Pacienti se stále více vracejí od lékaře se zjištěním, že jim v organismu chybí velmi důležitý biogenní chemický prvek železo. Atom železa je zakomponován v lidském těle do komplexu hemu, který tvoří součást důležité bílkoviny hemoglobinu, která je nezbytná při transportu kyslíku z plic do buněk organismu.
Obsah článku
Železo v lidském těle
Na začátek by bylo dobré uvést srovnání tohoto chemického prvku s hořčíkem, čili hořčíkem. Na rozdíl od hořčíku je železo významným envi živinou pro lidský organismus. Hořčík je na druhé straně využitelný ve sféře rostlin. Je důležitý zejména v chlorofylu. Železo je zodpovědné za katalytické práce v nejdůležitější tekutině lidského organismu. V krvi. Krev obsahuje hemoglobin, který n a sebe váže molekuly kyslíku a prostřednictvím červených krvinek je přenášen do každé buňky lidského organismu.
V opačném případě, když buňky nejsou okysličená, nastává jejich odumření. Kromě této důležité a pro správné fungování organismu nezbytné f unkce, železo v našem těle hraje i další úkoly. V našem organismu ho najdeme v 3 formách:
- v hemové – vázané na hemoglobin
- ve funkční – nachází se v myoglobinu ve svalech av enzymech
- v zásobní – v játrech, v makrofázích av jiných orgánech
Ještě je nezbytné zmínit i fakt, že je železo jako živina přítomny ve větším množství i v žaludku, v tenkém střevě av jádru buněk.
Možná se ptáte, jaká je potřebná denní dávka železa do lidského těla. Jak se říká, všeho moc škodí, a pokud Váš denní příjem železa překročí doporučenou denní dávku a Vaše tělo bude ,, předávkovala železem „, může to vést ke vzniku různých závažných onemocnění.
Přísun železa do lidského organismu je závislý na několika faktorech, z nichž hlavním je jeho slabá schopnost vstřebávání, přesto doporučené denní dávky jsou:
- dospělí: 10 – 15 mg
- děti: 8 – 15 mg
- těhotné ženy: 30 – 40 mg
- kojící matky: 10 – 25 mg
- výkonní sportovci: 20 – 30 mg
Funkce železa v organismu
Z jakého důvodu je železo nezbytnou složkou, kterou musí pravidelně přijímat náš organismus?
- transport kyslíku do celého těla prostřednictvím krve, konkrétně červených krvinek
- podílí se na normálním a zdravém vývoji plodu a dětí
- za isťuje normální činnost organismu, a to zejména v oblasti mozku, svalů, štítné žlázy a orgánů imunitního systému
- má důležitou roli při tvorbě energie
- má blahodárný vliv na kůži, vlasy a nehty
- snižuje pocit únavy a napomáhá k předcházení chudokrevnosti
- podporuje psychické zdraví a chrání před duševními chorobami
Železo v krvi
Z krve umí člověku diagnostikovat různé choroby specializované vyšetření. O jiném to není ani v případě důležitého prvku železa. Obecné prohlídky u lékaře jsou proto mimořádně důležité, protože Vám mohou indikovat, zda máte správný přísun železa, resp. jak ho doplnit. Jako všechny látky, ani železo neputuje nikam ani jako přímo do krve, jejímž prostřednictvím se železo dostává do každé části lidského organismu. Jeho vstřebávání nastává v horní části tenkého střeva, ale pro tento proces je nezbytná kyselá žaludeční šťáva, z čehož vyplývá, že absorpce nemusí vždy proběhnout bez prob ů. Tedy při hypochlorhydrií – žaludeční kyselinu tvoří kyselina chlorovodíková – může být znemožněn proces vstřebávání železa do krve.
Formy a úlohy železa v krvi:
- přenos kyslíku
- transportní forma železa (forma železa v plazmě, která je navázána na transportní bílkovinu)
- zásobní forma
Nedostatek železa v organismu
Chudokrevnost
Rádi bychom vysvětlili jeden z běžně se vyskytujících nedostatků přísunu živin do lidského těla, se kterým se lékaři setkávají velmi často, a to nedostatkem železa v lidském organismu, resp. deficitem této významné látky. Určitě Vám není neznámý pojem chudokrevnost, který se v odborné medicínské terminologii vyskytuje velmi frekventovaně a nazývá se anémie. Na druhé straně se za touto ,,chorobou“ skrývají i jiné příčiny. No pojem ,,nemoc“není v tomto případě tak úplně na místě, protože bychom SKO r měli hovořit o anemických syndromu. Hlavním charakteristickým znakem je snížení hodnoty hemoglobinu, tedy krevního barviva pod běžnou hodnotu. U mužů je tato hodnota stanovena na 130 g / l au žen pod 120 g / l. U dětí se tato hodnota mění současně s vývinem.
Mnoho lidí však neví, že jejich problém s nedostatkem železa může mít kořeny v úplně jiné příčině, jak si původně mysleli. Problém s nedostatkem hemoglobinu, tedy i železa, může tkvít mimo jiné ve vaší vrozené predispozici, resp. v dědičnosti. Je d Obree se na začátek informovat u Vašich blízkých, zda náhodou nemáte náběh na takový typ ,,handicapu“.
Jaké jsou nejčastější projevy anomálie železa?
Jedná se hlavně o nadměrnou únavu i při běžných aktivitách, které by tuto vyčerpanost neměly způsobovat. Od ÚN avy a vyčerpání se následně odvíjí další příznaky, kterými jsou malátnost, slabost a v neposlední řadě snížená výkonnost, která se projevuje v pracovním i soukromém životě. Pokud jste člověkem, který se v soukromém i pracovním životě musí dostatečně koncen rovat, tak anomálie železa dokáže výrazným způsobem tuto schopnost koncentrace snížit.
K produktivitě člověka také nepřispívají poruchy spánku, které jsou taktéž jedním z nejčastějších projevů deficit itu železa. Dalšími příznaky jsou:
- bolesti v uších
- zadýchávání
- nadměrné bušení srdce
- v zimním období to může být neobvykle zvýšená citlivost na chlad
- nechutenství
- zvýšený tep
- defekty na kůži a nehtech
- vypadávající vlasy
- v extrémních případech může anémie vést až k závratím a kolapsové stavy se ztrátou vědomí
Na druhé straně, když rozdíl mezi fyziologickou hodnotou železa a hodnotou u jedince postiženého deficitem železa nepředstavuje velké číslo, příznaky nedostatku se nemusí projevit, resp. jsou na místě v malé míře a člověk je nevnímá jako něco alarmuj ící. V mnoha případech se tedy lidé dozvídají o této anomálii až u lékaře, který tento problém vyčítá z rozboru krve a lidé do tohoto momentu ani netuší, že by mohly mít problém tohoto typu.
Specifické případy u žen během menstruace a v těhotenství
A dokud způsobem funguje železo v ženském těle? U něžného pohlaví se anémie z nedostatku železa může dojít hlavně v době menstruace a kromě toho iz důvodu různých gynekologických poruch. Čas menstruace je významný z různých důvodů. Nejpodstatnějším ,, negativem „v tomto období je značné množství krve vyloučené z lidského organismu a toto způsobuje také ztrátu železa, protože krev představuje místo nejvyšší koncentrace železa v lidském těle.
Až polovina těhotných žen trpí nedostatkem železa. V případě, že ho máte málo, riskujete nedostatečný přísun kyslíku k miminku, protože v období březosti musí tělo ženy produkovat více krve, která je nutná na výživu miminka, a právě proto je nezbytný i vyšší přísun železa.
Těhotenství je obdobím života, kdy se v že nskom těle dějí zásadní změny. Ať už se jedná o psychické nebo fyzické změny. V tomto čase je vyvážená strava důležitá dvojnásob. Jednou z nejdůležitějších věcí je dostatečný přísun železa v jakýchkoliv formách. Preferujete raději výživové doplňky? Není problém. Nebo se přikláníte raději k příjmu důležitých látek do lidského organismu prostřednictvím potravy?
Jak doplnit železo ze stravy?
Téměř všechny látky a živiny člověk dodává svému tělu ve formě potravy. Zatímco naše tělo reálné zpozoruje účinky tý chto látek, přejde dlouhá cesta, která se skládá z rozložení molekul, vstřebávání těchto látek a transport na místo, kde působí a až potom reálné začínají působit. Jeden z nejčastějších důvodů nedostatku železa je mimo jiné nevyvážená strava. Je nu tní myslet na dostatečný přísun této živiny zejména prostřednictvím každodenní potravy, kterou přijímáme do svého těla. Jaké potraviny jsou tedy bohaté na železo? Jde hlavně o skupiny obilovin, tedy surovin běžně potřebných k uvaření něčeho chutného. Neměl o by být proto pro nás problémem pravidelně přijímat takový typ potravin, a tedy dotovat své tělo železem.
Železo v potravinách
Nejčastějším a nejefektivnějším zdrojem železa jsou potraviny. Je vědecky dokázáno, že se jedná zejména o maso (hovězí, vepřové, krůtí), játra, mastné druhy ryb a pro někoho nepříliš lákavé živočišné vnitřnosti. Pokud jste náhodou vegetarián, nebojte se! I pro Vás existují potraviny, které představují bohatý zdroj železa. Tedy vegetariáni by měli přijímat železo, pokud se jed ná o potraviny, v první řadě z celozrnných výrobků, vajec, luštěnin. Železo jako prvek se dokonce vyskytuje i v zelenině a ovoci a jeho hlavními zdroji jsou: špenát, brokolice, zelí, červená řepa, kedlubny, mrkev, pastinák, rajče, okurka, brambory, ananas, banán, citrusové plody, broskve, brusinky, borůvky a podobně. Tři potraviny, které zlepšují vstřebávání železa do Vašeho organismu, jsou:
- citrusové plody
- brambory
- jahody
Pokud bychom tedy měli shrnout plodiny, které jsou nejbohatší na železo, jedná se o ovoce a zeleninu většinou zelené a červené barvy. Tedy, ne nadarmo se obecně říká, že je důležité přijímat každodenně ovoce a zeleninu v rozumných množstvích. Kromě svých jiných příznivých účinků Vám pomohou doplnit množství železa ve Vašem organismu.
Železo v tabletách
Pokud jste však zastáncem přísunu živin a zdraví prospěšných látek ve formě výživových doplňků nebo léků, tak v tomto případě je dobrou alternativou sáhnout po železe v tabletách, které je i volně dostupné v lékárnách. Zbystřete po Zornosa, protože není na druhé straně doporučené přijímat železo v nadměrných dávkách. Všeho moc škodí a hlavně to má vliv také na barvu Vaší stolice.
Co se týče klasifikace tablet s obsahem železa, umíme je kategorizovat do 2 skupin:
- tablety obsahující pouze železo
- tablety obsahující kromě železa i nějaký doplňkový vitamín, které přispívají k účinku železa
Uvedeme alespoň pár příkladů léčiv s vyšším obsahem železa.
Železo + vitamín B12 RosenPharma
Jedná se o výživový doplněk, který kromě železa a vitamínu B12 obsahuje vitamin C, který přispívá ke správnému vstřebávání železa a tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí, chrupavek, cév, kůže, zubů a dásní. Vitamin B12 podporuje zdravou činnost nervové soustavy, tvorbu červených krvinek, normální funkci imunitního systému a snižuje míru únavy a vyčerpání. Napomáhá normální psychické činnosti. Jedná se o lék ve formě šumivých tablet.
Jamieson Železo
Oblíbený výrobce Jamieson je známý svými doplňkem stravy y bohatými na vitamíny a minerální látky. Co se týče železa, pokud preferuje spíše přísun látek do svého těla prostřednictvím výživových doplňků, není Vám co zazlívat, protože jde o rychlou a pohodlnou cestu, jak dostat do svého organismu potřebné dávky latí k pomáhajících při zdravém fungování lidského těla.
Výhodou produktu Jamieson Železo je fakt, že obsahuje až 35 mg této látky, což představuje dokonce více, než je doporučená denní dávka. V konkrétních číslech hovoříme o 250% doporučené denní dávky. Sam ozřejmil, je nezbytné dodržovat pokyny k užívání.
Železo a psychika
Pokud se ptáte, zda nedostatek železa v našem organismu může ovlivnit i na duševní zdraví, odpovědí je jednoznačně ano!. V tomto případě můžeme mluvit o úzkosti a následné panice, kterej příznaky jsou pocity, jako je tlak na hrudi, bolest hlavy, příznaky dušení, svalová slabost, nespavost, poruchy vidění, ale také to může být pocit strachu z umírání. Tak, jak jsme se již zmínili, železo je velmi důležitou součástí krve a je zodpovědné za mnoho důležitých funkcí v oběhové soustavě.
Nízké hladiny železa tedy mohou vést i k nepravidelné činnosti srdce – arytmii. Nepravidelnost srdeční frekvence u člověka může vyvolat pocity obav o své zdraví, ba dokonce záchvaty paniky, kdy člověk vidí jen ty nejhorší scénáře, jako je například srdeční selhání nebo infarkt.
Dalším vyústěním tohoto problému může být deprese , avšak v tomto případě deficit železa nehraje hlavní roli, ale může nap Omaha těmto pocitům, protože symptomy nedostatku železa jsou také například pocity podrážděnosti, extrémní únava, nechuť k jídlu a změny nálad. Všechny tyto příznaky mohou vést k pocitům smutku a dodávat člověku pocit beznaděje, což reprezentuje projevydeprese.
Nedostatek železa může v neposlední řadě způsobit i tzv. syndrom neklidných nohou. Osoby trpící tímto syndromem v době, kdy nemají dostatek železa v krvi, mají nepříjemné pocity v nohou, pulsující pocity, někdy dokonce až bodavou bolest, co po stupem času může vyústit k problémům jako nespavost, stres a úzkost.
SHRNUTÍ
Železo patří k nejdůležitějším látkám, které naše tělo potřebuje pro správné fungování. Je nesmírně důležité, abychom dbali na dostatečný přísun i této látky. V opačném případě e to může vyústit do závažných problémů ať už psychického nebo duševního charakteru. V dnešní době se do popředí dostávají psychické problémy, které nejsou až tak příjemnou tématem a pacienti se obávají návštěv u lékaře, pokud trpí těmito potížemi.
Clovis k by si měl vybrat správný zdroj, ze kterého bude čerpat tuto důležitou živinu, protože může nastat případ, kdy jsou příznaky nedostatku Nepatrné, a dozví se o tomto nedostatku až při návštěvě lékaře. Nejběžnějším způsobem čerpání železa jsou:
- potraviny
- výživové doplňky
Zas a znova hlavním základovým kamenem je vyvážená strava bohatá na zdraví prospěšné látky. Doporučujeme konzumovat dostatečné množství vybrané zeleniny a ovoce, které byly zmíněny v tomto článku. Dodržováním těchto zásad se vyhnete budou cim potížím se zdravím.
Chudokrevnost nebo anémie je rozšířeným problémem a tento syndrom je důsledkem také nedostatku hemoglobinu, a tedy i železa. Pozitivem je, že anémie je léčitelná, je však důležité dbát na správnou životosprávu.
Zajímá vás
Jak zvýšit železo v krvi nebo naopak snížit?
Existuje množství potravin, které jsou bohaté na železo nebo podporují jeho vstřebávání. Jedná se zejména o maso, játra, ryby a jiné vnitřnosti. Doplnit železo můžete i v syntetické formě prostřednictvím tablet. Naopak snížení hladiny železa v krvi lze dosáhnout konzumací potravin, které jeho vstřebávání znemožňují, například káva, červené víno, vápník a černý čaj. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Jak doplnit železo ze stravy“.
V jakých doplňcích stravy najdeme železo?
Existuje více doplňků stravy, z nichž můžeme do našeho těla získat železo pokud nám naše strava již nestačí. Jedná se o železo v tabletách, například Jamieson železo či Železo + Vitamín B12 RosenPharma. Více informací pod nadpisem ,,Železo v tabletách“.
Jak doplnit železo u dětí a jak u těhotných?
Jelikož až polovina těhotných žen má nedostatek železa, je nezbytný jeho dostatečný a pravidelný příjem. Určitě nezanedbávejte vyváženou stravu a dopřejte si dostatek zeleniny a ovoce, ryb a masa. Železo můžete doplnit i výživovými doplňky. U dětí se doporučuje konzumace zeleniny zejména červené barvy, tedy zejména železo z potravy, nakolik u dětí se obecně nedoporučuje užívání výživových doplňků pokud to není nezbytné. Děti se vyvíjejí a potřebují přirozenou stravu.
Vybrané zdroje:
- https://www.vitaminy-mineraly.sk/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_deficiency
- https://dia.hnonline.sk/zdravie/503221-ked-chyba-zelezo/diskusia
- https://www.peknetelo.eu/mineraly/zelezo/
- https://zena.pluska.sk/zelezo-ako-ovplyvnuje-nasu-kondiciu/zdravie/choroby/799499. html
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/239424/nedostatok-zeleza-v-tehotenstve-preco-sa-musi-riesit-a-ako-ho-ziskat/
- https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/features/iron-supplements