Kyselina listová alias Vitamín B9 je další z řady B vitamínů, který je důležitý jak pro krvetvorbu, tak i pro zdravý buněčný růst a její funkce. Dostatek tohoto vitaminu je zásadní i v časné fázi těhotenství, aby se snížilo riziko vrozených vad mozku a páteře, jakým je například rozštěp páteře. Na co všechno je vitamin B9 potřebný v našem těle, kde ho můžeme najít a jaký je rozdíl mezi vitamínem B9, kyselinou listovou a folátem?
Obsah článku
Kyselina listová versus folát
Realita je taková, že kyselina listová a folát jsou jen různé formy vitaminu B9. Vitamín B9 patří mezi esenciální nutrienty, tedy živiny a přirozená forma jeho výskytu je právě forma folátu. Často se však pojmy kyselina listová a folát zaměňují. Není to však totéž, zatímco folát je přirozená forma jeho výskytu, kyselina listová je forma syntetická, tedy uměle vyrobená.
Folát – přirozená forma vitaminu B9
Folát má v těle řadu důležitých funkcí. Například má klíčovou roli při buněčném růstu a tvorbě DNA. Nízké hladiny folátu se spojují s více zdravotními stavy. Tyto zahrnují:
- zvýšená hladina homocysteinu – vysoká hladina homocysteinu se spojuje s onemocněními jako infarkt myokardu či cévní mozková příhoda
- vrozené defekty – hlavně defekty neurální trubice
- riziko rakoviny – ukazuje se, že nízké hladiny folátu by mohly mít souvislost i s vyšším rizikem vzniku rakoviny
Právě kvůli těmto důvodům je vitamin B9 často používaný jako doplněk výživy a dokonce se přidává i do některých potravin. Doporučená dávka je 400 mikrogramů denně, pro těhotné ženy se doporučuje 600 mikrogramů denně. Folát se přirozeně vyskytuje např. v luštěninách, chřestu, vajíčkách, listové zelenině či řepě.
Kyselina listová – syntetická forma vitaminu B9
Kyselina listová je právě ta forma vitamínu B9, která se používá v doplňcích výživy, které si můžete zakoupit např. v lékárně či jako přídavek do různých potravin, např. mouka či cereálie. Mnoho let se myslelo, že právě tato forma vitaminu B9 je lépe vstřebatelná než přirozeně se vyskytující folát. Avšak naneštěstí narozdíl od folátu, větší část kyseliny listové není přeměněna na aktivní formu vitaminu B9 – 5-MTHF v trávicím traktu.
Aktivní forma je forma, kterou tělo potřebuje, aby mohlo zužitkovat vitamin B9 na různé funkce a procesy organismu. Namísto toho musí být kyselina listová přeměňována v játrech či jiných tkáních. Problém může nastat i tehdy, pokud člověk má genetickou mutaci týkající se tvorby enzymů, které zajišťují přeměnu kyseliny listové na aktivní formu. Tehdy dochází k jejímu hromadění.
Navíc, pokud je kyselina listová přijímána v doplňcích výživy spolu s potravinami obohacenými o kyselinu listovou, v krvi mohou být zjištěny vyšší hladiny nemetabolizované kyseliny listové, což se také spojuje s některými onemocněními.
Další studie však poukazuje na skutečnost, že pokud je kyselina listová užívána spolu s dalšími vitamíny B skupiny, hlavně vitamín B6, její přeměna na aktivní formu je účinnější.
Je nemetabolizovaný kyselina listová nebezpečná?
Některé studie poukazují na to, že zvýšené hladiny nemetabolizované kyseliny listové v krvi by mohly mít nepříznivé důsledky na vznik některých onemocnění. Tyto důsledky však nejsou zcela jasné a vyžadují ještě další studie zda a jaký efekt na zdraví má tato skutečnost. Mluví se o zvýšeném riziku nádorových onemocnění a nadbytek kyseliny listové může maskovat nedostatek vitaminu B12, což by u starších lidí mohlo zvyšovat riziko demence a zhoršovat funkci nervů.
Účinky kyseliny listové
Metabolicky účinná forma vitaminu B9 má v organismu centrální roli jako koenzym v různých metabolických procesech. Důležitá je pro syntézu DNA, přeměnu homocysteinu na methionin, syntézu nukleových kyselin a mitochondriálních proteinů av konečném důsledku je nezbytná pro správné buněčné dělení (červené krvinky), růst plodu a diferenciaci tkáně.
Na co je vitamin B9 v lidském organismu potřebný?
Folát pomáhá při syntéze DNA, opravách DNA, tvorbě červených krvinek. Adekvátní hladiny vitaminu B9 jsou důležité pro:
Prevence defektů neurální trubice
Nízké hladiny folátu v těle v rané fázi těhotenství jsou spojovány s defekty neurální trubice u plodu, což se projeví jako různé malformace mozku či páteře. Jelikož nedostatek folátu u žen je poměrně častý, doporučuje se, aby před plánovaným početím i během těhotenství doplňovaly vitamin B9 ve formě výživových doplňků, nejlépe s obsahem přímo aktivní formy vitaminu B9, tedy folátu.
Prevence rakoviny
Folát sehrává roli i v této souvislosti, může mít ochranný potenciál proti určitým druhům rakoviny včetně rakoviny prsu, střev, plic či slinivky. Popisuje se to hlavně v souvislosti s jeho úlohou v genové expresi – tedy kontroluje, které geny budou zapnuté a které vypnuto. Stejně nedostatek folátu přispívá k tvorbě nestabilní DNA, což opět může zvyšovat riziko rakoviny.
Avšak některé výzkumy poukazují na to, že u lidí, kteří mají nějaké nádorové onemocnění, zvýšené hladiny folátu mohou podporovat růst nádoru, neboť mají takový podpůrný efekt na růst buněk. Je však zapotřebí více výzkumů na to, aby se mohlo zhodnotit, jaký je vliv folátu dlouhodobě na riziko rakoviny.
Nižší hladiny homocysteinu
Homocystein je aminokyselina, která se spojuje se zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Folát je potřebný při jeho přeměně na další aminokyselinu methionin a tím snižuje jeho hladinu v organismu. Při nedostatku folátu se tato proměna zpomaluje a hladinu homocysteinu se zvyšuje.
Je tedy jisté, že má vliv na snížení hladiny homocysteinu v organismu, třeba si však uvědomit, že riziko kardiovaskulárních onemocnění je ovlivněno řadou dalších faktorů, a tedy studie neprokázaly, že i když užívání výživových doplňků s kyselinou listovou nebo folátem snižuje hladinu homocysteinu o 25 %, stejně úměrně se nesnižuje i výskyt kardiovaskulárních chorob.
Prevence megaloblastová anémie
Nedostatek folátu se podílí i na vzniku megaloblastová anémie, jelikož folát je potřebný při syntéze DNA a krvetvorbě. Anémie se může zpočátku projevovat zcela nepatrně, zvýšenou únavností, kdy si člověk najednou všimne, že např. nedokáže uklidit byt, tak jako před měsícem. Může být bledý, slabý, podrážděný, dokonce může mít i potíže s dýcháním.
Příznaky a projevy nedostatku vitaminu B9
Při dostatečně pestré stravě av současnosti i obohacených potravinách o tento vitamín, by jeho dostatečný denní příjem neměl být problém. Vyšší riziko nedostatku folátu je např. u pacientů se zánětlivými onemocněními střev, celiakie, ale i kuřáky či alkoholiků.
Příznaky a projevy nedostatku folátu zahrnují:
- zvýšené hladiny homocysteinu v krvi
- megaloblastová anémie
- únava
- slabost
- podrážděnost
- krátkost dechu (kvůli anémii)
- zánětlivé změny, ulcerace sliznic
- poruchy růstu
- výrazný je jeho vliv v období těhotenství (zvýšené riziko potratů, předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti a různých defektů plodu)
Co způsobuje nedostatek vitaminu B9?
Folát je ve vodě rozpustný vitamin a není skladován v našich tukových buňkách. To znamená, že jeho dostatečný příjem je pro nás esenciální, protože si ho naše tělo neumí ukládat do zásoby.
Příčiny nedostatku folátu zahrnují:
Nedostatečný přísun potravou
Stravování, které neobsahuje dostatek čerstvého ovoce, zeleniny či potravin obohacených o kyselinu listovou. Hladiny folátu se mohou snížit již během několika týdnů, pokud ho nepřijímáme v dostatečném množství. Tehdy třeba doplnit prostřednictvím kyseliny listové.
Onemocnění
Poruchy, které ovlivňují vstřebávání v trávicím traktu, může způsobit nedostatek folátu:
- Crohnova choroba
- celiakie
- určité typy rakoviny
- vážné problémy s ledvinami, které vyžadují dialýzu
- onemocnění jater
- chronické hemolytické stavy, myeloproliferativní onemocnění
Genetika
Lidé, kteří mají geneticky podmíněný defekt enzymu, který přeměňuje kyselinu listovou na její využitelnou formu, tedy folát.
Léky
I některá léčiva mohou snižovat hladinu folátu:
- fenytoin
- kotrimoxazol
- metotrexát
- sulfasalazin
- hormonální antikoncepce
- metformin
- diuretika
- kyselina acetylsalicylová
Alkoholismus
Nadměrný příjem alkoholu snižuje vstřebávání folátu a zvyšuje jeho vylučování močí.
Jak se diagnostikuje nedostatek vitaminu B9?
Diagnostika jeho nedostatku je velmi jednoduchá. Stačí obyčejný odběr krve, ze které se dá zjistit hladinu folátu. Často se kontroluje v těhotenství.
Folát hodnoty
Referenční hodnoty v krvi (séru, plazmě): > 12,2 nmol / l
Léčba nedostatku vitaminu B9
Nedostatek folátu se dá řešit pestrým stravováním se zařazením např. luštěnin, čerstvé listové zeleniny či jater do jídelníčku. Možný je i příjem ve formě výživových doplňků . Ti, kteří mají genetickou mutaci enzymu proměňujícího kyselinu listovou na folát, musí brát výživové doplňky obsahující přímo aktivní formu – folát. Střídmá by měla být samozřejmě i konzumace alkoholu.
Vitamín B9 se často vyskytuje ve výživových doplňků spolu s jinými vitaminy B skupiny v B – komplexech. Na trhu je dostupných množství přípravků v různých kombinacích na různé obtíže, proto nejlepší, pokud se poradíte s lékárníkem, který vám může nabídnout a poradit tu variantu, která by byla nejvhodnější pro vás.
Vitamín B9 a těhotenství
Nicméně, pro některé skupiny lidí, např. těhotné ženy, pro které je dostatek vitaminu B9 opravdu esenciální, je snazší přijímat ho ve formě výživových doplňků, aby si zajistili opravdu jeho dostatečné množství. V takovém případě by možná bylo lepší upřednostňovat doplňky, které obsahují namísto kyseliny listové folát nebo obsahují obě tyto formy. Na slovenském trhu je můžete najít např. v přípravcích jako Femibion či Pregnafolin.
Jaký je nejzdravější zdroj vitamínu B9?
Nejlepším zdrojem kyseliny listové, konkrétně její folátu formy, jsou jak již bylo výše zmíněno luštěniny, chřest, avokádo, růžičková kapusta a listová zelenina jako např. špenát či hlávkový salát. Výzkumy však poukazují na to, že mnoho lidí nejí dostatečné množství potravin bohatých na folát. Proto se v mnoha zemích přidává kyselina listová např. do bílé mouky či cereálií. Potřeba kyselina listové, která musí být metabolizována na aktivní formu, je však ve srovnání s přírodní formou folátu o něco vyšší.
Kyselina listová (Vitamin B9) v potravinách (přirozený obsah folátu)
- luštěniny
- chřest
- vejce
- listová zelenina
- červená řepa
- citrusové ovoce
- růžičková kapusta
- brokolice
- oříšky a semínka
- hovězí játra
- pšeničné klíčky
- papája
- banány
- avokádo
Potraviny obohacené o kyselinu listovou
- chléb
- cereálie
- mouka
- energy drinky
- sušenky
- proteinové tyčinky
- bílé těstoviny
- bílá rýže
Pár slov na závěr
Vitamín B9 a jeho aktivní forma – folát mají tedy v organismu důležitou funkci a je nutný dostatečný příjem tohoto esenciálního nutrientů. Nicméně třeba si uvědomit, že všeho moc škodí, a tedy, pokud nemáte problém s nedostatkem folátu nebo nejste těhotná, netřeba zbytečně užívat výživové doplňky zaměřené na tento vitamín. Raději se snažte dodržovat pestré a zdravé stravování a omezit příjem alkoholu. Samozřejmé jsou pravidelné prohlídky u lékaře. V případě podezření na nedostatek folátu, neváhejte navštívit svého lékaře, který vám může naordinovat odběr krve a nechat vyšetřit jeho hladinu v krvi.
Časté otázky
Co je kyselina listová?
Kyselina listová je syntetická forma vitaminu B9, to znamená uměle vyrobená. Lidské tělo si ji nedokáže vytvořit samo a navíc, aby mohla být v organismu patřičně využita, je nutná její přeměna na aktivní formu za pomoci specifického enzymu. Vitamín B9 má i přirozenou formu, v níž se vyskytuje a tou je folát. Vitamín B9 patří do B – skupiny ve vodě rozpustných vitaminů a jeho dostatek je pro člověka zásadní hlavně pro správnou funkci buněčného dělení, krvetvorbu či správný vývin plodu.
Kolik stojí?
Kyselinu listovou ve formě výživových doplňků je možné zakoupit v lékárnách již od částky 3 – 4 eur. Závisí na velikosti balení, značky či výrobce.
Kde je kyselina listová?
Kyselina listová, syntetická forma vitaminu B9, se přidává do různých potravin, jako jsou chléb, cereálie, mouka, proteinové tyčinky n a prevenci nedostatku tohoto vitaminu v populaci. Přirozeně se tato forma nevyskytuje v listové zelenině či luštěninách, která je největším zdrojem vitaminu B9. Zde se vyskytuje ve formě folátu, který již pro své využití v organismu nemusí být nijak přeměňován na aktivní formu narozdíl od kyseliny listové. Kyselina listová se rovněž nachází ve výživových doplňcích, které si můžete zakoupit v lékárně.
Kolik kyseliny listové před otěhotněním a kolik v těhotenství?
Význam kyseliny listové v těhotenství je nepopiratelný, a proto je jí dostatek v období před otěhotněním i během těhotenství zásadní. Častokrát přijde těhotenství neplánovaně, a proto je třeba si uvědomit, že pravidelný a dostatečný příjem kyseliny listové je opravdu důležitý zvláště pro ženy (ale stejně i pro muže). Doporučuje se 400 mcg kyseliny listové každý den všem ženám, které chtějí nebo mohou otěhotnět, tedy ženám v plodném věku. To je doporučená denní dávka, tedy 100% množství. Tento údaj můžete najít i na etiketách vašich vitamínů či cereálií apod .. Kromě vyvážené stravy se ženám plánujícím těhotenství či těhotným ženám často doporučují i výživové doplňky s kyselinou listovou speciálně navrženy pro pokrytí jejích potřeb v tomto životním období.
Nedostatek kyseliny listové v těhotenství se pojí hlavně s vrozenou anomálií spina bifida. Některé ženy mají dokonce větší pravděpodobnost vzniku této anomálie u dítěte a mohou být potřebné vyšší dávky kyseliny listové v těhotenství. Informovat se můžete u lékaře, který vám může doporučit její zvýšený příjem až v množství 4000 mcg.
Doporučená denní dávka u dospělého: 400 mcg (400 – 800 mikrogramů, horní hranice 1000 mikrogramů denně v případě, že lékař neurčí jinak)
Doporučená denní dávka u dětí: 150 – 200 mcg
Která je nejlepší?
Na trhu je dostupných množství výživových doplňků s kyselinou listovou ať už samostatně nebo v kombinaci s jinými vitamíny či minerály. Jelikož se ale hovoří o tom, že až 6 z 10 Evropanů není schopných přeměnit kyselinu listovou na její aktivní formu, může být výhodnější její užívání ve formě folátu, kdy již další proměna není nutná a folát může být hned využit. Takový přípravek je např. GENERICA Active Folic, která je jedinečným přínosem pro lidi s mutací, která jim zabraňuje přeměnu neaktivní formy na aktivní. Pro těhotné ženy jsou na trhu dostupné např. přípravky Femibion zda Pregnafolin v různých baleních. Nejlépe vám poradí v lékárně, kde si můžete vybrat z opravdu velkého množství těchto výživových doplňků a tedy najít to, které bude pro vás nejvhodnější.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate
- https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625
- https://www.healthline.com/health/folate-deficiency
- https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-folate-folic-acid
- http://www.nspskalica.sk/files/OKBH/kyselina%20listov.pdf