Tetanický syndrom nebo tetanie je moderním onemocněním, které postihuje zejména mladší generaci lidí. Možná jste se setkali už is jiným pojmenováním tohoto onemocnění, jako nemocí mladých 21. století. Tetanií jako jedním z nejnovějších onemocnění trpí zejména lidé od 20 do 30 let, avšak pokud jste starší, nemůžeme vyloučit jednoznačně to, že by vás tetanie nemohla přemoci. V tomto článku se podíváme na druh tetanie zvaný neurogenní tetanie, který se mírně odlišuje od jiných stavů tetanický syndromu.
Obsah článku
Co je to tetanie?
Tetanie nebo tetanický syndrom představuje onemocnění, resp. stav nadměrné dráždivosti centrálního a periferního nervového systému. Tento stav vzniká v důsledku výrazného snížení koncentrace iontů. Ve většině případů mluvíme o velmi nízké hladině hořčíku a vápníku v krvi. V případě pokud jedinec trpí tetanií v důsledku nízké hladiny hořčíku v krvi, hovoříme o tzv. hypomagnezémii. Na druhé straně nadměrně nízká hladina vápníku v organismu, resp. v krvi, se odborně nazývá hypokalcémie. Tetanie je velmi často spojována s tzv. tetanovým záchvatům a často se zaměňuje s panickými záchvaty.
Dobrou zprávou však je, že tetanie není život ohrožující onemocnění. Ve většině případů tetanický záchvat pomine přibližně do 1 hodiny od jeho propuknutí. Kromě samotných záchvatů je však tetanie charakteristická i jinými příznaky, které zasahují i do kvalitního a zdravého spánku.
Slovo tetanie je odvozeno od řeckého slova tetanos, co bychom mohli přeložit jako stažení či křečovité napětí. Pacient trpící tetanií je charakteristický tím, že vykazuje příznaky jako křeče, brnění svalů, nohou či rukou, problémy s dýcháním. Jde však pouze o velmi obecné základní příznaky, které se mohou lišit od pacienta k pacientovi vzhledem k intenzitu či druh tetanie. Známe několik druhů tetanie, jejichž odlišujícím faktorem jsou charakteristické projevy onemocnění:
- hyperventilační tetanie
- neurogenní tetanie
- latentní tetanie
- manifestní tetanie
Proč vzniká neurogenní tetanie?
Tetanický syndrom může vznikat z různých příčin. Jde o obecné příčiny, které mohou být důvodem vzniku všech druhů tetanický syndromu. V následujících řádcích se společně podíváme na společné příčiny s přihlédnutím na nejčastější konkrétní příčiny vzniku neurogenní tetanie.
Jedním z nejčastějších důvodů výskytu tetanický syndromu je snížení hladiny hořčíku v krvi. V tomto případě nastává tzv. hypomagnezémie. Hořčík je důležitý nejen pro mnohé enzymy, ale i pro svalové stahy či přenos nervového vzruchu. Měli byste si proto dávat pozor na chronický, čili dlouhodobý stres, který snižuje hladinu tohoto minerálu v organismu. Kromě toho mohou být příčinou nízké hladiny hořčíku v krvi i:
- onemocnění gastrointestinálního traktu
- alkoholismus
- chabá výživa, případně různé diety
Velmi častou příčinou vzniku tetanie je i snížená koncentrace vápníku v krvi. Jde o tzv. hypokalcémii. Vápník je důležitý pro regulaci neuromuskulární činnosti. Samotné příčiny mohou být různé:
- hyperventilace
- průjmy a zvracení
- různé léky
- těhotenství a kojení
- selhání ledvin
- nízký příjem z potravy
- snížená hladina vitaminu D
- onemocnění příštítných tělísek
- koncentrace hořčíku v krvi
Neurogenně tetani jinak nazýváme i spasmofilie nebo normokalcemická tetanie. Nejčastější příčinou vzniku neurogenní tetanie je právě deficit hořčíku. Jde tedy o tzv. hypomagnezémii. Lékař by měl zjistit druh onemocnění tzv. biochemickým testem na hodnoty hořčíku. Test hořčíku se provádí ze vzorku moči či krve. Deficit magnézia může být zapříčiněn jednak jeho nedostatečným přísunem nebo poruchou regulace metabolismu, případně nadměrným vylučováním ledvinami.
Jak se projevuje neurogenní tetanie?
Neurogenní tetanie nebo spasmofilie, případně normokalcemický tetanický syndrom, se nejčastěji projevuje problémy neurologického charakteru, a právě z toho důvodu dostal tento druh tetanie název neurogenní. Jaké jsou však nejčastější příznaky neurogenní tetanie?
- křeče v oblasti končetin
- tuhnutí zejména oblasti v okolí úst
- mravenčení či brnění končetin a prstů
- nadměrné pocity únavy
- silné bolesti hlavy (migrény)
- poruchy spánku
- syndrom neklidných nohou
- zvýšená citlivost na hluk
- točení hlavy nebo ztráta rovnováhy
- závratě
Neurogenní tetanie se nejčastěji projevuje v nočních hodinách, kdy je náš organismus ve stavu klidu. Může se však objevit samozřejmě iv jiných hodinách. Mezi jiné příznaky typické pro spasmofilie patří například kardiologické příznaky jako bušení srdce, zvýšený krevní tlak, srdeční arytmie, tlak či bolest za hrudním košem. Kromě toho mohou pacienti mít podezření na infarkt.
Tetanický syndrom, konkrétně neurogenní tetanie se podepisuje nejvíce na naší psychice. Pacient může trpět nervozitou, podrážděností, sníženou koncentrací, frustrací, depresivními stavy, strachem, úzkostí či dlouhodobými pocity stresu. Přidružit se mohou k těmto příznakům i rozličné gastroenterologické obtíže, jak intenzivně křeče v oblasti střev či žaludku, průjmy, problémy s polykáním či pocity na zvracení. V neposlední řadě mohou mít ženy problémy se silnou a bolestivou menstruací, mohou trpět tzv. premenstruačním syndromem a kromě toho se mohou objevit i tromboembolické příhody při užívání antikoncepce.
Léčba
Léčba neurogenní tetanie je založena na doplňování důležitých minerálů, které jsou v deficitu. Jde hlavně o nedostatek hořčíku nebo magnézia. Musíme tedy zabránit dalšímu pokračování tzv. hypomagnezémie. Neurogenní tetanie není život ohrožující nemoc, a proto není třeba mít z ní panický strach. Léčba je však nezbytná pro zkvalitnění vašeho života. Přísun hořčíku do vašeho organismu, pokud trpíte neurogenní tetanií, nebude postačovat z potravy. Samozřejmě, základem je úprava vaší stravy, do které byste měli zahrnout více potravin s obsahem hořčíku.
Kromě toho je důležité navštívit lékaře, který vás odkáže na tzv. elektromyografické vyšetření (EMG), které potvrdí nebo vyloučí vaše onemocnění. V mnoha případech bude nutná i konzultace s psychologem či psychiatrem. Rovněž je podstatným krokem při léčbě neurogenní tetanie aplikace těchto zásad:
- zdravá životospráva
- změna myšlení
- dostatečná fyzická aktivita
- procházky v přírodě
- vyhýbání se stresu v co největší míře
- relaxační aktivity a dostatečně kvalitní spánek
- vyhýbání se kofeinovým a alkoholickým nápojům, protože tyto látky odčerpávají z organismu hořčík mnohem rychleji
Nejčastější otázky
Jaká je to neurogenní tetanie?
Neurogenní tetanie představuje druh tetanický syndromu, který je typický zejména příznaky spojenými s psychickou stránkou člověka . Jedná se hlavně o úzkostné stavy, podrážděnost, sníženou schopnost koncentrace, depresivní stavy, které mohou být doprovázeny žaludečními problémy, křečemi a brněním končetin nebo částí obličeje.
Jaké typy ještě existují?
Kromě neurogenní tetanie známe:
- latentní tetani (vyskytuje se nejčastěji, přičemž se neprojevuje záchvaty, a tedy její diagnostika je náročná),
- hyperventilace tetani (projevuje se zejména hyperventilací),
- manifestu tetani (nejtěžší forma tetanie – projevuje se vážnými záchvaty).
Jak se léčí?
Jelikož příčina vzniku neurogenní tetanie tkví zejména v nedostatku magnézia, je nutné zajistit si dostatečný příjem této minerální látky. Pokud projevy neustupují, je nutné navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který vás doporučí ke specialistovi (nejčastěji neurolog, případně psychiatr), který může nasadí optimální léčbu – léky v možné kombinaci s terapiemi.
Vybrané zdroje:
- https://www.rehabilitace.info/nemoci/tetanie-latentni-tetanie-neprijemna-nemoc-priznaky-priciny-a-lecba/
- https://www.zdraviakrasa.cz/tetanie-nemoc-ze-stresu-spatne-vyzivy-nejde-vsak-tetanus-859/
- http://www.vitalne.sk/2013/03/rozne-typy-tetanie/
- http://www.cmp-manual.cz/203-stroke-mimics2.html
- https://www.slovenskypacient.sk/tetanicky-syndrom-zachvat-tetania-v-noci-test-priznaky/