Čaje patří k velmi populárním nápojům, které nabízejí řadu benefitů a pijí je lidé po celém světě již odpradávna. Ať už to byly různé léčivé elixíry mnichů z jihovýchodní Asie přes starověkých Řeků až po britskou monarchii a spirituálních guru z Jižní Ameriky.
Mnoho lidí miluje čaj, je však možné, aby nám čaj pomohl usnout? Co je to vlastně čaj na spaní?
Obsah článku
Čaj nás může ráno nabudit i večer pomoci usnout
Čaj může být výbornou alternativou ranní kávy, ale i na doplnění energie během dne. Vše záleží na tom, o jaký typ čaje jde. Samozřejmě v tomto případě se jedná o čaje s obsahem kofeinu jako černý čaj, bílý čaj nebo zelený, které by se neměly pít večer a v noci. Může se totiž stát, že se budete v posteli ještě velmi dlouho převracet před tím, než usnete. Samozřejmě i efekt kofeinu není na každého stejný a jsou lidé, kteří vám řeknou, že se jim dokonce spalo ještě lépe.
Co je to čaj na spaní?
Čaje na spaní jsou bezkofeinové, bylinné čaje, které obsahují mnohé účinné látky podobně jako různé suplementy pro lepší spánek. Důležité je tedy složení čaje, který by měl obsahovat byliny, které pozitivně ovlivňují pocity úzkosti a působí příznivě na usínání a spánek. Vytvářejí tedy celkový uklidňující pocit, který přispívá k navození ospalosti . Některé mají i sedativní, tedy uklidňující efekt jako např. heřmánek, kozlík, zatímco jiné než levandule nebo meduňka lékařská redukují stres a úzkost, které sužují lidi trpící nespavostí. Jiné než máta zmírňují zažívací obtíže, aby tělu nic nebránilo v spánku.
Pití chutného teplého čaje před spaním je výborným prostředkem, jak se uklidnit. Není to však jen o složení čaje, protože mnohé z těchto čajů mají pouze mírný efekt. Často to, co právě hraje významnou roli, jak efektivně funguje čaj na spaní, je spíše placebo efekt. Jde tedy o to, zda věříte tomu, že vám opravdu pomáhá uklidnit se a usnout, jaké problémy se spánkem máte, zda vám čaj chutná, zda si jeho pití užíváte, co jste v ten den jedli či dělali. V té správné kombinaci může mít čaj na spaní opravdu vysoký potenciál při řešení vašeho problému.
Kvalitní spánek je základ zdraví
Na to, abychom byli schopni fungovat, racionálně přemýšlet, rozhodovat se, potřebujeme být odpočatí. V dnešní uspěchané době, kdy toho času na spánek mnohokrát není dostatek, to vůbec není snadné. O to horší, pokud se ještě nad něčím trápíme a přemýšlíme večer v posteli, což nám nedovoluje usnout a to, že nemůžeme spát, ještě více prohlubuje tyto negativní pocity. Stále více lidí trpí problémy nejen s usínáním, ale také s kvalitním spánkem, častým buzením se během noci.
Bylinné čaje při jejich pravidelném požívání mohou být výborným pomocníkem při zkvalitnění našeho odpočinku. Už staletí se používají nejen pro jejich zdravotní benefity, ale i jako přírodní pomůcky pro kvalitnější spánek. Nabízíme vám tedy pár tipů na dobrý čaj na spaní.
1. Heřmánek pravý (heřmánek, heřmánek)
Jde o bylinu, která má mnoho pozitivních účinků včetně protizánětlivého působení, při chorobách trávicího traktu, hojení ran a již staletí jako součást tradiční medicíny při léčbě úzkosti, nespavosti a úlevě od stresu. Heřmánkový čaj se vyrábí z květů heřmánku heřmánkového a má velmi příjemnou chuť.
Heřmánkový extrakt prý zmírňuje úzkost u pacientů diagnostikovaných s mírnou až střední generalizovanou úzkostnou poruchou. Působí mírně uklidňujícím a redukuje stres, svalové a nervové napětí, což pomáhá při uvolnění a relaxaci.
Jak funguje?
Jeho uklidňující účinky mohou připisovat antioxidantu apigenin, který heřmánkový čaj obsahuje. Ten se váže na specifické receptory v mozku a snižuje tak pocit úzkosti a pomáhá s usínáním.
Může pomoci i seniorům či ženám po porodu
Obě tyto skupiny mohou mít velký problém se spánkem i jeho kvalitou. Právě heřmánkový čaj je vhodný nápoj, který pomáhá s usínáním, ale také s kvalitnějším spánkem a méně častým probouzením během noci. Byly realizovány různé studie, kterou ukazují na to, že např. senioři v domovech důchodců, kterým se podávalo 400 mg heřmánkového čaje každý den, měli lepší kvalitu spánku, než ti, kteří ho nedostávali. Další studie poukazuje na to, že i ženy po porodu, které měly velmi špatnou kvalitu spánku a pili heřmánkový čaj během dvou týdnů hlásili, že jejich celková kvalita spánku se zlepšila.
Stejně lidé s chronickou nespavostí po požívání tohoto čaje 2x denně po dobu 28 dní usínali o 15 minut rychleji než účastníci pouze s placebem a také se budili méněkrát za noc.
Čaj na spaní pro těhotné – je heřmánkový čaj vhodný?
Vzhledem ke své pozitivní uklidňující účinky a efekt na trávení (může pomáhat při ranní nevolnosti ) a spánek by určitě ocenili jeho kvality těhotné ženy. Pití heřmánkového čaje v těhotenství se obecně považuje za bezpečné, samozřejmě s mírou. To platí i pro mnoho dalších bylinných čajů v těhotenství. Těhotné ženy by neměly pít více než 1 šálek denně. Je lepší se poradit s lékařem, pokud si nejste jistá, případně s lékárníkem.
Čaj na spaní pro děti – je heřmánkový čaj vhodný?
Heřmánkový čaj je vhodný i v dětském věku, ale také třeba dávat pozor na dávkování a poradit se s pediatrem. Používá se i při žaludečních potížích a průjmech.
2. Kozlík lékařský
Využívala se i během 2. světové války jako úleva od stresu
Opět další rostlina, která se využívá již odpradávna k léčbě nespavosti, nervozity a bolestí hlavy. Už od 2. století se datuje, že byla předepisována v tradiční medicíně k léčbě nespavosti a anxiety. Během 2. světové války se předepisovala na úlevu od stresu a úzkosti způsobenými leteckými nájezdy.
Jak funguje?
Na základě vědecké analýzy kořenů kozlíku lékařského se zjistilo, že takový čaj má mírnou schopnost zlepšit nespavost. Výzkumníci si nejsou zcela jisti, jak funguje při zlepšování spánku a usínání, ale jedna z teorií je, že zvyšuje hodnoty neurotransmiteru GABA, který, pokud je v nadbytku, může způsobovat ospalost. V podstatě je to způsob, jak fungují i mnohé anxiolytika, např. Xanax.Taková terapie může být navržena jako alternativa melatoninu, hormonu, který navozuje relaxaci a spánek.
Na co si dát pozor?
Čaj z kozlíku lékařského se připravuje z jejích kořenů. Měl by být zalévané horkou vodou, ne vařící, aby se zachovaly jeho zklidňující a sedativní účinky. Má opravdu velký potenciál, protože nemá žádné nežádoucí účinky jako např ranní ospalost nebo halucinace. Důležité, ale je, že tento čaj může být návykový, a tak je vhodné ho kombinovat s jinými čaji na spaní. Stejně může způsobovat lékové interakce, takže, pokud berete dlouhodobě nějaké léky, je dobré se poradit s lékařem či nemůže docházet k nějaké interakci s léky, které užíváte.
Čaj na spaní pro těhotné – je kozlík lékařský vhodná?
Kozlík lékařský se stejně může používat i v těhotenství, ale opět jako při mnoha dalších bylinkových čajích platí, že ji třeba požívat s mírou.
Čaj na spaní pro děti – je kozlík lékařský vhodná?
Její užívání raději konzultuje s lékařem. Při bylinkových čajích je vždy lepší poradit se s odborníkem.
3. Levandule
Levandulový čaj se vyrábí z květů a pupenů levandule a je získáván pro svůj aromatický a utišující efekt. Už ve starověkém Řecku a Římě se přidávala levandule do lázní na vdechování její uklidňující vůně. Mnoho lidí má rádo levanduli právě pro její relaxační účinek na nervy a spánek.
Jak funguje?
Levandule má opravdu úžasné využití v této oblasti, nejen ve formě i čaje, ale i aromaterapie. Vědci zjistili, že pozitivně ovlivňuje hlubokou fázi spánku, známou jako REM fázi. Také má prý větší efekt na ženy než muže. Ženy, které vdechovali a pili levandulový čaj denně po dobu dvou týdnů hlásili menší únavu a lepší spánek. Stačí opravdu šálek levandule denně před tím, než půjdete do postele a ujistěte se, že při každém doušku si vychutnáte i její omamnou vůni a možná druhý den se vám bude vstávat o něco odpočatější.
Čaj na spaní pro těhotné – je levandulový čaj vhodný?
Levandule se nedoporučuje v těhotenství, zkuste ji raději nahradit heřmánkem nebo kozlíkem.
Čaj na spaní pro děti – je levandulový čaj vhodný?
Nejlepší je poradit se s lékařem ohledně levandulového čaje pro děti či a od jakého věku je vhodný. Levandule má u dětí své využití např. v masážních olejích a může na děťátko působit uklidňujícím.
4. Meduňka lékařská
Další bylinkový čaj, který se využívá již od středověku k léčbě příznaků nespavosti a úzkosti, které brání klidnému spánku. Zmírňuje stres a přispívá ke svalové relaxaci.
Jak funguje?
Na základě studií také pravděpodobně zvyšuje hladinu GABA neurotransmiterů v nervovém systému, což má za následek navození stavu klidu a odpočinku. Také se ukazuje, že v kombinaci s jinými přípravky pro lepší spánek jako např. heřmánek může mít mírné až střední účinky na nespavost a poruchy spánku.
Pokud tedy trpíte chronickou nespavostí, popíjení čaje z meduňky lékařské před spaním může pomoci.
Čaj na spaní pro těhotné – je meduňka lékařská vhodná?
Může se užívat, ale opět opatrně, raději konzultovat s lékařem. Uklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti.
Čaj na spaní pro děti – je meduňka lékařská vhodná?
Může se užívat, ale i zde platí, že opatrně as mírou a raději konzultovat s pediatrem v případě, že zvažujete při děťátku využít její uklidňující účinky.
5. Máta peprná
Mátový čaj také může pomoci při usínání a kvalitnějším odpočinku, ale významné jsou i jeho účinky při trávicích potížích, protizánětlivé účinky, antistresové a relaxační na svalstvo.
Jak funguje?
Mátový čaj, jakož i další bylinkové čaj, neobsahuje kofein a tedy nezpůsobuje nespavost. Právě naopak. Šálek tohoto čaje před spaním může být výborný uklidňující efekt. Ty výrazně pomáhá při nafukování a jiných trávicích potížích, které také mohou bránit v usínání a kvalitním odpočinku.
Čaj na spaní pro těhotné – je máta peprná vhodná?
Jeho užívání v těhotenství je možné, samozřejmě opět platí s mírou, tedy šálek ráno nebo před spaním by neměla uškodit. Právě naopak, může pomoci při ranních nevolnostech, které se v těhotenství vyskytují.
Čaj na spaní pro děti – je máta peprná vhodná?
Pomáhá při bolestech bříška, trávicích potížích a při přejedení. Vždy je však lepší informovat se u pediatra o věku odkdy av jakém množství je to možné.
Shrnutí na závěr:
- mnohé bylinné čaje pozitivně ovlivňují usínání a celkově kvalitní spánek, důležité je mj jejich pravidelné pití pro dosažení efektu
- je to výborná volba pro ty, kteří chtějí řešit své problémy s nespavostí přírodní cestou
- pozor na lékové interakce, informujte se u svého lékaře nebo lékárníka před tím, než zařadíte bylinný čaj do vaší každodenní rutiny
- pozor na bylinné čaje v těhotenství au dětí!
Otázky
Jaký je dobrý čaj na spaní?
Existuje několik čajů na spaní se zaručeným účinkem, které byste měli vyzkoušet pokud trpíte problémy se spánkem. K takovým čajem patří odvary z bylin, jako jsou heřmánku pravého, kozlík lékařský, levandule, meduňka lékařská a máta peprná. Více konkrétních informací o jejich účincích se dozvíte v jednotlivých sekcích tohoto článku.
Vybrané zdroje: