Obsah článku
Co je maniodeprese?
Maniodeprese nebo i bipolární afektivní porucha je psychiatrické onemocnění, které způsobuje neobvyklé změny nálad, kdy se střídají období nálady dobré až euforické (hypománie až mánie) s obdobími nálady depresivní až nezájmu o jakékoliv aktivity (deprese).
Předpokládá se, že mechanismus, jakým vznikají příznaky maniodeprese je způsoben nerovnováhou biochemických látek v mozku, zejména serotoninu, dopaminu, noradrenalinu, GABA či glutamátu. Jde tedy o biologicky podloženou poruchu a ne žádný rozmar či náladovost dané osoby. Na jejím vzniku se podílí řada faktorů od genetických přes hormonální až po vlivy prostředí.
Typy bipolární poruchy
Existují 4 základní typy bipolární poruchy, přičemž všechny zahrnují změny nálad, energie i úroveň aktivity člověka postiženého touto psychickou poruchou. Tyto změny kolísá opravdu od extrémně šťastné nálady, pocitu nekonečné energie (manická fáze) ke velmi smutné náladě, pocitu beznaděje až neschopnosti zvládat denno – denní činnosti (depresivní fáze). Méně závažné maniakální fáze jsou známé jako hypomanické epizody.
- Bipolární afektivní porucha I – definována jako maniakální epizody trvající nejméně 7 dní nebo manickými symptomy natolik závažnými, že vyžadují hospitalizaci pacienta, nakolik v některých případech způsobují až únik z reality (psychózu). Obvykle se objevují i depresivní epizody, typicky trvající alespoň 2 týdny. Nevylučují se ani epizody mající znaky mánie i deprese najednou.
- Bipolární afektivní porucha II – alespoň jedna větší depresivní epizoda a nejméně jedna hypomanická epizoda, ale nikdy ne manická.
- Cyklotymie – definovaná četnými obdobími hypománie, jakož i četnými obdobími deprese trvající alespoň 2 roky (1 rok u dětí a dospívajících), avšak symptomy nesplňují požadavky na zařazení do jedné z předchozích dvou klasifikací.
- Další specifikované zda nespecifikované bipolární nebo s nimi spojené poruchy – tyto zahrnují například projevy bipolární poruchy po určitých lécích, alkoholu či v důsledku zdravotního stavu, např. po cévní mozkové příhodě
Tyto změny nálad mohou ovlivnit spánek, energii, aktivitu, rozhodování, chování a zdravý úsudek.
Maniodeprese a práce či běžný život – je to možné?
Různé epizody maniodeprese se mohou objevovat zřídka či několikrát do roka a přestože jde o celoživotní psychickou chorobu, její příznaky a projevy se dají pěkně zvládat při dodržování léčebného plánu nastaveného psychiatrem bez problémů zařazení se do běžného života. Člověk tedy nemá žádné projevy a lidé kolem něj nemusí vůbec tušit, že takovým onemocněním trpí.
Příznaky a projevy maniodeprese
Přestože se maniodeprese může objevit v jakémkoliv věku, typicky bývá diagnostikována u teenagerů či dospívajících ve věku 15 – 25 let. Symptomy se mohou lišit od osoby k osobě a mohou se měnit i časem. Jsou diametrálně odlišné od nálad a chování, které je pro daného jedince běžné. To je asi takový první Poznávací znak, že se něco děje. Obecně se 3x častěji objevují depresivní epizody jako epizody hypomanické či maniakální.
Mánie a hypománie
Jsou to dvě odlišné epizody, avšak ve svých symptomech se prolínají. Mánie je závažnější než hypománie a způsobuje viditelnější změny ovlivňující různé oblasti života včetně pracovní, školních či sociálních aktivit i vztahové problémy. Trvání by mělo být nejméně 2 týden, kdy můžeme začít uvažovat o tomto onemocnění.
Obě z těchto epizod zahrnují 3 a více symptomů:
- přehnaný optimismus, neklid až napětí “ jako na jehlách“
- nadbytek energie, nadměrná aktivita, agitace
- euforie, přehnaně velká sebedůvěra, pocit, že mohou dělat více věcí najednou
- problémy se spánkem
- neobvyklá komunikativnost až nadměrná, rychlá řeč
- iracionální myšlenky, pocit, že myšlenky jdou velmi rychle
- chabé rozhodnutí – například vrhání se do sexuálních rizik či bláznivých investic, bezhlavé nakupování
Depresivní epizoda
Zahrnuje symptomy, které jsou dost závažné na to, aby u člověka s maniodepresiou způsobily problémy v běžném životě, včetně práce, školy, sociálních či vztahových aktivit a vztahů. Trvat by měla nejméně 2 týdny, kdy můžeme začít uvažovat o tomto onemocnění.
Epizoda zahrnuje 5 a více z následujících příznaků :
- depresivní nálada, pocit smutku, prázdnoty, beznaděje či plačtivost (u dětí a teenagerů se to může projevovat jako podrážděnost, výchovné problémy, výbuchy hněvu)
- značná ztráta zájmu či pocit, že mu nic nebo téměř nic nezpůsobuje radost
- změny hmotnosti , hubnutí / přibírání, změny chuti k jídlu
- nespavost nebo naopak nadměrná spavost
- neklid nebo naopak zpomalené chování
- únava, ztráta energie
- pocity bezcennosti či nadměrné nebo nepřiměřené viny
- snížená schopnost myšlení a koncentrace, nerozhodnost, nadměrné zapomínání
- přemýšlení, plánování či dokonce pokus o sebevraždu
Diagnostika maniodeprese
Maniodeprese – jak pomoci?
Rozpoznat maniodeprese může být někdy náročnější zejména u dětí a teenagerů a lidí trpících hypománií, kdy během této epizody se jedinci mohou cítit velmi dobře, být vysoce produktivní a nepociťují, že by s nimi nebylo něco v pořádku. Avšak jejich rodina a přátelé si mohou všimnout neobvyklé změny v náladách či aktivitách souvisejících s bipolární poruchou. Bez správné léčby si lidé s hypománií mohou vyvinout vážnější formu – mánii či naopak přejít do těžké deprese.
U dětí a teenagerů je někdy obtížné říci zda jde o „běžné“ změny nálad související s jejich věkem, hormony či nějakými problémy ve škole nebo vztahovými. Projevy jednotlivých epizod se mohou lišit od projevů u dospělých, důležité však je všímat si výraznější změny nálad, které se liší od těch běžných.
Mnohdy lidé trpící maniodepresiou nemají potřebu vyhledat odborníka a neuvědomují si jak narušuje jejich životy, protože stavy mánie si většina z nich užívá, přestože jejich také mohou dostat do problémů. Avšak po nich přijdou stavy deprese. Právě v těchto obdobích jsou přístupnější vyhledat pomoc odborníka a přijmout ji.
Není nic neobvyklého, že lidé trpící maniodepresiou mají i jiné psychické onemocnění, například úzkostné poruchy, ADHD atd., Které také třeba, aby byly léčeny.
Maniodeprese test?
Bohužel odhalit psychické onemocnění není tak snadné, jak mnohé z organických onemocnění. Nestačí na to jedna metoda, která nám dá jednoznačný výsledek. Pokud si osoba samotná nebo její okolí všimne něco zvláštního, měla by vyhledat praktického lékaře. Ten může pacienta orientačně vyšetřit a naordinovat odběry, kde by se mohly zjistit nízké hodnoty některých minerálů, vitamínů či z moči např. přítomnost drog apod .. Mnohé ze symptomů jako např. únava, změny chuti k jídlu, problémy se spánkem, změny v chování se mohou vyskytnout i při jiných onemocněních, např. celiakie. Včasná diagnostika je při maniodepresii jakož i při mnoha jiných onemocněních klíčová a je patří v psychiatrii k těm náročnějším. Často tito pacienti bývají diagnostikováni jako rekurentní depresivní porucha (opakující se epizody deprese bez manických fází). Proto je nutné věnovat pozornost obdobím mezi depresivními fázemi.
Pokud vše vypadá být v pořádku, lékař může doporučit pacienta na vyšetření u psychiatra. Základem diagnostiky a tedy i následné léčby je rozhovor s odborníkem, který naordinuje potřebná vyšetření v této oblasti a navrhne a nastaví režim léčby. Určitě se netřeba spoléhat na nějaké internetové maniodeprese fórum či léky od sousedky, které jí zabírají. Můžete si na internetu o tom něco přečíst, ale určitě se nebojte a neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Ačkoliv toto onemocnění není vyléčitelné, při správné terapii a vedení je perfektně zvládnutelné a člověka neomezuje.
Jak často se maniodeprese vyskytuje?
Výskyt se předpokládá u 1% populace, přičemž poměr mužů i žen je přibližně vyrovnaný 1:1. Pokud by se však bral v úvahu výskyt BAP, kde se vyskytují hypomanické fáze či cyklotymie, mohli bychom mluvit už o 5%.
Bipolární porucha a její příčiny
Je maniodeprese dědičná?
Přesná příčina není známa, spíše se předpokládá, že maniodeprese je výsledkem několika predisponujících a rizikových faktorů:
- Biologické rozdíly – struktura mozku a jeho fungování – některé studie ukazují, že lidé s bipolární poruchou mají určité fyzikální změny v mozku a ačkoli význam těchto změn není stále znám, studování těchto rozdílů pomáhá více porozumět této psychické nemoci a předpovídat, který typ léčby bude nejúčinnější.
- Genetika – maniodeprese je častější u lidí, kteří mají prvostupňového příbuzného trpícího touto poruchou, tedy například sourozenců nebo rodičů. Pokud se maniodeprese vyskytuje u jednoho rodiče, je pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění u dítěte 5%. Pokud se vyskytuje u obou rodičů, je šance až 30%. Stejně jiné psychotické poruchy v rodině zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění u dítěte.
- Rizikovými faktory či spouštěči mohou být nadměrný stres (smrt blízkého či jiná trauma), užívání drog a alkoholu.
Maniodeprese a její léčba – dá se maniodeprese vyléčit?
Přesto, že jde o celoživotní onemocnění, je terapeuticky krásně zvládnutelné. Efektivní léčebný plán většinou zahrnuje kombinaci léků a psychoterapie. Je nutná kombinovaná léčba více skupinami léků a ještě důležitější, aby ji pacient dodržoval a předešlo se tak recidivám, antidepresiva na prevenci depresivních stavů, kyselina valproová např. v manické fázi, zvláštní postavení zde má lithium. Mezi obdobími mánie a deprese mohou být období, kdy člověk nepociťuje změny nálad, avšak epizody se typicky opakují a právě dlouhodobá a nepřetržitá léčba pomáhá kontrolovat tyto symptomy a zařadit se do běžného pracovního i vztahového života.
Léčba by se dala rozdělit na akutní, pokračovací a udržovací. Prvotním cílem je ovlivnění symptomů do takové míry, aby se osoba vrátila do normálního psychosociálního fungování. Psychoterapeutická léčba je významným doplňkem farmakoterapie na další snížení zbývající symptomatiky. Stejně je důležité poučit rodinu a blízké o tomto onemocnění a jeho projevech, aby věděli jak reagovat a jak mohou pomoci.
Bipolární porucha a přírodní léčba?
Opravdu je velmi důležité při tomto onemocnění užívat léčbu nastavenou lékařem a přestože různé přírodní přípravky či bylinky na uklidnění, klidný spánek jako například valeriana lékařská či meduňka lékařská by mohly mít podpůrný účinek bohužel maniodeprese není nemoc, která by se dala pouze tímto způsobem bez léků léčit .
Prevence maniodeprese
Nic nezaručí člověku, který má predispozice na tuto nemoc, že ji nikdy nedostane. Avšak nasazení léčby v časném stadiu může pomoci k zastavení jejího zhoršení. Proto jak již bylo výše zmíněno, důležité je všímat si změny, které u vás nastaly, pokud máte podezření, zeptat se svého okolí, jaký mají názor oni a hlavně nebát se vyhledat odbornou pomoc.
Maniodeprese a alkohol – jde to dohromady?
Pokud vám byla diagnostikována maniodeprese:
- Věnujte pozornost varovným signálem – obraťte se na svého lékaře, zapojte rodinu a přátele, aby vám pomohli s pozorováním změn vašich nálad.
- Vyhýbejte se drogám a alkoholu – může to zhoršit vaše symptomy nebo způsobit jejich dřívější nástup, ačkoli mnohokrát osoby s BAP hlavně v depresivních fázích sahají po alkoholu či drogách, což může nakonec stěžovat i diagnostiku onemocnění.
- Dodržujte užívání léků – můžete mít pokušení přestat brát léky, když se vám polepší a dlouho necítíte žádné projevy vašeho onemocnění, ale nedělejte to. Může to způsobit jejich návrat či zhoršení, vždy se poraďte s lékařem, pokud chcete léky z nějakých důvodů vysadit!
Ptáte se
Co je maniodeprese?
Maniodeprese, jinak řečeno bipolární afektivní porucha, představuje závažný psychiatrický problém, který je charakteristický neobvyklými změnami nálad, tzn. jedinec bude pociťovat střídání dobré až euforické nálady s depresivními či lhostejnými náladami. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Co je maniodeprese?“.
Dá se vyléčit?
Dobrou zprávou je, že i tak nepříjemné a závažné onemocnění, jakým je maniodeprese, je možné léčit. Většinou léčba probíhá způsobem kombinace psychoterapie a léků. Možná je i přírodní léčba, např. užíváním kozlíku lékařského či meduňky lékařské, ale určitě maniodeprese pouze takovýmto způsobem nevyléčíte, je třeba užívat léky předepsané lékařem. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,maniodeprese a její léčba – dá se maniodeprese vyléčit?“.
Jak můžete pacientovi pomoci?
Někdy je velmi obtížné zpozorovat na své blízké, že trpí maniodepresiou. Je proto důležité pozorovat na nich změny nálad a odlišovat zda jde o běžné nebo neobvyklé změny. Určitě je důležité doporučit takových lidí odborníkovi nakolik maniodeprese může projít do těžké deprese. Je jistě vhodné podstoupit i test maniodeprese. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Diagnostika maniodeprese“.
Vybrané zdroje: