V dnešní uspěchané době, která s sebou přináší řadu psychických problémů, které jsou zapříčiněny hlavně stresem, se stále více utíkáme k alternativní přírodní medicíně. Existuje množství rostlin, které se mohou pochlubit léčivými účinky různého druhu, ale ne vždy známe jejich pravé účinky, abychom je pozitivní vlastnosti mohli naplno využít. Jednou z takových rostlin je i mučenka pletní. Její využití je širokospektré, co se týče její příznivých dopadů na náš organismus. Známe několik druhů mučenky.
Obsah článku
Druhy mučenky
Jak jsme již v úvodu zmínili, pojem mučenka neoznačuje pouze jednu léčivou rostlinu. Existuje celá řada rostlin patřících do čeledi mučenkovitých. Společnými znaky všech rostlin náležejících do této čeledi jsou výrazné květiny neobvyklých tvarů a barev. Jako příklad bychom mohli uvést plodů mučenky hroznovitých (passiflora racemosa), která se může pyšnit nápadnými červenými květy. Tyto mohou dorůst až do délky 10-centimetrových květů. Na druhé straně do čeledi mučenkovitých patří i rostliny, jejichž květy nejsou až tak nápadné. Příkladem může být mučenka korková (passiflora suberosa).
Do čeledi mučenkovitých patří obrovské množství rostlin. Existuje přibližně 520 druhů, které rozlišujeme zejména díky odlišné barvě květů. Možná znáte i známé tropické ovoce – Mařák. Jedná se o plody rostliny zvané mučenka jedlá a rostou pouze v subtropických podmínkách.
Mučenka byla přivezena a rozšířena do Evropy z teplých zemí, hlavně ze Severní či Jižní Ameriky, Asie či Austrálie. Například mučenka modrá se v dnešní době pěstuje zejména jako pokojová rostlina. Oblíbená mučenka jedlá, latinsky passiflora edulis, se běžně pěstuje hlavně v oblasti Karibiku av Jižní Africe. Plodů mučenky jedlou známe ve dvou variantách, a to ve žlutém a tmavém. V dnešní době se začínají objevovat i trendy křížení původních druhů mučenky.
Mezi nejznámější druhy mučenky patří:
- mučenka pletní
- mučenka jedlá (marakuja)
- mučenka banánová
- mučenka modrá
- mučenka citronová
- mučenka korková
- mučenka jazykovitých
- mučenka morušolistá
- mučenka obrovská
- mučenka révolistá
- mučenka vanilková
Symbolika názvu
Možná jste nevěděli, ale název z latiny ,,passiflora“ dostala mučenka díky jezuitům. Passio znamená utrpení a flos je květ. Čili samotný název vznikl tak, že květ mučenky modré (passiflora caerulea) připomíná nástroje ukřižování Ježíše Krista. Květ mučenky pletní připomíná hřebíky, kladivo či trnovou korunu.
Jaký má tato rostlina význam?
Mučenka není známa pouze díky svému okrasného charakteru, ale využití najde také v medicíně či potravinářství. Mučenka má i své jedlé plody, přičemž nejznámější je marakuja nebo granadila. Využití těchto plodů je prosté. Jsou zpracovávány a vyrábějí se z nich džusy šťávy či marmelády. Dokonce najdou uplatnění i v ovocných jogurtech. Uplatnění těchto plodů je tedy i v medicíně zejména díky svým analgetickým, sedativním či spazmolytickým účinkem.
Jak pěstovat mučenky?
Pokud patříte k těm lidem, kteří si raději rostliny doma sami vyprodukována, tak máme pro Vás pár tipů a triků, jak správně pěstovat tuto velmi léčivou rostlinu. Určitě se vyplatí dbát na tyto rady, protože pokud je budete dodržovat, rostlina bude krásná a zdravá, a tím pádem bude efektivně sloužit Vašemu zdraví v podobě její příznivých vlastností.
Jelikož obecně jsou rostliny z čeledi mučenkovité rádi na slunci a oblibě teplé prostředí, měli byste dbát na to, aby měly dostatek:
- světla
- tepla
- vody a hnojiva – Zejména během fáze růstu a následně kvetení je velmi důležité, abyste nenechali plodů mučenky bez přísunu vody. Je dobré, abyste pečovali o svou plodů mučenky i přihnojováním jednou týdně během růstu a kvetení.
Další důležitou věcí je to, abyste Vaši rostlinu na podzim sestříhali na přibližně 20 – 30 cm. Je důležité však nezostrihať starší část, totiž z této části na jaře budou růst nové výhonky. Také by bylo vhodné, abyste podporovaly i tvorbu květů pomocí odstraňování slabých výhonků, které se nacházejí zejména na bočních stranách.
Co se týče zimních měsíců, tak tehdy je pro plodů mučenky tzv. období vegetačního klidu. Během zimy je vhodné uschovávat tuto rostlinu v rozmezí 5 – 10 stupňů Celsia. Zkuste plodů mučenky položit k blízkosti severního okna. Pokud se ptáte, co s přesazováním, tak plodů mučenky není vhodné přesazovat v jiném než jarním období.
Marakuja (mučenka jedlá)
Mnozí z vás možná marakuji neznají pod názvem mučenka jedlá nebo passiflora edulis. Jedná se o druh mučenky, které se nejlépe daří zejména v tropických či subtropických oblastech. Příkladem mohou být země jako Nový Zéland, Brazílie, Jižní Amerika, Indie, Karibik, Austrálie, Hawai či Jihoafrická republika. Jak vypadá samotná marakuja? Jde o oválnou až kulatou bobulí, která je v zralosti tmavě fialové či žluté barvy. Vnitřek je šťavnaté a najdete v něm i hodně semínek. Marakuja je pěstována hlavně kvůli džusu, ovocným šťávám či jinému využití v potravinářství.
Pozor na fialovou odrůdu, nakolik je mírně jedovatá a to právě kvůli kyanogenní glykosidu. Co se týče listů a kořenů, nemůžeme zapomenout ani na její příznivé účinky, které se uplatní zejména v medicíně. Dokonce v Portoriku mají lidé za to, že marakuja snižuje krevní tlak.
Mučenka pletní
Mučenka pletní, latinsky passiflora incarnata, je rostlina s nádherným květem, který je charakteristický zejména svým světle modrým až fialovým zabarvením. Tato rostlina se může pochlubit svým vzrůstem až do 10 metrů. Mučenka pletní byla přivezena z teplých zemí, její původní zemí je zejména Jižní a Střední Amerika.
Co se týče jejích listů, tak ty dokážou dorůst do délky 10 – 18 cm a možná vám budou připomínat i listy javoru. Léčivé účinky mučenky pletní tkví v kvetoucí nati. Tato se suší a následně se z ní vyrábí léčivý čaj.
Možná to bude pro vás novinkou, ale květy mučenky obvykle kvetou pouze jeden den. Počet květů, které má mučenka, závisí na podmínkách, v jakých se rostlina nachází. Pokud bude mít mučenka ideální podmínky, tak se můžete těšit na dva až čtyři květiny.
Látky, které obsahuje
Jak jsme již zmínili, mučenka pletní nás netěší pouze svým pěkným vzhledem, ale i svými příznivými účinky na náš organismus. Nejen lidé, kteří trpí problémy, jejichž příznaky mučenka snižuje, by měly příznivé účinky této rostliny využívat, ale i zcela zdraví lidé by ji měli občas užívat jako prevenci.
Jakými látkami se může tato blahodárná rostlina pochlubit?
- flavonoidy
- třísloviny
- silice
- vláknina
- minerální látky
- sacharidy
- kyseliny
- antioxidanty
Jak můžete vidět, látek je poměrně dost. Tyto látky jsou velmi důležité téměř pro každou oblast lidského zdraví. Neměli bychom proto podceňovat účinky těchto látek, mohou nám do budoucna zajistit skvělé zdraví.
Jaké jsou účinky?
Pravidelné užívání mučenky pletní se doporučuje zejména pacientům trpícím poruchami nervového charakteru. Pokud tedy máte jakýkoliv psychický problém, v následujících řádcích byste měli zbystřit pozornost. Na druhé straně některé účinky této léčivé rostliny jsou prospěšné pro pacienty, kteří trpí zcela jinými problémy.
- Hlavní účinek mučenky pletní tkví v častováni našeho nervového systému.
- Pokud trpíte stresem, ať už chronickým, tedy dlouhodobým nebo i krátkodobým, sáhněte po této rostlině v jakékoli podobě. Možná nebudete věřit, jak Vám s tímto Vaším problémem bude vědět pomoci!
- Dalším účinkem je zlepšování kvality Vašeho spánku. Pokud tedy jiná medicína neúčinkuje a neustále se Vaše nespavost vrací, respektive přetrvává, tato rostlina Vám rozhodně neuškodí, ba naopak.
- Migréna je obrovským problémem dnešní doby, kterou trpí stále více populace. Uvařte si například čaj z mučenky a uvidíte, jaký ,, zázračný „efekt bude mít tato rostlina na Vaše tělo.
- Deprese? Pro plodů mučenky žádný problém! Mnoho pacientů se uchyluje k užívání antidepresiv, což je zcela poslední možnost v rámci léčby depresí. Jde o velmi silné léky, tedy pokud Vaše deprese jsou pouze občasné, respektive velmi slabé, vyzkoušejte raději odvar z této rostliny.
- Kašlete či Vás trápí pravidelné dušení? Blahodárné účinky této rostliny se projevují i na tyto zdravotní potíže.
- Možná uslyšíte poprvé, avšak jedním z mnoha pozitivních účinků této ,, zázračné „byliny je i eliminace projevů menopauzy.
- Mnoho žen v dnešní době pociťuje bolestivé křeče či bolesti během menstruačního cyklu. Bolesti mohou být opravdu velmi intenzivní. V takovém případě pomohou léky na bolest nebo mučenka pletní.
- Pokud máte problémy s krevním tlakem, odvar z této rostliny Vám pouze pomůže, tj tato rostlina snižuje krevní tlak.
- Při kardiovaskulárních problémech, tedy i při bušení srdce je dobré sáhnout po mučenka, uvidíte, že přírodní medicína dokáže výrazně pomoci.
Jak jste se mohli dočíst, účinků mučenky pletní je opravdu dostatek. Je důležité je znát, jak jsme již v tomto článku zmínili, pokud i je Váš zdravotní stav v pořádku, občasná prevence v podobě této rostliny Vám jistě nezaškodí.
Mučenka pletní a čaj
V tomto článku jsme se již zmínili také o tom, která část mučenky se využívá k léčebným účelům. Jedná se o její nať . Nejlepší bude, když si tuto rostlinu sami dopěstujete, nakolik si budete vědět její nať i vysušit . Taková vysušená nať se totiž využívá k přípravě léčivého čaje. Co se týče využití léčivých vlastností mučenky, tak můžeme hovořit zejména o čaji. A výhody? Nízká náročnost na čas či peníze. A pokud si plodů mučenky ještě sami dopěstujete, tak máte zajištěn pravidelný přísun zdraví prospěšných látek do těla.
Mučenka ve formě čaje – jaký je postup?
Ale to nejdůležitější. Řekněme, že jste se akorát rozhodli, že si pořídíte plodů mučenky, dopěstujete si ji a budete se o ni starat. Nyní Vám už jen chybí naučit se postup na přípravu čaje. Nebojte se, nebude to bolet, a ani to nepotrvá věčnost. Následující kroky Vám snad pomohou připravit si chutný, kvalitní a hlavně zdravý čaj.
- V první řadě je nutná vysušená nať. Kde ale takovou nať z mučenky sehnat? Pokud si tedy sami nedopestujete plodů mučenky, máte pár možností, a to koupě na internetu či ve specializovaných obchodech se zdravými potravinami nebo sypanými čaji. Existuje i šance, že takovou nať seženete i v lékárnách.
- Na samotnou přípravu bude stačit 1 lžička vysušené natě z mučenky. Tedy, pokud plánujete přípravu čaje, řekněme, pro větší okruh lidí, tak byste si měli zapamatovat, že 1 čajová lžička sušené natě se rovná 1 poháru čaje.
- Dalším krokem je zalití mučenky 2,5 dcl vařící vody. Mnoho lidí také zapomíná na velmi důležitou věc při přípravě čajů, a to louhování. Je dobré tento čaj louhovat přibližně 10 minut a následně scedit.
Co je dobré ještě vědět?
[su_list icon="https://stressfix.sk/wp-content/uploads/2019/02/caution-sign.png" icon_color="#ff22ef"]- Možná se ptáte, kolikrát denně, respektive v jakých intervalech je možné tento čaj konzumovat? V případě, že trpíte vážnějšími psychickými problémy, t. j. vážná úzkost, napětí, nadměrný stres či deprese, nebojte se dopřát si až 3 šálky t ohto čaje denně.
- Čaj z mučenky pletní, možná neuvěříte, se osvědčil iv případě bolestí hlavy či těsně před spánkem na relaxaci a uklidnění.
- Chcete-li příznivý dopad mučenky pletní ještě navýšit, je vhodné sušenou nať z této rostliny zkombinovat i z jinými léčivými rostlinami s podobnými vlastnostmi. Příkladem může být kozlík lékařský, meduňka lékařská, třezalka, máta peprná či chmel obyčejný.
- Pokud tedy zkombinujete v posledním bodě zmíněné rostliny, léčba zmíněných zdravotních problémů pod nadpisem ,,Jaké jsou účinky?" Se zefektivní.
- Určitě se nedoporučuje zbytečně překračovat námi uvedené dávkování sušené natě z mučenky.
- Pokud jste těhotná nebo kojíte, na odvar z mučenky byste neměli pomýšlet, neboť její účinky neovlivňují příznivě na plod.
Pokud Vás trápí psychické problémy, bolesti během menstruace či kardiovaskulární problémy, zkuste léčivé účinky mučenky pletní. Přírodní medicína je pro Vaše tělo zcela ideální.
Tinktura z mučenky
Kromě čaje se mohou léčivé vlastnosti mučenky promítnout i do tinktury. Existuje množství prodejců a výrobců tinktur za přiměřené ceny. Pokud nemáte rádi čaje a chtěli byste vyzkoušet raději tinkturu – kapky, tak na slovenském trhu se vyskytují hlavně v 2 formách, a to:
- 50 ml kapky – Tyto kapky v 50 ml podobě si zajistíte za ceny od 2,40 €.
- 100 ml kapky Ponechte verzi kapek si seženete v průměru do 5 €. Samozřejmě, záleží od výrobce, existují i dražší ,,vylepšené“ varianty, které se pohybují přibližně do 20 €.
Je nutné rozlišovat, zda se jedná o bylinný alkoholový extrakt nebo bezalkoholový. Tento fakt se odráží hlavně na ceně. Bezalkoholové verze jsou dražší.
Co je to tinktura z mučenky?
Mluvíme o tzv. bylinném lihovém / Bezalkoholové extraktu. Pokud tedy trpíte chronickým stresem, častým napětím, nervozitou či poruchami spánku a nepreferuje čaje, co tak vyzkoušet tinkturu z mučenky? Obsah samotné tinktury samozřejmě závisí i od výrobce a ceny. Nejlevnější varianty obvykle obsahují zejména následující složky:
- vodu
- jemný líh
- plodů mučenky
- vitamín C
Jak byste měli skladovat tuto tinkturu? Nedoporučuje se přímé slunce ani mráz. Ideální je uchovávat tento doplněk stravy v pokojové teplotě.
Jaké je doporučené denní dávkování a co je ještě důležité vědět?
Tak jak to již při lécích a doplňcích stravy bývá, určitě se nedoporučuje překračovat denní dávkování. Je vhodné tedy užívat tuto tinkturu 3x denně přibližně 1 – 2 ml (což činí 15 – 30 kapek). Pokud však trpíte poruchami spánku, jednorázová dávka se zvyšuje, avšak aplikace se doporučuje pouze večer.
Tento doplněk stravy se nedoporučuje:
- Dětem do 3 let
- Ženám v těhotenství
- kojícím ženám
Na závěr je ještě nutné dodat, že tinktura z mučenky nemá nahrazovat pestrou a vyváženou stravu, měli byste být i při samotném užívání velmi opatrní, co se týče frekvence užívání.
Mučenka ve výživových doplňcích?
Možná nebudete věřit, ale na slovenském trhu existuje mučenka i ve formě výživových doplňků. Konkrétně mluvíme hlavně o výživovém doplňku zvaném EDENPharma MELATONÍN, MUČENKA 30 tbl. Myslíte si, že je pro Vás efektivnější užívat plodů mučenky ve výživovém doplňku jak připravovat čaje či kupovat tinktury? Tak v tom případě zbystřete pozornost v následujících řádcích.
EdenPharma MELATONÍN, MUČENKA 30 tbl
- Jedná se o výživový doplněk, který kromě léčivé mučenky obsahuje hormon melatonin. K čemuž přispívá melatonin? Tento hormon je zodpovědný za zlepšování a zkvalitňování Vašeho spánku. Tvoří se ve Vašem těle během tmy, tedy hlavně když spíte. Je tedy nesmírně důležitý pro naše tělo. Je vhodné přijmout tento hormon v syntetické formě do našeho organizmu před spánkem (0,5 mg – 1 mg).
- Pozitivní účinky mučenky mj tkví iv tlumení a častováni pocitů úzkosti či napětí. Její účinky se odrážejí i na prohlubování a zlepšování spánku, což je ve spojení se syntetickým melatoninem zcela ideální. Výhodou mučenky je i fakt, že přispívá ke klidnému odpočinku, přičemž se na ní nemůžete stát závislí. Kromě toho mučenka nesnižuje ani pozornost.
- Jaké látky obsahuje 1 tableta tohoto výživového doplňku? Melatonin (3 mg), mučenku (50 mg), stearan hořečnatý a mikrokrystalickou celulózu.
- Jak správně dávkovat? Postačí 1 tabletka přibližně 1 hodinu před spánkem.
Ať už si zvolíte čaj, tinkturu nebo výživový doplněk, jedno je jisté, příznivé účinky se určitě časem na Vašem zdraví odrážet, proto zejména pokud máte problémy se psychickým zdravím či depresemi, neváhejte sáhnout po mučenky.
Nejčastěji kladené otázky
Co je to mučenka?
Mučenka je léčivá rostlina, která má rozsáhlé síti uplatnění nejen v medicíně, ale i v potravinářství. Patří do čeledi mučenkovitých rostlin a na celém světě existuje přibližně 520 druhů rostlin. Mezi nejznámější rostliny z čeledi mučenkovitých patří mučenka pletní, mučenka jedlá či mučenka modrá. Více informací naleznete v úvodu článku a pod záhlavím ,,Druhy mučenky“.
Jaké účinky má mučenka?
Pozitivní vlastnosti této léčivé rostliny se odrážejí zejména na psychickém zdraví jedince. Máte problémy s úzkostí, napětím, depresemi či stresem? Popřípadě máte problém se spánkem? Na všechny tyto negativní jevy umí odpovědět mučenka v podobě svých příznivých dopadů. Na druhé straně účinky mučenky přesahují psychické zdraví jedince. Pomáhá například i při kardiovaskulárních problémech. Více informací pod nadpisem ,,Jaké jsou účinky“?.
V jaké formě mohu užívat plodů mučenky?
Z mučenky si běžně víte připravit čaj, který podpoří Vaše psychické zdraví či sníží příznaky nespavosti. V kombinaci s jinými léčivými rostlinami, jako například třezalka tečkovaná, máta peprná, kozlík lékařský či meduňka lékařská, dokáže být mučenka opravdu zázračným lékem. Kromě čaje můžete využít blahodárné účinky mučenky i prostřednictvím tinktur či výživových doplňků.
Jak pěstovat plodů mučenky?
Mučenka je rostlina, která je náročná na teplé prostředí a sluneční paprsky, tedy nelze ji vypěstovat kdekoliv. Pokud ale dokážete zajistit klíčové podmínky pro plodů mučenky, tak si ji můžete vypěstovat i na Slovensku. Základními podmínkami jsou teplé prostředí, světlo, dostatek vody a hnojivo (zejména během růstu a kvetení). Důležité je dbát io odstraňování nepotřebných výhonků. Na podzim je nutné plodů mučenky sestříhat. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Mučenka a pěstování“.
Vybrané zdroje:
- https://www.peknetelo.eu/rastliny-liecive-bylinky/bylinky-atlas-lz/mucenka-opletava/
- https://www.kamzakrasou.sk/co-dokaze-mucenka-opletava-spoznaj-tuto-bylinu-s-nadhernymi-kvetmi-/17953
- http://slnieckova.sk/bylinky/mucenka/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Mučenka
- http://www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny/exoticke-rastliny/mucenka-ak-budete-mat-stastie-mozete-z-nej-obrat-marakuje.html
- http://www.intopvet.sk/bylinne-extrakty-liehove-tinktury/959-mucenka-tinktura-kvapky-50-ml-8594060117232.html
- https://www.pilulka.sk/edenpharma-melatonin-mucenka-30-tbl