Bolest je obecně psychický stav nebo pocit. Má však velký význam pro ochranu organismu před poškozením. Principem bolesti je podráždění receptorů nebo nervových vláken. Pokud se ale u Vás objeví píchání u srdce, měli byste zpozornět.
Obsah článku
Infarkt
Často se stává, že infarkt začíná pomalu s nevýraznou bolestí až nevolností. V takovém případě si člověk není zcela jistý tím, co se právě děje a příliš dlouho čeká, dokud vůbec požádá o pomoc. Na druhé straně jsou i případy srdečních příhod, které se dějí náhle a tehdy člověk velmi těžko lapá po dechu.
Infarkt může nastat kdykoliv a kdekoliv. Ať už jste v práci nebo dokonce i v době, kdy odpočíváte. Je důsledkem postižení důležitých srdečních cév. Je to stav ohrožující život a proto je důležité vědět příznaky začínajícího infarktu.
Varovné příznaky infarktu:
- Bolesti vyzařující do levé a pravé ruky
- Bolest páteře a žaludku
- Studený pot a ztráta rovnováhy
- Nepříjemný pocit v oblasti hrudníku – svírání, pálení a pocit plnosti
- Žaludeční nevolnost
- Zkrácení dechu
Co je třeba udělat v takové situaci:
- Zavolat rychlou záchrannou službu 112
- Pokud to není možné a nevíte se spojit se záchrannou službou, poproste někoho o odvoz do nemocnice
- Za žádných okolností si nesedejte za volant
- Je třeba setrvat v klidu a nenamáhat se
Rizikové skupiny
Existují dvě skupiny, které mohou nebo nemohou ovlivnit riziko infarktu. V první skupině bychom zařadili neovlivnitelné faktory a tedy věk – nejčastější případy infarktů se zaznamenávají u lidí po padesátce. Také je zde dědičnost a rozhodně i pohlaví. Zatímco u mužů je to v mladším věku, výskyt infarktu u žen narůstá po přechodu. Mezi ovlivnitelné faktory patří – vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka, kouření, obezita.
Správná životospráva
Pacient po prodělaném infarktu musí změnit životosprávu. Pokud trpí obezitou, snížit tělesnou hmotnost a vyloučit tuky z jídelníčku. Důležitý je pravidelný pohyb , který je ale třeba nejprve konzultovat s lékařem. Většinou je fyzická aktivita prospěšná pro každého pacienta av neposlední řadě je dobře vyhnout se stresu či nekouřit . Abyste byli opravdu v dobré formě, dodržujte tyto 3 zásady.
- Správně dýchejte – delší pauzy mezi nádechem snižují srdeční frekvenci a prodlužujete si tak život
- Spánek – využijte volný čas a dopřejte si odpočinek, naučte se relaxovat
- Pohyb – udržet si zdravé srdce vyžaduje i pohyb a to alespoň 2x týdně
Příčinou je páteř
Máte práci, která vyžaduje časté sezení před počítačem a jednoho dne pocítíte píchání u srdce. Na druhý den si dopřejete odpočinek při sledování televize a tento pocit se opět zopakuje. Dosud se Vám něco podobného nestalo a proto začínáte mít obavy.
Píchání u srdce nemusí hned znamenat infarkt. Tento stav klidně může mít na svědomí Vaše páteř . Nejlepší řešení je nechat to na odborníka a navštívit tedy lékaře . Pokud zhodnotí, že za bolest může právě páteř, je dost pravděpodobné, že Vám doporučí různá cvičení, rehabilitace či masáže. Právě cvičení může mít příznivý účinek nejen na páteř, ale i na srdce a krevní oběh.
Blokáda hrudní páteře
Hrudní páteř je nejdelší část páteře a je složena z 12 hrudních obratlů. Navazuje na krční páteř a směrem dolů pokračuje do bederní páteře. Jako základní projev postižení hrudní páteře je spasmus v oblasti lopatek . Bolest hrudní páteře obvykle vzniká velmi náhle. Tato bolest může být akutní nebo chronická. Blokáda hrudní páteře je stav, při kterém mozková centra spustí ochrannou blokádu. Cílem je tedy pacienta zablokovat v pohybu, aby nedošlo k většímu poškození spinálních nervů. Pacient si stěžuje na píchání při srdcí
i, je omezen v dýchání a pociťuje tlaky na hrudi. Co se týče dýchání, obtíže mohou nastat nejen při nádechu, ale i při výdechu. Je nezbytné absolvovat odblokování hrudní páteře .
Léčby se netřeba obávat a rozhodně ji netřeba odkládat. Díky terapii pacient pocítí náhle zlepšení, kdy píchání a tlaky postupně mizí a zlepší se i samotné dýchání. Přibližně 2 dny může trvat, dokud se prokrví nervy a od 2-3 týdnů se uvolní i svaly, vyléčí se záněty nervové tkáně.
Prevence bolesti zad
Bolesti zad, které přetrvávají dokáží pořádně znepříjemnit život. Proto je dobré bolestem předcházet. Nedostatečná fyzická aktivita způsobuje ochabnutí a oslabení svalového korzetu trupu. Dalším rizikovým faktorem jsou nadbytečná kila, které mohou vést až k obezitě.
Pokud je Vaše práce zaměřena více na sezení u počítače, dbejte na správné sezení. Holeň se stehny by měly svírat úhel 90 stupňů. Hlava by neměla být předsunutá a monitor by měl být ve výšce očí.
Kvalita spánku je také velmi důležitá a obezřetný byste měli být i při výběru matrace. Ten nesmí být příliš tvrdý ani velmi měkký. Důležitý je i výběr bot. Dámy, snažte se vyvarovat vysokým podpatkem. Nejideálnější je 3 – 4 cm podpatek, který umožňuje správné držení těla.
Bloudivý nerv jako příčina píchání
Pochází z latinského slova nervus vagus – nejasný, neurčitý. Vychází z prodloužené míchy, dostává se do mezihrudí okolo jícnu, průdušnice, přes bránici do břicha. Bloudivý nerv může mít na svědomí několik nepříjemných bolestí a zdravotních problémů. Například poruchy sluchu a rovnováhy, žaludeční vředy, inkontinence a podobně. Jedním z vážných projevů poškození bloudivého nervu jsou poruchy funkcí srdce a oběhového systému. Mezi nejběžnější příznaky se považuje arytmie. Jde o nepravidelný srdeční tep. Arytmie může způsobit bolest na hrudi.
Psychogenní příčiny
Pokud vyloučíme infarkt a páteř, příčina píchání u srdce může být zcela jiná. Bolest, která se projevuje pícháním v oblasti hrotu srdce a tedy v místech levé bradavky, bývá spojena se strachem či úzkostí. Člověk má pocit nedostatku vzduchu a nemůže se pořádně nadechnout. Takový strach, úzkost a napětí bývají často spojené s tachykardií. Tachykardie se projevuje rychlou činností srdce.
Léčba: v tomto případě je nutná psychoterapie, která vyžaduje trpělivost. Obvykle lékaři předepisují i sedativa nebo antidepresiva.
Sedativa vs Antidepresiva
Sedativum je druh léku, který způsobuje klid a uvolnění ale na druhé straně se budete cítit ospalý, může se Vám zhoršit vnímání a zpomalí se reflexy . Je ale velmi důležité upozornit na to, že při překročení stanovené dávky, způsobují ztrátu vědomí ba až smrt. Dodržujte proto denní stanovenou dávku!
Antidepresiva jsou léky, kterými se léčí středně těžké až těžké depresivní onemocnění . Mají využití iv léčbě úzkostných poruch . Například panická či obsedantní úzkostná porucha.
Zdraví máme jen jedno a proto je důležité dbát na správnou životosprávu, kterou jsme uvedli v článku av neposlední řadě neodkládat návštěvu lékaře, který přesně určí jaký máme zdravotní problém.
Ptáte se nás
Co způsobuje píchání u srdce?
Začneme tím nejnebezpečnějším. Píchání u srdce může způsobovat například přicházející srdeční příhoda, tedy infarkt. Tehdy třeba okamžitě volat první pomoc. Vlastně třeba ji volat vždy, pokud je to projev který neznáte. Často to bývá i příčinou nějakého onemocnění, jako například tetanie. ,,Novopečený“ tetanici neznají stavy, které toto onemocnění způsobuje a často si to následně pletou s infarktem. Je to onemocnění, které se mimo jiné projevuje zvýšenou nervovou vzrušivostí a nervus vagus který prochází blízko srdce může způsobit i takové projevy. Tetanie však není život ohrožující.
Je píchání nebezpečné a život ohrožující?
V případě infarktu je život ohrožující a stejně pokud se to projeví ve spojení např ucpané cievye nebo při extrémně ale opravdu extrémní fyzické zátěži.
Jak odstranit píchání u srdce?
V případě pokud trpíte například stresem nebo třeba obezitou, alfou a omegou je sport. Dělejte hlavně kardio sporty, jako je běh, chůze či plavání. Je to jediný opravdu účinný a preventivní způsob k udržení zdravého srdce.
Vybrané zdroje:
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/19662-hrozi-vam-infarkt-ci-zastava-srdca-ako-to-spoznate/
- https://stromzdravia.sk/zdrava-chrbtica/hrudna-chrbtica/
- http://www.tvojesrdce.sk/article/82-varovne-priznaky-infarkt
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Sedat%C3%ADvum
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-paciento