Bolest v hrudi je nepříjemná záležitost pro každého člověka. Může to být tupá nebo ostrá bolest, také se může projevit jako pocit tlaku, dušení, píchání atd. Tato bolest může trvat od několika sekund až po několik týdnů. Příčiny jsou různé. Nemusí hned znamenat infarkt ale z pravidla jde o zdravotní problémy s orgány, které se nacházejí v oblasti hrudníku jako jsou plíce, svaly, srdce, cévy, dýchací cesty, jícen, žaludek.
Pokud pociťujete bolest v hrudi, neměli byste to brát na lehkou váhu a raději jít k doktorovi protože může naznačovat nějaké zdravotní komplikace.
Pokud se chcete dozvědět příčiny bolesti v hrudi tak čtěte tento článek dál.
Obsah článku
Jaká bolest v hrudi neznamená infarkt?
Při určitých typech bolesti v hrudi je nutné ihned volat sanitku a to zejména tehdy pokud člověk cítí bolest, tlak v středu hrudníku nebo v oblasti zad, žaludku, paží nebo krku, přičemž je tato bolest spojená i se závratěmi, nevolností, únavou, dušností nebo studeným pocením přibližně 5 minut a více.
Takové příznaky mohou znamenat srdeční infarkt a tehdy je okamžitá lékařská pomoc nezbytná.
Ale pokud je bolest nepravidelná a trvá krátce, tak to často může znamenat něco jiného.
Které příznaky signalizují nějaký jiný problém? Kardiolog Curtis Rimmerman z kliniky Cleveland poznamenal ve své knize tyto tři typy bolesti:
- Při pociťování bolesti v hrudi s každým výdechem a nádechem je pravděpodobnější, že zahrnuje plíce
- Pokud pociťujete ostrou bolest při zvýšené fyzické aktivitě je pravděpodobné, že má jiné příčiny, které nejsou spojeny se srdcem
- Chvilkové nepříjemné pocity v hrudi, které připomínají elektrický šok a trvají několik minut mohou znamenat natažené svalstvo v oblasti hrudi nebo prasklé žebro
Jaké druhy bolesti v hrudi známe
Známe různé typy bolesti v hrudi. Každý typ nebo jejich kombinace může představovat nějaký jiný zdravotní problém. Pojďme se podívat na to, které to jsou:
- Tlak na celé části hrudníku
- Bolest v určité části hrudníku
- Mravenčení
- Pálení
- Bodavá bolest
- Dlouhotrvající / krátkodobá
- Nepravidelná / pravidelná
Může stres zapříčinit bolest v hrudi?
Žijeme v uspěchané době kdy nemáme na nic čas a jsme neustále v stresu. Člověk, který prožívá úzkost tak do svého těla uvolňuje hormony stresu. Tyto hormony způsobují v těle různé fyziologické, psychologické a emoční změny. Tyto změny mají pro člověk určitý význam a to je ten, že ho připravují na nějaké nebezpečí. Je to přirozená reakce těla kdy dává člověku na výběr dvě možnosti – „vykašli se na to nebo bojuj dál“.
Dalším účinkem stresových hormonů na tělo je ten, že stahuje naše svaly. Důvod je ten, že se snaží tělo uchránit pro fyzickým poškozením. Hrudník obsahuje množství svalů a šlach, které se mohou také stáhnout. Čím více je člověk v stresu, tím více může jeho tělo stáhnout svaly. To může být příčinou bolesti v hrudi.
Pokud se dostanou někteří lidé do této situace tak si začnou myslet, že tu bolest zapříčiňuje jejich srdce ba dokonce, že mají infarkt. Tímto se dostanou do ještě větší úzkosti v jaké byly dříve což zapříčiní ještě větší bolest v hrudi, ke které se přidá pocení, závratě, a necitlivost v ramenou, nohách a na obličeji.
Toto je důvod proč se každoročně dostane mnoho lidí s bolestí na hrudi na pohotovost. Co dělat když začnete mít bolest v hrudi ze stresu? Jediným způsobem je snížit nebo úplně odstranit stres. Tehdy by měla bolest ustoupit a pokud ne tak kontaktujte lékaře.
Bude vás zajímat: Co dělat proti stresu a nervozitě – tipy i rady
Nejlepší StressFix – přírodní pomoc při léčbě psychických poruch
StressFix❤️ je unikátní přípravek na podporu při léčbě psychických onemocnění jako je deprese, úzkost a také pomáhá při spánkových poruchách.
Přípravek je přírodního složení a obsahuje až 14 složek, což je v celoslovenském měřítku přímo rarita. Bylinné složky jsou také extrahované v poměru 10 ku 1, což znamená že ačkoliv se uvádí např. 250mg v jedné dávce, je to až 2500mg? sušené rostliny. Za cenu 48,9 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denní maximální dávka při velké psychické zátěži jsou 4 kapsle.
Hlavní benefity:
- Snížení tepu v případě psychologických příčin
- Tlumení projevů úzkosti, nervozity
- Potlačování chorobného strachu a různých fobií
- Zlepšování kvality spánku a tím lepší psychická odolnost
- Přirozené zvyšování serotoninu a radosti
Pokud si objednáte hned, dáme vám aj? uvítací slevu 5% na celý nákup-tedy na jakýkoliv počet balení. Kupón dusevnezdravie zadejte do poznámky v objednávce.
Bolest na hrudi může způsobit i vaše páteř
Může být páteř příčinou bolesti na hrudi? Ano může a dokonce je velmi častou příčinou. Toto jsou příčiny, které způsobují bolest v hrudi vlivem páteře:
- Zádové svaly v případě sedavého životního stylu zapříčiňují špatné držení těla a páteře. Špatné držení těla má v některých případech vliv i na bolest hrudníku. Proto pokud máte například sedavé zaměstnání tak se snažte ve volném čase více hýbat.
- Bolest žeber může procházet dolů kolem žebrové klece. Tato bolest je horší pokud člověk zakašle, zhluboka dýchá nebo hýbe rameny a trupem.
Příčiny bolesti hrudníku
Bolest v hrudi může mít i jiné příčiny než infarkt nebo problémy se srdcem.
- embolie plic
Plicní embolie je krevní sraženina, která se nachází v tepně v plicích. Způsobuje těžké dýchání. Bolest na hrudi, která je způsobena embolií plic je podobná jako při srdečním záchvatu. Zvyšuje se při fyzické aktivitě. Zapříčiňuje otoky nohou a vykašlávání hlenů a krve. V případě těchto příznaků okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
- kolaps plic
Kolaps plic (pneumotorax) nastává tehdy když se dostane vzduch mezi plíce a hrudní stěnu. Toto může způsobit tlak na plicích a tím i bolest. V případě kolapsu plic člověk při dýchání pociťuje bolest a také je pro něj náročné. V této situaci okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
- astma
Astma můžeme nazvat i zánět dýchacích cest. Její příznaky jsou dušnost a vytváření většího množství hlenu. Při astmatickém záchvatu člověk pociťuje tlak na hrudi.
- chronická obstrukční plicní nemoc
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) má několik různých stavů kdy dochází k zánětu dýchacích cest a tím omezí proudění vzduchu do plic. emfyzém a bronchitida jsou dva příklady CHOPN.
Příznaky CHOPN:
- Kašel
- Pískání plic při dýchání
- Pocit těsnosti na hrudi
- Každá fyzická aktivita tyto příznaky zhoršuje
- Pleuritida (zánět pohrudnice)
Pleuritida se vyznačuje ostrou bolestí na hrudi, která se zhoršuje při kašli nebo dýchání. Příznaky pleuritidy:
- kašel
- dušnost
- bolest se zhoršuje při dýchání a kašli, může rozšířit i do horní části těla
Pokud pociťujete při dýchání a kašli bolest a nevíte určit příčinu tak ihned se obraťte na lékařskou pomoc.
- rakovina plic
Při rakovině plic člověk může cítit nevysvětlitelnou bolest v oblasti hrudníku, která nesouvisí s kašlem.
Příznaky rakoviny plic:
- Bolest na hrudi, která se rozšiřuje i na ramena a hřbet
- Zhoršení bolesti při smíchu, kašli nebo hlubokém dýchání
- Dušnost
- Produkce hlenu při kašli
- hypertenze plic
Hypertenze plic je stav kdy tlak v cévách, které se nacházejí v plicích je vysoký a tlak nebo napětí v hrudi ji může signalizovat. V počátečních stádiích dochází k dušnosti při zvýšené fyzické aktivitě. Později způsobí únavu i když je člověk v klidu.
Další příznaky:
- zrychlený tep
- otoky nohou
- mdloby
- Gastroezofageální reflux (GERD)
Kyselý reflux nastává tehdy když se žaludeční kyselina dostane do jícnu a začne ho dráždit. Tento stav je poměrně běžný a nazýváme ho i pálení žáhy. GERD způsobuje tyto stavy a také stav kdy pociťujeme bouli v krku.
- ezofagitida
Ezofagitida (zánět tkáně v jícnu) může způsobit nepříjemné pocity při polykání a pocit pálení na hrudi. Často tato bolest může připomínat pálení žáhy.
- protržení jícnu
Bolest v hrudi způsobená protržením jícnu je mírná až silná a stále se stupňuje. Tato bolest nastane tehdy pokud jícnových podšívka přetrhne. Tuto bolest většinou doprovází:
- Zvracení, v některých případech i krev
- horečka
- zrychlené dýchání
- nevolnost
- dysfagie
Dysfagii můžeme nazvat i jako poruchu polykání. Projevuje se nepříjemnými pocity při polykání. Tato porucha, která postihuje jícen může způsobit bolest v hrudi a kašel.
- přetížení svalů
U některých fyzických aktivitách může nastat přetížení nebo přetrénování svalů, které se nacházejí na hrudi. Tehdy pociťujeme na hrudi bolest při některých pohybech rukou nebo i v klidu.
Obvykle tato bolest po pár dnech ustoupí no pokud ne tak navštivte lékaře.
- Fybromyalgia
Fybromyalgia způsobuje tupou bolest v hrudi, kterou doprovází i bolest svalů a kloubů v jiných částech těla. Tato bolest může trvat několik měsíců.
Další příznaky, které může způsobit:
- náhlé změny nálady
- bolest hlavy
- únava
- problém s usínáním
- zraněné žebro
Zlomenina nebo nějaká jiná porucha žebra způsobuje člověku velmi nepříjemnou bolest. Tato bolest se zhoršuje při každém pohybu vrchní části těla a také při dýchání. V případě těchto příznaků okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
- kostochondritida
Kostochondritida je zánět chrupavek, které podporují žebra člověka. Vyznačuje se ostrou, bodavý bolestí v hrudi, která může procházet i na záda. Tato bolest může také připomínat srdeční záchvat.
- angína
Bolest hrudníku v případě angíny je popisována jako tlak na hrudi nebo jako kdyby bylo vaše srdce mačkané. Známe dva hlavní druhy angíny. Jedna je stabilní a druhá nestabilní. Stabilní angina je považována za předvídatelnou. Přichází při fyzické aktivitě když vaše srdce pumpuje více krve než obvykle. Tento typ obvykle zmizí při odpočinku.
Nestabilní angina je nepředvídatelná a je závažnější, protože naznačuje větší riziko infarktu.
Další příznaky angíny:
- závratě
- bolest v horní části těla
Vysoký pulz / tep může vést k bolestem na hrudi, dušnosti, špatnému krevnímu oběhu, slabosti, mdlobám… Pokud pociťujete vysoký tep z emočního stresu, psychické zátěži či úzkosti, tak StressFix vám může být pomocným řešením tohoto problému. Přečíst více o StressFixe→.
Co znamená bolest v hrudi na pravé nebo levé straně
Bolest v hrudi na pravé straně
Bolest v hrudi na pravé straně obvykle nemá souvislost se srdcem a není důsledkem infarktu. Její příčiny mohou být různé no jsou to zejména:
- úzkost nebo stres
- přetížený sval
- pálení žáhy
- kostochondritida
- cholecystitida
- zánět slinivky
- opar
- pleuritida
- pneumonie
Bolest v hrudi na levé straně
Stejně jako na pravé straně tak i bolest na levé straně hrudi nemusí znamenat problém se srdcem. Příčiny této bolesti mohou být:
- angína
- myokarditida
- kardiomyopatie
- perikarditida
- záchvat paniky
- GERD, pálení žáhy, reflux kyseliny
- pneumonia
- rakovina plic
- zraněné svaly
- kolaps plic
Bolest na hrudi může být příčinou mnoha závažných i méně závažných důvodů a proto ji nelze podceňovat. Pokud nevíte příčinu této bolesti navštivte raději doktora a podrobně mu popište jak dlouho trvá bolest, v kterých místech, což ji může vyvolávat a zda vám něco pomáhá bolest zmírnit.
Ptáte se nás
Co znamená bolest v hrudi?
Bolest na hrudi může být příčinou mnoha závažných i méně závažných důvodů a proto ji nelze podceňovat. Pokud nevíte příčinu této bolesti navštivte raději doktora a podrobně mu popište jak dlouho trvá bolest, v kterých místech, což ji může vyvolávat a zda vám něco pomáhá bolest zmírnit.
Co ji způsobuje?
Bolest v hrudi může mít několik psychických ale i fyzických příčin a stejně záleží i na tom, na které straně hrudi vás bolí. Z těch psychických to může být například záchvat paniky, úzkost či dokonce deprese. Stejně se tak projevují i výčitky svědomí. Z těch tělesných může jít o různá onemocnění jako například tetanie, pneumonie nebo v tom horším případě i rakovina plic.
Jak se léčí bolest v hrudi?
Lékař léčí bolest v hrudi na základě příznaků (např akutní bolest může být infarkt a tehdy je důležitý rychlý zásah) v případě, že jsou potřeba další vyšetření tak vám je doporučí (např. To může být neurologické, plicní, interní …)
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellhealth.com/chest-pain-common-potential-causes-1745274
- https://health.clevelandclinic.org/3-types-of-chest-pain-that-wont-kill-you/
- https://www.healthline.com/health/causes-of-chest-pain#next-steps
- https://www.healthline.com/health/left-chest-pain#pulmonary-hypertension
- https://www.anxietycentre.com/anxiety/symptoms/chest-pains-anxiety.shtml
- https://physioworks.com.au/FAQRetrieve.aspx?ID=37624