Mnohokrát se setkáváme v životě se situacemi, kdy vykazují jiní lidé projevy neposedností. Možná vám už i během dětství vaši rodiče říkali, že jste neposední. V takovém případě šlo pravděpodobně o přirozený jev vyskytující se během dětství. Problém nastává tehdy, když začneme mluvit o onemocnění zvaném syndrom neklidných nohou. Tato porucha jednoduše nenechá jedince v klidném stavu. Myslíte si, že tímto syndromem trpíte i vy? Jaké jsou jeho příznaky a příčiny? Pojďme se společně podívat na zoubek tomuto nepříjemnému problému.
Obsah článku
Co je to syndrom neklidných nohou?
Syndrom neklidných nohou je onemocnění, které způsobuje nepříjemné nebo nekomfortní pocity v nohou a neodolatelnou potřebu s nimi hýbat. Nejčastější dobou, kdy se tento syndrom projevuje, je pozdní odpoledne nebo večerní hodiny. Příznaky syndromu neklidných nohou jsou většinou nejnepříjemnější během nočních hodin, kdy jedinec odpočívá – např. sezení nebo ležení v posteli. Jednotlivé příznaky se mohou projevit však iv situacích, kdy je jedinec neaktivní, resp. pasivní, delší časový úsek. V takovém případě může jít například io cestu dopravním prostředkem nebo sledování filmu.
Vzhledem k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou bývají nejnepříjemnější během nočních hodin, pacient může mít v důsledku toho problémy s usínáním. Chůze nebo pohyb nohou jsou obrovským uvolněním pro jedince, protože tyto aktivity uvolňují nepříjemné pocity v nohou. Tyto vzruchy se však mohou opět vrátit po tom, jak se jedinec přestane hýbat. Možná bude pro vás novinkou, ale syndrom neklidných nohou je z odborného hlediska zařazován mezi poruchy spánku a také mezi poruchy pohybu, protože se jednotlivé příznaky vyskytují během odpočinku nebo pokusu o usínání.
Jednotlivé příznaky syndromu neklidných nohou jsou spojeny s naším mozkem, resp. centrální nervovou soustavou. Bohužel tato pohybová porucha může způsobit i úplné vyčerpání a ospalost během dne, což se může projevit pod:
- naší náladou
- naším soustředěním
- výkonem v práci či ve škole
- soukromými vztahy
Množství pacientů s tímto syndromem přichází k lékaři is tím, že mají problémy s pamětí či s neschopností úspěšně provést každodenní povinnosti. Pokud se tato porucha neléčí, může vést k až 20% poklesu produktivity práce a co je snad nejhorší, ik úzkostným či depresivním stavům. Kromě toho mají pacienti se syndromem neklidných nohou i problémy s cestováním. Ve většině případů se toto onemocnění vyskytuje u žen. Onemocnění se může objevit v jakémkoliv věku, avšak s narůstajícím věkem se tato porucha může pouze zhoršit a znepříjemňovat kvalitu života ještě intenzivněji.
Syndrom neklidných nohou – příznaky
Jak jsme již zmínili, symptomy onemocnění zvaného syndrom neklidných nohou se mohou objevit v jakémkoliv věku a postihnout mužskou i ženskou populaci. Příznaky této poruchy jsou však intenzivnějšího charakteru u lidí ve středním nebo vyšším věku. Většina pacientů má největší problémy s touto poruchou v nočních hodinách, což zároveň zapříčiňuje dost velké problémy s usínáním. Jaké jsou nejvýznamnější příznaky syndromu neklidných nohou?
- nepřekonatelné nutkání k vykonání pohybu
- nepříjemné pocity, resp. vzruchy, v nohách, které jsou odlišné od těch, které pociťují zdraví jedinci
- svědění
- tažení
- pálení
- pocit elektrizování
- nepříjemné pocity v nohou se vyskytují ve většině případů v poloze vleže nebo vsedě
- pocity se objevují v obou nohách
- někdy se může objevit i syndrom neklidných rukou (neklid pociťovaný v oblasti ramen – je to méně běžný jev)
Toto onemocnění je často doprovázeno i jiným zdravotním problémem, který se vyskytuje mnohem častěji jako syndrom neklidných nohou. Toto jiné onemocnění můžete znát i pod názvem pravidelný automatický pohyb končetin ve spánku, který je charakteristický nevědomým kopáním nebo jinými pohyby nohou právě během spánku.
Výše uvedené příznaky mohou sužovat jedince i tím, že nemusí se vyskytovat najednou v obou nohách, ale mohou ,,přeskakovat“ z jedné nohy na druhou. Pro lidi s tímto syndromem je tedy uvolněním to, že pohybují se svými nohami, resp. se házejí zda otáčejí v posteli, aby tímto způsobem alespoň minimalizovali nepříjemné pocity, které jim tento syndrom způsobuje.
Jaké má příčiny?
Ve většině případů je příčina syndromu neklidných nohou neznáma. V takovém případě jde o tzv. primární syndrom neklidných nohou, avšak nemůžeme zapomínat ani na to, že toto onemocnění může být i dědičného charakteru. Pokud tedy váš rodinný příslušník trpí tímto onemocněním, existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že jím budete trpět i vy. Začátek projevu jednotlivých příznaků tohoto syndromu se předpokládá na období před dosažením 40. roku života.
Některé studie přišli se zjištěním, že i nízká hladina železa v mozku může být zodpovědná za to, že se u pacientů toto onemocnění projeví. Kromě toho může být za syndrom neklidných nohou zodpovědná i dysfunkce v jedné z částí mozku, které ovládají pohyb. Na pohyb mozek využívá dopamin. Dopamin je mimo jiné potřebný k produkci hladké a účelové svalové aktivity a pohybu. Narušení takové části, resp. sekce mozku často vede k nedobrovolným pohybem. Náchylní na rozvoj této poruchy jsou i osoby s Parkinsonovou chorobou.
Kromě toho je syndrom neklidných nohou podle všeho spojen s následujícími faktory:
- poslední stadium selhávání ledvin a hemodialýza
- nedostatek železa
- určité léky, např. léky na nevolnost, antipsychotika, antidepresiva, léky na alergie či rýmu
- požívání alkoholu, nikotinu či kofeinu
- poškození nervů
- těhotenství – zejména poslední trimestr – hormonální nerovnováha (v tomto případě se obvykle příznaky syndromu neklidných nohou vytratí do 4 týdnů po porodu)
- spánková deprivace či jiné problémy se spánkem, např. spánkové apnoe
V některých případech pomůže na úlevu syndromu neklidných nohou snižování projevů jiných zdravotních problémů (např. Spánková apnoe nebo spánková deprivace).
Syndrom neklidných nohou v těhotenství
Těhotenství může být plné radostných chvil, ale problémy, které mohou během těhotenství nastat, výrazně snižují pocity štěstí a radosti. Syndrom neklidných nohou dokáže potrápit i mnohé budoucí maminky během období čekání příchodu nového potomka. Až 15% těhotných žen začíná trpět tímto syndromem během období třetího trimestru těhotenství. Úvodem bychom rádi zdůraznili to, že neexistuje jednoduchý a rychlý lék na odstranění tohoto zdravotního problému. Dobrou zprávou je však to, že existuje množství způsobů, jak snížit riziko výskytu nebo uvolnit nepříjemné pocity, pokud vás už začnou trápit.
Rady a tipy, jak předejít syndromu neklidných nohou
- Dbejte na pestrou a vyváženou stravu – některé ženy, u kterých se projeví syndrom neklidných nohou v těhotenství, mohou trpět nízkými hladinami železa nebo kyseliny listové. Deficit železa je spojován s ovlivňováním tvorby dopaminu, čili chemické látky v mozku, která je mimo jiné odpovědná za pohybové schopnosti člověka. V tomto případě doporučujeme navštívit lékaře, který zhodnotí vhodnost užívání výživových doplňků s obsahem železa nebo kyseliny listové.
- Spánek na levém boku – spánek na levém boku byl prokázán jako velmi prospěšný pro naše zdraví, a to z toho důvodu, že pomáhá zlepšovat cirkulaci krve nejen pro vás, ale i pro vaše miminko, což může pomoci s nepříjemnými pocity v nohou. Kromě toho se tato spánková pozice prokázala jako výborný způsob, jak zlepšit tok krve do různých orgánů lidského těla. Pokud nejste typem člověka, který má rád spánek na jednom či druhém boku, zkuste svůj spánek udělat pohodlnějším tak, že si položíte svůj polštář mezi kolena svá, za záda nebo pod břicho.
- Ohnutí chodidel – v případě, že vás postihnou náhle útoky nepříjemných pocitů v nohách, jemně se snažte ohnout své chodidlo, což pomůže vašim nohám mírně se natáhnout. Doporučujeme si protáhnout nohy předtím, než se uložíte ke spánku. Tato metoda vám může pomoci předejít příznakem syndromu neklidných nohou během spánku.
- Vylezte z postele – pokud vás už postihnou nepříjemné vzruchy ve vašich dolních končetinách, jejich ignorace tím, že se pokusíte o spánek rozhodně nepomůže. Pohyb je jedním z nejlehčích způsobů, jak si dokážete ulevit, a proto byste měli z postele vstát a najít si nenáročnou a klidnou aktivitu, která však zaktivizuje vaše svaly v nohách. Příkladem může být pomalá chůze, kráčení po schodech nebo jemné výkopy v teplé sprše.
Jak zvládat syndrom neklidných nohou?
Léčba syndromu neklidných nohou závisí na konkrétní příčiny. Pokud je důvodem vzniku tohoto onemocnění jiné onemocnění nebo nedostatek určité látky, léčba by měla být zaměřena zejména na dané primární onemocnění nebo doplnění deficitu dané látky. Příkladem může být syndrom neklidných nohou zapříčiněn deficitem železa. V takovém případě je vhodné nasadit výživové doplňky či léky obsahující železo.
Pokud trpíte mírnějšími formami tohoto syndromu, mohou vám pomoci i následující volně prodejné léky:
- Venoruton forte
Jde o volně prodejný lék patřící do skupiny vazoprotektív, které stabilizují cévní stěnu, mají i velmi pozitivní vliv na cévní systém. Mimo jiné je tento lék výborný i na křeče nohou a na syndrom neklidných nohou.
- Zincum metalficum
Jde o homeopatický lék , který vám může pomoci s křečemi dolních končetin, mravenčením v nohách či syndromem neklidných nohou. Může pomoci i dětem s problémy s koncentrací ve škole, které jsou spojeny se syndromem neklidných nohou.
Pokud trpíte závažnými formami syndromu neklidných nohou, lékař vám může předepsat následující léky:
- léky na spaní – Zolpidem, Zopiclon, Zaletlon
- myorelaxancia – tolperison, Baklofen
- léčiva fungující na bázi zvyšování hladiny dopaminu v mozku – např. Ropinirol, Rotigotin, Pramipexol
- antiepileptika – Gabapentin, pregabalin
- opiáty – Kodein, hydrokodon, Oxykodon
Kromě léků je však vhodné zahrnout do vašeho života i horká koupel před spaním, masáže, pravidelnou fyzickou aktivitu, snižování příjmu kofeinu, relaxační aktivity či správnou spánkovou hygienu.
Zajímá vás
Co je syndrom neklidných nohou?
Syndrom neklidných nohou je onemocnění patřící mezi spánkové, a zároveň pohybové poruchy. Postihuje zejména ženy a začíná se projevovat v jakémkoliv věku. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to syndrom neklidných nohou?“.
Jak zvládat syndrom neklidných nohou?
Syndrom neklidných nohou se léčí jednak léčbou primární příčiny (onemocnění) nebo specifickými léky. Zapomínat byste však neměli ani na změnu životního stylu.
Jak ho léčit?
Léčí se léky v kombinaci s úpravou životosprávy. Léčba však závisí i na primární příčiny. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Jak zvládat syndrom neklidných nohou?“.
Vybrané zdroje: