Vitamíny patří mezi nejdůležitější látky, které člověk potřebuje přijímat do svého organismu. Výjimkou není ani vitamín B12, jinak nazývaný i kobalamin. Vitamíny potřebuje člověk přijímat, protože mají obvykle ochranný efekt na naše tělo, a jsou nezbytné pro celkové správné fungování organismu.
Obsah článku
Vitamin B12 a jeho charakteristika
Jak jsme se již zmínili v samotném úvodu, vitamin B12 se jinak nazývá i kobalamin, a to z toho důvodu, že ve své molekule obsahuje jako jediný vitamin v celém spektru těchto ochranných látek kov – kobalt. Některé vitaminy jsou charakteristické mimo jiné i tím, že jsou velmi dobře rozpustné ve vodě, ak nim rozhodně patří i vitamín B12. Jaké jsou tedy nejzákladnější vlastnosti tohoto důležitého vitamínu pro náš organismus?
- Vitamin B12 se účastní metabolismu každé buňky v našem těle.
- Tento vitamín je výjimečně důležitý i pro normální fungování nervového systému lidského organismu. V tomto konkrétním případě je úkolem tohoto vitaminu produkovat myelin, což představuje hlavní složku bílé hmoty (tkáň míchy a mozku).
- Možná jste nevěděli, ale vitamin B12 je také velmi důležitý pro tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.
- Samozřejmě, vitamin B12 patří do skupiny vitamínů B. Ze všech vitaminů ze skupiny B má nejširší strukturu, to znamená, že se může pochlubit největší molekulou ze všech ostatních vitamínů této skupiny.
- Zajímavostí v případě vitaminu B12 je i to, že existují organismy, které jsou schopny jej produkovat. K takovým organismem patří výlučně bakterie, což je možná velmi zajímavou informací.
- V souvislosti se zmíněnými bakteriemi, které tento vitamin produkují, je vhodné říci to, že žijí zejména v půjde. Živočichové, které se živí trávou, která v takové půjde vyroste, mají podstatnou výhodu.
- Tento vitamín B12 způsobuje mnoha lidem problémy, neboť jediným přírodním možným zdrojem, jak ho můžeme do našeho těla dostat, jsou potraviny živočišného charakteru.
- Víte, kde se tento vitamín neustále udržuje po jeho přísunu do organismu? V játrech, dokonce můžeme hovořit o tom, že se v ní dokáže zdržovat až několik let.
Účinky vitaminu B12 v organismu
Vysvětlili jsme Vám základní příznivé účinky, respektive důležité úkoly, které tento vitamin má v souvislosti s naším organismem.
- Tento vitamín je nezbytný pro správnou produkci červených krvinek.
- Je nezbytný pro tvorbu myelinu, stavební hmoty mozku a míchy.
- Dalším velmi významným významem tohoto vitamínu je skutečnost, že je nezbytný při syntéze RNA a DNA.
- Vitamin B12 je také velmi potřebný pro růst a zdravý vývoj dětí.
- Blahodárné účinky tohoto vitaminu můžeme hledat iv jeho preventivním charakteru před chudokrevností, čili anémií.
- Podporuje správné neurologické funkce.
Jak můžeme vidět, základní charakteristika vitamínů jako ochranných látek je aplikovatelná i na kobalamin, nepodceňujme proto jeho dostatečný přísun do našeho organizmu.
Vitamin B12 a jeho nedostatek
Můžeme říci, že na našem organismu je možné zpozorovat určité příznaky nedostatku tohoto vitaminu, které určitě netřeba ignorovat, protože mohou vyústit do závažných zdravotních problémů. Doporučujeme proto v první řadě dbát na jeho dostatečný přísun, respektive se vždy pokoušet o vyváženou stravu.
Příznaky jeho nedostatku
Možná se ptáte, jakým způsobem nejlépe zpozoruje, že mám nedostatek tohoto vitamínu. V následujících řádcích se Vám budeme snažit podat základní informace o projevech, které Vám budou tento nedostatek signalizovat.
- Dlouhodobý pocit nedostatku energie. Co je důležité říci, že dalším příznakem, který poměrně snadno zaznamenáte na našem těle, je pocit únavy a vyčerpání, nakolik nedostatek vitaminu B12 je zodpovědný za zpomalování našeho metabolismu.
- Nedostatek tohoto vitamínu může také projevovat i ve formě brnění či zimnice, a to zejména v místech nervových zakončení, které jsou v případě deficitu kobalaminu méně citlivé z toho důvodu, že tento vitamin pomáhá ke správné funkci nervového systému.
- Možná se budete divit, ale pokud vykazuje lidský organismus deficit vitaminu B12, tak se to může projevit i na našem sníženém krevním tlaku. Anémie způsobená nedostatkem je odpovědná za nízký tlak.
- Možná jste již slyšeli o problému snížené činnosti štítné žlázy. Tento problém může v případě deficitu způsobovat i vitamín B12.
- Pokud nemáte dostatečný přísun tohoto vitamínu do těla, může se to projevit i zhoršenou pamětí a problémy s přemýšlením. Tento důsledek nedostatku tohoto vitaminu je zapříčiněn nedostatečnými spojeními mezi mozkovými buňkami.
- Pokud dlouhodobě nedáváte důraz na přísun dostatečného množství této ochranné látky do Vašeho organismu, může se Vám to vymstít i s problémy s plodností. Hlavně u žen to má zásadní význam v souvislosti zejména s ovulací a tvorbou vajíčka.
- Pokud trpíte nedostatkem vitamínu B12, tak je možné, že se u Vás mohou vyskytnout, respektive už i vyskytují psychické problémy zejména deprese.
- V případě deficitu tohoto vitaminu patřícího do skupiny vitaminů B se může u jedince vyskytnout i letargie, čili jde o stav, ve kterém člověk pociťuje příznaky dlouhodobé únavy, vyčerpání a nedostatku energie.
Deficit vitaminu B12 v důsledku poruchy
Důležité je také zmínit, že ne vždy můžeme z medicínského hlediska hovořit o nedostatku vitaminu B12 v důsledku jeho nedostatečného příjmu. Může se jednat o situace, kdy jedinec trpí určitými poruchami, které tento deficit zapříčiňují. Jedná se například o špatné vstřebávání, střevní poruchy tenkého střeva nebo nedostatek proteinů nezbytných pro vstřebávání tohoto vitaminu.
U koho se vyskytuje deficit vitamínu B12 nejčastěji?
Vitamin B12 a jeho deficit je charakteristický mimo jiné tím, že se může ve zvýšené míře vyskytovat u specifických osob. Tyto osoby by podle odborníků měli dbát ještě více na jeho příjem v různých podobách a nezanedbávat. Tedy, pokud budou ignorovat příjem tohoto vitaminu, mohou se u těchto osob vyskytnout různé poruchy a problémy v našem organismu. O poruchách, resp.příznacích jeho nedostatku jsme se zmínili výše.
- Méně vitamínu B12 se vyskytuje zejménau lidí nad 50 let. Je to v důsledku toho, že mají menší množství žaludečních kyselin a pepsinu v žaludku.
- Lidé ve věku nad 65 let by si také měli dávat větší pozor na tento vitamín. Různé odborné výzkumy prokázaly, že přibližně 30% lidí v této věkové kategorii trpí právě nedostatkem vitamínu B12.
Na závěr bychom rádi uvedli to, že starší osoby, které jsou náchylnější k deficit tohoto vitaminu, by měli sáhnout po přirozených zdrojích v mnohem větší míře (potraviny živočišného charakteru), nebo si zajistit alespoň minimální denní dávku tohoto vitamínu prostřednictvím výživových doplňků (2,4 mikrogramu).
Vitamin B12 a jeho zdroje
Pro člověka je nejdůležitější přijímat všechny prospěšné látky do našeho těla zejména prostřednictvím přirozených zdrojů. Výživové doplňky jsou až nejkrajnějším řešením, respektive řešením, po kterém člověk sáhne, až když nedokáže přijmout dostatečné množství těchto látek právě z přirozených zdrojů. Přirozenými zdroji, z nichž bychom měli čerpat i tento zdraví prospěšný vitamin, jsou potraviny. Ale ve kterých konkrétních potravinách se tento vitamín nachází?
- Je nutné na úvod uvést, že se jedná zejména o živočišné potraviny, což bude pro vegany největším negativem, a tedy nedostatek tohoto vitamínu budou v první řadě pociťovat zejména oni.
- Bohatými zdroji živočišného původu na tento vitamín jsou hlavně játra, treska, maso, mléko, jogurt, vejce, sýry a podobně.
Výživové doplňky
Pokud však nemůžete zajistit přísun vitamínu B12 z přirozených zdrojů, tedy z potravin, existuje ještě naštěstí jedna alternativa, kterou nic nezkazíte. Na trhu tedy najdeme rozličné množství výživových doplňků od různých značek, které Vám dodají nejen potřebnou denní dávku tohoto vitamínu, ale i mnohem více.
- Jamieson Vitamin B12 – Obsahem tohoto výživového doplňku od známé značky vyrábějící rozličné výživové doplňky je vitamin B12 v množství 250 mikrogramů v jedné tabletě, což představuje mnohem větší potřebné denní množství tohoto vitamínu do našeho organismu. Jde o 100 násobek doporučené denní dávky. Jedno balení obsahuje 100 tablet.
- Marnys tekutý Vitamin B12 30 ml – Pokud preferujete raději výživové doplňky ve formě kapek, tak Vám doporučujeme sáhnout po těchto kapkách.
- Favea Vitamin B12 – Tento výživový doplněk obsahuje 30 tablet.
Na ukončení problematiky zdrojů vitamínu B12 je vhodné říci, že výživové doplňky jsou vhodné k užívání zejména pro lidi, kteří mají tzv. veganskou dietu, protože nemají možnost konzumovat potraviny živočišného charakteru, ve kterých se vitamín B12 vyskytuje nejčastěji.
Doporučená denní dávka vitamínu B12
Abychom se mohli úspěšně vyhýbat v tomto článku zmíněným problémům v případě deficitu tohoto ochranného vitamínu, musíme znát základní množství vitaminu B12 potřebného pro správné fungování našeho organismu v různých sférách. Odborníci se shodují na tom, že nejideálnějším množstvím v denní dávce je 2,4 mikrogramu, ale nemusíte se bát, pokud přijmete větší množství, protože bylo prokázáno, že přísun 100 mikrogramů za den není škodlivý.
Musíme však upozornit, že větším problémem je určitě nedostatek jako jeho zvýšený příjem. No v některých případech nejnovější studie prokazují, že člověk se může také vitaminy předávkovat.
Vitamin B12 u dětí
V této souvislosti bychom rádi dali do pozornosti skutečnost, až pokud žena během kojení trpí deficitem vitaminu B12, může si být jistá, že zvyšuje riziko takového deficitu iu jejího dítěte. Je také nezbytné podotknout, že nedostatek tohoto zdraví prospěšného vitamínu u dětí může způsobit problémy i v oblasti psychomotorického vývoje.
Přísun vitaminu B12 je velmi důležitý i pro správný metabolismus buněk nejen u dospělých, u dítěte třeba dbát na tuto skutečnost ještě v mnohem větší míře, nakolik se jeho organismus neustále vyvíjí.
Nežádoucí účinky kobalaminu
Pojem nežádoucí účinky nemusí být právě tím nejtrefněji, nakolik vitamín B12 nemá vysloveně vedlejší nežádoucí účinky na náš organismus podle odborníků. Můžeme hovořit pouze jakýchsi nechtěných efektech, co se týče zvýšené chuti k jídlu. Dále, když se jedná o nežádoucí účinky, nedoporučuje se podle odborníků paralelní zvýšené užívání tohoto vitamínu, ale i jakéhokoli jiného, spolu s dalšími vitamíny. Může to mít na naše tělo nepříznivé účinky.
Jak souvisí vitamín B12 s přibíráním?
Možná jste už o této problematice v nějaké spojitosti slyšeli. V následujících řádcích Vám dáme základní informace o přibývání v spojitosti s tímto vitamínem, abyste měli přehled o důsledcích příjmu tohoto vitaminu. Vitamín B12 v našem organismu mimo jiné funguje i na bázi, že čím více ho do našeho těla přijmeme, tím větší chuť k jídlu náš organismus bude mít. Proto můžeme mít někdy nepřiměřenou chuť do jídla. Možná si ani neuvědomujeme, ale může to být i právě v důsledku nadměrného užívání vitamínu B12.
Člověk by si měl tedy denní dávku tohoto vitamínu uhlídat is ohledem na jeho možný nežádoucí účinek přibírání. Je tedy na nás, jakým způsobem se k přísunu tohoto vitaminu postavíme.
Mohu se tímto vitaminem i předávkovat?
V tomto případě se odborníci začínají shodovat na tom, že nadměrné užívání vitamínů může být pro naše tělo i kontraproduktivní. Obecně je možné říci, že existuje určitá skupina vitamínů, kterou odborníci považují za rizikovou v souvislosti s jejich nadměrným užíváním. Do této skupiny patří zejména vitaminy A, D, E, K – čili všechny vitamíny rozpustné v tucích. Co se týče samotného vitaminu B12, o předávkování spíše nemůžeme mluvit. Laicky řečeno, deficit pro nás představuje vyšší riziko než ,,předávkování“.
V této souvislosti je však podle odborníků nutné říci, že pokud užíváme nadměrné množství rozličných vitaminů paralelně, řekněme z výživových doplňků, může to mít pro nás nepříznivé účinky. Je proto nutné reálné zvážit vhodnost přísunu konkrétních vitamínů do našeho těla. Základem je přirozená strava a výživové doplňky slouží pouze k doplnění vitamínů, které neumíme přijmout do těla jiným způsobem.
Cena vitamínu
Vitamín B12 můžeme najít v různých formách. Tablety, kapky, či dokonce i sprej. Důležité je v této souvislosti říci, že cena se odvíjí i od množství kobalaminu obsaženého v daném přípravku, počtu tablet v balení, objemu kapek v balení a podobně.
- V Slovenské lékárnách najdeme výživové doplňky s obsahem vitamínu B12 v cenovém rozmezí od 5 €.
- Jako příklad můžeme uvést výživový doplněk Jamieson Vitamín B12, který je ve formě tablet, a obsahuje 250 mikrogramů kobalaminu v jedné tabletě. Průměrná cena tohoto doplňku je 7 €.
- Na druhé straně průměrná cena vitamínu B12 ve formě kapek je 6,30 €.
Nejčastěji kladené otázky
Na co je dobrý a nač slouží vitamin B12?
Vitamin B12 patří k vitaminům skupiny B. Tento vitamín podobně jako jiné se zajišťuje o různé ochranné mechanismy v našem těle. Nejzákladnější jeho úkolem je tvorba červených krvinek v kostní dřeni. Pokud byste chtěli vědět více informací, prosíme, přečtěte si pasáž pod nadpisy ,,Vitamin B12 a jeho charakteristika“ a ,,Účinky vitaminu B12 v organismu“.
Odkud získám vitamín B12 do svého těla?
Jedná se zejména o potraviny živočišného původu, zejména ty, které obsahují velmi mnoho bílkovin, protože tyto jsou nutné pro správné vstřebání vitamínu B12 nebo kobalaminu. Doporučujeme tedy v první řadě dbát na dostatečný přísun tohoto vitaminu z přirozených zdrojů, tedy potravin. Pokud není však možné dosáhnout takový přirozený přísun, k dispozici jsou Vám výživové doplňky.Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Vitamin B12 a jeho zdroje“.
Jaká je doporučená denní dávka kobalaminu?
Doporučená denní dávka je 2,4 mikrogramu. Pokud však přijmete do těla mnohem větší množství, nemusíte se obávat. Odborníci neprokázaly nepříznivé důsledky v případě předávkování.
Mohu se předávkovat vitaminem B12?
Nebyl hodnověrně prokázaný účinek předávkování vitaminem B12, tedy nemusíte se obávat negativních dopadů na Váš organismus. Je dobré si však dávat pozor na určité věci. Pokud chcete vědět více, doporučujeme si přečíst informace pod ,,Mohu se tímto vitaminem i předávkovat?“.
Jak souvisí kobalamin nebo vitamin B12 s přibíráním?
Je prokázán jakýsi vedlejší či nežádoucí účinek tohoto vitaminu na náš organismus. I když není vhodné mluvit o vedlejším či nežádoucím účinku. Vhodnější je v této souvislosti hovořit o jakýchsi ,, nechtěných dopadech „na naše tělo. To znamená, že se zvyšující se dávkou vitamínu B12 do našeho těla se zvyšuje i chuť k jídlu. Doporučujeme proto zvážit nadměrné přijímání tohoto vitamínu. Nedoporučuje se užívat více, než je nutné. Více informací pod nadpisem ,,jak souvisí vitamín B12 s přibíráním?“.
Je vitamin B12 důležitý i pro mé dítě?
Ano, protože Vaše dítě se ještě neustále vyvíjí. Vitamín B12 u dětí zabezpečuje zejména správný metabolismus buněk. Pokud chcete vědět více informací, tak doporučujeme pasáž pod nadpisem ,,Vitamin B12 u dětí“.
Vybrané zdroje:
- https://primar.sme.sk/c/6766216/pozor-na-uzivanie-vitaminov-mozete-sa-aj-predavkovat.html
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/vitamin-b12-vyznam-v-organizme-denna-potreba-jeho-zdroje
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Kobalam%C3%ADn
- https://www.info.sk/sprava/99388/nedostatok-vitaminu-b12-hlavne-priznaky-a-ako-ho-doplnit/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12