Vitamíny patří spolu s minerálními látkami mezi nejdůležitější látky potřebné pro zdraví člověka. Množství vitaminů či minerálních látek má velmi pozitivní efekt nejen na fyzické, ale i psychické zdraví člověka. Jedním z nejdůležitějších vitamínů, které naše tělo potřebuje je vitamín B6 (pyridoxin). Jeho nedostatek se může podepsat i pod naší psychickou nepohodou. Pojďme se společně podívat na vitamin, který je stabilní a důležitou součástí vitaminů skupiny B.
Obsah článku
Co je to vitamín B6?
Vitamín B6, který je také znám i pod názvem pyridoxin, je ve vodě rozpustný vitamin, který naše tělo potřebuje z důvodu několika funkcí. Možná jste netušili, ale tento vitamín je velmi důležitý i pro metabolismus bílkovin, uhlovodíků či tuků a pro tvorbu červených krvinek a neurotransmiterů. Vitamin B6 nebo pyridoxin se může pochlubit i tím, že je výborným zdrojem koenzymů, které jsou zodpovědné za již zmíněný metabolismus tuků, bílkovin a uhlovodíků. Samozřejmě, pyridoxin má své uplatnění i v různých jiných oblastech těla. Jako příklad můžeme uvést:
- podpora správného fungování nervového, imunitního či trávicího systému
- podpora syntézy hemoglobinu
- boj proti křečím (antikonvulzivní účinek)
- zmírňování nevolnosti během těhotenství
Vitamín B6 ,,objevil“ v roce 1934 rumunský biochemik Paul György. Pyridoxin byl tedy laboratorní izolován a identifikován jako léčebný faktor dermatózy u laboratorních potkanů. V roce 1938 byla izolována historicky první přirozená forma tohoto vitamínu. Vitamin B6 může být charakterizován jako bezbarvá rozpustná termolabilních látka, která je v alkalickém prostředí citlivá na ultrafialové paprsky. Důležitou informací je však i to, že si naše tělo nedokáže samo vytvořit vitamín B6, a právě proto musíme tento nesmírně důležitý vitamín přijímat z naší stravy nebo výživových doplňků.
Obecně můžeme říci, že průměrná vyvážená strava vám bohatě postačí na to, abyste měli tohoto vitamínu dostatek. Na druhé straně, někteří jedinci mohou být za určitých okolností náchylnější na jeho nedostatek. Zdůrazňujeme tedy ještě jednou, že vitamin B6 je pro naše tělo velmi podstatný, abychom si zachovali dobrý zdravotní stav. Pyridoxin totiž dokáže působit preventivně proti chronickým onemocněním nebo je dokonce i léčit.
Pyridoxin a jeho účinky
Jak jsme již zmínili, vitamin B6 nebo pyridoxin je pro naše tělo nesmírně důležitý vitamin, který si naše tělo nedokáže vyprodukovat samo. Je účastníkem různých procesů, které jsou důležité z hlediska psychického i fyzického zdraví. Jaké prospěšné účinky s sebou přináší vitamín B6?
- tvorba červených krvinek – slyšeli jste už o pojmu hemoglobin? Jde o protein, který se nachází v červených krvinkách, které jsou zodpovědné za transport kyslíku do celého těla, resp. jeho zásobování kyslíkem. Pyridoxin je esenciální pro tvorbu důležité součásti molekuly hemoglobinu. Pokud máte nízkou hladinu hemoglobinu, vaše buňky nedostávají dostatečný objem kyslíku, v důsledku čehož se může projevit anémie, tedy chudokrevnost nebo se budete cítit slabě či unaveně.
- metabolismus uhlovodíků – vitamín B6, resp. pyridoxin, je důležitý i jako účastník několika stadií metabolismu karbohydrátů. Uhlovodíky jsou známé tím, že se v našem organismu odbourávají postupně, a proto z důvodu správného množství energie byste na pyridoxin určitě neměli zapomínat a měl by být součástí vaší vyvážené stravy.
- správné fungování mozku a nervového systému – pyridoxin je důležitý mimo jiné i na tvorbu tří významných neurotransmiterů zvaných serotonin, dopamin a GABA receptorů. Neurotransmitery představují látky, jejichž úkolem je přenášet signál, resp. správy, mezi jednotlivými nervovými buňkami. Jde o chemické látky, jejichž správná funkce bývá při různých psychických onemocněních narušena.
- produkce významných molekul – možná jste netušili, ale pyridoxin dokáže vyprodukovat i nukleové kyseliny, jejichž funkce se projevuje v přenášení buněčné genetické informace (mluvíme o DNA a RNA). Kromě toho je vitamín B6 důležitý i na produkci aminokyselin, tedy stavebních látek bílkovin. Můžeme tedy říci, že pyridoxin tvoří skoro všechny molekuly v našem organismu.
- prevence onemocnění srdce
- snižování symptomů syndromu karpálního tunelu
- zmírňování intenzity a opakování záchvatů astmatiky
- pozitivní ovlivňování pocitu nucení na zvracení (těhotenství, nevolnost během cestování či mořská nemoc)
- příznivý účinek při problémech spojených s premenstruačním syndromem
- zmírňování příznaků deprese
- zmírňuje opakovatelnost určitých druhů epileptických záchvatů
Má i vedlejší účinky?
Množství příznivě ovlivňujících látek na náš organismus si může vybrat daň v podobě vedlejších účinků. Jak je to v případě nežádoucích účinků v případě pyridoxinu? V první řadě byste si měli vystačit s přísunem vitamínu B6 z pestré a vyvážené stravy. Škodlivost nadměrných dávek vitamínu B6 by se neměla projevit tehdy, pokud tento životně důležitý vitamín přijímáte z vaší běžné stravy. Bylo by v podstatě nemožné, abyste přijali nadměrné dávky z přirozených zdrojů bohatých na tento vitamín.
Jaké je hraniční množství, po užití kterého se mohou projevit různé zdravotní komplikace? Jde o dávku 1000 mg látky pyridoxin (za den). Avšak některé z dosud zjištěných vedlejších účinků byly zaznamenány již při množstvích 100-300 mg za den. Dávka 1000 mg vitaminu B6 za den může způsobit i poškození nervů, nevolnost, pálení žáhy či bolesti, případně zkřehnutí rukou či nohou. Z tohoto důvodu se odborníci shodli na tom, že maximální tolerovaná nezávadná dávka vitaminu B6 je 100 mg za den pro dospělé jedince. Pokud je tento vitamin podáván v dávce 200 mg denně déle než 30 dní, může se rozvinout tzv. syndrom pyridoxinové závislosti.
Vitamin B6 může být přítomen i v různých výživových doplňcích, ať už jako samostatná součást nebo jako jedna ze složek komplexu vitaminů či minerálních látek. Pokud se však chystáte užívat pyridoxin jako samostatný výživový doplněk a dané dávky přesahují doporučené, resp. maximální denní dávkování, měli byste se poradit s lékařem o bezpečnosti užívání.
Vitamín B6 v potravinách
Dostatečnou dávku vitamínu B6 byste měli za normálních okolností přijmout z pestré a vyvážené stravy. V následujících řádcích si povíme něco více o nejlepších zdrojích vitamínu B6, ať už se jedná o živočišné nebo rostlinné zdroje. Pokud byste se tedy rádi zaměřovaly na přísun látky pyridoxin, doporučujeme následující živočišné zdroje:
- hovězí a vepřová játra
- ryby (losos, treska, tuňák či garnáty)
- mléko a mléčné výrobky
- žloutky
- maso – bílé i červené
Pokud preferujete rostlinnou stravu nebo pokud jste veganem či vegetariánkou, vybrat si můžete z následujících potravin:
- luštěniny
- neloupaná rýže
- zelenina (špenát, zelí, brambory, bílá cibule)
- ovoce (avokádo, ananas, banány)
- slunečnicová semínka
Nedostatek pyridoxinu
Výhodou vitamínu B6 je i to, že se vyskytuje v množství potravin, a tedy jednotlivé příznaky jeho deficitu se neobjevují velmi často. Deficit vitaminu B6, resp. jeho projevy, jsou citelné zejména u starších jedinců a alkoholiků. Kromě toho se nižší hladina vitaminu B6 může vyskytnout iu žen s diagnózou diabetes mellitus 1. typu, při různých zánětlivých onemocněních, onemocněních jater u lidí s virem HIV či při revmatoidní artritidě. Možná jste netušili, ale deficit pyridoxinu mohou způsobit i různé léky na TBC, antiepileptika zda určité steroidní hormony.
Mezi základní projevy nedostatku vitamínu B6 patří:
- záněty dásní či jazyka
- slabost
- dermatitida
- poruchy senzorického charakteru
- záchvaty
- záněty nervů
Způsobit nedostatek vitaminu B6 mohou i různá onemocnění střev, antikoncepční pilulky, renální selhání, celiakie či jednostranná výživa.
Vitamin B6 a přibývání
Množství lidí má dilema z toho ohledu, zda je vedlejším účinkem vitamínu B6 i přibírání. Ano, je to zčásti pravda. Pyridoxin je známý i ovlivňováním chuti k jídlu, avšak výsledný efekt, a tedy nárůst tělesné hmotnost i závisí na síly vůle konkrétního jedince. Můžeme tedy říci, že jedinci, kteří užívají vitamín B6 jsou náchylnější na nárůst tělesné hmotnosti, avšak není to zcela jednoznačné. Zkušenosti říkají, že vysazení vitaminu B6 může způsobit opačný efekt, a to přirozené zhubnutí.
Pyridoxin v těhotenství
Doporučená denní dávka vitamínu B6 v těhotenství činí 1,9 mg. V každém případě byste se této hodnoty měli přidržovat. Žena totiž potřebuje během gravidity zvýšené množství doporučené denní dávky vitamínu B6. Vitamín B6 totiž během těhotenství bojuje proti nevolnosti či zvracení. Takovou nevolnost možná znáte i pod názvem ranní nebo těhotenská nevolnost.
Vitamin B6, B12 a kyselina listová (tablety)
Velmi oblíbeným výživovým doplňkem, který obsahuje vitamín B6, B12 a kyselinu listovou je od značky Jamieson. Tyto tři látky vzájemně výborně spolupracují. Vitamin B6 a kyselina listová jsou vhodné k podpoře správné látkové přeměny homocysteinu, přičemž vitamin B12 je zodpovědný za podporu správné produkce červených krvinek aa za fungování imunitního systému. Doporučené dávkování pro dospělé jedince je jedna tableta denně.
Zajímá vás
Co je vitamín B6?
Vitamin B6 nebo pyridoxin patří do skupiny vitamínů B. Jde o látku, která je rozpustná ve vodě. Je důležitý z hlediska správného fungování nervového systému, tvorby červených krvinek a významných molekul či metabolismu uhlovodíků. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to vitamín B6?“.
Čemu slouží?
Mezi jeho základní funkce patří tvorba červených krvinek, podpora správné funkce mozku, nervového a imunitního systému, metabolismus uhlovodíků či zmírňování nejen nevolnosti během těhotenství, ale i během cestování. Více užitečných informací se dočtete pod nadpisem ,,Pyridoxin a jeho účinky“.
Kolik bychom měli denně přijmout vitamínu B6?
Doporučená denní dávka závisí na věku jedince. Dospělý jedinec od 19 do 50 let (muži i ženy) by měl přijmout 1,3 mg denně. Během těhotenství se doporučuje přijmout až 1,9 mg denně.
Je možné se s ním předávkovat?
Ano, jisté množství mohou způsobit jedinci vedlejší nebo nežádoucí účinky, mezi které patří například nevolnost, pálení žáhy či bolesti rukou nebo nohou. Předávkování nastává zejména v případě užívání výživových doplňků.
Má vedlejší účinky?
Ano, jisté denní dávky vitaminu B6 mohou jedinci způsobit zdravotní komplikace. Hraniční denní dávkou je 1000 mg denně, přičemž již při 200 mg pyridoxinu denně může jedinec vykazovat různé příznaky vedlejších účinků.
Vybrané zdroje: