Pojem svalové křeče (angl. Muscle Cramp) se v medicíně vyskytuje poměrně často. Stále více lidí se dennodenně setkává s problémem výskytu svalových křečí, ale mnozí z nich neznají příčinu jejich vzniku. Co je vlastně svalovou křeč z odborného hlediska? Jedná se o bolestivé kontrakce svalů lidského těla, které zpravidla člověk neví ovlivnit. Jelikož je lidské tělo tvořeno velkým množstvím svalů a svalových skupin, svalová křeč může postihnout buď jeden sval nebo skupinu svalů. Charakteristickým znakem svalových křečí j e krátká doba trvání (několik sekund až minut), avšak negativem může být fakt, že někteří pacienti s nimi mohou přicházet do kontaktu mnohem častěji, což jim způsobuje značné problémy, ať už v soukromém nebo pracovním životě.
Obsah článku
Příčiny vzniku svalových křečí
1) Nedostatek sacharidů v potravě
Věděli jste, že i potraviny, které konzumujeme, mohou mít vliv na výskyt svalových křečí? Náhlá redukce konzumace sacharidů ve stravě může být jejich potencionálním spouštěčem. Jak se říká, ve všem hledej chemii! Správný přísun minerálních látek a živin může existenci svalových křečí výrazným způsobem omezit, respektive zcela eliminovat. O co tedy jde? Nízký obsah hořčíku, vápníku a sodíku může nadělat pořádnou Sarapis! Lidské tělo funguje na bázi vylučování těchto minerálů pokud se sníží množství draslíku v potravě.
A jak je to tedy s draslíkem? Toho se zase naše tělo zbavuje nedostatkem sacharidů v potravě. Sportovci by si tedy měli dávat pozor na extrémně snížení příjmu sacharidů v jídle, které konzumují. Rovněž při redukci hmotnosti v případě dlouhodobějších diet se nedoporučuje zcela vysadit potraviny, resp. jídla, které jsou bohatší na sacharidy. Lidé často podceňují následky takových diet, které mohou způsobit závažné problémy, kterými jsou například i svalové křeče.
2) Predispozice a jiné rizikové faktory
Dalším zdrojem vzniku svalových křečí mohou být jedinci s určitými faktory, které jsou rizikové, a patří k nim například věk nad padesát let, plochá noha, těhotenství, bolestivé afekce na noze, varixy nacházející se na dolních končetinách av každém případě i častá konzumace alkoholických nápojů. Zajímavostí je, že těhotné ženy trpí svalovými křečemi sedmkrát častěji než zbytek ženské populace. Lidé věnující se sportovním aktivitám a osoby, které se pravidelně vystavují nadměrné fyzické námaze, by si také měli dávat pozor, protože i tito lidé jsou mnohem náchylnější na výskyt svalových křečí.
Živým příkladem by mohl být fotbalista, který pravidelně trénuje, resp. sportovec s dvoufázovými tréninky v posilovně. Při nadměrné fyzické zátěži netřeba zapomínat ani na únavu, vyčerpanost a dehydrataci, které se rovněž podílejí na problémech se svalovými křečemi. Malá rada pro lidi posilujících různé svalové partie, nelze zapomínat na správnou techniku jednotlivých cviků,neboť i nesprávné cvičení může mít za následek tyto problémy, co mnoho lidí v dnešní době podceňuje. Nechte si raději poradit od zkušeného trenéra, jakým způsobem cvičit a co netřeba v žádném případě zanedbávat.
Aktuálně velmi častý důvod svalových křečí je onemocnění zvané tetanie. Paradoxně se vyskytuje u nesportovce, který jsou nejčastěji vystaven velkému stresu a mají chronický nedostatek magnézia.
Dělení svalových křečí
Z medicínského hlediska se svalové křeče kategorizovány do více skupin. Primární a sekundární. Obě tyto skupiny svalových křečí jsou léčitelné, ale je důležité určit, o kterou skupinu jde, z důvodu odlišné léčby.
Primární
Pro laika nemusí být podstatné, během níž aktivity v rámci běžného dne člověka tento medicínský problém vzniká, ale pro odborníka, jehož úkolem je vyřešit problém pacienta, je tato informace nesmírně důležitá. A z pohledu primární skupiny svalových křečí je třeba odlišovat, u jakého člověka se vyskytují. Běžný člověk se s primárními křečemi setká zejména v tzv. klidovém stavu, když neprovádí žádnou fyzickou aktivitu, příkladem by mohl být spánek člověka. Mluvím o tzv. nočních svalových křečích. Pokud bychom měli procentuálně vyjádřit výskyt svalových křečí u člověka v klidovém režimu, mohli bychom říci, že tzv. noční svalové křeče se projevují až u 70% postižených. Ale netřeba jistě opomenout i případy, kdy se svalové křeče vyskytují během dne i noci, v tomto případě statistiky hovoří v malých číslech, jde o přibližně 20% všech postižených osob. Zbývajících 10% trpí křečemi výhradně během dne, což je relativně nízké procento lidí.
Primární svalové křeče nejčastěji postihují lýtkové svalstvo, což je vlastně nejčastějším důvodem, proč postižená osoba směřuje za medicínským odborníkem. Během křeče je lýtko tuhé a citlivé, kromě lýtkového svalstva se mohou v kontrakci vyskytnout i stehenní svaly nebo drobné svaly nohy. Co se týče nočních svalových křečí, tak ty mohou jedinci způsobit spánkové poruchy. Starší populace by věděla vyprávět o zvýšeném výskytu těchto křečí úměrně k jejich věku. U starších lidí totiž dochází ke zkracování šlach, což je také jednou z predispozic pro vznik tohoto typu svalových křečí.
Opět se dostáváme k problematice lidí se zvýšenou fyzickou aktivitou, t. j. výskyt primárních svalových křečí u profesionálních sportovců. U těchto lidí se jako hlavní příčina vzniku tohoto problému uvádí již zmíněný nedostatek minerálních látek, proto je důležité, aby sportovci kladli zvýšený důraz na přijímání vyvážené stravy s dostatkem potřebných minerálních látek – sodík ve formě iontů. Na co by si také měli dávat pozor tyto osoby jsou přerušení fyzické aktivity, neobvyklý svalový pohyb a v neposlední řadě také chlad, což vysvětluje velmi častý výskyt svalových křečí zejména při fotbale.
Sekundární
Mohou být projevem různých onemocnění:
- projev poměrně běžných onemocnění
- onemocnění periferního motoneurónu
- svalových onemocnění
- následek užívání některých léků a substancí s toxickým účinkem
- tetanie
Sekundární svalové křeče představují nejčastější varování před onemocněními různých druhů, proto je důležité nepodcenit jakékoliv náznaky, které naše tělo signalizuje. Na druhé straně však výskyt sekundárních svalových křečí je poměrně málo častý, ale představuje mnohem větší hrozbu, která může vyústit až do diagnostiky závažného onemocnění.
Pro ilustraci uvádíme onemocnění, jejichž projevem jsou sekundární svalové křeče:
- diabetes melitus (cukrovka)
- onemocnění jater
- renální insuficience
- hypotyreóza
- poruchy elektrolytů
Diagnostika křečí
Prioritním cílem diagnostiky svalových křečí je diferencovat primárně svalové křeče od těch sekundárních. Proces diagnostiky spočívá v posouzení charakteru křečí, je nutné zjistit, zda jde o pokojové, námahová nebo noční svalové křeče. Také je důležité posouzení přítomnosti faktorů spouštějících svalové křeče, kterými jsou již zmíněný chlad, fyzická námaha, vyčerpání a podobně.
Postup lékaře při diagnostice svalových křečí
Pokud máte podezření, ať už jde o primární nebo sekundární svalové křeče, nejpodstatnější věcí, kterou musíte udělat, je návštěva lékaře. Pouze tak může odborník pomoci postiženému a zamezit či omezit výskyt svalových křečí v budoucnosti. V první řadě lékař provede tzv. základní vyšetření týkající se sledování základních vlastností svalů (konzistence, ztuhlost, otoky, ruptura svalu apod.). Po absolvování základního vyšetření se pacient podrobí i dalšímu odbornému vyšetření pokud tak lékař uzná za vhodné a účelné.
Léčba
Svalové křeče lze léčit různými způsoby:
- odstranění příčin svalových křečí – 1. krokem je v tomto případě léčba pacienta metodou diagnostiky a následným odstraněním onemocnění, které zapříčiňují přítomnost svalových křečí, 2. krokem je vysazení léků, které pacientovi mohou způsobovat svalové křeče.
- eliminace samotných svalových křečí – udržování končetin v teple, cvičení nohou, důkladný strečink, svalové masáže
- léky – doporučené jsou: antiepileptika, různé preparáty s obsahem magnézia a vitamíny skupiny B
Svalové křeče u těhotných žen
Něžné pohlaví přichází do kontaktu s křečemi častěji zejména během období březosti. Nejedna z žen už určitě zažila ten pocit, když se v noci probudila na velmi nepříjemné a bolestivé křeče hlavně v oblasti dolních končatin. V jakém období těhotenství se tyto ,,těhotenské svalové křeče“ vyskytuje nejčastěji? Z odborného hlediska by gynekolog každé ženě řekl, že jde o periodu posledního trimestru. Možná se ale ptáte, proč k nim dochází a jak se jim dá předejít.
Příčiny
Opět se dostáváme k problematice n Nedostatečný hustící přísunu minerálních látek do lidského těla. U těhotných žen je hlavním nedostatkovým minerálem hořčík, jehož blahodárné účinky mimo jiné spočívají i v tom, že zajišťuje interakci mezi nervem a svalem. Svalové křeče se vyskytují hlavně v noci, kdy jsou svaly uvolněné, vlákna, které jsou stavební jednotkou svalu, nejsou dostatečně prokrvené a jejich reakcí jsou stahy, které vyvolávají extrémní bolesti. Důsledkem tohoto problému je nekvalitní spánek a následná vyčerpanost následující den, což určitě neprospívá k produktivitě těhotné ženy. Spasmy vyskytující se v dolních končetinách by žádná budoucí maminka určitě neměla podceňovat, ale měla by je brát jako určité varování, že s jejím tělem není všechno v naprostém pořádku. V opačném případě to může mít fatální následky na další průběh těhotenství. Tento problém může vyústit až ke stahům svalstva v oblasti dělohy, což může vést k předčasnému porodu.
Prevence
Chcete-li se vyhnout nebo alespoň omezit svalové křeče během těhotenství, je vhodné preventivně dodržovat následující:
- Vyvýšená poloha nohou (pokud je možné co nejčastěji, alespoň na 30 minut)
- Střídavé sprchování teplou i studenou vodou (důsledkem je zlepšení krevního oběhu a prevence oteklými kotníky)
- Nenosit vysoké podpatky (důsledkem je zkracování lýtkových svalů a zvýšení rizika vzniku křečí)
- Pravidelná chůze naboso
- Pravidelný strečink před spaním (zejména na nohou) – vhodná je i masáž nohou od partnera (masáž eliminuje riziko vzniku křečových žil)
- Pravidelný přísun dostatečného množství minerálů (bohatým zdrojem je i např. Banán nebo kakao)
- Pravidelný pohyb (následkem je zlepšení krevního oběhu, takže procházky jsou určitě dobrý nápad)
U dětí
Svalové křeče u dětí nebo jinak řečeno febrilní křeče nejsou žádnou novinkou ani u dětí a dokážou potrápit nejednu maminku. Na první pohled mohou působit hrozivě, avšak třeba zachovat chladnou hlavu, protože se nejedná o nic neobvyklého. Mnoho lidí také nemá ponětí o tom, že tzv. „Dětské svalové křeče“ jsou spojeny se zvýšenou teplotou .Takýto druh svalových křečí obvykle trvá několik minut a zpravidla odejdou během chvilky. Maminky, nemusíte mít strach! Nejedná se o nic, co by ohrožovalo život Vašeho dítěte.
Příznaky
- horečka doprovázena pocením
- občasné mykání svalstva obličeje a končetin
- chvilkové šilhání a převracení očí
- možné ztuhnutí dítěte se zakloněnou hlavou a prohnutým hřbetem
- možné promodrání, které je důsledkem zadržování dechu
- možnost otoku v oblasti obličeje a krku
- možnost pěnění z úst
- možné svévolné pomočení
Co dělat v případě výskytu febrilních křečí?
Jaké kroky je třeba podniknout, pokud Vaše dítě projevuje příznaky svalových křečí? V první řadě platí zlaté a často opakované pravidlo zachování chladné hlavy. Na druhé straně je také nutností reagovat pohotově. Základním úkonem je opatrné položení dítěte na podložku a následně je nutné odstranit z okolí všechny předměty z toho důvodu, že dítě by se mohlo jimi poranit. Je nesmírně důležité, aby dítě neomezovalo oblečení, které má na sobě, a proto je vhodné uvolnit, případně odstranit všechno oblečení zejména v oblasti hrudníku a krku. Prostředí, ve kterém se v daném okamžiku nachází, může mít také nepříznivé účinky na další trvání svalových křečí u dětí, a proto je důležitý přísun čerstvého vzduchu do místnosti. Tento postup je důležitý i z důvodu ochlazení těla dítěte, které také podporuje ústup křečí. Během záchvatu není žádoucí, aby Vaše dítě přijímalo potravu nebo tekutiny.
Kdy je tedy nezbytné volat lékaře? Pokud po provedení uvedených kroků, které jsme uvedli, není vidět ústup svalových křečí u Vašeho dítěte a potíže trvají více než 5 minut, dále pokud dítě potíže s dýcháním, modré rty nebo jinou část obličeje, když ztratilo vědomí po odeznění křečovitého záchvatu, pokud si během křečí udeřilo hlavu a má-li jakékoliv jiné příznaky, které Vás znepokojují, tak v tom případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař dítě vyšetří a nasadí mu správnou léčbu.
Křeče v ruce
Ruce jsou částí lidského těla, která je nesmírně důležitá pro naše každodenní fungování ať už v práci nebo doma. Mnoho lidí však trpí problémem častého výskytu svalových křečí i v ruce. Tento problém se vyskytuje zejména u lidí, kteří ve svém každodenním životě opakují stejný mechanický pohyb rukama. Jako příklady bychom mohli uvést lidí pracujících s informačními technologiemi, švadleny, hudebníci, jednoduše mechanicky pracující lidé. K nejčastějším projevům patří brnění rukou, případně prstů na rukou, které může být doprovázeno mravenčením a následně přechází až do bolesti. Věděli jste, že svalové křeče v rukou se vyskytují převážně v noci? Tím pádem narušují kvalitní a zdravý spánek. Ale v menší míře můžeme tyto svalové křeče zpozorovat i během dne, kdy mohou člověku rovněž způsobit vážné problémy a omezení, například v práci, z důvodu, že postižená osoba má potíže nebo v tom horším případě není schopna uchopit jakýkoliv předmět.
Závažnost tohoto problému nemusí, ale může být velká. Prvním krokem k řešení problému se svalovými křečemi v rukou je odpočinek postiženého místa, protože v některých případech se může jednat pouze o namožení ruky. Pokud se však u Vás daný problém vyskytuje opakovaně, asi nejlepší alternativou je vyhledat lékařskou pomoc, protože se může jednat o vážnější problém, který je nutné co nejdříve odstranit a jedině odborník ho umí nejlépe diagnostikovat a nasadit léčbu.
Svalové křeče u psa
Existence problému svalových křečí není poměrně běžnou záležitostí pouze u člověka, ale stále častěji pejskaři přicházejí s tímto problémem ke svému veterináři. Jak vypadají svalové křeče u psů a jak je poznáme? V mnoha případech může mít svalové křeče u psů fatálnější důsledky jako jejich výskyt u člověka. Už na první pohled jsou svalové křeče u psa viditelné. Jaké jsou jejich příznaky? Jde o netypické pohyby, křečovitost, záškubu svalů, které mohou být doprovázeny i pěněním z úst av těžších případech i ztrátou vědomí. Z tohoto důvodu je nezbytné poskytnutí pomoci veterinářem. Důležité je také poznamenat, že symptomy svalových křečí u Vašich domácích čtyřnohých mazlíčků mohou být odlišné v závislosti na tom, o jaké plemeno jde, o jakou skupinu svalstva se jedná a také od fyzické zdatnosti psa.
Svalové křeče u psa jsou většinou projevem záchvatu. O jak velký záchvat v jednotlivém případě půjde, závisí na rozsahu poškození nervového systému. Takový záchvat u psa trvá zpravidla od několika sekund až do několika minut a skončí tak náhle, jak daný záchvat začal. Jak zpozorujeme, že svalové křeče u psa přestali? Ve většině případů Váš domácí mazlíček pouze vstane, rozhlédne se a odběhne.
Jaké jsou důvody výskytu svalových křečí u psa? Může se jednat o onemocnění různého typu, jako jsou například choroby týkající se ledvinového ústrojí, onemocnění týkající se oběhové soustavy nebo také poruchy tkání, které se degenerují v závislosti na věku psa. Pokud se takové záchvaty u psa opakují častěji, netřeba se nechat oklamat tím, že pes se zpráva po uplynutí křeče zcela normální. Nepodceňte to a vyhledejte ihned pomoc veterináře, který zajistí potřebná vyšetření vašeho mazlíčka. Co se týče vyšetření u veterináře, pro správné diagnostikování onemocnění provede lékař vyšetření, jejichž součástí jsou například ultrazvuk, CT, MRI, RTG lebky a páteře, biochemické testy krve / moči a různé jiné. Po správné identifikaci onemocnění, na které Váš pes trpí, veterinář předepíše specifické léky k léčbě této choroby, které sníží frekvenci a intenzitu záchvatů ve formě svalových křečí.
Shrnutí problematiky
Svalové křeče byly a budou součástí života nejednoho člověka. Obecně můžeme říci, že nejde o závažný problém, který však v některých případech, pokud je podceněn, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Důležitou prevencí u jakéhokoliv člověka je správný a dostatečný přísun minerálních látek z potravin. Zas a znovu platí osvědčené pravidlo, které hovoří ve prospěch vyvážené stravy. Existuje nesmírně mnoho diet, které doporučují snižovat, ba dokonce vyloučit množství cukrů přijatých z potravy. Cukry nebo jinak řečeno sacharidy, jsou nutné mimo jiné pro správné vstřebávání minerálů do lidského těla z potravy.
Opět pokud máte podezření, že máte predispozice a rizikové faktory, které rovněž podněcují vznik svalových křečí, nepodceňte to! V tomto případě je nejlepší možností navštívit odborníka, který Vám pomůže zbavit se Vašich trvajících problémů se svalovými křečemi. Nedoporučuje se samoléčba, protože příčin vzniku svalových křečí může být mnohem více, než se na první pohled zdá.
Pokud jste momentálně těhotná, je důležité dbát na dostatečný přísun hořčíku a alespoň, i když v omezené míře, nějaký pohyb. Není žádoucí, aby těhotná žena zanedbávala pohyb, v opačném případě to nemusí mít příznivé účinky na děťátko.
A v neposlední řadě je velmi důležité nezanedbávat náznaky, které signalizuje Váš pejsek. Může jít klidně o závažnější problém. Doporučuje se vyhledat veterináře, který podrobí psa rozličným vyšetřením, protože pouze tyto specializované vyšetření mohou zajistit správnou a efektivní léčbu. Váš pes se Vám za Vaši péči jednou určitě odvděčí.
Zajímá vás
Co jsou svalové křeče?
Jde o kontrakce svalů, které způsobuje více faktorů. Nazýváme je i svalové spazmy nebo stahy. Mohou se vyskytovat na kterékoliv části těla, nejčastěji na rukou, nohou ale i např. na obličeji.
Co je způsobuje?
Příčiny vzniku svalových křečí jsou různé. Základním důvodem může být nedostatečná výživa ve stravě, kterou přijímáte a velký fyzický výkon. Rovněž může být důvodem i onemocnění jako například tetanie.
Co zabírá na svalové křeče a jak se léčí?
Při léčbě křečí třeba hledat příčinu tohoto stavu. Základním a nejúčinnějším pomocníkem je magnézium ve správné formě a ve vysokých a přesných dávkách. Pokud je důvodem pouze nedostatek magnézia, lékař vám pravděpodobně nasadí pouze ten. Pokud ne, hledá možné onemocnění, které by mohly za tímto stavem být.
Vybrané zdroje:
- http://www.solen.sk/pdf/b5f76adf2f694c8ef280363660974194.pdf
- http://www.paleo.sk/svalove-krce
- https://slo.orsitaning.ru/psy/18650-svalov%C3%A9-k%C5%95%C4%8De-u-psov-pr%C3%AD%C4%8Diny-pr%C3%ADznaky- a-lie% C4% 8Dba.html
- https://www.otehotnenie.sk/n/svalove-krce-v-tehotenstve
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
- https://zena.pluska.sk/krce-v-rukach-kedy-je-uz-nutna-operacia/zdravie/choroby/823157.html
- https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/horucka-teplota/febrilne-krce/