Jak už dobře víme, naše tělo nám často krát dává vědět, když v něm něco není v pořádku. Obdobně je to is bolestí pod pravým podžebří nebo i jednoduše pod pravým žebrem. Tato bolest může signalizovat problémy se žlučníkem. Mnohokrát to může být způsobeno konzumací těžkých jídel, jako je například zelí, vajíčka, čokoláda, majonéza a saláty z ní, velké množství masa a podobně.Problémy se žlučníkem trpí až 10% lidí, kteří navštíví gastroenterologa. Skoro 40% z nich jsou lidé ve věku po čtyřicítce.
Obsah článku
Co je žlučník?
Žlučník je malá kapsička hruškovitého tvaru, které je pod pravým lalokem jater. Jeho hlavním úkolem je shromažďovat žluč, kterou produkuje játra. Dokáže pojmout až 30 – 70 mililitrů žluči, přičemž začíná pracovat po jídle. Úkolem žluči je pomáhat při trávení, vstřebávání tuků a vitamínů A, D, E a K, které jsou rozpuštěné v tuku. Žlučník během trávení pracuje a mění svou velikost.Pokud je zdravý, tyto pohyby a jeho práci necítíme, protože se dokáže přirozeně vyprazdňovat.
Bolest pod pravým podžebří
Problémy se žlučníkem, které jsou zřejmě častěji, než si chceme přiznat se však nemusí ukázat pouze ve formě bolesti. Při té zpozorní většina z nás, ale existují znaky, které hovoří o problémech se žlučníkem a nejsou natolik zřejmé no vyžadují stejnou pozornost. Takovými příznaky může být například tlak pod pravým žebrem, plynatost či zhoršené trávení.
Takové projevy bolesti pod pravým žebrem mohou být znakem vyskytujících se malých žlučníkových kamínků, které zatím nevypadly ze žlučníku. Také se tím může projevovat tzv. žlučníkové bláto. To je poruchou vyprazdňovací funkce žlučníku a je možné ho diagnostikovat sonograficky.
Vážnou chodobou z této oblasti je tzv. cholestáza. Je to nemoc, při které se zcela nebo jen částečně zablokuje odtok žluči ze žlučníku a vzniká tzv. biliární kolika. Bolest pod pravým žebrem nebo podžebří je v tomto případě bodavo- rezavá, přičemž někdy vyzařuje do zad. Přivádí také napínání nebo zvracení požité potravy spolu s příměsí žluči.
V takových situacích většinou nepomáhá na intenzivní bolest ani úlevová poloha. Pokud se nedaří odblokovat žluč, mnohdy se přidává i svědění celého těla. Biliární kolika bývá také objektivně doprovázena celkovou schvátenosťou, zvýšenou teplotou, či někdy i žloutenkou. Zvýšená teplota se může projevit i několik dní po odeznění záchvatu bolesti, což často svědčí o infekci žlučových cest.Břicho pacienta bývá také citlivé na dotyk zejména pod pravým žebrem. Cholestáza se projevuje nažloutlými očními bílky, kůže je nažloutlá nebo jasně žlutá s četnými škrábanci.
Pokud je cítit bolest o něco výše, může se jednat io zápal plic nebo zranění plic, či hrudního koše. Pokud pociťujeme bodavá bolest v oblasti žeber, říkáme jí žebrová neuralgie, protože původ této bolesti bývá většinou nervového charakteru.
Pozor je třeba dávat i na velmi intenzivní bolest, která může být způsobena křivou páteří. V takovém případě plotýnky tlačí na míchu a nervy, čímž způsobují velmi nepřijímá bolest, která se zcela paradoxně zhoršuje v klidu.
Jak se to může pokazit
Komplikace mohou nastat zejména tehdy, pokud jsou kameny umístěny v žlučovodech a částečně, nebo úplně blokují odtok žluči. Pokud se záchvaty opakují, může dojít k protržení žlučníku nebo žlučovodu kvůli přítomnému kameni. Kámen se tak dostane do těla, konkrétně do břišní dutiny a to spolu se žlučí. Břišní dutina je běžně sterilní, ale pokud do ní pronikne žluč, která je doslova přeplněna bakteriemi, velmi rychle se vyvine tzv. biliární peritontída neboli zánět pobřišnice.
Pokud k něčemu takovému dojde, pacient musí být okamžitě operován. Pokud se tak nestane, hrozí mu velmi vážné zdravotní následky či případně až smrt. Hrozí i chronický zánět slinivky břišní. Toto onemocnění spolu s biliární peritontitídov jsou velmi často diagnostikovány u téhož pacienta.
Častou komplikací po odstranění žlučníku je i duodenogastrický reflux, tedy návrat žluče z dvanáctníku do žaludku. Pokud podobné komplikace probíhají déle, mohou vznikat krátkodobé ale i dlouhodobé zánětlivé změny na sliznici žaludku. Takové záněty mohou vést až k takovým změnám na sliznici žaludku, které jsou typické pro předrakovinné stádium zánětu. Takovým změnám mluvíme dysplazie.
Dysplazie má 3 stupně az toho nejtěžšího se za určitých podmínek může vyvinout až rakovina. Duodenogastrický reflux můžeme také považovat za jednu z možných příčin vzniku polypů (nezhoubných nádorů) zejména v Dolenji části žaludku.
Navzdory odstranění žlučníku je možné, že problémy, které vedly k jeho odstraněných budou nadále přetrvávat. Důvodů může být několik. Obtíže, které pacient zažíval mohly být chybně připisovány choletitáze, přičemž problémy mohly být funkčního charakteru, nebo je příčinou bylo jiné organické onemocnění, např. křivá páteř.
Diagnostika bolesti v pravém podžebří
Když už se dostaneme k lékaři a rozhodneme se podstoupit vyšetření, je dobré vědět, co nás tam může čekat. Diagnostika bolesti v pravém podžebří jako každá jiná diagnostika začíná anamnézou, tedy vyšetřením historie onemocnění fyzického i psychického charakteru. Součástí úvodního setkání je i fyziologické vyšetření. Pokud je dobře odebrána anamnéza a zároveň je kvalitně udělané základní fyziologické vyšetření, je možné z vysokou přesností určit diagnózu. Další vyšetření slouží tedy spíše na jasné potvrzení diagnózy.
Při bezpříznakové cholelitiáze není nutně viditelná nějaká změna v klinickém obraze. Při biliární kolice se však sleduje několik faktorů:
- V krevním obraze můžeme vidět zvýšené množství bílých krvinek, tedy leukocytů.
- Při biochemickém vyšetření se ucpání žlučových cest projevuje zvýšenou hladinou bilirubinu.
- Zvýšené jsou hodnoty jaterních testů.
- Cholesterol v krvi nabývá také vyšší hodnoty.
- V moči zjistíme žluté barviva (bilirubin).
- Stolice je zjevně bledší, někdy až přechází do bílé barvy (je acholická).
- Provádí se přístrojová diagnostika žlučových kamenů prostřednictvím sonografie. Toto vyšetření je v současnosti v podstatě rutinou.
- Žlučové kameny mohou být diagnostikovány i endoskopicky.
- Diagnostickými nástroji, které se v této oblasti využívají jsou i CT (počítačová tomografie) a MRCP (magnetická rezonanční cholangiopankreatografie).
Léčba
Bolest pod pravým podžebří je možné léčit. Pokud se jedná o žlučníkový problém, existují 2 varianty, jak se s ním vypořádat. Jedna možnost je konzervativní, druhá chirurgická. V případě, že pacient trpí biliární kolikou a její opakovanými záchvaty, je třeba odstranění kamene ze žlučových cest nebo úplné odstranění žlučníku (cholecystektomii). Při žlučníkových blátě většinou stačížlučníková dieta a nějaké režimová opatření. Výběr přístupu, který se použije je vždy vysoce individuální a rozhoduje o něm lékař.
Neoperační možnosti léčby
- dieta: při problémech se žlučníkovými kameny nebo žlučovými cestami musí být dieta tukuprosté. Pokud se chcete vyhnout bolesti pod pravým žebrem, je třeba co nejvíce omezit živočišné tuky a zcela vynechávat ty živočišné. Porazit bolest pod pravým podžebří pomůže i omezení jídel, které jsou kořeněné či z kynutého těsta. Nepomáhají ani vajíčka, luštěniny, čokoláda a káva.Nicméně, nastavit dietu při žlučníkových problémech se nedá obecně a je nutné se o ní poradit s odborníkem, aby byla skutečně účinná.
- bylinky: když už bolest pod pravým podžebří projevuje intenzivní, čaje ji nevyřeší. Ale velmi pomáhají při prevenci. Známe tři čaje, které pomáhají v podobných situacích nejvíce.
- Máta peprná je výborným lékem, pokud máte problémy s trávením a žlučníkem. Také tlumí bolesti žaludku. Postup je velmi jednoduchý. Pár lístků čerstvé máty Akebia 2 lžičky sušené máty zalijte 250ml vroucí vody. Louhujte přibližně 15 minut a pijte 3krát denně.
- Podporu činnosti žlučníku, jater a střev zařídí i řepík lékařský. Ten také snižuje cholesterol, působí protizánětlivě a zklidňuje. Doporučujeme 250ml vody zalít 2 lžičky sušené natě. Následně louhovat 10 minut a scedit. Tohoto bojovníka proti bolesti v pravém podžebří si můžete dopřát až 5 krát za den.
- Protizánětlivou sílu, spojenou s dezinfekcí a zklidňujícím účinkem na žaludek a střeva nám nabízí heřmánku pravého. 2 lžíce sušených květů doporučujeme louhovat až 15 minut. Denně můžete vypít 2-3 šálky.
- tyto bylinky spolu se střídmě stravováním jsou určitě dobrou cestou, které může pomoci odstranit bolest pod pravým žebrovým obloukem.
Další možné důvody bolesti v pravém podžebří
- Prokrvení jater: Játra se může náhle zvětšit, což je způsobeno její prokrvením. Velmi často se bolest pod pravým podžebří objeví u netrénovaných sportovců po namáhavé fyzické aktivitě (například při intenzivním sportu, cyklistice ale zejména při běhu). Taková bolest může být i znakem pravostranného srdečního selhání, když se krev začíná hromadit žilách, které jsou pod srdcem a tedy i v játrech.
- Záněty jater: Nejčastějším spouštěčem bolesti v pravém podžebří, která pochází ze zánětu jater je virus infekční hepatitidy. Je možné, že se vyskytnou i bakteriální infekce jater, které se mohou projevovat ve formě jaterních abscesů.
- Bolest z jiné části těla: je možné, že například zánět plicní tkáně (pravostranná pneumonie) způsobí bolest pod pravým žebrovým obloukem. Tato bolest se může přenášet iz pravé poloviny hrudníku, což ale není zcela běžné.
Jak to uzavřít?
Bolest pod pravým podžebří, zejména pokud je dlouhotrvající a intenzivní dokáže způsobovat velké problémy. Když už je s ním opravdu špatně, je nutné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Nicméně, můžeme si pomoci i sami, prevencí. Zejména správné stravování, nějaký ten fyzický pohyb ale i snaha o psychickou vyrovnanost pomáhají podobným problémům předcházet.
Vybrané zdroje: