Když se řekne spasmy ne všichni vědí o co jde. Spasmy nebo spasmus je křeč – stažení svalu bez naší vůle, které se nedá ovládat. Jde jen o křeč, který trvá jistý čas a následně pomine. Mezi svalovým křečím a svalovým záškubům je jen jeden malý rozdíl. Svalový záškub, tik je neovladatelný jemný pohyb malé části většího svalu (spasmy je postižených jen pár svalových vláken) – dochází rytmicky k napnutí a uvolnění svalu. Svalovou křeč je napnutí – kontrakce svalu.
Obsah článku
Spasmy – svalové křeče mohou potrápit i vás
Svalové spazmy mohou postihnout kohokoliv kdykoliv. Náhlá svalová kontrakce je doprovázena bolestí, ale pro člověka je obvykle neškodná. Za pár minut přejde.
Spasmus může být způsoben abnormální aktivitou samotného svalu nebo abnormální nervovou stimulací.
Spasmy mohou postihnout kterýkoli sval
Kosterní svaly
V lidském organismu je mnoho svalů, které mohou být postiženy křečím. Nejčastěji se spasmy objeví v kosterních svalech. Jde o svaly, které jsou napojeny přímo na kosti (přímo nebo pomocí šlach). Jsou to například svaly na obličeji, nohou, rukou, … Tyto svaly ovládáme naší vůlí – mozkem. Můžeme pomocí nich něco chytit, utíkat, sehnout se, zamračit, … Tento typ spasmy odezní po pár minutách, případně postačí mírné, pomalé a jemné natahování postiženého svalu.
Pokud jsou křeče silné, bolestivé, často se opakují, nebo trvají delší dobu je dobré poradit se s lékařem a hledat příčinu jejich vzniku.
Hladké svaly
Hladké svalstvo se nachází uvnitř organismu – orgány, v okolí dutých orgánů a cévách těla (arterie, močový měchýř, střeva, děloha, jícen, …). Tyto svaly vědomě neovládáme. Ovládají se podvědomě. Může jít například o reakci na stres. Adrenalin, který se při stresové situaci začne produkovat v nadledvinách zvýší srdeční tep, rozšíří zorničky, pohne s našimi střevy, stáhne nám žaludek, … To vše má na svědomí hladké svalstvo, které se pod vlivem adrenalinu aktivovalo. Jednou ze známých spasmů hladkého svalstva je i kolika – stažení hladkých svalů ve střevech. chozením a pohybem může bolest a křeč ustoupit. Pokud ale zůstaneme nehybní křeč přetrvává.
Proč vznikají spasmy
Na vzniku spazmy má hlavní podíl nejmenší část organismu – buňka. Jde vlastně o svalovou buňku, která vyčerpala všechnu svou energii a tekutiny což vede k silné a bolestivé kontrakci. Krč může postihnout část svalu, celý sval, ale i okolní svaly.
Křeče se mohou projevit z různých důvodů
Pozor na cvičení a dehydrataci
Svalové buňky potřebují pro své správné fungování tekutiny – nadměrným cvičením a vyššími teplotami okolí může dojít k spazmů z tepla. Dehydratace a nedostatek, ale i nadbytek elektrolytů (sodík, vápník, hořčík, draslík …) naruší přirozené stažení a uvolnění svalu. Je jedno jestli jste jen dehydratovaní, nebo jen cvičíte křeče vás mohou postihnout tak či tak.
Tepny a spasmy
Zúžení tepen, ateroskleróza omezují přísun krve a živin do svalu, což může způsobovat křeče v kterékoliv části těla.
Poruchy spánku
Syndrom neklidných nohou je onemocnění, které spadá do poruch spánku . Křeče v nohách nedovolí postiženému v noci klidně spát. Přesná příčina vzniku spasmy se nezná.
Chronický stres
Stres způsobuje napětí svalů v krční páteři. Nevědomě taháte ramena výše, hlavu schováváte mezi ně. Takto dochází k přílišnému napětí svalů a vyčerpání svalových buněk což vede k vzniku spazmů.
Křeče hladkého svalstva
Ledvinové kameny, které procházejí přes močovou trubici mohou vyvolat křeče hladkého svalstva. Kámen v trubici vyvolá rytmické stahování svalstva což způsobí tzv. ledvinovou koliku, která je často doprovázena značnou bolestí. Podobně to funguje i při žlučníkových kamenech.
Bolest na hrudi známá pro infarkt myokardu může být způsobena křečemi koronárních artérií. .Stiahnutie arterií snižuje průtok krve do srdce což může způsobit vážné srdeční komplikace. Vyvolat ho může stres, vysoká hladina cholesterolu, užívání návykových látek, abstinenční příznaky, …
S křečemi hladkého svalstva máte také dočinění při menstruaci nebo kolice.
Každý sval vašeho těla mohou potrápit křeče. Důležité je vědět co je způsobuje. časté a dlouhé sekání zahrady, nadměrné cvičení, zátěž na svaly, které jste déle nepoužívali (např břišní svaly při cvičení sklapovaček), stavební práce a pod. … to vše může vaše svaly zatížit, unavit a vyčerpat.
Poškození míchy
Úraz, při kterém došlo k poškození míchy má souvislost se spazmy. Svaly jsou řízeny mozkem, ten vysílá signál k tomu, aby se stáhli, nebo uvolnili. Pokud dojde k porušení míchy přenos informací z mozku do svalu je narušen. Signály do svalu přenášejí neurony, které ho stahují. Bohužel, sval již nedostává pokyn k tomu aby se uvolnil. Výsledkem jsou křeče. Na jejich omezení se užívají léky, jejichž vedlejší účinky způsobují závratě a otupělost.
Spasmy v případě poškození míchy nemusí vždy znamenat jen něco špatného. Mohou vás upozornit na problém, který máte a ani o něm nevíte. Ke stažení svalu přijde na základě signálu, který může vyslat klidně i infikovaný močový měchýř.
V současnosti se nejčastěji setkáváme s křečemi v oblasti krku – ztuhlá šíje. Může je způsobit mnoho faktorů
- Stres
- Špatné držení těla
- Bolest hlavy
- Nošení těžkého břemene v jedné ruce
- Nepřirozené držení hlavy (např. Při telefonování a )
- Nadměrné napětí při cvičení
- Špatná poloha během spánku
Jde v podstatě o méně závažné příčiny, které když omezíte, omezíte i křeče v krku a šíji. Existují i závažné příčiny ztuhnutí šíje
- Různé druhy dystonie – samovolné stažení svalů je způsobeno neurologickou poruchou. Kromě hybnosti neovlivňuje žádné funkce mozku.
- Infekční onemocnění
Dystonie
- Cervikální dystonie – svaly v šíji se bezděčně stahují čímž dochází k abnormálním pohybem a pozicím krk a hlavy. Hlava může být nakloněna na jednu stranu, dopředu nebo dozadu.
- Hemifaciální spasmus – stažení svalů na jedné straně obličeje. Podle stupně může způsobovat jen menší problémy, které si okolí nemusí všimnout, ale klidně až deformovat obličej.
- Segmetálna dystonie – postihuje určitou oblast těla
- Hemidystónia – způsobuje křeč ruky a nohy na jedné straně těla
- Multifokální dystonie -postihuje několik částí těla
- Generalizovaná dystonie – postižena je větší část těla
Dystonii je mnoho druhů, záleží to na tom, které části těla a svalů postihuje. Větší část z nich se nedá léčit, ale nejde o život ohrožující onemocnění. Některé druhy se ale léčit dají.
Léčba dystonie
Léky
Paxientom se podávají léky na potlačení aktivity neurotransmiterů (přenašečů vzruchů), na uvolnění svalů, nebo omezení třesení svalů. Při ztuhlé šíji a páteři se použíba i Guajacuran.
Botulotoxin
Používá se k léčbě křečí v oblasti šíje a okolí očí. Jde o toxin, který způsobí dočasné ochrnutí svalu čímž se zamezí vzniku spasmů. injekce s touto látkou se podávají obvykle každé tři měsíce.
Operace
Díky hloubkové mozkové stimulaci dochází k optimalizaci pohybů. Operační metoda se používá pouze v případě kdy předchozí způsoby léčby selhávají.
Kdy vyhledat lékaře
Ačkoliv spazmy primárně život neohrožují mohou být příznakem závažného onemocnění.
Lékaře byste měli co nejrychleji vyhledat pokud příznaky neodznievajú ani po pár dnech a přicházejí v úvahu závažnější příčiny spazmů.
Meningitida – infekční onemocnění, které způsobuje otok mozku a míchy. Projevuje se
- náhlou vysokou horečkou
- bolestmi hlavy
- fialovými skvrnami na pokožce (modřiny)
- ztuhlým krkem
Úraz, pád, … pokud ani pár dní po úrazu bolest nebo ztuhlost krku neprocházejí vyhledejte lékaře. Kromě již zmíněné meningitidy se napnutí svalů může projevit i při tetanuse nebo mozkové obrně.
Pokud za vznikem spasmy nejsou neurologické problémy ani žádné infekce můžete se jich zbavit i doma. Nemusíte hledat lékaře aby vám pomohl.
Léčba spazmů doma
Co způsobily křeče s největší pravděpodobností budete vědět. Podle toho co jejich způsobilo se jich můžete zbavit, nebo jim předcházet.
Tekutiny
- Cvičení, horka, chlad jsou důvodem k vzniku křečí. Mohou se objevit i několik hodin po tom jak jste cvičení, nebo práci v vedrech venku ukončili. Nezapomínejte na pitný režim. Pokud se křeče přece jen dostavily doplňte tekutiny.Nejlepší volbou jsou minerální vody, které doplní hladinu elektrolytů, které unavené a vyčerpané svalové buňky potřebují.
Léky
- Bolest, kterou při ztuhnutí svalů pociťujete můžete zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti. Acylpyrin, Ibalgin a pod. uleví od bolesti a pomohou i ze zánětem, který se při déletrvající spasmu vyskytuje (ztuhlá šíje, svaly na zádech, …)
Strečink
- Natahování svalů pomáhá předcházet vzniku napnutí svalů. Pokud vás křeče trápí častěji měli byste se strečinku věnovat dva krát denně. Pokud vás právě křeč postihla zachovejte klid. pomalu a opatrně sval natáhněte a křeč projde.Pozor, nepřežeňte to. Pokud spasmus není příliš silný ani bolestivý zkuste ho jednoduše ignorovat. Přirozeným pohybem (chůzí, pokračováním v činnosti,…) projde sám.
Studená a teplá voda
- Na postižené místo si dejte teplý obklad nebo pusťte teplou vodu. Po cca 20 – ti minutách místo teplé vody pusťte studenou. Napnutý sval se vlivem rozdílných teplot roztáhne a stihne – rozhýbe se.
Masáž
- Masáží postiženého místa uvolníte sval. Tlak, který se na postižený sval vyvíjí podpoří jeho uvolnění, zároveň zmírní bolest.
Pokud se spazmy přesto často opakují je dobré vyhledat lékaře a zjistit jejich příčinu. Udělejte tak hlavně pokud se křeče projevují téměř každý týden bez zjevného důvodu. Problém může mít původ v neurologické poruše, nerovnováze elektrolytů nebo v úrazu, který se vám stal dříve v minulosti.
Léčba léky, masážemi, studenými a teplými obklady může spasmy zmírnit. Křeč může trvat pár sekund, ale i několik hodin. Pokud nic z toho nezabere a vy stále trpíte bolestmi a nepřirozeným napnutím svalu je možnost řešit tento problém operačně (týká se svalů nohou, kde pociťujeme křeče nejčastěji). Okolí postiženého nervu se operačním zákrokem uvolní. Takto se na daný nerv zmírní tlak a křeče se zmírní, případně zmizí.
Ptáte se
Co jsou spasmy?
Spasmy představují svalové křeče, které člověk nemůže ovládat svou vůlí. Spazmů je mimo jiné charakteristická i krátkou dobou svého trvání. V této souvislosti je důležité znát i rozdíl mezi spazmů a tikem. Tik poznáte podle malého záškubu svalu, konkrétně malé části většího svalu. Na druhé straně v případě spasmy mluvíme pouze o jistých svalových vláknech. Více informací se dozvíte v samotném úvodu tohoto článku.
Jak uvolnit spasmy?
V první řadě osoba trpící nepříjemnými spazmy, které se projevují i bolestmi, může uvolňovat spasmy pomocí rozličných teplých obkladů, strečinku či masáží.
Jak odstranit spasmy?
Odstraňování spasmů je důležité hlavně, pokud se již dlouhodobě u Vás vyskytují. Odborníci doporučují dostatečný přísun tekutin, pravidelný strečink či masáže. V závislosti na výskytu spasmů na konkrétních částech těla Vám odborník může doporučit i konkrétní léky. Jde například o léky určené k potlačování neurotransmiterů či botulotoxin. Pokud již žádné metody nepomáhají, možností je i operace.
Jak léčit spasmy?
V první řadě je nutné říci, že abyste vůbec nemuseli léčit spasmy, jim musíte předcházet. Existují principy, které je třeba dodržovat, abychom se do budoucna vyhýbali takovýmto spazmů. Lékař může k léčbě spasmů doporučit botulotoxin či léky určené k potlačování neurotransmiterů. Léčit můžete křeče iu Vás doma, a to masáží, dostatečným množstvím tekutin, strečinkem, teplou či studenou vodou a v některých případech i léky na bolest, které odstraňují i dlouhotrvající zánět při spazmů.
Vybrané reference: