Migréna – první co každého při tomto slově napadne je bolest hlavy. Migrénou může trpět každý člověk, muž i žena, děti i dospělí lidé. Předpokládá se, že touto diagnózou trpí každá třetí žena a asi každý desátý muž. Častěji se s touto diagnózou setkávají ženy nakolik se pod jejím vznikem podepisují i hormonální výkyvy. Migrénou mohou trpět i 7 – 8 leté děti, nejčastěji se ale projevuje u 35 – 40 ročních lidí. Lidé starší než 70 let zas migrénou netrpí téměř vůbec.
Laik nevidí rozdíly mezi občasnou bolestí hlavy a bolestmi, které způsobuje migréna, ale rozdíly existují.
Obsah článku
Migréna versus bolest hlavy
Migréna se projevuje záchvaty bolesti hlavy, které mají velkou intenzitu, pulzující charakter a většinou se projevují na jedné straně hlavy. Bolestí je zasažené jedno místo, které dokáže pacient lokalizovat (ví říci kde bolest cítí). Oproti běžné bolesti hlavy je intenzita bolesti mnohem silnější a doprovázejí ji další symptomy. Migréna může trvat 3 – 4 hodiny ale i několik dní.
Běžné bolesti hlavy mohou být způsobeny stresem, špatným spánkem, nevhodnou stravou, ztuhlou šíjí nebo mohou mít důvod v různých onemocněních (problémy s tlakem, nádor na mozku, …). Bolest hlavy není doprovázena dalšími symptomy. Migréna – příčiny jejího vzniku
I přes pokroky medicíny dosud se přesně neví co způsobuje migrénu. Předpokládá se, že ji může spustit abnormální aktivita mozku, která následně ovlivní komunikaci nervů, chemických látek a cév v mozku. Dochází ke snížení prokrvení mozku což vyvolá rozšíření cév v snaze zásobit mozek krví. Zároveň s tímto procesem se začnou do mozku a těla uvolňovat látky, které způsobují bolest hlavy a v těle mohou způsobovat další symptomy.
Konkrétním předpokladem k vzniku migrény je nerovnováha serotoninu . Právě ten je zodpovědný za uvolňování přenašečů látek, které v mozku cévy zužují a v těle rozšiřují. Nerovnováhou serotoninu se zvyšuje propustnost cév, přes které se některé látky dostanou do okolní tkáně a způsobí bolest a další symptomy, které jsou typické pro migrénu.
Pár faktů
- Migrénu mohou spustit „spouštěče“ – faktory, které způsobí bolest
- Přicházející migréna vám může dát o sobě vědět dopředu. Varovné signály se objevují před začátkem bolestí. Pokud je víte identifikovat můžete zabránit nebo zmírnit její příznaky.
Spouštěče migrény
Migréna i když se to zdá, nemusí začít jen tak. Často krát ji spustí podnět z okolí, který naruší naše smysly a spustí migrénu. Pokud víte na co jste citliví pak víte čemu se vyhnout aby se migréna u vás po pár minutách či hodinách neobjevila.
- Genetika – vrozené predispozice – pokud se objevila migréna ve vaší rodině je velký předpoklad, že jí budete trpět i vy.
- Hormonální změny – v důsledku kolísání hladiny hormonů se u žen nejčastěji objevuje migréna během menstruace (nebo těsně před, či po)
- Emocionální spouštěče – stres, šok, pocit úzkosti, deprese, vzrušení
- Fyzické spouštěče – nízká hladina cukru v krvi, nedostatek spánku a odpočinku, únava, napětí krku a ramen, …
- Strava – nedostatek tekutin, nepravidelná strava, alkohol, kofein, čokoláda, citrusové plody, tymián, různé přísady do jídel (umělý cukr, glutaman monosodná, dusičnany, …
- Léky – léky na spaní, antikoncepce, léky na hormonální léčbu
- Prostředí – prudké nebo blýskající se světlo, hlasitý zvuk, silné vůně (parfémy, tabák, …), jas světla, změny teploty, průvan
Symptomy – průvodní znaky
Právě projevy průvodních znaků rozlišují migrénu od běžné bolesti hlavy. Pokud i vás trápí migréna jistě se některý z těchto znaků projevuje i u vás.
- Lokalizovaná bolest hlavy (bolest pociťuje pacient jednak, případně v jednom bodě hlavy), která pulzuje (bodá, píchá, …). Často se bolest objevuje v oku, za okem, nebo na spánku.
- Během fyzické činnosti se bolest zvyšuje
- Nevolnost, pocit na zvracení, zvracení
- Závratě
- Průjem nebo zácpa
- Bledost pokožky, pocení
- Fotofobie a fonofóbie – přecitlivělost na světlo a zvuk. Pacientovi při záchvatu vadí světlo i zvuk.
- Zdvojené nebo rozmazané vidění, různé zrakové vjemy
Průběh migrény
- Fáze – Únava, citlivost na světlo, zvuk, vůni
- Fáze – Aura – dvojité vidění, problémy s řečí, záblesky před očima, prázdná místa v zorném poli (slepé skvrny), čárky v zorném poli.
- Fáze – Bolest hlavy – středně silná až silná, pocit na zvracení, únava, ospalost, citlivost na světlo, zvuk, vůni
- Fáze – Odeznívání – hluboký spánek, zvracení
- Fáze – Zotavování – omezená chuť k jídlu, pacient má pocit „jako na vodě“,
Druhy migrény
Podle toho zda něco ve vás migrénu spouští, nebo ne známe dva druhy.
Migréna s aurou
Pod pojmem aura se rozumí předzvěst záchvatu. Jde vlastně o narušení smyslů. Aura se rozvíjí 5 až 60 minut než se dostaví bolest hlavy. Během tohoto času máte možnost zastavit, nebo omezit hlavní útok migrény.
Aura se může projevovat
- chaosem v myšlenkách
- šumem v uších, problémům se sluchem, blikajícími světly
- hemžení čárek nebo teček v zorném poli
- prázdná místa ve vidění, rozmazané vidění, neschopnost zaostřit
- mravenčení nebo mravenčení v nohách a rukách
- problémy s mluvením
- ztuhlé ramena, šíje, nebo končetiny
- nepříjemné vůně
- neschopnost ovládat tělo
- snížené vědomí
Aura se může projevit několika příznaky, Každý z nich může trvat až hodinu. Pokud se u vás projeví dvě nebo tři aury tento stav může trvat dvě nebo tři hodiny.
Pokud trpíte migrénou a objevily se u vás následující příznaky měli byste o tom informovat lékaře
- Neobvykle silná bolest hlavy
- Poruchy vidění
- Vážné problémy s řečí
- Ztráta citlivosti
Migréna bez aury
Tato migréna se objevuje až v 80% postižených lidí. Bez varování, bez jakýchkoliv smyslových poruch se rovnou dostaví stupňující jednostranná bolest hlavy.
Další druhy migrény
- Chronická migréna – migréna trvá více než 15 dní v měsíci
- Menstruační migréna – záchvaty bolesti hlavy souvisí s menstruačním cyklem a tím pádem s hladinou hormonů
- Hemiplegické migréna – dočasná slabost na jedné straně těla
- Abdominální migréna – záchvaty migrény jsou spojovány s nepravidelnou činností střev a břicha (vyskytuje se u dětí do 14 let)
- Migréna s Aurea mozku – vzácný druh migrény, který způsobuje závažné neurologické problémy během záchvatu.
Léčba migrény
Migréna se nedá léčit. I přes pokroky v oblasti medicíny neexistuje účinná léčba na toto onemocnění. Léčí se příznaky migrény a zmírňují se její projevy. Léčba závisí na několika faktorech
- Věku
- Frekvence záchvatů bolesti
- Druhu migrény
- Průběhu migrény – jaké silné jsou bolesti, jak dlouho trvají a pod.
- Jaké doprovodné znaky ji doprovázejí (nevolnost, závrať, zvracení, …
Léky
Lékař vám může předepsat nebo doporučit léky proti bolesti hlavy, které zmírní bolest. Lékař vám může předepsat nebo doporučit léky proti bolesti hlavy, které zmírní bolest. Nejčastěji používanými léky na migrénu jsou léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (aspirin).
O volně prodejných lécích na potlačení migrény se poraďte s lékárníkem. Podle průvodních projevů vám doporučí ty nejlepší pro vás.
Jelikož se předpokládá, že za migrénou je nerovnováha serotoninu, můžete dostat léky, které budou tuto látky regulovat.
Dále vám lékař může nasadit antidepresiva – pokud je předpokladem, že migrénu spouští stres nebo deprese. Pokud trpíte nevolnostmi během záchvatů nasadí vám antiemetika (léky proti zvracení). A pokud je za bolestmi hlavy hormonální nerovnováha lékař vám předepíše léky na ni.
Dokud se zjistí co je spouštěčem migrény můžete si vést deník, kde si budete zapisovat co jste jedli, pili, jaké léky jste brali, jak se cítíte a pod. Ze získaných údajů se dá zjistit zda u vás migrénu něco nespouští. Následně se stačí jen vyhýbat spouštěčem ..
Operační zákrok
Migréna se v zahraničí léčí menším chirurgickým zákrokem. Chirurg zavede pod kůži elektrody, které stimulují specifické nervy. Existuje několik typů stimulátorů.
Dalším zákrokem je vpichnutí botoxu.
Oba tyto zákroky se považují za experimenty . Zatím jsou jen v oblasti výzkumů a studií a jejich účinnost není jasně prokázána.
Jak na migrénu
Pokud vás přepadne migréna a bolesti hlavy je zde pár rad, které pokud dodržíte překonáte záchvat rychleji, nebo mírnější.
- Studené obklady zmírní bolest
- Lehněte si do tmavé a tiché místnosti (světlo a hluk mohou migrénu jen zhoršit)
- Pokuste se usnout
- Během aury (předzvěst záchvatu migrény) užijte lék proti bolesti hlavy, vypijte sklenici vody (doplňte tekutiny)
Jak předcházet záchvatovitým bolestem hlavy
- Vyhýbejte se spouštěčem záchvatů
- Upravte svůj spánkový cyklus (dopřejte si dostatek kvalitního spánku, jděte spát a vstávejte v stejnou dobu)
- Správná životospráva – pravidelná strava, dodržování pitného režimu, vynechejte alkohol a cigarety.
- Vyhýbejte se stresovým situacím, případně se naučte zvládat stres.
- Neužívejte mnoho léků.
Čaje a bylinky na migrénu
Kopretina řimbaba – tuto rostlinu znáte i pod názvem sedmikráska. Pomůže nejen od migrény ale také od závratí, zánětů a problémů s dýcháním.
Máta peprná – tato rostlina obsahuje látky, které zmírňují, až zastavují bolest hlavy a nevolnost. Můžete ji užívat ve formě čaje, nebo výživových doplňků.
Vrbová kůra – výtažky z vrbové kůry se používají při výrobě aspirinu. Výtažky z ní vás zbaví bolesti hlavy.
Zázvor – pomůže vám s neurologickými problémy, nevolností a i bolestí hlavy
Valeriánna lékařská – zbaví vás problémů s nespavostí a také migrénou
Semínka koriandru – v ayurvedické medicíně se čerstvé koriandrové semena přelije horkou vodou a pára se vdechuje. Můžete ale sníst i pár semen jen tak. Zmírní bolesti hlavy při migréně.
Levandule -můžete si ji přidat do koupele, nebo použít v aromaterapii – pomůže s nespavostí, bolestmi hlavy a uvolní stresovaný organismus.
Rozmarýn – rozmarýnový olej je vhodné užívat při nervových poruchách, problémech s pamětí a i migréně.
Brambory – některým lidem pomůže surový brambora zmírnit projevy migrény. Stačí nakrájet surový brambora na silnější plátky, zabalit do čisté hadříku a přiložit na hlavu.
Borůvky – čaj, tinktura nebo výtažek z borůvek potlačí bolesti hlavy a uklidní žaludek.
Ptáte se
Co je migréna? Je to nemoc?
Migréna je mezi laiky považována za běžnou bolest hlavy, respektive mnozí lidé nerozeznávají migrénu od běžných bolestí hlavy. Tedy ano, migréna je nemoc. Je důležité si uvědomit, že migréna představuje intenzivní bolest hlavy, respektive záchvaty bolesti projevující se ve většině případů na jedné straně hlavy. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Migréna versus bolest hlavy“.
Jak se projevuje?
Migréna je charakteristická záchvaty bolesti hlavy. Tyto bolesti jsou velmi intenzivní a jsou pulzujícího charakteru ve většině případů na jedné straně hlavy. Kromě toho je toto onemocnění charakteristické i delším trváním (3 – 4 hodiny či několik dní). Migréna je také doprovázena i jinými symptomy. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Migréna versus bolest hlavy“.
Jak migrénu léčit?
Úvodem je nutné říci, že migrénu jako onemocnění nelze léčit. Na druhé straně odborníci dokáží léčbou její příznaky a projevy výrazným způsobem snížit. Lékař nastaví léčbu iv závislosti na různých faktorech, jakými jsou například druh migrény, věk pacienta, frekvence záchvatů bolesti a podobně. Lékař předepíše pacientovi zejména léky, ale v zahraničí byly vyzkoušeny už i operační zákroky. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Léčba migrény“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/migraine#chronic-migraines
- https://www.healthline.com/health/migraine/what-to-eat-when-you-have-a-migraine#4
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/148373.php
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/74039-preco-boli-hlava-a-ako-vznika-migrena/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/319147.php?sr