zelenině a ovocii, ideální volbou jsou i potraviny s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin.
- Fyzická aktivita – Dostatečný pohyb a cvičení odbourávají stres, ideálně a nenáročné alternativy jsou: jízda na kole, plavání, jóga a dechová cvičení.
- Přísun vitaminů – Důležitý je zejména vitamin C, nejlépe ve formě čerstvého ovoce – netřeba také zanedbat hořčík, který je velmi důležitý.
- Rozdělení času – Time management je nezbytný pro efektivní zvládnutí každodenních povinností, což také napomáhá k prevenci stresu.
Stres není obecně považován za určitý typ nemoci, a proto pojem ,,léčba stresu“ není úplně adekvátní, protože stres jednoduše vyléčit nelze. Pokud mluvíme o stresu, můžeme se pouze zaměřit na jeho odbourávání. To znamená, odbourávání pomocí osvědčených způsobů, které může realizovat každý jeden z nás bez striktní nutnosti návštěvy lékaře. a to je vlastně základní rozdíl mezi stresem a jinou nemocí, se kterou si jen tak sami lehce neporadíme, a potřebujeme odbornou pomoc.
Jak zvládat stres a jak se ho zbavit?
Mít pod kontrolou stres v dnešní uspěchané době by mělo být prioritou pro každého člověka, pokud se chce vyhnout potenciálním onemocněním nebo jiným problémům v jeho organismu. Jakých záchytných bodů by se měl člověk držet, pokud se již u něj vyskytuje stres buď krátkodobě nebo dlouhodobě (dlouhodobý stres = chronický)?
- V první řadě by si člověk měl najít každý den pár minut pro relaxační aktivity a úplné ,,vypnutí“.
- Každý den by měl člověk myslet na to, že může svou pozitivní energií a vůlí omezit nebo dokonce až úplně odstranit stres ze svého života.
- Důležité je uvědomit si, co je důvodem Vašeho stresu. Práce, rodina, nečekaná životní událost. Cokoliv, proč vůbec ,,musel“ stres vzniknout.
- Hledejte řešení, jak spouštěče stresu budete eliminovat.
- Zamyslete se však nad tím, zda dočasné řešení potlačující stres budou do budoucna efektivně.
- Alkohol, přejídání, kouření, vysedávání před počítačem nebo televizí prostě není dobrým a pro organismus zdravým řešením.
- Vhodnější alternativou, jak řešit Vaše stresové potíže, je provádění aktivit, které Vám odvrátí pozornost od důvodů vzniku stresu (sportovní aktivity, čtení knih, koníčky a podobně).
- Je důležité, abyste v každém případě nebyly pasivním člověkem, ale aktivním iniciátorem změny ve Vašem životě, tj snažte se zcela odloučit od jiných problémů, jednoduše zahoďte všechno za hlavu.
- Víte, jaké je zlaté pravidlo v životě každého z nás?Některé věci jednoduše změnit nemůžeme, můžeme změnit pouze sebe a svůj přístup ke svému zdraví a emocím.
- A dostáváme se k jedné z nejdůležitějších věcí v životě, a to k našemu kvalitnímu a dostatečnému spánku.
https://youtu.be/4ZpacIcWxjI
Cvičení
Ve výše uváděných řadách jsme se zmínili o relaxačních aktivitách, které mohou výrazným způsobem pomoci člověku se zvládáním stresu a stresových situací. Cvičení jsou jedním z nejlepších způsobů, jak dostat stres pod naši kontrolu. Fyzická aktivita je obecně považována za ,,únik“ ze psychické zátěže a problémů. Nejenže Vám cvičení pomohou udržet si dobrou postavu a zdraví, ale v neposlední řadě jsou odpovědné i za vylučování hormonů štěstí, které stres redukují, případně úplně odbourávají.
Po fyzické aktivitě se cítí člověk šťastnější a vyrovnanější než předtím, než se do cvičení jen pustil. Jaké nejčastější cvičení jsou doporučené v případě stresu a stresových problémů?
- vysoce energetické aktivity jako běh, tanec, bruslení – Tyto aktivity také zvyšují i srdeční tep, což umožňuje uvolňování endorfinů.
- jóga – Toto cvičení je charakteristické tím, že při něm člověk zapojuje různé oblasti svého těla. Jde hlavně o pomalé pohyby ve spojení s hlubokým a správným dýcháním. Jóga v nás má vyvolat pocity harmonie a duševní vyrovnanosti.
- tai-chi – Toto asijské cvičení bychom mohli připodobnit józe. Člověk zapojuje celé tělo a aplikuje správně dýchací techniky.
- pilates – Pilates představuje sérii kontrolovaných pohybů a cvičení na podložce. Pilates je založen na principu budování zpevnění, pružnosti a vytrvalosti těla.
- bojová umění – Pokud se člověk dá na bojová umění, tyto mu mohou pomoci vybudovat lepší soustředěnost, sílu, vytrvalost a hlavně ,,vypuštění“ všeho tlaku a napětí ze svého těla.
- týmové sporty – Jedním ze způsobů, jak lze potlačit stres, je také participace na týmových sportech jako fotbal, hokej, vodní polo, házená, basketbal. Tyto aktivity pomáhají uvolnit stres tím více, pokud sportujete se svými blízkými.
- cyklistika, běžkování – Tyto vytrvalostní sporty Vám pomohou ,,vypustit“ páru zejména tím, že se nacházíte na čerstvém vzduchu, mění se Vám kolem prostředí, jednoduše jste v přírodě, která uklidňuje.
Antistresové omalovánky
Mezi nejmodernější metody, jak se vypořádat se stresem 21. století, jsou antistresové omalovánky. Takový druh uvolnění stresu a napětí není však na světě dlouho. Můžeme hovořit pouze o několika letech. Říci exaktně, zda Vám stresové omalovánky opravdu pomohou, amen nevíme, protože, jak už to v životě bývá, vše je o konkrétním jednotlivci. Doporučujeme je určitě však vyzkoušet, abyste poznali jejich reálný efekt na Váš organismus.
Jak fungují antistresové omalovánky? Najděte si denně chvilku čas pro sebe v podobě vybarvování rozličných antistresových obrázků, které zakoupíte dnes běžně v papírnictví. Odborníci přišli na to, že nejvhodnější dobou pro vybarvování těchto obrázků je pozdní večer, resp. doba těsně před spaním. Pokud budete dodržovat tuto zásadu, uděláte tím pouze dobře pro své zdraví. Vymalovávání antistresových obrázků před spaním zlepšuje Vaši pozornost a kreativitu.
Antistresové hračky
Mnoho odborníků se shoduje na tom, že hračky nemusí být určeny vysloveně pouze pro děti na zábavu. Postupem času se vyvinuly hračky, které mají pomáhat lidem uvolňovat napětí, nervozitu a stres, tedy nejsou určeny přímo na zábavu. Které konkrétní hračky jsou považovány za ty, které Vám opravdu mají ve Vašich problémech se stresem pomoci?
V posledních letech je v popředí jedna zajímavá hračka, jejímž primárním účelem je redukce stresu, napětí a nervozity. Hledáte relax a klid? Tak pro Vás je určena právě moderní hračka fidget spinner. Podstatou celé hračky je uvolňování stresu pomocí toho, že hračku točíte. Tato ,,aktivita“ pomáhá zvyšovat koncentraci právě na tuto hračku, a tím pádem Vás zbavuje od myšlení na jiné negativní problémy a emoce.
- antistresové míčky – Tyto mohou být v různých formách, jsou běžně dostupné v hračkářstvích. Fantazii se meze nekladou, a proto i tyto hračky mohou být někdy velmi zajímavé.
- antistresové předměty jiného druhu – V tomto případě už člověk narazí i na hračky, které jsou intimnějšího charakteru ( antistresový zub, antistresové prsa a podobně).
Antistresová hudba
Stačí, když se uvolníte, zavřete oči a ponoříte se do hudby bez vedlejších vjemů. Vaše mysl musí být čistá.
Léky na stres
V případě, že jednotlivec vyzkoušel všechny námi uvedené kroky výše na odbourání stresu, tak je nutné vyřešit všechny potíže se stresem už jen ,,drsnějším“ způsobem, a to užíváním léků. Stres je závažným problémem, který může vyústit do ještě závažnějších zdravotních potíží. v první řadě nemůžeme říkat, že známe ,,léky na stres“ v pravém slova smyslu. Pokud tedy mluvíme o lécích na stres, máme na mysli spíše antidepresiva, které se užívají až v těch nejtěžších případech, tedy například až při vyústění stresu do depresí nebo těžkých psychických problémů.
Mezi nejznámější antidepresiva patří tyto léky:
- Olwexya – Přípravek je určen zejména k léčbě deprese u dospělých lidí.
- Elicea – Také řeší problém deprese. Jde zejména o dlouhotrvající
Kromě toho existují i další antidepresiva, které směřují zejména k léčbě těžších depresí. Mezi ně patří například: Wellbutrin, TRITTICO, Velaxin.
Výživové doplňky
Výživové doplňky jsou mírnějším způsobem ,,léčby“ stresu, protože jejich účinky jsou mnohem slabší než antidepresiva, jejichž užívání je spojeno s těžšími psychickými problémy. Obecně se proto nedoporučuje užívání antidepresiv v případech, kdy se například pouze dočasně nacházíte ve stresu. Jiná situace by nastala v případě, že byste byli pod stresem již delší dobu, a nebylo by jiného východiska. Jaké výživové doplňky se nejčastěji doporučují na řešení problémů lidí se stresem?
- Magne B6 Forte – Kombinace hořčíku a vitaminu B6 snižuje napětí a stres.
- Persen – Tento výživový doplněk je vhodný k léčbě mírných poruch, má uklidňující účinek podobně jako Magne B6 Forte a je založen na přírodní bázi, což je určitě výhoda.
Přírodní alternativy
V první řadě je na každém člověku, jak naloží s informacemi, které obdrží ohledně jiných způsobů odbourávání stresu. K jedním z těchto způsobů určitě patří i přírodní alternativy.
- Třezalkový čaj – Tento čaj má na naše tělo uklidňující účinky, a tedy dokáže výrazným způsobem přispět k duševní rovnováze a zdravému spánku.
- Čaj z meduňky lékařské – Podobně jako třezalkový čaj má meduňka lékařská zklidňující účinky, dokáže zmírnit a snížit napětí a stres, který pociťujeme.
Kromě těchto zmíněných alternativních způsobů odbourávání stresu existují ještě mnohé látky, které se podílejí na snižování stresu. Jednou z takových látek je určitě i kurkumin obsažený v klasickém kari koření nebo v kurkumě .
Když stres způsobí nebo je v kombinaci:
Největší nepřítel člověka a dnešní doby stres může v kombinaci s jinými faktory ještě navýšit zdravotní problémy člověka. Je proto nutné znát, jaké negativní dopady má stres s jinými okolnostmi na naše psychické a fyzické zdraví, av závislosti na těchto informací se snažit předcházet nepříznivým vlivům, respektive zhoršování našeho celkového zdravotního stavu.
Špatné trávení a bolesti břicha
Vliv tohoto problému na zdraví člověka, jehož zárodek je právě ve stresu a špatné životosprávě, se může lišit od jednotlivce k jednotlivci. Roli hraje mnoho faktorů. Stres jako takový však přímo není spouštěčem špatného trávení a bolestí břicha, ale právě nesprávné stravování se, které je již výsledkem našich stresových problémů. Strava je počátek zdravého a přirozeného trávení. Bez stresu a nekvalitní, resp. nesprávné a nevyvážené stravy, by člověk nemusel trpět tímto velmi nepříjemným problémem.
Žaludek je ,,nervózní“ s námi av období stresu probíhá zvláštní proces zvyšování vylučování kyseliny solné a pepsinu a nadprůměrně pracuje i střevní peristaltika. Tento proces může z dlouhodobého hlediska vyústit do závažnějších trávicích problémů.
Stres a únava
Únava je stavem lidského těla, kdy spotřebuje veškerou energii, kterou v sobě mělo. Naším úkolem je tuto energii doplnit v podobě odpočinku. Avšak možná jste nevěděli, ale stres funguje podobným způsobem jako fyzická či psychická námaha. Stres představuje stav, který je pro lidský organismus vyčerpávající a nežádoucí. I když si stres nemusíme připouštět, resp. se ho snažíme omezovat nebo eliminovat, on samotný je stále ,,přítomen“ v našem těle.
Lidské tělo ho vnímá, a proto nám dává signály, že něco není v pořádku, tím spotřebuje větší množství energie, které by jinak použilo na jiné procesy a aktivity, a kvůli tomu se cítíme nakonec unavení.
Rakovina a stres
Jak již bylo nejednou zmiňované, stres napomáhá ke vzniku různých onemocnění, a výjimkou není ani rakovina. Chronický stres může způsobit i takovéto závažné problémy či způsobit jejich rychlé šíření v rámci našeho organizmu. Během stresu nastává v našem těle jistý rozruch, mluvíme o tzv. psychicko-metabolické bouři, což představuje náhlou a nepřirozenou změnu v organismu, a tím pádem se náš organismus stává mnohem náchylnější na různé zdravotní potíže, které mohou v těch nejhorších případech vyústit až do rakoviny.
Vliv stresu na srdce a arytmii
Možná mnozí z Vás, kteří čtou tento článek, mají problémy se srdcem. Doporučujeme vyhledat lékaře zda se náhodou nejedná o problém, který vznikl jako reakce organismu na chronický stres. Jak ovlivňuje stres na srdce a arytmii? Katecholaminy, jinak řečeno stresové hormony, které jsou vylučovány v nadměrném množství, se dostávají do krve a zapříčiňují různé srdeční problémy. Jedná se například o:
- hypertrofii srdce (zmohutnění srdeční svaloviny)
- zánětlivé reakce
- myokarditidy (záněty srdečního svalu!
- infarkt myokardu
- arytmii (nepravidelný srdeční tep)
Bolest zad ze stresu
Jak již bylo velmi mnohokrát zmiňované v tomto článku, stres je základem všech problémů v našem organismu v dnešní době. Samotný stres se projevuje v našem organismu různými způsoby. Jedním z nich je i námi pociťována úzkost. A právě úzkost je hlavním důvodem, proč někteří lidé během stresu, krátkodobého či dlouhodobého, pociťují nepříjemné bolesti v oblasti zad. Bolest zad ze stresu je jedním z fyzických projevů této zákeřné ,,choroby“ 21. století. I my můžeme předcházet stresu různými způsoby, a tím pádem se ,,ušetřit“ i před bolestmi zad.
Působení stresu a cukrovky
Kromě již zmíněných hormonů vylučovaných během stresu, t. j. katecholaminy a kortizol, se vylučují i hormony, které mají vliv na hladinu cukru v naší krvi. Jedná se o glukokortikoidy, které působí v druhé fázi stresu, a jsou vylučovány kůrou nadledvin. Účelem jejich uvolnění je odblokovat potenciální toxický účinek katecholaminů na organismus a opatřit dostatečné množství zdrojů energie.
V tomto případě konkrétně mluvíme o tvorbě glukózy z necukrových zdrojů, tedy aminokyselin, laktátu či glycerolu . Mimo jiné se v této fázi uvolňuje i hormon, ze kterého se tvoří tzv. endogenní opiáty. Jejich účelem je dosáhnout efekt blokující bolest, a zároveň vyvolávající euforii. U diabetika to tedy znamená, že může dojít k prodlouženému výkyvu glykemii, což vůbec není pro organismus prospěšné.
Stres a časté močení
Stres může být doprovázen i častým močením. Toto může být nepříjemný a poměrně choulostivý problém, který Vás omezuje v běžných situacích. Proč ale při stresu vzniká? Jak jsme již zmínili, stres způsobuje také svalové křeče v různých oblastech organismu, a tedy neobchází ani močový měchýř. A právě tento jev nám navozuje časté nucení na močení, které se může vyskytnout pár hodin před situací, která je důvodem našeho stresu.
Průjem ze stresu
Mezi další z trávicích problémů, které taktéž provázejí stres, jsou choulostivé průjmy, které nás dokáží překvapit v nejméně vhodných situacích. Pokud se Váš život náhle změní důsledkem zejména dlouhodobého stresu, naruší se přirozený biorytmus člověka, tělo Vám to dá pocítit. Opět za to může nadměrné vylučování hormonů v období stresu, jehož důsledkem je zrychlování funkce nervové soustavy, tedy i výkonnost některých svalových partií může být zvýšena. V tomto případě se můžeme bavit o střevní svalovině, která urychluje i přirozený rytmus trávení.
Co znamená rychlé trávení? Tím, že celý proces je zrychlený, ve střevech nedochází k dostatečnému vstřebávání tekutin, a tedy jsou vylučovány spolu se stolicí, která je z tohoto důvodu řidší než obvykle.
Stres a imunita
Stres, jak již bylo mnohokrát v tomto článku zmíněné, je výrazným faktorem oslabování přirozené obranyschopnosti našeho organismu – tedy imunity. Proč je to tak? Stres, jak již bylo zmíněno, unavuje naše tělo, vyčerpává množství energie, které by mohlo být ,, použity „naším tělem na jiné procesy, a tím pádem se také snižuje obranyschopnost organismu, protože tělo prochází náhlou změnou a vyčerpáním. Proto jedinci s oslabenou imunitou tento ,, deficit „pociťuje zejména tím, že jsou náchylnější na různé běžné onemocnění, ale v neposlední řadě i vnějšími reakcemi organismu signalizujícími, že tělo je unavené a oslabené.
Mezi takové vnější projevy organismu mohou patřit například:
- afty v ústní dutině
- bolest hlavy
- herpes
- zvýšené vypadávání vlasů zejména u žen
- stažen žaludek
- suchá a podrážděná pokožka
Projevů snížené imunity v důsledku stresu může být mnohem více v závislosti na konkrétního člověka. Sehrát však mohou důležitou roli v tomto případě i genetické predispozice jedince.
Vliv stresu na vlasy
Kromě nadměrného vypadávání vlasů může být dalším příznakem stresu i změna barvy na šedivou. Ne nadarmo se říká, že ze stresu i člověk zešedivěl, tento fakt představuje živý příklad toho, že to pravda opravdu je. Jak jsme již zmínili, vypadávání vlasů je reakcí našeho organismu na náhlou změnu, která vyvolá ,,vzpouru“ organismu. Proto pokud máte byť jen nejmenší podezření nadměrného vypadávání vlasů, ujistěte se, zda nejste zatížení stresovými situacemi. A pokud ano, bylo by ideálním řešením se těchto situací nadobro co nejdříve zbavit.
Jak jste se mohli dočíst, stres působí na velké množství oblastí v našem těle. Možná to už bude znít jako klišé, ale vše se vším souvisí, a proto pokud člověk trpící stresem projevuje znaky například snížené imunity, stres může odrazit i na Vašich vlasech, srdci, bolesti zad a podobně. Nastávají různé kombinace problémů, které by bez nepříjemného stresu nikdy nenastaly.
Doporučujeme proto, pokud se vyskytnou jakékoliv problémy, je hned začít řešit svépomocí nebo návštěvou lékaře, co by měla být určitě preferovanější možnost.
Stres v těhotenství
Těhotenství je krásným obdobím života každé ženy, avšak i touha po krásném a zdravém děťátku může být občas doprovázena psychickými či fyzickými obtížemi. Mezi ty psychické rozhodně patří stres a problémy s ním související.
Je vědecky prokázáno, že stres během těhotenství u budoucí maminky ovlivňuje nepříznivě i na vývin mozku dosud nenarozeného miminka. Ve stadiu vývinu děťátka v děloze se budují základy budoucího organismu, tj ještě nenarozeného dítěte. Stres jako generační problém dnešní doby ví výrazně negativním způsobem ovlivnit i zdravý vývin dítěte. Těhotné ženy by proto měli dbát hlavně na klidné prostředí a psychickou rovnováhu, protože pouze tímto způsobem snižují riziko, že se jim narodí děťátko, které není zcela zdravé.
Později po narození dítěte se to může odrazit na vyšším krevním tlaku, bušení srdce, vyľakanosti, někdy i při navazování nových kontaktů a hledání nových kamarádů. Jak je tedy zřejmé, absolutně podcenění existence stresu u matky během těhotenství může výrazným způsobem ovlivnit následný život dítěte.
Stres a menstruace
Nejeden chlap si už během ženské menstruace řekl: ,,Už zase má své dny!“ A myslí tím právě pouze na to, že je žena během svého cyklu mnohem více náchylnější na stres, napětí a v neposlední řadě i podráždění. Ale z čeho tento jejího stres vůbec vyplývá? V jejím těle během těchto pár dní probíhají různé procesy, které ovlivňují i na nervovou soustavu.
Avšak stres a menstruaci můžeme pojmout i jiným způsobem. Pokud je v poslední době žena pod tlakem, napětím nebo stresem, může se to odrazit i na tom, že vůbec neproběhne její přirozený cyklus. V každém případě je nutné poznamenat i to, že je třeba rozlišovat mezi krátkodobým a dlouhodobým stresem, což může determinovat, zda menstruace v daném měsíci proběhne nebo ne. Medicína v tomto případě říká, že krátkodobý stres není pro ženu, a tedy ani pro muže, nebezpečný, av některých případech může být dokonce i pozitivní pro lidské tělo.
Můžeme ze stresu i zhubnout?
Pro některé lidi, kteří se snaží momentálně zhubnout, máme na jedné straně dobrou zprávu, ale na druhé straně i pár negativních. Věděli jste o tom, že ze stresu může člověk rapidně zhubnout? Toto je ta pro některé dobrá zpráva. Avšak toto rapidně zhubnutí může mít za následek velmi nepříznivé účinky na lidské zdraví. Jak tedy funguje vzájemně stres a hubnutí? Stres je zákeřný hlavně v tom, že během něj mnozí lidé nemají chuť k jídlu, a to je vlastně primárním důvodem, proč rapidně hubnou.
Proč je hubnutí ze stresu negativní ?
- Hormonální výkyvy jsou zodpovědné za ztrátu svalových buněk (neubývá nám z tuků, což bychom uvítali, ale zejména ze svalové hmoty).
- Tyto hormonální výkyvy souvisí i s hormony, které zajišťují budování svalové hmoty, jejichž hodnoty v tomto období poklesnou.
- Schopnost spalovat kalorie se odvíjí od množství svalové hmoty, kterou disponujeme.
- Dalším následkem je zpomalena funkce metabolismu.
Stres tedy může být způsobem, jak rychle zhubnout, ale přináší s sebou negativní dopady na naše fyzické i psychické zdraví. Vyvarujte se tedy stresu, jak je to jen možné, aby Vaše tělo, řekněme, nemuselo reagovat snížením hmotnosti. Ale jak už to bývá, ve všem hledej jednotlivce, a proto jakékoliv reakce těla jsou závislé i od fyzických a psychických predispozicí každého jednotlivce.
Naopak – tloustneme díky stresu
V následujících řádcích se Vám budeme snažit přiblížit možná na první pohled logickou problematiku, avšak na druhé straně problematika přibírání v důsledku stresu má však v sobě ukrytou určitou dávku racionality. Každý z nás to zná, blíží se rušné období, zkoušky, tlak v práci, prostě věci, které se neopakují každý den. Nervozita, napětí a stres je tím, co v nás v té chvíli lomcuje. Instinktivně saháme po sladkých potravinách, abychom naše nervy udržovali alespoň trochu klidné.
Nicméně určitě jste se zamýšleli, proč je to tak? Za tím je něco víc. Chronický stres je totiž zodpovědný i za nekvalitní spánek a zvýšenou hladinu cukru v krvi. Tyto dvě skutečnosti vedou k tomu, že člověk je hladový, vyhledává jídlo jako určitou útěchu. Dalším následkem je znovunarušenie spánku, které přispívá ještě k vyšší hladině stresu a do třetice je opět narušena i hladina krevního cukru.
Pokud je tento stav chronický, může vyústit do problému nezdravého množství tělesného tuku a v horším případě až k cukrovce druhého typu. Zajímavostí je, že po přijetí potravy do organismu, který je ve stresu trvá hladině krevního cukru tři hodiny, než se vrátí na původní hodnotu, přičemž u ,,zdravých“ lidí se tato hladina cukru vrátí do normálu výrazně rychleji.
Jak je to se stresem u dětí?
Děti a stres. V dnešní době stále častěji se vyskytující problematika v odborných i laických kruzích. Jak je to možné, že dětské tělo také dokáže reagovat na stres? Samozřejmě, reakce těla na stres je individuální. Mějte toto vždy na zřeteli.
Děti se setkávají se stresem v podobných situacích jako dospělí lidé. U některých dětí je naopak zase stres velkým motivátorem k úspěchu v jakékoli oblasti, ale na druhé straně stres u dětí může zmařit veškerý úspěch, který tak očekávali. Vědci z jedné americké univerzity dokázali, že schopnost překonat stres a vzít ho jako motivátor k úspěchu nebo slabost, dělí úspěšných od méně úspěšných.
Nejvíce obvyklými situacemi, kdy jsou děti vystavovány stresu, jsou zejména:
- škola – množství zadaných úkolů a snaha dosáhnout dobré výsledky
- sport – snaha překonávat své limity, očekávání druhých a své soupeře
- nepokoje v domácnosti – rodinné hádky, konflikty
- neuspokojivá sociální situace
Následky dlouhodobého stresu
Zdraví máme jen jedno, a proto je nesmírně důležité, abychom se o něj dostatečně starali. Jedním ze způsobů, jak tak můžeme udělat, je dostatečná a včasná prevence následků, resp. negativních účinků stresu. V mnoha případech jim však člověk neví zabránit, nicméně je důležité, aby tyto nepříznivé dopady člověk alespoň dokázal určitým způsobem minimalizovat.
Dlouhodobý stres, pokud není ,,léčen“, může časem vyústit do vážnějších onemocnění.
- zvýšení krevního tlaku a jiné kardiovaskulární onemocnění
- podílení se na vzniku žlučových kamenů
- oslabení imunitního systému – zvýšené riziko infekcí
- způsobení astmatu
- možnost vzniku křečí a průjmů
- možnost existence bolesti hlavy a zad
- negativní vliv na psychiku – možnost vyústění až do deprese
- možný výskyt nekvalitního spánku – zvýšený výskyt obezity
Následků může být samozřejmě mnohem více. Faktory, které ovlivňují následky dlouhodobého stresu, jsou různé. Někdy jim ani my sami nedokážeme zabránit. Může se jednat o případ generačních chorob, genetiky a podobně. Pokud již i nějaké následky v důsledku stresu nastanou, prvním krokem, který je třeba podniknout, je návštěva lékaře.
Otázky, které vás zajímají
Co je stres?
Stres představuje obrovský negativní civilizační problém 21. století. Jde o jakousi obrannou reakci našeho organismu na různé negativní okolnosti v našem životě. Naše tělo nám dává najevo vnějšími, tedy fyzickými a vnitřními (psychickými) příznaky, že něco není v pořádku. Tehdy bychom měli zakročit právě my a začít stresové situace a celkově stres z našeho života ,,vyklízet“. Více informací naleznete v úvodu tohoto článku, zejména pod nadpisem ,,Co je to vlastně stres?“.
Jak se projevuje stres?
Můžeme mluvit o příznacích stresu v emocionální i fyzické rovině. Příkladem mohou být časté změny nálad, podrážděnost, nadměrné pocení, bušení srdce a mnohé jiné projevy našeho organizmu. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Příznaky stresu“.
Jak zvládat stres a stresové situace?
Nejlepším bojovníkem proti stresu je právě naše psychika, ale v některých případech, pokud stres není pouze krátkodobého charakteru, je nutné, abychom našemu tělu dopomohly i medicínou. Jedná se zejména o případy, kdy chronický, tedy dlouhodobý stres přeroste do závažnějších problémů s naším zdravím. Proti stresu můžeme bojovat také pomocí rozličných relaxačních a sportovních aktivit. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Jak zvládat stres a jak se ho zbavit?“.
Co dělat proti stresu a nervozitě?
Stres je možné zvládat různými způsoby. Jedním z nich je i pořízení si rozličných relaxačních předmětů proti stresu. Jinou alternativou by mohlo být pravidelné cvičení, jóga, rozličné relaxační aktivity či dokonce i odpočinek. Dopřejte proto svému organismu pravidelně dostatečný odpočinek. Pokud byste chtěli vědět více, prosíme, přečtěte si informace pod nadpisy ,,Odbourávání stresu“ a ,,Jak zvládat stres a jak se ho zbavit?“.
Jak léčit stres?
Stres jako obrovský problém je možné řešit několika způsoby. Preferujte proto před léčbou pomocí léků alternativní způsoby snižování příznaků stresu. Relaxační, sportovní aktivity, odpočinek, léčivé bylinky či rozličné antistresové předměty. Pokud již ani tyto způsoby nebudou účinné, tak v takovém případě je asi nejlepší cestou pro Vás jít za lékařem, který Vám případně doporučí efektivní léky. Více informací pod nadpisy ,,Jak zvládat stres a jak se ho zbavit“ a ,,Odbourávání stresu“.
Jaké známe léky na stres?
Odborníci v první řadě doporučují sáhnout po přírodní medicíně, tj po rozličných rostlinách s léčivým účinkem na snižování příznaků stresu. Příkladem mohou být rostliny jako třezalka, meduňka lékařská, levandule lékařská a podobně. Kromě rostlin by možná bylo pro Vás z dlouhodobého hlediska sáhnout i po výživových doplňcích, které jsou ve většině případů založeny na přírodní bázi. Hledejte hlavně výživové doplňky s vysokým obsahem hořčíku, čili magnézia. Tento prvek je zodpovědný za správné fungování našeho nervového systému, snižování napětí a únavy, a tedy i stresu. V horších případech se můžeme dokonce mluvit io antidepresiv. Příkladem může být Xanax, Elicea, Olwexya či Trittico. Každopádně je nutné vyhledat odborníka.
Závěr
Stres je již nyní jakousi civilizační chorobou, i když nemůžeme mluvit o nemoci v pravém slova smyslu. Tuto ,,nemoc“ zažívá pravidelně nebo již zažil nejeden z nás. Nebezpečným se stává hlavně v případě, že již jeho příznaky projevují v dlouhodobějším horizontu. Krátkodobý stres nám na druhé straně občas přináší i užitek v podobě lepší výkonnosti.
Pokud se snažíme hledat vhodné řešení na problémy se stresem, je nutné si ujasnit příčinu, která je zodpovědná za jeho výskyt. Tyto příčiny mohou být pozitivního, ale i negativního charakteru.
Existuje velmi mnoho způsobů, jak řešit tento problém. Jedním z nich je řešení pomocí alternativních způsobů ,,léčby“. Dopřejte si odpočinek, relaxujte, sportuje, navštěvujte různé meditační kurzy. Jednoduše dopřejte svému tělu trošku odpočinku . Pokud jste však vystavování stresu a jím souvisejícím psychickým potížím v dlouhodobějším horizontu, je dobré navštívit vašeho obvodního lékaře a poradit se s ním o dalším postupu. On Vám v mnoha případech pořadí buď užívat výživové doplňky stravy s vysokým množstvím hořčíku a vitamínu B6, nebo v tom horším případě Vám bude doporučeno užívání antidepresiv.
Základem všeho je však Vaše psychika. Jak Vaši psychiku nastavíte, tak i bude fungovat. Ne vždy je to samozřejmě možné, avšak jaké signály nám naše tělo dává, tak ty jsou obvykle odrazem toho, jak jsme naladěni, nebo jakým životním stylem žijeme nebo se ubíráme. Právě proto je naše psychika tak velmi důležitá, protože jí máme možnost ve většině případů ovládat naše tělo. Naše zdravé tělo se nám odvděčí za náš život plný radosti a bez stresu.
Vybrané zdroje:
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/472936-stresove-hormony-takto-nicia-nase-tela/
- http://www.symptomy.sk/choroby/stres
- https://fitastyl.sk/clanky/zdravie/co-sa-deje-vo-vasom-tele-ked-su-stresove-hormony-v-akcii
- https://www.zdravie.sk/clanok/53216/definicia-stresu-a-jeho-priciny
- http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/stres-vplyv-zdravie-prejavy/2254-clanok.html
- https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Stres_(psychológia)
- https://eduworld.sk/cd/stanislava-miklovicova/1942/stres-u-deti-nepodcenujte-varuju-experti
- https://www.mojavyziva.sk/chudnutie-zo-stresu-je-nebezpecne/
- https://zena.pluska.sk/psychika-co-vam-spravi-s-menzesom/zdravie/intimne-zdravie/702137.html
- http://www.fytopharma.sk/sk/eshop/porciovane-caje/medovkovy-caj
- https://www.webnoviny.sk/ako-sa-zbavit-stresu-a-uzkosti-tieto-techniky-zarucene-funguju/
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/258521/v-tehotenstve-sa-snazte-byt-v-pokoji-stres-zhorsuje-odolnost-vasho-dietata/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/145855.php
- https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body#1
- https://www.apa.org/helpcenter/stress
- https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_stress
- https://stromzdravia.sk/stres/ako-prebieha-ake-su-jeho-fazy/
- https://maxliving.com/healthy-articles/emotional-stress
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/skodlivy-chronicky-stres-neuverite-co-vsetko-vami-robi.html
- https://www.alses.sk/blog/item/49-ako-zvladnut-stres.html
- https://www.everydayhealth.com/exercise-photos/exercises-that-relieve-stress.aspx
- https://bebrainfit.com/coloring-stress/
- https://zena.pluska.sk/stres-vam-nici-zazivanie/zdravie/choroby/539149.html
- https://www.zdravie.sk/clanok/54267/moze-stres-zvysit-riziko-vzniku-rakoviny
- http://www.istres.sk/ako-vplyva-chronicky-stres-na-srdce/
- https://dia.hnonline.sk/zdravie/547487-stres-a-jeho-vplyv-na-glykemie
- https://www.imodium.sk/co-sposobuje-hnacku/priciny-hnacky-stres-uzkost
- https://style.hnonline.sk/gastro/1686855-preco-pri-strese-priberame
- http://www.pluska.sk/izdravie/archiv/zdravie/dlhodoby-stres-moze-vyustit-do-vazneho-ochorenia.html