Určitě jste už slyšeli o nemoci zvané tetanie. Toto onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nelze podceňovat. Proč postihuje zejména mladých lidí? Nejčastěji vzniká kvůli stresu, napětí pracovnímu prostředí, příliš přehnaně aktivnímu životnímu stylu a nespánku. Tedy jsou to hlavně aktivity a režim, který se týká mladých lidí. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo tetanem má nebo trpíte tímto onemocněním vy, čtěte následující řádky, kde se dozvíte, jak se dá vůči tomuto onemocnění bránit. Pozitivní zpráva je, že se tento stav dá léčit. Někteří lidé přehlížejí známky tetanie, protože o ní vůbec nevědí a své stavy nejčastěji připisují, například, jarní únavě nebo změně tlaku. Nicméně tento stav může být mnohem vážnější. Co tedy pomůže a jaká je správná léčba?
Obsah článku
Tetanie – léčba
1. Magnézium
Pokud jste zachytili na sobě stav, který má společné znaky s tetanií, jednoznačně je v tomto případě první pomocí magnézium. Doplnění chybějících minerálů je pro tento stav nesmírně důležitý a klíčový. Nedostatek tohoto minerálu je právě jeden z důvodů, pro který může toto „onemocnění mladých“ vzniknout. Jeho nedostatek vzniká pokud nepřijímáte dostatečné množství magnesia, ale iv jiných případech. Snížený výskyt magnézia v těle se může projevovat v případě nadměrného užívání alkoholu, ale i při cukrovce, v důsledku zvýšené činnosti štítné žlázy, hladina magnézia se snižuje i při poruchách vstřebávání a při zánětlivých onemocněních střeva. Mohou ji také zapříčinit léky na odvodnění – diuretika.
Zda je v těle nedostatečné množství hořčíku, které je tedy u pacienta důvodem na vznik tetanie, se nejspolehlivější zjišťuje absorpční spektrofotometrií, která se realizuje na speciálním přístroji. Ten však není dostupný ve všech zdravotních zařízeních, proto se testy dělají pomocí vyšetření krve či moči.
Nikdo by možná netušil, dokud se nedostane do tohoto stavu, že magnézium je pro tělo tak důležité. Jeho nedostatek způsobuje tuhnutí v koutcích úst, mravenčení v prstech a končetinách či tuhnutí končetin. Dalšími doprovodnými jevy jsou i migrény, deprese nebo poruchy srdečního rytmu.
Druhy a typy magnézia
Magnézium je v podstatně možné během léčby, ale i jako prevenci podávat dvěma možnými způsoby:
- prostřednictvím výživových doplňků – v tomto případě je třeba podotknout, že kromě magnézia může být k léčbě nezbytný i vápník v kombinaci s vitaminem D, který může stát také za příčinou vzniku tetanie u pacienta; doplňování magnézia nemůže být krátkodobé, ale je nezbytné, aby bylo dlouhodobé i během několika měsíců;
- konzumováním potravin, které obsahují magnézium – v první řadě je dobré pít minerální vodu, která obsahuje magnézium; mezi potraviny, které obsahují magnézium se řadí – ořechy, obilniny, luštěniny, otruby, sója, ovesné vločky, rýže, banány, droždí, listová zelenina, sezam, sýr, kakao a hořká čokoláda. Tyto potraviny můžete jíst i jako prevenci.
2. Pěstování sportu a kardio
Už jen z faktu, že jedním z možných důvodů vzniku tetanie může být i nadměrný stres, únava a překonávání svých schopností vyplývá, že k léčbě je nesmírně důležitá i celková změna životosprávy. S o změnou životosprávy souvisí i sport a kardio činnost. Už přirozeně člověk, který se přirozeně více hýbe a má rád sport se obvykle o sebe i více stará. V případě výskytu tetanie je však činnost svalů a kardio činnost obzvláště důležitá.
Při léčbě je vhodné začít s lehkým kardio, na začátek úplně postačí i procházky v přírodě. Pro fyzické, ale i psychické stavy léčení tetanie mohou mít velký význam i relaxační cvičení, jako je, například, jóga.
3. Psychologická podpora v případě onemocnění tetanie
Tetanie se může projevovat fyzickými znaky, ale i psychickými projevy. Mezi psychické projevy tetanie patří únava, nervozita, která může přejít dokonce až do stavu agresivity či deprese. Zejména proto je i potřebná celková změna životního stylu, dostatek spánku a odpočinku. Právě těmito opatřeními se stav tetanie dá také potlačit. V určitých případech však může být nezbytné, aby se na váš stav podíval psycholog nebo dokonce psychiatr. Za to se však netřeba ani přinejmenším stydět, zvláště pokud tento stav dokáže lékař – odborník potlačit.
Jednou z příčin tetanie je především nadměrný nedostatek odpočinku a nadměrná zátěž. I proto člověk, který trpí tetanií velmi snadno přechází z únavy do stavu nervozity, úpadku a psychických problémů. Někdy se tyto problémy dají odstranit i změnou životního stylu a konzumací magnézia, jak jsme zmiňovali výše, ale mnohdy tyto problémy dokáže odstranit pouze odborník. V takových případech je jednoznačně lepší vyhledat lékařskou péči prostřednictvím svého obvodního lékaře nebo přímo odborníka, aby se stav ještě nezhoršil.
Časté otázky
Jak se léčí tetanie?
Léčba tetanie závisí na samotného stadia, ve kterém se pacient nachází. Tím, že tetanie má různé doprovodné jevy, příznaky a projevy, léčí se různými způsoby. První pomoc pro léčbu tetanie je nasazení magnézia, který dokáže rychle a efektivně stabilizovat aktuální stav, avšak magnéziu třeba prostřednictvím potravin nebo výživových doplňků doplňovat dlouhodobě. Pomoci může také vápník a vitamin D. V neposlední řadě je nutná změna celkové životosprávy, dobrý spánkový režim a dostatek spánku. Velmi pomáhá také fyzická aktivita a sport, je vhodné začít s pravidelnými procházkami.
Tím, že toto onemocnění postihuje zejména mladých lidí, je zřejmé, že je žádoucí celkové zpomalení, méně pracovních úkolů a nižší nároky. V některých fázích se tetanie projevuje i změnou psychického stavu – úzkostí, nervozitou, depresí a celkově zhoršeným psychickým stavem, který když přetrvává, je nutné navštívit odbornou lékařskou pomoc v podobě psychologa nebo psychiatra.
Existuje i přírodní léčba tetanie?
Přírodní léčba může být i v tomto případě přínosná. Na trhu dnes najdete množství doplňků, přírodních koncentrátů a sirupů, které mohou být vhodným doplňkem i při léčbě tetanie. Hledejte zejména přírodní produkty, které jsou určeny na lepší spánek, koncentraci, uklidnění a relax.
Které 3 způsoby jsou nejúčinnější na léčení tetanie?
Tetanie může být opravdu zákeřná a nepříjemná nemoc, která přetrvává i několik let. Je třeba, abychom se opravdu sledovali az dlouhodobého hlediska se neprepínali. Jak jsme již několikrát v článku zdůrazňovali, opravdu nejúčinnější prevencí je magnézium. Úplně ideální je kombinovat různé druhy magnézia – potraviny či výživové doplňky. Druhým nejúčinnějším způsobem prevence i léčby je pravidelný fyzický pohyb a kvalitní spánek.
Vybrané zdroje: