Třezalka (Hypericum perforatum) je rostlina se žlutými květy, která zdobí naše louky a stráně a dorůstá do výšky až 100 cm. Tato bylina se využívala stovky let k léčbě psychických obtíží.
Dnes se využívá hlavně jako volně prodejné léčivo, suplement, alternativa při mírné depresi, sezónní afektivní poruše, mírné úzkosti a problémech se spánkem. Existuje ve formě kapslí, tablet, oleje či čaje. Své využití má iv homeopatii jako jeden ze základních poúrazových léků.
Mnoho studií bylo zaměřených na posouzení účinnosti třezalky při léčbě deprese a jiných psychických problémů. Několik poukazují na jeho efektivitu v této oblasti, ale zároveň upozorňují i na jisté nevýhody a nežádoucí účinky. Jak to tedy třezalkou opravdu je? To se vám pokusíme přiblížit v následujících řádcích.
Obsah článku
Třezalka a její účinky – na jakém principu funguje?
Předpokládá se, že funguje na podobném principu jako standardní antidepresiva. Tedy zvyšuje aktivitu určitých chemikálií v mozku jako serotonin a noradrenalin, které hrají důležitou roli v regulaci naší nálady. Rostlina obsahuje mimo jiné látky jako hypercín a hyperforín, které ovlivňují neurotransmitery v nervovém systému.
Může pomoci při léčbě deprese?
Byly realizovány různé studie zaměřené na účinnost třezalky při léčbě deprese a poruch nálady. Výsledky jsou poněkud rozpačité. V roce 2008 na základě přezkoumání 29 mezinárodních studií vyšlo, že třezalka tečkovaná může být efektivnější než placebo a dokonce tak efektivní jako různé standardní antidepresiva na předpis při mírné až středně závažné depresi. Další studie spíše poukazovali na to, že účinnost třezalky není mnohem vyšší než placebo či různé antidepresiva, dokonce, že placebo je stejně efektivní jako užívání třezalky tečkované a bohužel i některých antidepresiv.
Výzkumy z roku 2016 a 2017 dospěli k závěru, že třezalka má vliv na redukci symptomů při mírné až středně závažné depresi a že tato účinnost je vyšší než u placeba a srovnatelná s některými antidepresivy. Výzkumníci si také všimli, že méně lidí přestalo brát třezalka oproti antidepresivy. Také, že může způsobovat méně nežádoucích účinků nebo jsou méně závažné než při antidepresiv. Nicméně nedoporučuje se při těžké depresi, kde není dostatek důkazů k jeho použití, je zde riziko lékových interakcí a také si třeba uvědomit, že deprese není jen špatná nálada a vyžaduje komplexní posouzení stavu odborníkem.
Přírodní alternativa k antidepresivům?
Co se týče zkušeností lidí trpících mírnou až středně těžkou depresí, někteří tvrdí, že po vysazení antidepresiv SSRI’s (selektivní serotonin reuptake inhibitory), které již nemohli brát pro jejich nežádoucí účinky, zkusili jako alternativu třezalka. Ať už zlepšení jejich symptomů bylo na základě placebo efektu nebo na nich měl třezalka opravdu takový účinek, vždy třeba raději prodiskutovat váš záměr s lékařem a neléčit depresi sám. Léčba bylinkami neznamená vždy i, že je neškodná a bezpečná.
Prodiskutujte používání třezalky tečkované s lékařem, jestliže:
- jste těhotná nebo kojíte – jsou pouze limitované informace ohledně bezpečnosti
- máte diagnózu bipolární poruchy – stejně jako u antidepresiv se zjistilo, že způsobuje hypománii nebo rychlé změny nálad
- máte méně než 18 let – jen limitované informace ohledně bezpečnosti
- současně užíváte nějakou léčbu, hormonální antikoncepci nebo běžné volně prodejné léčiva – riziko lékových interakcí!
Jaké je možné další použití třezalky?
- hojení ran, modřiny, popáleniny – antivirózny efekt, některé studie poukazují po aplikaci masti z třezalky tečkované 3x denně po dobu 16 dní na zlepšení hojení ran a redukci tvorby jizvy po císařském řezu
- bolesti nervových zakončení různého původu – Zubařský zákrok, úraz, bolesti páteře při útlaku nervu hlavně po úraze, pooperační bolesti, fantomové bolesti, atd.
- kožní potíže způsobené sluncem
- symptomy spojené s menopauzou – návaly horka, změny nálad
V jakých formách můžeme najít přípravky z třezalky tečkované v Česku?
Na trhu jsou dostupné různé přípravky obsahující tuto rostlinu. Cena závisí na typu přípravku, čaj seženete už za něco přes 1 eura. Prodej mnohých z nich je ve všech lékárnách, případně v obchodech zaměřených na zdravou výživu či homeopatickou léčbu nebo na internetu.
Třezalka můžete najít ve formě:
- tablety, kapsle, extrakt
- nať (vakuově balená)
- čajová směs
- granule
- injekční roztok
- různé směsi s jinými léčivými bylinami
- mast
- olej
- tinktura
Většina těchto přípravků není lékařského předpisu kromě přípravku Traumeel S, který se aplikuje ve formě injekčního roztoku a kromě třezalky obsahuje ještě mnoho dalších léčivých bylin jako např. arnika horská, kostival lékařský, rulík zlomocný, atd .. Jde o vícesložkový homeopatický lék, který se může použít jako regulační léčba při akutních a chronických onemocněních na stimulaci vlastních léčivých mechanismů organismu při různých poraněních, pooperační a potraumatické otoky měkkých tkání, zánětlivé procesy zejména podpůrného a pohybového aparátu, záněty dásní.
Na lékařský předpis není vázán přípravek DEPRIM ve formě tablet obsahující jako účinnou látku třezalka. Používá se při mírných až středně závažných depresivních stavech u dospělých pacientů s příznaky jako úzkost, sklíčenost, apatie, náladovost a nedostatek energie. je však kontraindikován u pacientů s těžkou formou deprese nebo sebevražednými sklony. Nedoporučuje se jeho užívání během těhotenství ani během kojení a pozor u uživatelek hormonální antikoncepce, protože může snižovat její účinnost. Pozor také na fotosenzitivní reakci.
Hypericum perforatum můžete najít i ve formě granulí. Využití má u všech traumatizmoch nervových zakončení, všech mozkomíšního poraněních, periferních neuralgiích.
Velmi populární je čaj z třezalky buď samotného nebo ve formě směsí s jinými léčivými bylinami např. jako uklidňující bylinná směs nebo ženská bylinná směs. Stejně ho najdete i ve formě tablet jako výživový doplněk na ochranu před stresem, zklidnění emocí, potlačení úzkosti a nervozity.
Užívání třezalky tečkované – na co si dát pozor?
V první řadě je třeba poradit s lékařem nebo lékárníkem, pokud zvažujete jeho užívání. Hrozí totiž lékové interakce! Stejně se nedoporučuje ženám těhotným i kojícím a dětem do 18 let! Některé studie poukazují na to, že není vhodné používat ani, když se o dítě pokoušíte. Pozor také na dávkování a sílu přípravku! A uvědomit si třeba i to, že v případě, že se rozhodnete užívat třezalka, bude ho zřejmě třeba užívat dlouhodobě, aby bylo možné postřehnout jeho účinek.
Riziko lékových interakcí
Třezalka způsobuje lékové interakce s více léčivy, které mohou vést ke snížení účinnosti těchto léčiv a jiným komplikacím. Obzvláště pozor při následujících léčivech:
- antidepresiva, antipsychotika
- hormonální antikoncepce, tabletka „po“
- cyklosporin, používaný pro prevenci rejekci orgánů po transplantaci (imunosupresiva)
- digoxin, kardiovaskulární léčiva
- oxykodon, lék na bolest
- některá léčiva proti HIV, např. indinavir
- některé cytostatika, léky proti rakovině
- warfarin, antikoagulans
- pilulky na spaní
- anestetika (informovat anesteziologa v případě, že užíváte třezalka)
Vždy je proto nutné informovat lékaře o lécích, které užíváte, případně se poradit s lékárníkem.
Mluví se io symptomech z vysazení, tedy náhlého přerušení léčby třezalkou. Proto se doporučuje postupně snižovat dávku a tak dojít až k úplnému vysazení. Poradit vám může lékař.
Nežádoucí účinky
Od méně závažných než
- sucho v ústech,
- bolest hlavy,
- únava,
- nevolnost,
- trávicí potíže až po závažnější než
- alergické reakce (fotosenzitivita – zvýšená citlivost na sluneční záření, zvláště při dlouhodobém užívání a světlem typu pokožky. Během léčby přípravky obsahující třezalku tečkovanou nebo s jeho extraktem je třeba se vyhýbat intenzivnímu UV záření.),
- vyšší krevní tlak,
- zmatenost,
- sexuální dysfunkce
- až serotoninový syndrom
- a zhoršení psychotických symptomů u osob s bipolární poruchou nebo schizofrenií.
Na závěr – co třeba zvážit?
Jako při všem, jaké vám to přinese benefity a naopak, což může být negativum:
- deprese je vážné onemocnění, které vede ke zvýšenému riziku sebevraždy, nepokoušejte se ji léčit sami, vyhledejte odborníka!
- i výživové doplňky vám mohou uškodit, pokud jsou užívány nesprávné nebo v nesprávném množství! Informujte svého lékaře, pokud nějaké užíváte nebo plánujete užívaž, případně se poraďte s lékárníkem.
- mnoho suplementů nebylo testovaných na těhotných a kojících ženách či dětech, opět vždy se raději poraďte s odborníkem!
- výživové doplňky mohou skvěle doplňovat hlavní léčbu, případně někdy k léčbě postačují i oni samotné, avšak je nutné je rozumné použití s poznáním rizik a interakcí
- spoléhejte na ověřené informace, ne na informace komerčního charakteru či internetové fórum
- všímejte si vedlejší účinky – nevolnost, zvracení, zvýšená srdeční frekvence, úzkost, nespavost , průjem, kožní vyrážky. V případě jejich objevení přípravek přestaňte používat a informujte svého lékaře.
Ptáte se
Co je třezalka a co léčí?
Třezalka tečkovaná je léčivá rostlina charakteristická svými žlutými květy. Roste i na Slovensku. V podstatě můžeme říci, že jde o přírodní antidepresivum. Třezalka tečkovaná je zodpovědný za zvyšování aktivity jistých chemikálií v mozku – například serotonin a noradrenalin. Tyto chemikálie se podílejí na regulaci naší nálady. Výzkumy prokázaly, že třezalka tečkovaná snižuje symptomy mírné až středně závažné deprese. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Třezalka a jeho účinky – na jakém principu funguje?“.
Jak ho sušit?
Důležité je říci, že třezalka tečkovaná je vhodné sušit na místě chráněném před slunečním zářením. Toto místo by mělo být dostatečně provzdušňovat. Další radou je, že byste neměli třezalku sušit na novinách, protože inkoust obsahuje chemické látky a nečistoty, které se do něj mohou dostat, a tak snížit jeho kvalitu. Doporučená doba sušení je 5 dní. Sušit ho můžete ve svislé poloze nebo je také vhodné ho dát do sklenic.
Jak užívat třezalku tečkovanou?
Úvodem bychom rádi dali do pozornosti skutečnost, že užívání třezalky tečkované není doporučeno těhotným a kojícím ženám, a ani dětem do 18 let. V každém případě byste se měli poradit se svým lékařem o dlouhodobém požívání. Tuto léčivou rostlinu je nutné užívat dlouhodobě (v jakékoliv formě), jelikož až po delší době jedinec pocítí jeho blahodárné účinky. Pozor však na předávkování. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Užívání třezalky – na co si dát pozor?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort
- https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm
- https://www.webmd.com/depression/guide/st-johns-wort#1
- https://www.healthline.com/health-news/is-st-johns-wort-safe-080615#1
- https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/st-johns-wort/about-st-johns-wort/#.XEopHFVKiM8