Stres je největším negativem dnešní moderní doby. Přináší s sebou i rozličné onemocnění – deprese, úzkost, napětí, nervozitu, nespavost a v neposlední řadě i únavu. Protože vše se vším souvisí, musíme se v první řadě zbavit stresu a nadměrné fyzické či psychické zátěže, abychom netrpěli chronickou únavou. Protože únava není nemoc, jde pouze o doprovodný stav určitých okolností, neexistuje všeholiek, který by nás zbavil tohoto nepříjemného problému. Mohou vám však pomoci vitamíny proti únavě či různé minerální látky.
Obsah článku
Únava – co to vlastně je?
Úvodem bychom rádi řekli, že únava představuje přirozený stav našeho organismu, který se objeví zejména po nadměrném vyčerpání. Jinak bychom mohli říci, že únava je i celkové vyčerpání organismu, čili stav, kdy naše tělo pociťuje nedostatek energie. Na druhé straně tento negativní jev nemusí tak docela souviset výhradně pouze s vyčerpáním našeho organizmu. V některých případech se může jednat io projev určitého onemocnění, o kterém možná ještě nevíme.
S únavou se setkává každý z nás a jednoduše se jí nevyhneme. Pokud si myslíme, že naše tělo dokáže jít na plné obrátky nonstop, tak jsme na omylu. V určitém bodě nám ani káva či energetické nápoje nepomohou. Naše tělo jednoduše vypne. Proto je důležitá i prevence v podobě vyvážené a zdravé stravy, přiměřené fyzické aktivity, relaxu a dobrého spánku. Na druhé straně zcela nezatracujme únavu, nakolik je dobré, že ji pociťujeme. Náš organismus nám prostě musí dát nějakým způsobem najevo, že potřebuje pauzu. V tom horším případě se může jednat io onemocnění. Z odborného hlediska je únava spuštěna v důsledku kumulace odpadu metabolismu v krvi či ve svalech.
V našem životě se můžeme setkat s různými typy únavy, a to zejména s psychickou či fyzickou. Pozitivem na fyzické únavě je to, že se jí dokážeme snadněji zbavit. Ve většině případů je její příčinou vyčerpání kosterního svalstva. Na druhé straně psychická či duševní únava má svá negativa v podobě jejího horšího odbourávání, a proto jsou v některých případech nezbytné různé výživové doplňky určené k potlačování takovéto formy vyčerpání.
13 nejčastějších příčin únavy
Úvodem je důležité říci, že únava a její příznaky jsou různé u různých skupin lidí. Mladí lidé se dokáží vypořádat s příznaky únavy mnohem lépe než starší generace. Avšak proč tomu tak je?
- vyšší věk
- horší zdravotní stav
- celkové vyčerpání organismu
Jaké jsou tedy hlavní příčiny ?
- nedostatek spánku
- nesprávná strava
- chudokrevnost
- deprese
- Snížená funkce štítné žlázy
- Nadměrná konzumace kofeinu
- cukrovka
- Infekce močových cest
- dehydratace
- kardiovaskulární choroby
- alergie na stravu
- chronický únavový syndrom (CFS)
- řídnutí kostí či úbytek svalové hmoty
Vitamíny proti únavě – jsou to dobří bojovníci?
Existuje množství způsobů a triků jak se zbavovat únavy. Už jsme v tomto článku zmiňovali nejčastější důvody vzniku únavy. Největším negativem je pokud krátkodobá únava přeroste do dlouhodobé nebo chronické. Pokud pociťujete příznaky jako poruchy koncentrace, náladovost, oslabení, migréna, nedostatek motivace, mdloby, ospalost či trávicí problémy, měli byste změnit svůj životní styl. Kromě toho, únava může být také projevem nějakého onemocnění . Co dělat proti únavě? Nejlépe bude pokud do svého těla přijmete vitamíny proti tomuto fenoménu bojující.
Nejznámějšími látkami, které přispívají k boji proti únavě, jsou zejména
- vitamín B6
- vitamín D
Kromě toho existuje celá řada prospěšných látek, které mají podobný či stejný efekt jako vitamin B6 a vitamin D. Jde hlavně o tyto prospěšné látky:
- hořčík
- kofein
- guarana
- ginko biloba
- piracetm
- ženšen
- železo
- koenzym Q10
- moringa caribbean
Vitamín B6 – vitamin proti únavě
Vitamín B6 je nejúčinnější látkou bojující proti únavě. Pravidelný přísun vitaminu B6 je skvělou prevencí proti chronické únavě. Vitamín B6 určitě běžně znáte pod názvem pyridoxin. Vitamín B6 je mimo jiné základním označením pro 3-pyridinový deriváty, které jsou pyridoxol (pyridoxin), pyridoxal a pyridoxamin. Všechny tyto látky spolu s fosfáty mají funkci vitamínů. Jejich deriváty se podílejí na metabolismu důležitých sacharidů a aminokyselin. Možná jste nevěděli, ale vitamin B6 je dobře rozpustný ve vodě.
Vitamín B6 v potravě
Možná se ptáte na jaké potraviny třeba mít zřetel, pokud chcete účinně bojovat proti únavě s vitaminem B6. Nejlepším zdrojem vitaminu B6 jsou:
- vepřové maso
- makrely
- játra
- vejce
- droždí
- banány
- brambory
- zelenina – špenát, zelí, mrkev
- avokádo
- ořechy
- chléb
Důležité pro vás, je vědět, že pokud se chystáte některé potraviny s vysokým obsahem vitamínu B6 vařit, množství tohoto vitamínu vařením postupně klesá. Nejdůležitější informací je to, že vitamin B6 pomáhá snižovat příznaky únavy. Kromě toho má vitamín B6 i jiné důležité úkoly, například jde o podporu správné funkce enzymů, které jsou důležité pro metabolismus aminokyselin. Také je důležitý i při štěpení glykogenu. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, trpíte celiakií nebo nemocí chronického charakteru, měli byste dbát na vyšší příjem tohoto vitamínu do vašeho těla.
Jak zjistím, že mám nedostatek vitamínu B6? Ačkoliv nedostatek vitamínu B6 se nevyskytuje až tak často, ve většině případů je spojen s deficitem všech vitamínů patřících do tzv. B-komplexu. Jaké jsou hlavní příznaky deficitu vitaminu B6?
- svalová podrážděnost
- Tiky očních víček
- Křeče u dětí
- Záněty sliznice v ústní dutině
Občas bývá deficit vitamínu B6 zapříčiněn i určitými léčivy, např. Isoniazid, který je určen pro léčbu tuberkulózy. Vitamín B6 je vylučován močí a neukládá se v našem organismu. Pozor na nadměrnou spotřebu vitaminu B6, nakolik se mohou u některých osob vyskytnout různé psychické problémy či kožní alergické reakce. Pokud jste tedy rozhodnutí přijímat do svého těla bojovníka proti únavě – vitamín B6, tak v následujících řádcích se dozvíte o nejúčinnějších výživových doplňcích, které ho obsahují.
Víte jaká je doporučená denní dávka pro vitamin B6?
- kojenci do 0,5 roku – 0,3 mg
- od 0,5 do 1 roku – 0,6 mg
- od 1 do 3 Rogov – 1 mg
- od 4 do 6 let – 1,1 mg
- od 7 do 10 – 1,4 mg
- muži od 11 do 18 let – 1,7 mg
- ženy od 11 do 14 let – 1,4 mg
- ženy od 15 do 18 let – 1,5 mg
- muži od 19 let – 2 mg
- ženy od 19 – 1,6 mg
- těhotné ženy – 2,2 mg, kojící – 2,1 mg
Vitamín D – jeden z vitamínů proti únavě
Pociťujete už nějaký ten čas únavu a nevíte si rady s její příčinami? Možná vám chybí i vitamín D. Možná jste nevěděli, ale deficit tohoto vitaminu trápí až 50% Slováků. Měli byste i vy dbát na dostatečný přísun vitamínu D, aby se nestalo, že chronická únava přejde do deprese nebo demence. Jak se vitamín D tvoří? Je produkován naším organismem ve spolupráci se slunečním zářením. I když bychom měli D-čko spíše nazývat hormon, v povědomí lidí je znám pod názvem vitamin D.
Co byste měli dělat, abyste se vyhnuli jeho nedostatku? Opalování alespoň dvakrát týdně – přibližně 10-15 minut bez opalovacího krému. Takový vitamin D vám vydrží na dva až čtyři měsíce.
Na nedostatku vitamínu D se podílejí i určité faktory, mezi které patří:
- roční období
- lokalita
- smog
- část dne
- věk
Měli bychom tedy dbát na zdravý životní styl a čas, který strávíme na slunci, protože takto si přirozeně uchováme správnou hladinu tohoto vitaminu v našem organismu. Možná jste nevěděli, ale čím jste starší, tím se schopnost vašeho organismu tvořit vitamin D snižuje. Také lidé s tmavší pokožkou, zda opálení lidé mají většinou problémy s vitamínem D, protože jejich pigment znemožňuje propustnost slunečních paprsků.
Jakou potravu bychom měli konzumovat, abychom si pořídili dostatek vitaminu D?
- olej z rybích jater
- losos
- sardinky
- sledu
- treska
Určitě byste se neměli spoléhat pouze na přirozený přísun vitamínu D ze stravy, protože ze stravy jsme schopni přijmout pouze jeho velmi malé množství. Měli bychom stravu doplňovat i vhodnými výživovými doplňky, o kterých si řekneme více ještě v tomto článku.
Jak účinkuje – nejen proti únavě
Vitamin D je kromě jeho hlavního účinku proti únavě zodpovědný za:
- hustotu kostí a správný vývoj kostry u dětí
- zdraví chrupu
- regulaci 200 genů zodpovědných za různé biologické procesy
- podporuje obranyschopnost těla
- eliminuje i dělení rakovinových buněk – antikarcinogenní účinek
- působí i proti různým chorobám kůže, např. psoriáza
- navyšuje produkci mléka během kojení
- pomáhá i na centrální nervový systém
Co hrozí v případě nedostatku vitamínu D?
- únava
- deprese
- snížení svalové síly
- úbytek svalové hmoty
Jaké je doporučené dávkování v případě vitaminu D
Obecně odborníci doporučují užívat raději vyšší dávky vitamínu D, ale takové, jaké jsou bezpečné. Samotná denní dávka se liší v závislosti na věku osoby či v závislosti na ročním období. Jaké jsou tedy přesné hodnoty?
- 7 mikrogramů denně pro kojence
- maximální denní dávka vitamínu D pro dospělé a těhotné a kojící ženy představuje 100 mikrogramů denně
Vitamíny proti únavě ve formě výživových doplňků
Prospěšné vitamíny proti únavě není jednoduše možné získat výhradně z každodenní stravy. Znáte to – hoří vám termíny, máte zkouškové období. V takových obdobích je naše tělo vystavováno značnému stresu. Náš mozek jde na 100%, a tedy potřebuje hodně energie a koncentrace. Stres v tomto období je spojován také s únavou, proti níž budete nejlépe bojovat pomocí osvědčených výživových doplňků. Jaké jsou tedy nejlepší výživové doplňky v boji proti únavě?
Magne B6 forte
Vitamín B6 představuje nejúčinnější látku, která působí proti únavě, vyčerpání a stresu. Doplněk Magne B6 forte v sobě obsahuje nejen pozitivní vlastnosti vitamínu B6, ale i minerální látku hořčík, která je velmi důležitá pro naše buňky a různé činnosti v lidském těle. Kromě toho nám hořčík funguje v našem těle na bázi přenosu nervových impulsů, zlepšování soustředění či naší paměti. Deficit hořčíku se projevuje bolestmi hlavy a také únavou. Kombinace vitamínu B6 a hořčíku je tedy ideální pro doplnění energie, kterou často potřebujeme.
Balení obsahuje 50 tablet, přičemž maximální doporučená denní dávka je 2 tablety. Nepřehánějte to však s dávkou, nakolik nadměrné množství hořčíku se projevují nevolností či průjmy. Tento doplněk stravy je dostupný v lékárnách již od 9 €.
Co na to říkají lidé? Lidé, kteří tento přípravek užívali dlouhodobě, jsou s ním velmi spokojeni, protože snížil u nich příznaky únavy.
Pharmaton Geriavit
Tento výživový doplněk se může pochlubit hlavní účinnou látkou, kterou je ženšen. Na co působí ženšen? Ženšen je velmi oblíbenou látkou v boji proti únavě, vyčerpání či stresovým obdobím. Na zdravotní účely se využívá jeho kořen. Mohli bychom ho přirovnat i ke kofeinu, ale jeho účinky nejsou tak rychlé, jak to je v případě užití kofeinu. Je nutné ho proto užívat dlouhodobě. Kromě extraktu z ženšenu G115, který je získáván jedinečnou metodou extrakce z jeho kořene.
Pharmaton Geriavit mj má také celou řadu vitamínů, hlavně ty ze skupiny B, minerálů či rozličných stopových prvků. Tedy kombinace už námi zmíněných účinných látek je zcela ideální na únavu, poruchy soustředění a vyčerpání. Tento přípravek je také vhodný i pro seniory, protože se podílí na zpomalování projevů stárnutí a pomáhá k vitalitě. Důležitou informací je, že Pharmaton Geriavit se nedoporučuje dětem do 12 let. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se ještě předem s lékařem pokud plánujete užívat tento doplněk stravy.
Balení obsahuje 100 kapslí, přičemž užívat má jedna kapsle denně spolu s jídlem. Cenově se tento doplněk stravy pohybuje od 34 €.
Mnozí lidé si pochvalují účinek tohoto doplňku, zejména během zimy. Dokonce někteří si neumí představit ani jiný výživový doplněk proti stresu a únavě.
Wallmark MemoPlus Energy
Představíme vám další výživový doplněk bojující proti únavě, který obsahuje nejen vitamín B6. Jaké účinné složky obsahuje Wallmark MemoPlus Energy?
- vitamín B6
- extrakt z ginko biloba
- kofein
- taurin
Jaké má účinky ginko biloba? Možná jste nevěděli, ale jde o strom původem z Asie. Jeho listy stimulují prokrvení organismu a zlepšují krevní oběh. Kofein a taurin jsou látky, které mají povzbuzující účinky. Wallmark MemoPlus je vhodný zejména během období s dlouhodobým stresem a vyčerpaností. Ocení ho zejména studenti, kteří jsou dlouhodobě pod obrovským tlakem. Výhodou tohoto přípravku je i to, že v něm nenajdete cukr, lepek či laktózu. Co se týče dávkování, doporučuje se užívat 1 tableta 3krát denně spolu s jídlem. Obsahem balení může být 30 nebo 60 tablet. Tento výživový doplněk pořídíte již od 7 €.
GinkoMAX + Lecitin DaVinci Academia
Hlavní složkou je ginko biloba a lecitin. Tyto dvě složky patří k nejlepším v boji proti únavě a rozličným paměťovým poruchám u starších lidí. O účincích jinanu jsme se již zmínili v tomto článku. Lecitin je látka, která se získává ze sójového oleje a kromě toho se může pochlubit cholinem, čili látkou velmi důležitou pro náš mozek.
Existují různé balení obsahující 30, 60 nebo 90 tablet a samozřejmě od toho se odvíjí i cena. Cena začíná někde kolem 10 €. Jedna tableta obsahuje 60 mg jinanu biloba a 1200 mg lecitinu. Dávkuje se 1-krát za den po jídle nebo během jídla. Tabletu je nutné zapít dostatkem vody.
A co na to říkají lidé? Lidé si chválí tento výživový doplněk i co se týče podpory učení a kromě toho si mnozí uživatelé tohoto výživového doplňku chválí i účinek, který zbavuje problému se studenými nohama.
Další vitamíny proti únavě
Generica Pyridoxin
Jak už z názvu možná budete vědět, pyridoxin je jiný název pro vitamin B6, který řadíme mezi účinné vitamíny proti únavě. Doporučené dávkování je 1 tableta denně a obsahem balení je 60 tablet. Tento produkt si v lékárně zakoupíte již od ceny 1,60 €.
Wallmark Guarana Energy 30 tablet
Vitamíny proti únavě je nutné doplňovat všude kde se dá, a tedy dobrou volbou může být pro vás Wallmark Guarana Energy. Tento doplněk obsahuje kofein, který je zodpovědný za zlepšování koncentrace a pozornosti. Doporučuje se užívat 2 tablety denně. Tento výživový doplněk obsahující vitamíny proti únavě si pořídíte přibližně od 5,80 €.
GS koenzym Q10
Je doplněk stravy, který je známý svou podporou tvorby energie. GS koenzym Q10 obsahuje vitamín E, který je velmi důležitý v boji proti stresu či předčasnému stárnutí. Doporučuje se užívat 1 kapsle denně, čímž přispějete i k posílení činnosti srdce či zredukujete krvácení ďasien.V lékárnách najdete toto balení v cenové relaci od 5,50 €.
Jamieson vitamín D
Jamieson vitamín D je výživový doplněk od známého výrobce Jamieson. Jedna tableta denně s jídlem zajistí dostatek vitaminu D pro váš organismus. Kromě jeho nepochybných účinků týkajících se snižování únavy, je zodpovědný i za podporu zdravého růstu, podporu udržení zdravých kostí a zubů, podílí se také na správné činnosti imunitního systému. Kromě toho, vitamin D je zodpovědný i za ideální vstřebávání a využití vápníku či fosforu. Balení obsahuje 100 tablet a doplněk není vhodný pro děti. Cena tohoto výživového doplňku se pohybuje již od 5,40 €.
Zajímá vás
Jaké jsou vitamíny proti únavě?
O této problematice se můžeme mluvit ve dvou rovinách. Když se řekne vitamíny proti únavě, asi každému napadnou výživové doplňky, které mají za úkol potlačit únavu lidského organismu. Výběr z těch, které známe, najdete i v obsahu tohoto článku. Na druhé straně odborníci se baví o vitamínech proti únavě jako o látkách, které řadíme mezi vitamíny a jsou zodpovědné za eliminaci pocitu únavy našeho těla. V takovém případě bychom zmínili vitamín B6 a vitamín D, o kterých se také podrobněji dočtete v tomto článku.
Jaké jsou nejlepší vitamíny proti únavě?
Vitaminů nebo výživových doplňků, které jsou určeny k odbourání únavy, je opravdu mnoho. O několika z nich se můžete dozvědět iz tohoto článku. Snažili jsme se vybrat zejména ty, které mají ověřený účinek. Velmi oblíbeným prostředkem bojujícím proti únavě se na slovenském trhu stal Pharmaton Geriavit , který kromě vitaminů skupiny B obsahuje i výtažek z ženšenu a stopové prvky. Přečtěte si o něm více v tomto článku.
Dá se proti únavě bojovat i stravou?
Ano frekvenci pocitu únavy a vyčerpání víme ovlivnit i stravou. Jak již bylo v článku zmíněno, vitamín B6 a vitamín D jsou nejúčinnějšími vitamíny co se týče potlačování únavy. Stačí když do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na tyto dvě tělu prospěšné látky. Mimo jiné vám proti únavě bude nápomocný kofein, bez kterého si mnoho lidí nedokáže představit ani jeden den, tein, který se nachází v čaji nebo různé energetické nápoje s povzbuzujícím účinkem.
Jaká je doporučená dávka vitamínů proti únavě?
Pokud se bavíme o výživových doplňcích bojujících proti pocitu vyčerpanosti, každý jeden z nich má vlastní doporučené dávkování, které naleznete v balení. Pokud máme na mysli vitamín B6 a vitamín D, tak tyto vitamíny mají pevně stanovené doporučené denní množství v závislosti na věku a pohlaví jedince. Více o se dočtete v tomto článku pod nadpisy Vitamin D a Vitamin B6.
Vybrané zdroje:
- https://kombo.sk/pripravky-proti-unave/
- https://www.nasezdravie.sk/magazin/co-proti-unave-a-vycerpanosti
- https://dia.hnonline.sk/zdravie/538595-13-pricin-unavy
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B6
- https://www.procare.sk/pocitujete-únavu-důvodem-muze-byt-deficit-vitaminu-d /
- https://www.drmax.sk/jamieson-vitamin-d-1000-iu