Nejeden pacient trpící mentální poruchou řekne, že psychické poruchy patří mezi nejzákeřnější onemocnění. V mnoha případech dokáží člověka postavit na kraj společnosti, která ho odsoudí. Množství duševních poruch je však léčitelných a tedy mnoho lidí, kteří trpí takovými nemocemi může se správnou léčbou vést opravdu plnohodnotný život.
Obsah článku
Co jsou to psychické poruchy?
Psychiatrické poruchy jsou onemocnění mentálního charakteru, které způsobují narušení chování, myšlení nebo nálady. Jde o soubor charakteristických příznaků, které mohou mít dopad nejen na psychiku, ale i fyzické zdraví. Množství onemocnění je léčitelných, s jinými se musí pacient spravuje celý život podstupující při tom specifickou léčbu. Množství pacientů vykazuje příznaky duševních zdravotních problémů pouze občas, tedy v určitých nepravidelných intervalech. Nemusí to však nutně znamenat, že jedinec trpí psychickým onemocněním.
Takové nepravidelné duševní problémy se stávají psychickými onemocněními, pokud způsobují dlouhodobý stres nebo ovlivňují schopnost člověka vést normální život, resp. snižují kvalitu života. Duševní onemocnění může způsobit obrovské problémy v každodenním životě jedince, např. v práci, ve škole nebo ve vztazích. Dobrou zprávou však je to, že jednotlivé příznaky psychických onemocnění dokážou být omezovány nebo úplně vyléčeny kombinací léků a psychoterapie.
Psychické poruchy – 10 nejčastějších
1. Deprese
Jednou z nejčastějších psychických poruch, která postihuje přibližně až 300 milionů lidí. Je na úplném vrcholu duševních poruch a obecně depresí trpí více žen než mužů. Depresivní stavy můžeme charakterizovat na základě frekvence, intenzity příznaků či jednotlivými duševními nebo fyzickými symptomy. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky deprese?
- ztráta zájmu nebo radosti ze života
- výkyvy nálad
- pocity smutku, viny, nízké sebevědomí
- problémy s usínáním
- změny stravovacích návyků
- vyčerpaný organismus
- snížená koncentrace
2. Úzkostné stavy
Velmi častým psychickým onemocněním je i úzkost nebo úzkostné stavy, které často provázejí deprese. Jde o poruchu, která se projevuje bušením srdce, třesem, panickými záchvaty či dušností. Kromě toho pacientů trápí návaly horka, nadměrné pocení, nepříjemné pocity v hrudní oblasti, nevolnost v žaludku, pocity necitlivosti, slabosti či mravenčení v končetinách. Velmi častým jevem také bývají závratě, pocity neklidu či strach ze smrti.
3. Bipolární afektivní porucha
Bipolární afektivní porucha patří mezi nejčastěji se vyskytující psychické poruchy a trápí celosvětově přibližně 60 milionů lidí. Je charakteristická střídáním depresivních a manických epizod. Výjimkou nebývají ani období, kdy je nálada pacienta stabilizovaná. Manické epizody doprovázejí pocity podrážděnosti, hyperaktivity, sebevědomí či nedostatek vůle k spánku. Depresivní období bychom mohli popsat pocity nadměrného smutku, beznaděje, nedostatku energie či problémy se spánkem.
4. Demence
Demence je chronickým psychickým onemocněním, které je typické zhoršením kognitivních funkcí člověka, a to nikoli v důsledku běžného stárnutí. Demencí trpí přibližně 50 milionů lidí po celém světě. Základními charakteristickými znaky tohoto mentálního onemocnění je zhoršení:
- paměti
- orientace
- myšlení
- porozumění
- lingvistických schopností
Demence je způsobena řadou onemocnění, které ovlivňují centrální nervový systém, přičemž v současné době neexistuje specifická léčba tohoto onemocnění. Existují však léčebné prostředky umožňující snížit utrpení pacienta.
5. Schizofrenie
Je závažné psychické onemocnění, které postihuje přibližně 23 milionů lidí po celém světě. Schizofrenii řadíme mezi psychózy a jejím charakteristickým znakem je narušení vnímání, myšlení, emocí, chování či vnímání sebe sama. Toto onemocnění je zákeřné z toho důvodu, že se může projevit i halucinacemi či deliriem, což může nadělat obrovské problémy v pracovním i soukromém životě jedince. Tyto halucinace nebo bludy se mohou poprvé objevit již v ranné dospělosti.
6. Generalizovaná úzkostná porucha
Generalizovaná úzkostná porucha představuje dlouhodobý zdravotní problém, který způsobuje úzkostné stavy v důsledku nejrůznějších okolností a problémů. Charakteristickým znakem generalizované úzkostné poruchy je výskyt nejen psychických, ale i fyzických symptomů. Projevuje se nadměrnými a nekontrolovatelnými pocity úzkosti a obavami z běžných okolností. Základovým kamenem této poruchy jsou tedy obavy a úzkost. Pacienti se obávají o termíny, finanční situaci, zaměstnání, domácnost, zdraví sebe sama či své rodiny.
7. Obsedantně kompulzivní porucha
Obsedantně kompulzivní porucha se řadí mezi nejčastěji se vyskytující psychické poruchy. Projevuje se opakovanými nechtěnými myšlenkami. Aby se pacient těchto myšlenek mohl zbavit, má potřebu neustále provádět stejné aktivity. Toto onemocnění je typické tím, že v případě neprovedení určité aktivity se mohou u pacienta projevit i úzkostné stavy, pocity nervozity či napětí. Jinými slovy, obsedantně-kompulzivní porucha je typická obsesím neboli chorobnými vnucujúcimi představami a kompulze neboli nesmyslným prováděním určitých aktivit, resp. pohybů, kterým se pacient nedokáže ubránit.
8. Autismus
Autismus je dlouhodobý duševní zdravotní problém, resp. vývojová porucha, která je charakteristická deficity v oblasti interakce s lidmi, komunikace a představivosti. Podstatou tohoto psychického onemocnění je problém porozumět řeči nebo komunikaci jiných osob a vést s nimi smysluplný dialog. Tyto komunikační deficity způsobují velké problémy s vytvářením vztahů s jinými lidmi. Jedinci trpící autismem se v důsledku svého onemocnění většinou zaměřují na stereotypní činnosti. Autismus je přítomen již od raného dětství, přičemž u dětí jsou typické motorické stereotypy, resp. opakované pohyby jedné nebo více částí těla.
9. Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy jsou onemocněními psychického původu, které se projevují nejen značnými psychickými symptomy, ale i fyzickými zdravotními problémy. Mezi poruchy příjmu potravy řadíme anorexii (odborně anorexie nervosa), která je charakteristická chorobnou snahou jedince o udržení si nízké tělesné hmotnosti za každou cenu.
V pořadí druhou poruchou příjmu potravy je bulimie, která se projevuje nadměrným přejídáním, přičemž má jedinec nutkání v jeho důsledku vyvrátit obsah svého žaludku. Jinak řečeno, pacient trpící bulimií úmyslně vyvolává zvracení. Anorexie a bulimie se vyskytují přibližně 9-krát častěji u žen než u mužů a těmito onemocněními trpí zejména dívky v dospívajícím věku.
10. ADHD – porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou
Jde o duševní onemocnění, které můžeme charakterizovat přetrvávající neschopností jedince koncentrovat se a hyperaktivitou. Tato porucha si vybírá svou daň nejen na dospělé jedincích, ale i na dětech. Mezi základní příznaky ADHD patří:
- neschopnost soustředit se na detaily, z čehož vznikají chyby z nepozornosti v práci, škole, případně při jiných činnostech
- snížená schopnost kontroly svých nálad či pokojného stavu
- rušivé či neposedné chování
- neschopnost zapojit se do různých činností
- neschopnost udržet si přátel či spřátelit se
- pocity osamělosti či nepochopení
Nemůžeme říci, že by existovala jen jedna příčina rozvoje tohoto onemocnění. Svou roli hraje i genetika či prostředí, ve kterém se jedinec pohybuje. Některé studie naznačují, že mozek jedinců trpících tímto onemocněním prokazuje určité abnormální fungování.
Pychické poruchy, které lze neznáte
1. Stendhalův syndrom
Jde o psychosomatickou poruchu, která je charakteristická zrychleným tepem, zmateností, závratěmi či halucinacemi v situacích, kdy je osoba vystavována okolnostem, které mají pro ni velmi velký osobní význam. Jednotlivé příznaky se objevují zejména při pohledu na umění či krásu přírody. Toto onemocnění bylo pojmenováno po Henri-Marie Beyle, který byl známý i pod pseudonymem Stendhal (onemocnění pojmenované po francouzském spisovateli). Toto onemocnění postihuje podle odborníků zejména lidí, kteří jsou citlivější a snadněji podléhají emocím. Pacientů mohou také postihovat i panické záchvaty.
2. Apotemnofília
Apotemnofília je psychická porucha, která se projevuje touhou zdravých a racionálně uvažujících osob po amputaci údů nebo údu. Tato psychická porucha postihuje osoby nejen s nižší, ale is vyšší inteligencí. Vzhledem k tomu, že neexistuje lékař, který by dobrovolně amputoval zdravé části těla jedincům, pacienti, kteří trpí tímto onemocněním hledají způsoby, jak by tak mohli udělat sami. V některých případech se snaží poškodit své údy natolik, že je amputace jednoduše nezbytná. Apotemnofília bývá spojována s poškozením v lidském mozku.
Apotemnofília je velmi nepříjemnou psychickou poruchou, jejíž závažnost se projevuje iv tom, že takový pacienti často nevyhledají lékařskou pomoc. Je důležité přesvědčit člověka, aby navštívil lékaře, protože se rozumným způsobem léčby jeví kognitivně-behaviorální terapie či averzivní terapie.
3. Syndrom cizích rukou
Syndrom cizích nebo mimozemských rukou je jedna z nejbizarnějších psychických poruch, která je charakteristická tím, že zapříčiňuje u jedince různé druhy nekontrolovatelných a nedobrovolných pohybů v jedné z horních končetin. K příznakům této psychické poruchy se přidávají ještě pocity nevšednosti, které pacient pociťuje v souvislosti s jeho postiženou končetinou. Jinak řečeno, pacient věří, že postižené končetiny prostě nejsou součástí jeho těla, a právě kvůli tomu jejich nemůže ovládat. Pro tuto poruchu jsou tedy charakteristické:
- disociace
- nekontrolovatelnost pohybů končetin, resp. rukou
- kontextové vlivy – končetiny reagují na blízké podněty, respektive ty, které jsou na dosah
- závislost intenzity příznaků od stresujících či úzkostných situací
Syndrom cizích rukou vzniká v důsledku poškození struktury zvané corpus callosum, jejímž úkolem je sjednocovat a přenášet informace mezi dvěma mozkovými hemisférami. Některé výzkumy se přiklánějí ik tomu, že tato netradiční psychická porucha vzniká také v důsledku kortikálním poškození, případně zranění čelního laloku.
4. Capgrasov syndrom
Capgrasov syndrom je psychickou poruchou, která je nazvána podle francouzského psychiatra jménem Jean-Marie Joseph Capgras. Pacienti trpící tímto syndromem věří té iluzi, že nějaká osoba v jejich životě, např. snoubenec, přítel nebo člen rodiny byl nahrazen podvodníkům. Tato nemoc je známá také pod jménem iluze dvou osob. Nejčastěji se vyskytuje u pacientů trpících schizofrenií, demencí, epileptickými stavy či u osob, které si prošly těžkou traumatizující okolností. Tento syndrom většinou postihuje ženskou populaci. Jinak řečeno, může se vyskytnout dvakrát častěji u žen než u mužů.
5. Syndrom Alice v říši divů
Syndrom Alice v říši divů možná znáte i pod jiným názvem – choroba lidského vlkodlaka či Todda syndrom. Jde o psychickou poruchu, která se projevuje narušením chápání jedince o prostoru, čase či obraze. Základními charakteristickými znaky této bizarní poruchy jsou:
- halucinace
- narušení senzorických schopností
- změna ve schopnosti vnímání
Jak se toto psychické onemocnění projevuje v praxi? Ačkoliv má tato porucha mnohé příznaky, mezi dominantní patří zmatenost nebo nejistá domněnka o tvaru nebo velikosti částí těla pacienta. Závažnost těchto příznaků tkví v tom, že mohou způsobit výskyt panických záchvatů či pocitů strachu. Kromě toho je tato porucha doprovázena i častými migrénami, nádory v mozku či užíváním návykových látek. Syndrom Alice v říši divů může dokonce postihnout děti ve věku od 5 do 10 let.
Zajímá vás
Co je to psychická porucha?
Psychická porucha představuje závažný zdravotní problém, který má původ v nervovém systému jedince. Jedná se zejména o poruchy chování, nálady nebo myšlení. Obecně jsou psychické poruchy označovány za nejhorší onemocnění.
Jak se léčí?
Jednoznačná odpověď na tuto otázku není možná, protože každá jedna porucha se léčí jiným způsobem. Nejdůležitější krok pro zahájení každé léčby je však návštěva lékaře, který určí správnou diagnózu a nasadí optimální léčbu pro daný problém.
Vybrané zdroje:
- https://cs.yestherapyhelps.com/foreign-hand-syndrome-symptoms-causes-and-treatment-14283
- https://www.topky.sk/cl/13/1356453/Najbizarnejsia-tuzba-na-svete-Zdrava-zena-si-chce-dat-amputovat-nohy-
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Stendhalův_syndrom
- https://online.csp.edu/blog/psychology/5-rare-mental-disorders
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Poruchy_př%C3%ADjmu_potravy
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Bul%C3%ADmia
- https://www.avare.sk/adhd—porucha-pozornosti-sprevadzana-hyperaktivitou/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Autizmus_(uzavretosť)
- https://bbpsycholog.sk/psycholog-radi/uzkost/211-obsedantno-kompulzivna-porucha.html
- https://www.topdesat.sk/2017/03/04/top-10-šíleně-duševně-poruchy /
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Generalizovaná_úzkostná_porucha
- https://therapypet.org/blog/top-10-mental-health-disorders/
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-prekonat-uzkost-liecba-priciny-homeopatika/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mental-illness/symptoms-causes/syc-20374968
- https://www.talkspace.com/blog/the-top-five-most-common-mental-illnesses/