Únava je slovo, kterým popisujeme celkoví pocit vyčerpání a nedostatku energie. Většina lidí ví jaký to je pocit, zvláště pokud je nám zima, máme chřipku nebo jinou virovou infekci. tělo v těchto případech bojuje s chorobou a míjí na to veškerou dostupnou energii. Nemoc ale není jediný důvod únavy. Pokud trpíte častým nedostatkem energie a neutuchající únavou je na čase vyhledat lékaře. Příčin tohoto stavu může být několik.
Pocit únavy je signál, který vydává náš organismus. Upozorňuje nás na přetížení, tělo nám dává najevo, že jsme dosáhli své hranice a měli bychom si odpočinout a načerpat energii.
Obsah článku
Únava versus ospalost
I když mnoho lidí pod těmito slovy myslí jedno a totéž rozdíl v nich přece jen je. Je důležité vědět v čem se odlišují nakolik se od toho odvíjí léčba.
Ospalost – stav, při kterém cítíte větší a větší touhu spát. Pokud ji cítíte při nejbližší možnosti pospat si, si i pospíte. Neurotransmiter adenosin se vytváří v mozku a postupně se jeho hladina zvyšuje. Když dosáhne jisté hodnoty cítíme ospalost. Nejvíce ho máme v těle večer. V noci jeho hladina klesá a my se vzbudíme svěží a čerství do dalšího dne.
Únava – stav vyčerpanosti, ztráty energie, v končetinách cítíme tíhu a prostě nic nemůžeme dělat. Při únavě ospalost necítíme, i když se naskytne příležitost spát nemusíme usnout. Zatímco spánek nás ospalosti zbaví, s únavou to tak být nemusí. kolik z nás cítili únavu hned z rána po tom jak se probudili? Nejste jediní a je to jen jasný důkaz toho, že spánkem únavu nezažene.
Únava a její příčiny
Únava může být způsobena mnoha faktory. Rozdělené jsou do tří kategorií
- životní styl
- fyzické zdraví
- psychické zdraví
Životní styl
Častokrát je způsobena únava důsledkem nevhodného životního stylu. Nedostatek energie může být způsoben
- Velkou fyzickou námahou – tělo se vyčerpá
- Nedostatkem pohybu – tělo nepotřebuje vyrábět energii ze zásob sacharidů a tuků. Nač i, když ji v podstatě při nicnedělání nepotřebujeme
- Nedostatek spánku – v noci se tělo regeneruje, dobíjí baterky – pokud mu na to Nedopřej čas budeme bez energie
- Léky – antidepresiva, zda sedativa mohou způsobit únavu
- Nadváha
- Únava po jídle – zla konzumace cukru a rozdělení živin
- Nevhodná strava, nedostatek tekutin
- Nadměrná konzumace alkoholu, nelegálních látek, ale také kofein (kofein vás probere, zažene ospalost, ne únavu)
- Emoční stres, smutek, nuda
Fyzické zdraví
Mnoho nemocí může způsobit únavu. Ne vždy ale organismus bojuje jen s infekcí. Mnoho krát je únava symptomem vážnějšího onemocnění.
- infekce (chřipka, tuberkulóza, …)
- alergie
- problémy se štítnou žlázou
- autoimunitní poruchy
- onemocnění ledvin, jater, srdce (srdeční selhání)
- Addisonova, Parkinsonova, Alzheimerova choroba
- chronická obstrukce plic
- dušnost
- cukrovka
- rakovina
- anémie – chudokrevnost – nedostatek železa, kyseliny listové, vitaminu B12
- fibromyalgie – chronická porucha, při které pacient kromě bolesti cítí bolest svalů a kostí
- artritida
- chronická únava – chronický únavový syndrom
Psychické zdraví
Únava je jedním ze základních příznaků při
- pocitech úzkosti
- depresích
- sezónní afektivní poruchy
- poruchách spánku
Léčba únavy
I když sami únavu za diagnózu nepovažujete může značně znepříjemnit život. Změnou životního stylu můžete únavu zmírnit, případně úplně zahnat a těšit se ze života plného energie a vitality.
Změny životního stylu
- Dodržujte pitný režim – udržíte tak organismus dostatečně hydratovaný
- Odpočinek – dostatečně dlouhý a kvalitní spánek (7- 8 hodin nepřerušovaného spánku během noci) je nejlepší způsob jak dát tělu čas na regeneraci.
- Vyhněte se stresu – stresové hormony jako adrenalin a kortizol l vyčerpávají organizmus. Udržují ho stále v pohotovosti, v střehu což způsobuje únavu a nepříznivě ovlivňuje organismus.
- Zdravé stravování – dopřejte si potraviny, které vám doplní vitamíny, minerály a živiny důležité pro správný chod organismu. Pokud si myslíte, že sacharidy a tuky vám energii dodají mýlíte se. Ty budou důvodem jen obezity, ne zdravé energie. Zaměřte se na ovoce a zeleninu, která by měla tvořit dvě třetiny jídla.
- Cvičení, relax – nemusíte hned začít zvedat těžké činky. Zpočátku začněte s kratšími procházkami, postupně je prodlužujte nebo začněte běhat. Můžete cvičit i doma – kliky, dřepy, sklápěčky,… jsou to cviky na které nepotřebujete žádné stroje a zvládnete je i doma. Krátká cca 10 – 15 minutová rozcvička vás nabudí energií.
- Omezte nebo se zcela vzdejte alkoholu, cigaret a nelegálních omamných látek. Ty únavu rozhodne nezaháňajú.
Fyzické zdraví
Pokud je únava způsobena některým fyzickým onemocněním zbavíte se jí pokud se odstraní choroba. Vyčerpání, ztráta energie může být i znakem alergie na některé potraviny. možná o ní ani nevíte. Pokud pocítíte únavu nebo ospalost 10 ž 30 minut po jídle můžete mít potravinovou intoleranci. Testy na alergii vám pomohou zjistit na co jste alergický.
Pokud se u vás únava projeví po vydání lehčí fyzické námahy (přejdete pár schodů, …) může jít o problémy se srdcem.
Psychické zdraví
Pokud se cítíte unavený jakmile vstanete budete mít asi problém se spánkem, konkrétně může jít o spánkovou apnoe. Nekvalitní spánek může být způsoben psychickými, ale i fyzickými problémy. Při tomto problému jde o problém s dýcháním. Organismus, ať už na základě překážky v dýchacích cestách, nebo zlom signály z mozku k nadechnutí nedostává dostatek kyslíku. Vy osobně o tom nemusíte mít ani tušení. O vašich problémech vám řekne váš partner, jehož budíte chrápáním nebo delšími přestávkami při nádeších. Váš organismus si v noci neodpočinou a projeví se to právě únavou a ospalostí hned z rána.
Platí to i opačně. Při únavě nemusíme cítit ospalost, takže dlouhodobá únava může způsobit problémy s nespavostí.
Deprese, úzkost a další psychické poruchy způsobují nespavost, která vede k vyčerpání. Pocit smutku, depresivní stavy, napjatosti, beznaděje, nadměrné nebo nedostatečné konzumace způsobuje celkovou únavu.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud i přes úpravě životního stylu stále cítíte únavu, kterou si nevíte vysvětlit je nejlepší konzultovat svůj stav s lékařem. Udělejte tak hlavně pokud vedle únavě se objevily další symptomy
- Zvýšená tělesná teplota
- Nepodložená ztráta hmotnosti
- Jste citlivější na chlad
- Máte problém se spánkem a usínáním
- Máte pocit, že můžete trpět depresí
Chronický únavový syndrom
Syndrom chronické únavy je definován extrémní únavou, která nesouvisí s nedostatkem odpočinku a nedá se vysvětlit na základě zdravotního stavu. O chronickém stádiu říkáme, když únava trvá alespoň 6 měsíců. Příčina tohoto onemocnění není známa, existuje ale pár teorií co ji může způsobit.
- Virová infekce
- Hormonální nerovnováha
- Oslabený imunitní systém, chronické záněty (nosních dutin, tenkého nebo tlustého střeva, …)
- Psychické problémy – zejména stres
- Kombinace těchto faktorů
Může ji také způsobit dlouhodobé přetěžování. Tento syndrom nejčastěji postihuje ženy ve věku 40 až 50 let.
Diagnostika chronické únavy
Aby byla tato diagnóza přesně stanovena je třeba aby se spolu s dlouhodobou únavou projevili alespoň 4 z následujících příznaků.
- Únava, která neodezní ani po dostatku odpočinku
- Zhoršuje se po fyzické nebo psychické aktivitě
- Zhoršená koncentrace, problémy s pamětí
- Poruchy spánku
- Bolesti svalů, kloubů, krku nebo hlavy
- Mírné otoky lymfatických uzlin v krku a pod pažemi
Pro stanovení diagnózy musí lékař vyloučit jiné možné onemocnění – fyzické i psychické, které mohou způsobovat únavu.
Domácí léčba únavy
Proti únavě nejsou žádné léky. Pokud není její příčinou jiné onemocnění, jehož vyléčením se zbavíte i únavy. Změna životního stylu, dostatek odpočinku a omezení alkoholu a nikotinu může vaši únavu zmírnit.
Pomoci vám v tom mohou i různé čaje
- guarana
- maté
- třezalka
- echinacea
- ženšen
Ryby a olivový olej obsahují protizánětlivé látky, které vám pomohou zmírnit i ty nejnenápadněji záněty ve vašem těle a potlačit tak únavu.
Káva jako zdroj kofeinu vám dodá energii jen na chvíli. Po odeznění účinků se únava dostaví ve větší síle.
Cukr je výborným a rychlým zdrojem energie, ale jeho nadměrná konzumace může způsobit řadu dalších zdravotních problémů. Když nevíte odolat dávce sacharidů dejte si je raději v přírodní formě – sladké ovoce vám dodá dostatek cukru, který váš organismus potřebuje.
Způsobů jak porazit únavu je velmi mnoho. Každý si musí vyzkoušet osobně co na něj zabírá a co ne, co mu únavu způsobuje a což naopak mu dodá nejvíce energie. Pokud vyčerpaností trpíte dlouho, často a není vám znám žádný důvod jejího vzniku neváhejte a navštivte lékaře.
Zajímá vás
Co je to únava?
Únavu bychom mohli popsat jako stav vyčerpání našeho těla a nedostatku jeho energie. Běžná únava není velkým problémem. Problémem se stává až když přetrvává dlouhodobě a právě tehdy je třeba navštívit lékaře. Více informací se dozvíte v úvodu tohoto článku.
Je chronická únava vážnou chorobou?
Chronická únava nebo jinak řečeno chronický únavový syndrom představuje velmi závažný problém, protože není spojena s deficitem odpočinku. O dlouhodobé únavě můžeme mluvit když přetrvává alespoň 6 měsíců. Jde tedy o onemocnění, které je způsobeno různými příčinami, jako například oslabený imunitní systém, stres, hormonální nerovnováha či virová infekce. Pro více informací si přečtěte část článku s nadpisem ,,Chronický únavový syndrom“.
Což signalizuje a jak se projevuje únava?
Únava signalizuje to, že naše tělo je přetížené. Pokud pociťujeme únavu, je nejvyšší čas na to, abychom zpomalili a načerpali síly. Únava, zejména ta chronická, se projevuje hlavně přetrvávající únavou i když máme dostatek odpočinku, poruchami spánku, zhoršenou koncentrací, bolestmi svalů, kloubů, krku či hlavy. Více informací se dozvíte v celém článku, ale zejména pod nadpisem ,,Diagnostika chronické únavy“.
Vybrané zdroje: