Dobrovolné ukončení života je velmi často diskutovaným tématem, která byla v minulosti utlačována do pozadí. O zákroku, který směřuje k ukončení života člověka, jste již určitě slyšeli. Eutanazie je velmi kontroverzním předmětem mnoha diskusí odborníků i laiků. V minulosti tabu téma se dnes dostává do popředí, a to zejména v souvislosti s nevyléčitelnými onemocněními. Zákrok směřující k dobrovolnému ukončení života bývá poslední možností, jak zmírnit utrpení mnoha pacientů. Jak je to na Slovensku a proč mnozí lidé o této možnosti uvažují? Neváhejte se ponořit do následujících řádků.
Obsah článku
Co je to eutanazie?
Eutanazie představuje účelové a dobrovolné ukončení života jedince zejména z důvodu nevyléčitelné nemoci nebo úlevy od velkých bolestí. Lékařský zákrok směřující k dobrovolnému ukončení života je posuzován z právního hlediska v různých zemích odlišně. Některé země ho nepovolují, jiné jsou ,,rájem“ pro lidi, kteří dlouhodobě trpí a rozhodli se ho podstoupit. Tento lékařský zákrok je prováděn výhradně na žádost osob, kterých se týká, nebo jejich blízkých, a to ve výjimečných případech zejména tehdy, když jedinec trpí nevyléčitelnou nemocí, případně pokud jej trápí nepředstavitelné bolesti.
Eutanazie je velmi obsáhlým procesem, který závisí na mnoha faktorech, přičemž mezi nejdůležitější řadíme:
- lokální právní pravidla (konkrétní národní legislativa)
- fyzické a duševní zdraví jedince
- osobní víra a přání konkrétního člověka
Je eutanazie legální i na slovensku? Existují různé druhy tohoto krajního medicínského zákroku? Kdy je eutanazie nepřípustná? Na tyto otázky si společně odpovíme v následujících řádcích.
Eutanazie versus asistovaná sebevražda
Možná vás překvapí fakt, že samotnou eutanazii můžeme dělit na více druhů. Povolení jedné či jiné varianty závisí na různých faktorech, které jsou výrazně spjaty s konkrétním právním řádem dané země. V souvislosti s eutanazií bychom rádi dali do pozornosti i pojem asistovaná sebevražda, resp. smrt. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Ano, rozdíl mezi nimi existuje a neměli byste si tyto pojmy zaměňovat. Asistovaná sebevražda představuje jeden ze způsobů ukončení života, v jehož rámci je konkrétnímu jedinci poskytnuta pomoc ,,dostat se na druhý svět“.
Diferenční znaky mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií tkví v osobě, která daný zákrok provádí, a také v jiných podmínkách, zejména na straně pacienta, který žádá o jeden či druhý zákrok. Žadatelem o ukončení života v podobě eutanazie může být z právního hlediska pouze pacient, který trpí nevyléčitelným onemocněním. Asistovaná sebevražda si z legálního hlediska tuto podmínku neklade, a tedy jejím účastníkům nemusí být výlučně nevyléčitelně nemocný pacient. Asistovaná sebevražda není prováděna přímo jinou osobou, přičemž jiná osoba pouze dopomáhá k ukončení života, a to pomocí jedů, rád či jiných prostředků.
Eutanazie, která je u nás nejčastěji diskutovaný způsob ukončení života z vlastní vůle, musí být prováděna medicínským odborníkem, tedy lékařem. Účastni osobou při asistované sebevraždě může být v podstatě kdokoliv. Zdůrazňujeme, že obě metody ukončení života člověka jsou opravdu posledním možným řešením velmi závažné situace, a proto by měl každý v okolí dotyčného člověka snažit o hledání jiných řešení.
Jaké druhy eutanazie známe?
Otázka eutanazie je velmi složitou problematikou, na kterou najdete různé názory. Do debaty se zapojují nejen odborníci, ale i laici, kteří s ní nesouhlasí zejména z etických a náboženských důvodů. Pokud se k těmto důvodům přidá i právní hledisko, vzniká nám obrovský celospolečenský fenomén, při kterém se názory lidí rozcházejí.
Eutanazie, jak jsme již zmínili, představuje jednak dobrovolné a jednak úmyslné ukončení života pacienta, které provádí určitá konkrétní osoba (lékař). Možná neuvěříte, ale i takto závažný zákrok s kruciálnymi následky můžeme dělit na dva druhy, a to na základě odlišných způsobů jeho provedení:
- pasivní eutanazie – principem tohoto druhu dobrovolného a úmyslného ukončení života člověka je účelové neprovedení opatření směřujících k zachování, resp. prodloužení, života (např. ukončení poskytování nezbytně důležitých léků, odpojení od kyslíku, přerušení transfuze krve a podobně)
- aktivní eutanazie – odlišuje se od pasivní aktivním jednáním jiné osoby, které směřuje k ukončení života pacienta; aktivní eutanazii ještě můžeme rozlišovat na
- nepřímá – v tomto případě se podávají léky, které pouze tiší bolest, ale přímo neodkládalo nástup smrti; takovýmto způsobem pacient výraznější netrpí, ale smrt se dostaví dříve
- přímá – tato forma vyžaduje aktivní jednání jiné osoby v podobě podání smrtelné látky vážně nemocnému pacientovi (látku podává obvykle lékař)
Jaký je smysl eutanazie? Smyslem je ukončit život konkrétního jedince, který už, zjednodušeně řečeno, nemá velkou naději vyléčit se. Pacient musí trpět nevyléčitelným a velmi bolestivým onemocněním. V praxi jde zejména o případy posledních stádií nejzávažnějších onemocnění, kdy i nejpokročilejší medicína už nestačí. V takových případech bez provedení lékařského zákroku směřujícího k smrti by pacientovi hrozil následující stav:
- jistá bezprostřední smrt (postupně)
- dlouhotrvající nepříznivý stav, který se pouze zhoršuje
- obrovské muka, na základě kterých pacient usoudí, že je lepší ukončit svůj život
- velmi složitá a neefektivní léčba, která v konečném důsledku neoddálí smrtelné následky
Eutanazie je tedy velmi krajní řešení, které má být důkladně zváženy až po vyčerpání všech možných způsobů udržení pacienta při bezbolestném životě.
Eutanazie na Slovensku a právo na život
Slovensko se z legálního hlediska liší od mnoha jiných zemí i pohledem na dobrovolné a účelové ukončení života, kterým je eutanazie. Eutanazie na Slovensku není zákonem povolena, a to na základě Ústavy České republiky a mezinárodních právních dokumentů, které říkají, že každý člověk má právo na život. Právo na život je často dáváno do kontrastu právě s eutanazií. Jinak řečeno, některé názory argumentují i tím, že neexistuje právo na smrt, a proto ani eutanazie není na Slovensku (av mnoha dalších zemích) povolena.
Eutanazie představuje z odborného hlediska velkou kontroverzi, protože nejde o úmyslné ukončení života z vlastní vůle jiné osoby. Mnozí lidé dokonce eutanazii považují za odsouhlasenou vraždu jinou osobou. Dobrovolné a zároveň účelové či úmyslné ukončení života, které eutanazie představuje, není jednotlivě definováno v slovenském právním řádu jako trestný čin. Trestní zákon však ,, nabízí „vymezení jiných druhů trestných činů, ke kterým by se eutanazie dala v nynějších právních podmínkách zařadit:
- trestný čin na účasti na sebevraždě
- trestný čin neposkytnutí pomoci
- trestný čin úkladné vraždy
- trestný čin vraždy
Z právního hlediska můžeme v momentálních právních podmínkách považovat eutanazii jako trestný čin úkladné vraždy nebo vraždy, protože tento zákrok lékař, případně jiné osoby, provádějí úmyslně a účelně, i když se souhlasem dotyčné osoby. Podle trestního zákona dokonce i souhlas poškozeného nestačí na to, aby byl zákrok směřující k ukončení života jinou osobou považován za legální. Pokud by hypoteticky pacient souhlasil s eutanazií a lékař by takový zákrok provedl, vyplývalo by se vůči němu trestní odpovědnost.
Některé země však zákrok spojený s eutanazií nepovažují za ilegální. Mezi takové typické země patří Švýcarsko, Belgie, Nizozemsko či Lucembursko.
Církevní pohled na eutanazii
Morálka a etika
Za každým zákonem by mělo být určité racio, které tkví v morálce a etice. Otázka eutanazie je proto ve velké míře i otázkou morálnosti provedení takového zákroku. Zásah do tělesné integrity člověka je jednoznačně nejen v slovenská podmínkách neetický a nedůstojný. Na Slovensku eutanazie není v souladu se zákonem, což je holý fakt. Jedno spektrum společnosti však může argumentovat na druhé straně i neetickosťou udržení pacienta při životě v případě, že mu nevyléčitelná choroba přináší obrovské bolesti.
Pokud současná medicína dosud nenašla řešení pro určitá onemocnění, které jsou doprovázeny ukrutnými bolestmi, eutanazie může být pro mnohé lidi to nejlepší a najetickejšie východisko. Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět a je nesmírně důležité hledat celospolečenský konsensus. Pokud se podíváme na mnohé životní situace dětských pacientů, otázka eutanazie se stává ještě komplikovanější a citlivější. V mnoha případech dokonce i dětští pacienti žádali o eutanazii, a to hlavně v zahraničí.
Jaké je řešení?
V žádném případě by eutanazie neměla být něčím přirozeným a samozřejmým. Zdůrazňujeme, že je velmi důležité hledat všechny alternativy a možná řešení těžké životní situace pacienta. Jakákoli alternativa směřující k udržení života, v jejímž rámci není pacientů život utrpením, by měla mít za každých okolností přednost před eutanazií jako zcela posledním krajním řešením. Měli byste proto brát v úvahu úplně všechny možné alternativy a myslet i na vaši rodinu a její dobro.
Morálka a etika ve velké míře souvisí i s odmítnutím léčby pacientem, která by směřovala k úspěšnému udržení při životě. Odmítnutí léčby představuje právo každého pacienta vyjadřující jeho vlastní iniciativu a vůli neprovést léčbu, která má za cíl uchránit ho před smrtí, případně mu zlepšit zdravotní stav. Jednoduše odmítnutí léčby lze na základě zákona o zdravotní péči, přičemž lékař momentálně nemá právo souhlasit, resp. odsouhlasit pacientovi eutanazii. Na druhé straně, informovaný souhlas pacienta s neprovedením léčby, resp. jeho odmítnutím, legální už je. Pokud tedy bude lékař respektovat vůli pacienta směřující k odmítnutí léčby, nedopouští se trestného činu.
Relace pod lampou o eutanazii
Zajímá vás
Co je to eutanazie?
Eutanazie představuje úmyslné a dobrovolné ukončení života pacienta, který trpí nevyléčitelnou nemocí, resp. intenzivními bolestmi, přičemž eutanazii provádí odborník z oblasti medicíny.
Je eutanazie na Slovensku možná?
Ne, na Slovensku eutanazie není legální, avšak pacient má právo na odmítnutí léčby.
Ve kterých zemích je povolena?
Eutanazie je povolena v některých evropských zemích jako například Švýcarsko, Belgie, Nizozemsko či Lucembursko. Kromě toho je možná i v mnoha státech USA a také v Kanadě.
Eutanazie je konečná – jak se správně rozhodnout?
Ať jste jakkoli velmi nemocní, určitě vyhledejte všechny možné alternativy, které by vás udržely při životě v příznivém stavu a zváží. Není vhodné dělat ukvapená rozhodnutí před promyšlením všech jiných možností. Eutanazie je určena pouze pro lidi, kterým nezbývá žádná jiná možnost léčby, resp. kteří prožívají intenzivní fyzické či psychické utrpení.
Vybrané zdroje: