Rostliny se už od nepaměti využívají kromě dekoračních účelů i kvůli svým léčivým účinkům. Léčivé rostliny pomáhají lidem s různými zdravotními problémy, ať už fyzického nebo psychického charakteru. Na celém světě najdete tisíce rostlin s blahodárnými účinky na lidský organismus. Pokud vás trápí nejen psychické problémy, léčivé byliny mohou být skvělým způsobem, jak se jejich postupně zbavovat nebo jejich úplně odstranit.
Obsah článku
Rostliny – jaké je jejich využití?
Rostliny se využívají po celém světě z mnoha důvodů, přičemž mezi nejdůležitější považujeme jejich vůni, příchuť, medicínské účinky či vzhled. Ve většině případů se byliny používají jako dochucovadlo mnoha pokrmů nebo na výrobu léků. Už od starověkých dob si lidé vážili kulinářské a léčivé benefity různých rostlin, které nacházely v přírodě a přitom nezáleželo na tom, v které části světa lidé žili az jaké kultury pocházely.
Rostliny se obecně klasifikují do nespočetného množství skupin a kategorií v závislosti na jejich druhu a původu. V následujících řádcích si bližší představíme nejpodstatnější informace o léčivých rostlinách, jejichž blahodárné účinky můžete využít i vy.
Léčivé rostliny – pomohou tělu i psychice
Naši předkové dokázali efektivně využívat rostliny na zlepšení celkového stavu fyzického i mentálního zdraví. Využívali jejich na urychlení hojení ran, jako podpůrnou léčbu mnoha běžných onemocnění a také k navození klidného a ničím nerušeného spánku. Kromě toho léčivé rostliny nejen přinášely, ale také přinášejí množství jiných vedlejších příznivých účinků.
Léčivé rostliny eliminují mimo jiné výživové deficity, a tedy v konečném důsledku obnovují správné fungování těla. Byliny jsou tedy známé ,, opravou „různých problémů a ne jejich potlačováním. O léčivých rostlinách také koluje názor, že vyživují každou oblast těla díky svému složení vitaminů a minerálních látek. Jinak řečeno, kromě svých zaručených léčivých účinků jsou léčivé byliny pro náš organismus důležité iz toho důvodu, že nám dodávají nesmírně důležité živiny, bez kterých naše tělo nemůže fungovat správně v každodenních situacích.
Mnohé léčivé rostliny nejsou oceňovány pouze kvůli svým zjevným blahodárným účinkem, ale i kvůli svému krásnému vzhledu, vůni či chuti. Mohou být proto i výborným estetickým doplňkem naší domácnosti. Medicína se obecně začíná stále více a více uchylovat k alternativním způsobem léčby zdravotních problémů, ke kterým nepochybně patří i léčivé rostliny. Léčivé rostliny nám mohou pomáhat v různých oblastech, přičemž jejich účinky se mohou vzájemně prolínat nebo doplňovat. Upozorňujeme však také na negativní nebo vedlejší účinky různých rostlin, které se mohou vyskytnout v případě nesprávného užívání nebo u různých citlivých či náchylných jedinců.
Čím jsou charakteristické léčivé rostliny?
Rostliny, a tedy i léčivé rostliny se mohou lišit nejen vzhledem, vůní, chutí, ale i léčivými účinky. Lze však sestavit jejich společné charakteristické znaky a způsoby, jakými lze jejich příznivé účinky efektivně využít. Obecně se léčivé rostliny podávají v následujících formách:
- bylinné čaje
- tinktury
- výživové doplňky (tablety, kapsle a sirupy)
- éterické oleje (například i prostřednictvím aromaterapie)
V drtivé většině případů se rostliny využívají pro léčebné účely v podobě vysušených rostlinných výtažků, resp. extraktů, které se následně zpracovávají do adekvátní formy. Výhodou je, že naše klimatické podmínky vám dovolují mnohé takové léčivé rostliny pěstovat i doma, a tedy v konečném důsledku můžete sušené extrakty využít i vy, ať už ve formě čajů, olejů nebo tinktur.
Způsob využití léčivé rostliny v mnoha případech závisí také na jejích vlastností, jako například vůně. Starší generace dokonce využívali léčivé rostliny i k léčbě různých respiračních onemocnění. Toto dědictví našich předků žije až dodnes, a proto na trhu můžete najít i různé osvěžující či jiné léčivé spreje například i na vaše dýchací cesty.
Jak můžete vidět, existuje množství způsobů využití a podávání léčivých rostlin, a proto je rozhodně doporučujeme užívat v přiměřené míře av závislosti na zdravotním stavu na navození nejen fyzické, ale i duševní vitality.
Obecné účinky
Vzhledem k tomu, že na světě najdeme množství rostlin s pozitivními účinky na náš organismus, není možné uvést všechny jejich různé benefity, ale pokusíme se uvést ty nejčastější, které jsou zároveň všeobecnými léčivými účinky.
- posilování imunitního systému – byliny jsou bohaté na antioxidanty, vitaminy, fytosteroly či jiné živiny, které pomáhají našemu tělu bojovat proti toxinům a různým bakteriím, přičemž také posilují obranyschopnost našeho organizmu
- protizánětlivé účinky – esenciální oleje přítomné v některých rostlinách jsou zodpovědné za skvělé protizánětlivé vlastnosti; tyto rostliny blokují enzym cyklooxygenázu, který je zodpovědný za vyvolávání zánětlivých reakcí
- boj proti stresu – poměrně velké množství léčivých rostlin s ohledem na své vlastnosti snižuje příznaky stresu; kromě toho takové rostliny pomáhají bojovat i proti vedlejším problémům, které jsou se stresem spojené, jako například nespavost, nervozita či podrážděnost
Mezi další velmi důležité všeobecné příznivé účinky léčivých rostlin řadíme i:
- prevence rakoviny a Alzheimerovy choroby
- podpora zdraví pokožky
- zdraví vlasů
- zdraví zubů
- snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu
Léčivé rostliny tedy dokážou řádně zázraky, a proto bychom je měli pravidelně užívat v různých formách jako doplněk zdravé a vyvážené stravy.
TOP 5 – nejlepší léčivé rostliny na psychiku
V tomto článku jste se mohli dozvědět, že léčivé rostliny nabízejí obrovskou léčivou sílu nejen v oblasti fyzického, ale i psychického zdraví. Každý den čelíme velkému tlaku nejen v práci, ale iv soukromí, což výrazným způsobem podkopává naši psychickou vitalitu a výkonnost. Dlouhodobý nebo chronický stres na druhé straně způsobuje velké zdravotní komplikace a symptomy, jako jsou nervozita, podrážděnost, apatie snížena psychická či fyzická energie, problémy se spánkem či dokonce deprese nebo úzkostné stavy.
Tyto problémy nám mohou ve velké míře pomoci redukovat nebo odstranit nejléčivější rostliny na světě působící na psychickou oblast, které si uvedeme níže:
1. Meduňka lékařská
Meduňka lékařská patří mezi nejléčivější rostliny, o níž léčivých účincích se mohli přesvědčit už lidé ve starověké době. Tento ,, zázrak přírody „je typický jemnou citrónovou vůní a malými bílými květy v letních měsících. Účinky meduňky lékařské sahají od léčby nervozity až po léčbu mírných depresí a migrén. Kromě toho vám meduňka lékařská přináší řešení problémů s nespavostí, zlepšování příznaků Alzheimerovy choroby, zlepšení paměti či pozorovacích schopností nebo podporu soustředění. V neposlední řadě je meduňka lékařská známa i antioxidačními, antibakteriálními a antivirovými účinky.
2. Levandule lékařská
Levandule lékařská je léčivá rostlina, která je charakteristická především svými fialovými květy a aromatickou příjemnou vůní. Její blahodárné účinky na lidský organismus znali již staří Římané. Její výhodou je i to, že si ji můžete i sami vypěstovat doma v květináčích na balkonech či v zahradě. Těšit se můžete na různorodé léčivé účinky, mezi které patří hlavně:
- zlepšování psychické odolnosti a výkonnosti
- zklidňující účinky na mysl
- odstraňování migrén či svalových křečí
- protizánětlivé a dezinfekční účinky
- působení proti bakteriím (antibakteriální účinky)
3. Kozlík lékařský
Kozlík lékařskou možná znáte i pod lidovými názvy jako kozlík, kočičí plevel, valeriánok, baldrián či Odolen. Kozlík lékařský patří mezi nejlepší rostliny, které pozitivním způsobem ovlivňují naši psychiku. Vyzvedli bychom zejména úžasný pozitivní vliv na akutní (krátkodobý) a chronický (dlouhodobý) stres. Kromě toho vám tato léčivá rostlina pomůže i v případě, že trpíte úzkostí a nízkou kvalitou spánku v důsledku stresu. Kozlík lékařský působí příznivě na naše nervy a navozuje pocity klidu a pohody. Zdůraznili bychom i příznivé účinky při depresích, úzkostných stavech, hyperaktivitě, nesoustředěnosti, poruchách spánku, únavě, křečích či vnitřním napětí.
4. Sluncovka
Sluncovka patří mezi nejléčivější rostliny a její původ musíme hledat až ve slunné Kalifornii. Je typická svými krásnými žlutými květy. Její příznivé účinky pocítíte hlavně na snižování depresivních či úzkostných stavů, případně redukci nervového vypětí. Zapomenout nemůžeme ani k léčbě nespavosti či zlepšování koncentrace, paměti či intelektuální kapacity.
5. Mučenka pletní
Mučenka pletní je rostlina charakteristická krásným květem bleděmodrého až fialového zbarvení. Dokáže vyrůst až do výšky 10 metrů. Její pozitivní efekty pocítí zejména pacienti trpící poruchami nervového charakteru. Pokud však máte jakýkoliv problém, jehož původ tkví ve vaší psychice, tak vám mučenka pletní ví výrazným způsobem pomoci zatočit s vašimi problémy. Mezi nejdůležitější léčivé účinky mučenky pletní na psychiku považujeme:
- uklidňování nervového systému
- snižování krátkodobého a dlouhodobého stresu
- pomoc při problémech s nespavostí, resp. zlepšování kvality vašeho spánku
- snižování migrén
- snižování příznaků mírných depresí
Pozitivní účinky mučenky pletní výše uvedeným seznamem určitě nekončí, avšak ty pocítíte už na fyzickém zdraví.
Léčivé rostliny – obsahuje jejich i doplněk StressFix
I vám připadají léčivé účinky výše uvedených nejléčivějších rostlin na psychiku zázračné? Chtěli byste je i vy pocítit na svém zdraví? Pokud ano, výborným způsobem jako tak udělat, je užívání výživového doplňku StressFix, který obsahuje všechny nejléčivější rostliny v oblasti psychického zdraví na světě. Kromě toho lze tento doplněk stravy pochlubit i všemi důležitými vitamíny a minerálními látkami, které jsou pro lidský organismus v denní dávce podstatné. Jedná se o:
- vitaminy skupiny B (B2, B6, B9, B12)
- vitamín D3
- vitamín E
- magnézium
- zinek
- železo
Pro vaši psychiku udržovat ve výborné kondici a vitalitě, určitě si dopřejte výživový doplněk StressFix.
TOP 10 – nejlepší léčivé rostliny
V následujících řádcích se podíváme na to nejlepší ze spektra léčivých rostlin, které mohou působit nejen na duševní, ale i fyzické zdraví různými způsoby. Je proto určitě na zvážení, jakým způsobem využijete efektivně jejich maximální léčivý potenciál.
Tymián
Tymián je známý nejen tím, že se využívá jako koření, ale i svými léčivými účinky. Hlavní látka se nazývá thymol a působí dezinfekčně a protizánětlivě. Tymián je typický i tím, že rozpouští hleny a využijete ho i v boji proti zánětu průdušek, nadýmání či černému kašli. Kromě toho vám pomůže i při zánětech trávicího traktu.
Mateřídouška
Mateřídouška je jednou z nejkrásnějších rostlin, kterou najdete hlavně v slunečních oblastech. Kvete hlavně v období července a srpna a krásně voní. Využívá se při nespavosti, závratích, nervozitě, podrážděnosti či bolestech hlavy. Využijete ji i při nachlazení, astmatických onemocněních či zánětech průdušek a mandlí. Na závěr bychom vyzdvihli i její protizánětlivé a hojivé účinky či posilující vlastnosti na organismus.
Řepík lékařský
Řepík lékařský je známá léčivá rostlina, která se využívá v rámci léčby onemocnění trávicí soustavy, při onemocněních zánětlivého a kloubního charakteru nebo v rámci léčby poruch močových cest a jater. Využijí ho i zpěváci, neboť pozitivně působí i na hlasivky.
Rakytník
Rakytník je keř, jehož plody se využívají hlavně na podporu imunitního systému. Je typický vysokým obsahem vitamínu C a také obsahuje vitamín A. Zajímavostí je, že 1 bobule rakytníku obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého.
Ginko biloba
Ginko biloba představuje strom, jehož pozitivní vlastnosti se projevují hlavně na léčbě depresí, poruch paměti a koncentrace, bolestí hlavy, problémů s hučením v uších či očních chorob. Chrání buňky těla, snižuje pocity únavy, zlepšuje náladu a paměť či prokrvuje končetiny.
Zázvor (zázvor)
Zázvor se využívá při žaludečních potížích, nevolnosti, kašli či nachlazení. Chrání srdečně-cévní systém a podporuje i chuť k jídlu.
Hloh obecný
Hloh obecný představuje keř, který se z dlouhodobého hlediska využívá pro úpravu poruch srdečního rytmu. Je typický i snižováním krevního tlaku či svým působením proti poruchám spánku a nervozitě.
Kopřiva dvoudomá
Pokud potřebujete odvodnit organismus, výborným způsobem, jak tak učinit, je kopřiva dvoudomá. Důležitá je i při detoxikaci organismu, čištění krve, odstraňování akné či nastartování metabolismu.
Lípa malolistá
Lípa malolistá je v našich končinách běžným stromem, jehož účinky jsou následující:
- potopudně, močopudné a odhleňovací účinky
- snižování teploty
- pomoc při vykašlievaní, chřipce či onemocněních dýchacích cest
- pomáhá při nechutenství, kolikách, plynatosti či ledvinových a močových potížích
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská se využívá hlavně na snížení vylučování potu a kvůli svým protizánětlivým, baktericidním a močopudným účinkem. Využívá se iv rámci léčby onemocnění trávicí soustavy a podporuje činnost pohlavních žláz.
Vybrané zdroje: