Hořčík, nebo jinými slovy řečeno, magnézium (mg), je minerální látka nezbytně důležitá pro správné fungování lidského organismu. Hořčík jako minerální látka se poprvé objevila v polovině 18. století. Od té doby si tuto látku lidé začali všímat mnohem více. Kde se vyskytuje běžně hořčík? V přírodě. Avšak pro lidské tělo je velmi důležité přijímat hořčík zejména z potravy, případně z vyživují ých doplňků. Příznivé účinky hořčíku se projevují zejména v oblasti nervové soustavy, svalstva av kombinaci např. s vápníkem má uklidňující účinky.
Obsah článku
Hořčík v našem těle
V lidském těle představuje hořčík v iontové formě druhý nejdůležitější kation a jeho p rítomnosť je nezbytná pro správné fungování každé buňky v organismu. Účastní se na mnoha metabolických procesech, hraje důležitou funkci při svalových stazích srdce, zabezpečuje komunikaci mezi nervovými buňkami. Tato minerální látka je odpovídá s Edna i za syntézu bílkovin a nukleových kyselin (DNA a RNA). A je součástí více než 300 enzymů, které hrají důležitou roli v rámci fungování celého našeho těla. Možná jste ještě nikdy o této informaci neslyšeli, ale hořčík zabraňuje ukládání vápníku v lidském těle ve formě ledvinových kamenů. Kromě zajištění správné funkce lidského organi zmu, magnézium má příznivé účinky i v oblasti nadměrné fyzické a psychické zátěže.
Jaké jsou účinky a vlastnosti této minerální látky?
Hořčík je jedna z nejdůležitějších látek, jaké lidské tělo každodenně potřebuje. Na rozdíl od jiných látek vyskytujících se v lidském těle av potravě, účinky této látky na organismus počítáme v desítkách. Dbejte proto na dostatečný přísun magnézia zachovávajíc princip – všeho moc škodí!
- Zajišťuje optimální činnost celé nervové soustavy
- Snižuje svalové napětí , křeče, třes a zmírňuje pocit bolesti
- Redukuje intenzitu záchvatů a průduškového astmatu, migrény
- U žen tlumí bolesti v podbřišku před a během menstruace
- Zmírňuje příznaky chronického únavového syndromu
- Na pomáhá správnému metabolismu cukrů a tuků u diabetiků
- Vyrovnává hodnotu vysokého krevního tlaku a pomáhá lidem trpícím arytmií
Pokud chcete, aby Vaše tělo fungovalo správně, je nezbytné dopřát mu dostatek hořčíku. Pokud máte povolání se zvýšenou psychickou nebo fyzickou zátěží, je ještě mnohem důležitější dbát na správný přísun této prospěšné látky, protože v takových případech tělo spotřebuje mnohem více hořčíku než v běžných situacích.
Hořčík – optimální dávka
Tak jak to už bývá iv případě přísunu jiných funkčně důležitých a prospěšných látek, také iv případě hořčíku mluvíme o tzv. optimální denní dávce. Každý zdravý dospělý člověk by měl mít ve svém těle asi 22-30 g magnézia, resp. hořčíku, z čehož 60 % se nachází v kostech, 27% je přítomno v našich svalových tkáních, 6-7% se nachází v ostatních buňkách a méně než 1% je přítomno mimo buněk, tedy v plazmě. Pro správné fungování těchto zmíněných stavebních jednotek těla je důležité udržet si vyrovnanou hladinu magnézia v krvi. Každý den by člověk měl svému tělu dodat 300-420 mg této minerální látky z různých externích zdrojů.
Nicméně důležité je zmínit, že samotné optimální množství přijímány do lidského těla za 1 den se liší v závislost i od pohlaví, věku a dalších faktorů jako psychická a fyzická zátěž, přibývající věk nebo období těhotenství. Pro názornou ukázku Vám přikládáme přehled, ze kterého snadno vyčtete, jaká je optimální dávka přísunu hořčíku do těla.
- DĚTI: do 3 let – 8 0 mg; 4-8 let – 130 mg; 9-13 let – 240 mg
- ŽENY: do 18 let – 360 mg; 18-30 let – 310 mg; od 30 let – 320 mg (u těhotných žen se doporučuje dávku navýší o 40 mg)
- MUŽI: do 18 let – 410 mg; 18-30 let – 400 mg; od 30 let – 420 mg
Následkem přesa hnutí dávky mohou být příznaky průjmu z toho důvodu, že soli hořčíku ve střevech vážou na sebe vodu, a proto působí jako přirozené projímadlo.
Nedostatek hořčíku – jaké jsou příznaky?
Jak jsme se již výše zmínili, přebytečné množství, resp. překročena doporu čená dávka může vést k neúčinnosti nebo zdravotním komplikacím. Rovněž v případě nedostatku magnézia můžeme hovořit o různých příznacích v různých oblastech lidského organismu. Jedná se zejména o negativní účinky nedostatečného přísunu hořčíku do lid ského těla hlavně:
- v oblasti hlavy – bolest hlavy, nervozita, migréna, slabost, napětí, deprese, úzkost, poruchy koncentrace
- v oblasti srdce – nepravidelný tlukot srdce: arytmie; bolest na hrudi, zrychlené bušení srdce
- v oblasti svalů – bolest v záhlaví, strnulost šíje, svalové křeče, mr avčenie v končetinách
- ve vnitřních orgánech – průjem, zvracení, žaludeční křeče, křeče v hrdle, napětí trávicích orgánů
Lidé většinou podceňují tyto příznaky a neberou ohled na jejich závažnost, i z toho důvodu k lékaři přicházejí až v případě závažnosti ných zdravotních komplikací, jejichž důvodem je dlouhodobě nízká hladina magnézia v lidském těle. U mnoha pacientů by bylo jednoduchým řešením tohoto problému preventivní dávkování magnézia a udržování si optimální hladiny tohoto minerálu v těle. Toto platí zejména u pacientů se zvýšenou potřebou magnézia, které je tělo spotřebuje v mnohem větších množstvích.
V jaké formě může být magnézium?
Není důležité, jaké množství hořčíku svému tělu dodáte, ale to, jaké množství se reálně vstřebá. Z množství, kdo ré našemu tělu dodáme, se absorbuje jen dávka v rozmezí 4-50% z tohoto množství. Faktor, který ovlivňuje hladinu vstřebaného hořčíku, je i to, v jaké formě hořčík přijímáme. Hořčík, jako součást oxidů, má nejnižší vstřebávací schopnost. Na druhé straně hořčík ve formě solí, jako například glukonát, citrát, glycin, laktát nebo fosfát, má nejlepší vstřebávací schopnosti.
Magnézium se vyskytuje téměř výhradně pouze ve formě oxidu v levnějších variantách výživových doplňků. Známe tedy několik forem, v nichž hořčík běžně vyskytuje, mezi nejznámější patří:
- Oxid hořečnatý a uhličitan hořečnatý – Jeho základní vlastností je velmi malá vstřebatelnost – 4% z dávky.
- Hořčík ve formě chelátu – Jedná se o 100 mg elementárního hořčíku v 500 mg tabletě (velmi dobrá schopnost absorpce).
- Magnézium orotát – navzdory nízkému množství elementárního hořčíku má velmi blahodárné účinky. Pravidelné užívání snížilo úmrtnost o 25% u pacientů se srdečně cévními onemocněními. U nás najdeme tuto formu hořčíku v přípravku Magnerot.
- Glukonát hořečnatý – Je znám rychlý průběhem absorpce a následným nástupem účinku.
- Citrát hořečnatý – 80 mg elementárního hořčíku na 500 mg tabletu. Jeho vlastností je velmi dobrá vstřebatelnost.
- Maleát hořečnatý a chlorid hořečnatý – Při obou formách hořčíku jde o dobrou vstřebatelnost.
Nyní vám uvedeme příklad, jak to funguje. Vezměte si tetani – na to aby vám ustoupily projevy tohoto nepříjemného onemocnění potřebujete hořčík v dobré vstřebatelnosti. Vezměme si tedy kyselinu orotová v Magnerote. Jedna tableta má 500mg ale obsah čistého hořčíku je pouze cca 35mg. A problém je v tom že člověk denně průměrně potřebuje kolem 350mg čistého hořčíku.
Ti lidé kteří trpí například tetanií nebo lidé ve stresu či v depresí i 2x tolik. No a celé to tkví v tom, že dají si např. 500mg tabletku Magnerotu, ten jim samozřejmě nezabere protože je to stále malé množství na efekt a následně magnézium jako takové zavrhnou ačkoli stačí rázně zvýšit dávku.
V tomto případě bychom ale ne začali systémem 500mg tbl = 35 mg čistého hořčíku pokud je denní spotřeba 350 mg tak x10 abychom dosáhli 350mg denní spotřeby, protože při vyšších nárazových dávkách jsou někteří jedinci citlivý a může je například přehnat. Určitě ale třeba po určitou dobu dávkovat alespon 5-6 tbl denně!
A ti lidé, kteří si koupí např. různé šumivé tabletky kde je napsáno že obsahuje magnézium, dělají jednoduše krok vedle a nedočkají se žádné reakce těla.
Hořčík ve stravě
Nejvýznamnějším zdrojem, ze kterého můžeme čerpat hořčík do celého našeho těla, je strava, kterou každodenně přijímáme. Základem je t eda příjem vyvážené stravy, která nám zajistí kromě hořčíku další zdraví prospěšné a nutné látky. Nevýhodou však může být fakt, že dnešní strava je stále více chudší na dostatek magnézia. Proč? Především jde o industrializaci potravinárs kého průmyslu, šlechtění nových odrůd zeleniny a ovoce, technologickému zpracování potravin a nezanedbatelným faktorem je také celková změna klimatu.
Možná jste také nevěděli, že nadměrné přijímání alkoholických nápojů a pití kávy, energetických nápojů narušuje optimální množství hořčíku v organismu. Rovněž nevhodná úprava potravin například smažení nebo konzervování je důvodem úbytku hořčíku z potravin. Kromě toho je významným fak tom i skutečnost, že množství přijatého hořčíku se nerovná množství vstřebaného. Proč je to však tak? Možná byste nevěřili, no vstřebávání hořčíku zhoršuje například přítomnost tuků, cukrů, vlákniny a vápníku a množství, které se reálně vstřebá do náš ho organismu představuje jen 30-40% množství, které jsme přijali.
Největší hořčíkové ,,bomby“
- špenát, dýňová semínka, jogurt nebo kefír, mandle, kešu oříšky, černá fazole, avokádo, tmavá čokoláda, banán, losos, kozí sýr, jeden z nejlepších zdrojů je také kakao a celozrnné výrobky
Ne nadarmo odborníci obecně doporučují lidem nezapomínat mimo jiné na dostatečný příjem zeleniny a ovoce . Jeden z nejlepších zdrojů je také kakao a celozrnné výrobky. Jak můžeme tedy vidět, mezi největší hořčíkové ,,bomby“ se řadí i zelenina. Možná jste nevěděli, ale možná na první pohled nezdravá cukrovinka jako čokoláda, může být také bohatým zdrojem hořčíku. Ale netřeba to samozřejmě s tou čokoládou přehánět.
Ani problematika zdrojů hořčíku není černobílá a existují případy, kdy některé potraviny jeho vstřebávání do lidského organismu naopak stěžují (bílé pečivo, uzeniny a alkohol). Zajímavostí je, že jedním ze zdrojů hořčíku, je také červené víno. Jak je to možné, když obecně pití alkohol olu znemožňuje jeho efektivní vstřebávání? Odpověď na tuto otázku přenecháme na lékařů.
Výživové doplňky a hořčík
Pokud jste vystaveni velkému fyzickému nebo psychickému tlaku a Vaše tělo spotřebuje nadměrné množství hořčíku, které nejste schopni přijmout ť z potravin, odborníci doporučují pořídit si volně dostupné výživové doplňky bohaté na tuto minerální látku. Výživové doplňky obsahující bohaté množství hořčíku můžeme kategorizovat do několika skupin. Při rozhodování o tom, jaký výživový doplněk v pří padě hořčíku je vhodné si zakoupit, je třeba myslet na množství hořčíku, které reálně potřebujete i vzhledem k jeho příjem každodenně z potravy.
Jamieson Hořčík 250 mg
- Pomáhá odstraňovat únavu a vyčerpání.
- Má blahodárné účinky na psychickou rovnováhu a opti mální činnost nervového systému.
- Zabezpečuje správné svalové napětí.
- Podílí se na zdravém růstu a vývinu kostí a zubů.
- Je nezbytný v procesu dělení buněk a napomáhá k normální syntéze bílkovin.
Doporučuje se 1 tableta denně a výživový doplněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Jamieson Hořčík 250 mg jsou tablety určené k polykání.
Zdrovit MaxiMag Hořčík 375 mg + B6
V tomto případě mluvíme o šumivých tabletách, jejichž účinnými složkami jsou :
- magnézium (hořčík)
- vitamín B6
Tento doplněk stravy je určen pro lidi, jejichž tělo spaluje nadměrné množství hořčíku, jelikož už v názvu vidíme, že se jedná o hodnotu 375 mg. Zdrovit MaxiMag Hořčík 375 mg není vhodný pro děti do 15 let a doporučená de nna dávka je 1 tableta rozpuštěná ve vodě.
Co se týče vitaminu B6 v tomto výživovém doplňku stravy, tak ten má v kombinaci s magnéziem prospěšné účinky v oblasti metabolismu a následné tvorbě energie. Vitamín B6 mj také usnadňuje vstřebávání hořčíku z trávicího traktu.
Generica Magnesium 375 mg + B6 Forte s vitaminem C
Hořčík, vitamin B6 a vitamin C napomáhají k správnému fungování nervového systému pokud normální psychické, snižují pocit vyčerpání a únavy a podporují správnou látkovou přeměnu, která je důležitá pro tvorbu energie. Prospěšné pro dobrý imunitní systém považujeme i tyto látky, kterými jsou vitamin C a vitamin B6. tento výživový doplněk si zakoupíte ve formě tablet. Jedná se o větší množství hořčíku, který přijmete do svého těla, takže je třeba zvážit i fakt, jaké množství magnézia pravidelně přijímáte z potravin.
Hořčíkový olej ve spreji 200 ml
Hlavní výhodou tohoto produktu je to, že téměř ihned po jeho aplikaci na pokožku se vstřebává do těla a konkrétně směřuje do svalů. Tento olej je získán z čistě přírodního zdroje. Další výhodou je, že na rozdíl od hořčíku užívaného v tabletách nebo kapslích, nezpůsobuje projímavé účinky, které jsou možné při orálním užívání. Následkem tohoto pr oblému je snižování časového úseku, během kterého se minerál může absorbovat.
Hořčíkové kombinace
Věděli jste o tom, že v případě kombinace hořčíku s určitými jinými minerálními látkami mohou nastat vedlejší účinky? Pokud ne, tak Vám v následujících riadkoc h vysvětlíme, jak funguje hořčík například s vápníkem a draslíkem. Je důležité znát jejich vlastnosti a vzájemnou korelaci, abyste předešli právě již zmíněným vedlejším účinkům.
Hořčík + vápník
Jednou z vlastností hořčíku je jeho schopnost zabránit ukládání iu nadbytečného vápníku, a tedy následnému zabránění vzniku ledvinových kamenů, které obsahují vápník. Z tohoto důvodu se doporučuje nějaký časový odstup, pokud užíváte oba tyto minerální látky. Kromě tohoto je doporučeno odborníky přijímat vápník pouze v obmed zenem množství, pokud současně užíváte, nebo plánujete užívat hořčík.
Mimo jiné se hořčík v případě několikahodinového odstupu snadněji vstřebá a vápník se udrží v rozpuštěném stavu.
Hořčík + draslík
Na druhé straně kombinace hořčíku a draslíku může mít bla hodarné účinky na lidský organismus. Tedy jde o úplný protiklad oproti výše zmíněné kombinace hořčíku a vápníku. Draslík a hořčík pomáhají k normální a zdravé funkci nervové soustavy a svalů. Čili zbystřit by v tomto okamžiku mohli zejména sportovci i, protože ti si mohou například ,,pořídit“ normální a zdravou funkci nervové soustavy a svalstva zakoupením doplňků stravy, které obsahují právě tuto kombinaci hořčíku a draslíku.
Doporučujeme tedy, pokud je možné, občas sáhnout i po této kombinaci miner álních látek, jejichž souhra Vám zdravotně jen určitě prospěje.
Jak ovlivňuje magnézium na psychiku člověka?
V moderní době 21. století je kromě našich jiných úkolů třeba dbát a udržovat naši psychiku v dobré kondici. Je mnoho způsobů, jak tak efektiv ně udělat. Jedním z nich je i dostatečný příjem hořčíku, tedy magnézia. Tento příjem by měl být založen na pravidelné bázi, abychom naše psychické zdraví udržovali v ideální rovině. Musíme však také kromě výběru vhodných zdrojů, ze kterých magnézia um budeme čerpat, vědět, jakým způsobem funguje náš organismus a hořčík vzájemně.
Jak již bylo zmíněno, tato minerální látka hraje podstatnou roli při správném fungování většiny buněk našeho těla, tedy i buněk nacházejících se v celé nervové soustavě . Důležité je udržet náš centrální nervový systém ,, v pohodě „, laicky řečeno. To znamená, aby naše nervová soustava mohla fungovat optimálně a nevykazovaly jsme žádné známky stresu, napětí a nervozitě ty, musíme jí dodat tu správnou látku, a to hořčík.
Nač je ještě hořčík dobrý
Magnézium se podílí asi na 300 důležitých procesech, které se odehrávají v našem těle, a právě proto v případě nedostatku této minerální látky, se tyto procesy pozastaví, a to se projevuje i na naší náladě a pocitu vyčerpání. Někdy může člověk i tušit, že v jeho těle není něco v pořádku, ale málokdo řeší takový problém, dokud nejde o něco závažné. Podceňování t ohto problému může vyústit do psychických problémů, jejichž počátkem jsou nervozita a stres z nedostatku hořčíku. Toto vše následně spouští řetězové reakce, bolest hlavy, větší náchylnost k infekcím, různé kožní problémy, až změny chování. člověk se stává opatrnějším, trpí špatným spánkem, v některých případech se dostavují sexuální poruchy. Kuřáci pozor! U vás se tento problém projeví větší chutí zapálit si cigaretu.
Kromě toho všeho nás sužují v případě nedostatečného příjmu hořčíku i:
- obavy
- noční můry
- pesimismus
Magnézium a svaly
Nepřítomnost této minerální látky může vyústit do problémů týkajících se svalů, a to konkrétně do nepříjemných svalových křečí. Jak již v tomto článku zaznělo nejednou, přítomnost hořčíku je nezbytná pro t Vorbis energie. Tato minerální látka se podílí na tvorbě důležité molekuly ATP, která je zdrojem energie pro kontrakci svalové tkáně a zajišťuje aktivní transport iontů přes membránu. Nízká koncentrace hořčíku v buňkách zvyšuje napětí hladkých sva lov (například děloha) a příslušným následkem je nepříjemná bolest.
Proč je ještě dostatečný přísun magnézia tak důležitý pro naše tělo?
- Magnézium je zodpovědné za transport vápníku, což je podstatné pro svalovou relaxaci.
- Jeho nedostatek v svalech se p rejavuje slabostí, tetanií svalů, neřízenými tiky, svalovými křečemi, zhoršenou svalovou koordinací a obtížemi při polykání
Shrnutí
Z tohoto článku o magnéziu je vhodné si zapamatovat pár faktů a údajů. Hořčík je minerální látka, která výrazným s působit ovlivňuje celkové fungování našeho těla. Je zodpovědná nejen za psychickou rovnováhu, ale také za správné fungování svalstva, proto je vhodné, aby se dostatečnému přísunu magnézia do lidského těla nevyhýbaly ani sportovně založení lidé. Jakým způsob om ještě tedy magnézium ovlivňuje naše tělo?
- Je důležité pro správné fungování imunitního systému.
- Zabraňuje, resp. pomáhá při redukci psychických problémů.
- Napomáhá správnému metabolismu.
- Je zodpovědné za správnou syntézu bílkovin.
- Podílí se na tvorbě energie.
- Ve spojení s vitaminem B6 a vitaminem C dokáže zázraky v podobě buď tvorby energie nebo usnadňování vstřebávání hořčíku z trávicího traktu.
Odborníci doporučují také brát na zřetel i fakt, že existuje velké množství potravin bohatých na tuto minerální látku. Rozličné druhy ovoce a jiné potraviny, například i tmavá čokoláda nebo červené víno, Vám mohou pomoci s nedostatkem a doplňováním tét o zdraví prospěšné látky. Dostatečný příjem magnézia je nesmírně důležitý zejména pro lidi se zvýšenou psychickou, ale i fyzickou zátěží, což dává logiku, protože magnézium posiluje nejen nervovou soustavu, ale také naše svalstvo.
Kvůli čemuž je ještě třeba přijímat hořčík do našeho organismu? Hořčík se podílí na více než 300 procesech v lidském těle, a právě z toho důvodu v případě jeho nedostatku v organismu dochází k pozastavení některých procesů, což se odráží nakonec na naší psychice a celkové Psycho Hick kondici.
Zajímá vás
Co je to hořčík?
Hořčík je minerální látka, která je zodpovědná za několik procesů lidském těle. Její nedostatek vede k nervovým a psychickým poruchám a stojí za několika civilizačními chorobami. Hořčík má i známější název Magnézium.
Jak doplnit hořčík?
V zásadě jsou tři možnosti jak dodat tělu hořčík a to buď ve stravě, v minerálních vodách nebo ve výživových doplňcích. Co se týče stravy, to je už poměrně velký problém dostat do těla hořčík v takové formě. Výbornou volbou jsou například banány nebo jablka. Bohužel oproti minulosti mají tyto plodiny mnohem méně magnézia. Například byl dělán výzkum na našich jablkách a oproti roku 1980 klesl obsah na méně než třetinu z původní hodnoty.
Z mineráliek je určitě výborná volba voda Magnézia a co se týče výživových doplněk, tak těch je na trhu opravdu velké množství. Třeba si však dávat pozor na správnou formu.
Jak užívat a dávkovat Magnézium?
Co se týče užívání a dávkování, je to velmi individuální od člověka a samozřejmě od výživového doplňku nebo léku, který hořčík obsahuje. Třeba si však vybírat pouze z forem chelátu, např. bysglycinát nebo kyselinu orotová. Ostatní formy mají mizernou vstřebatelnost.
Jaký hořčík je nejlepší?
Jak jsme zmínili, záleží od formy. Doporučujeme vám náš produkt Stressfix, který obsahuje 200mg magnézia ve formě bysglycinátu. Krok vedle ale neuděláte ani s Magnerotom.
Vybrané zdroje:
- https://gymbeam.sk/blog/magnezium-moze-sposobit-bolesti-svalov-a-krce/
- https://www.mojalekaren.sk/jamieson-horcik-250mg-90-tabliet/
- https: // ww w.klubzdravia.sk/clanky/1134_v-ktorych-potravinach-sa-skryva-velke-mnozstvo-horcika
- https://dran.webnoviny.sk/potraviny-ktore-vasho-tela-dodaju-magnezium/
- https://lepsiden.sk/horcik-na-nervozitu-stres/
- https://www.magnerot.sk/vyznam-magnezia
- https://www.naturprodukt.sk/blog/magnezium-a-nevhodne-kombinacie_28/
- https://vitaminy-a-mineraly.heureka.sk/viridian-draslik-a-horcik- 90-tbl / specifikace /