Serotonin je hormon, který se stará o dobrou náladu. Navodí pocit štěstí a pohody. Zároveň je i neurotransmiter a jako takový přenáší informace mezi buňkami. Má vliv nejen na naši náladu a psychickou pohodu, ale i na správné fungování organismu. Vzorec dobré nálady je C10H12N2O.
Obsah článku
Produkce serotoninu
Serotoní se produkuje v epifýze (v centrálním nervovém systému) a trávicím systému. Kromě těchto míst se nachází také v krevních destičkách. Na jeho produkci potřebuje tělo esenciální kyselinu L- tryptofan. Bez ní může v organismu dojít k snížení hladiny serotoninu a následně k dalším problémům. Tryptofan můžete získat pouze ze stravy, proto byste se neměli vyhýbat potravinám jako ořechy, maso, mořské ryby, listová zelenina či sýry.
Vliv serotoninu na organismus
Serotonin působí na každou část organismu. Počínaje náladou a emocemi až po motorické dovednosti. Díky němu máme dobrou náladu, napomáhá k dobrému spánku a trávení. Toto vše je pro lidské tělo důležité aby mohlo správně fungovat. Kromě toho serotonin pomáhá s
- léčbou deprese
- pocitem úzkosti
- pomáhá lépe hojit rány – zastavuje krvácení
- udržuje zdraví kostí
- rozšiřuje cévy v svalech a kůži, zužuje jejich v mozku, ledvinách, plicích a orgánech v břiše
- ovlivňuje správný chod biologických hodin organismu a spánek
Tento hormon přirozeně reguluje náladu. Jakýkoliv výkyv hladiny serotoninu má vliv na to jak se cítíte. Pokud je jeho hladina v normě tak se cítíte
- emocionální stabilní
- šťastní
- klidnější
- bez pocitu úzkosti
Serotonin zajišťuje správné fungování organismu
- Trávicí trakt – serotonin, který se nachází v trávicím systému kontroluje pohyb střev a jejich funkci. Snižuje chuť k jídlu.
- Nálada – serotonin v mozku ovlivňuje náladu, potlačuje pocit úzkosti a navozuje pocit štěstí a pohody. Nízké hladiny serotoninu v mozku se spojují s depresí. Stále se ale neví, zda příčinou vzniku deprese je snížená hladina tohoto hormonu, nebo jeho nedostatek způsobuje depresi. Nelegální drogy jako extáze, nebo LSD zvyšují hladinu serotoninu, což může vést k serotoninovému syndromu.
- Spánek – melatonin je látka, která má antioxidační a protirakovinné účinky. Vzniká přeměnou serotoninu během spánku. Melatonin reguluje náš spánek, Jakmile se začne v mozku vytvářet cítíme ospalost. Během celé doby spaní jeho produkce pokračuje a díky němu můžeme rychle usnout a dopřát si kvalitní spánek. Melatonin ovlivňuje i čas kdy se probouzíme. Poklesem jeho tvorby se probouzíme.
- Srážení krve – serotonin v krevních destičkách pomáhá při zastavení krvácení z otevřené rány. Zužuje krevní cévy, čímž snižuje průtok krve a pomáhá tak vytvořit strup na povrchu rány.
- Nevolnost – tomuto hormonu vděčíme za nevolnost a hnačky, ale jen v případě pokud jsme snědli něco špatného. V tom momentě začne narůstat hladina serotoninu, která stimuluje v mozku část odpovědnou se nevolnost. serotonin v střevech zas začne vytlačovat nevhodné potraviny ven z těla co nejrychleji čímž se zabrání proniknutí škodlivých látek do organismu.
- Kosti – zvýšená hladina serotoninu může způsobit osteoporózu – řídnutí kostí.
- Sexualita – nízká hladina tohoto hormonu způsobuje vyšší sexuální aktivitu, zvyšuje chuť na sex a vzrušení. Naopak vyšší hladina serotoninu libido snižuje. Lidé, kteří užívají léky na zvýšení účinku serotoínu (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) měli řadu problémů, které souvisely se sexuální dysfunkcí.
Serotonin a deprese
Je dokázáno, že hladina serotoninu a deprese spolu souvisejí. Neví se ale s jistotou určit zda je deprese příčinou poklesu serotoninu, nebo vzniká jeho nedostatkem. Pro léčbu deprese se využívají antidepresiva, které ovlivňují hladinu serotoninu.
SSRI – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu
SSRI jsou léky, které patří mezi antidepresiva. Nezvyšují hladinu serotoninu. Serotonin, který se vytvoří v mozku se absorbuje. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu této absorpci zabraňují. Takto zůstává více hormonu v těle.
Pokud užíváte SSRI neměli byste užívat další léky aniž byste to předtím nekonzultovaly s lékařem. Vyšší, ale i nižší hladina serotoninu má na lidský organismus vliv.
Serotoninový syndrom
Vysoké hladiny serotoninu způsobují serotoninový syndrom. jde o nebezpečný stav, který se může objevit v první den u pacientů, kteří začali užívat SSRI, nebo se jim zvýšilo dávkování.
Hladina hormonu se může zvýšit i když užijete
- Nelegální drogy
- Léky proti migréně
- Některé druhy bylinek (třezalka)
- Antidepresiva
- Hladina serotoninu se zvýší i když máte zhoubný nádor v trávicím traktu.
Vysoká hladina serotoninu
I když je serotonin hormon dobré nálady je důležité aby jeho hladina byla optimální. Vyšší nebo nižší hodnota má nežádoucí vliv na naše zdraví.
Vyšší hladina serotoninu v krve se projevuje
- dezorientací
- popudlivosti
- pocitem úzkosti
- svalovými křečemi, ztráta koordinace svalů
- třesem
- zvýšeným tepem a krevním tlakem
- průjmem
- nevolností
- halucinacemi
- hyperaktivitou
- rozšířenými zornicemi
Čím vyšší je hladina hormonu tím více může poškodit zdraví
- kóma
- záchvat
- vysoké horečky
- nepravidelný srdeční tep
Diagnostikování a léčba serotoninového syndromu
Dosud neexistuje žádná přesná laboratorní metoda, která by potvrdila že máte serotoninový syndrom. Existuje celá řada onemocnění, které mají stejné příznaky jako tento syndrom. Patří mezi ně
- infekce
- předávkování drogami
- hormonální problémy
Lékař může diagnózu určit z anamnézy a příznaků. Řekněte mu jaké léky užíváte, nebo jaké nelegální látky jste užili. Jakákoliv informace pomůže přesněji stanovit diagnózu.
Pokud jsou příznaky syndromu mírné s největší pravděpodobností dostanete doporučení okamžitě přerušit užívání léků, které zvyšují hladinu serotoninu v krve.
Pokud je váš zdravotní stav horší je nutná hospitalizace v nemocnici. Dostanete léky, které zmírňují svalové křeče, blokují serotonin a léky proti horečce. Také dostanete nitrožilně tekutiny proti dehydrataci.
Svalové křeče mohou vést k rozpadu svalů, což vede k poškození ledvin.
Zvýšená hladina serotoninu se obvykle vrátí na normální hodnotu. Pokud ale užíváte léky ovlivňující jeho hladinu, serotoninový syndrom vás může překvapit kdykoliv, zejména pokud je kombinujete s dalšími léky či potravinami zvyšujícími tento hormon.
Nezapomínejte – neléčený serotoninový syndrom může být smrtelný. Proto při prvních příznacích vyhledejte lékařskou pomoc.
Nízké hladiny serotoninu
Pokud je serotonin pod normální hladinou může způsobit
- deprese
- změny nálad, špatná nálada
- problémy s pamětí
- problémy s trávením
- poruchy spánku
- nízké sebevědomí
- pocit úzkosti, projevy agrese, popudlivost
- chuť na sladké, nebo potraviny obsahující škrob
- nízké libido
Nedostatek serotoninu je spojen také s psychickými stavy
- Porucha příjmu potravy
- Posttraumatická stresová porucha
- Obsedantně kompulzivní porucha
- Panická choroba
Nedostatek serotoninu má jiný vliv na muže a jiný na ženy. Zatímco ženy mívají deprese a trpí změnami nálad muži jsou jen více impulzivní.
Hladina serotoninu může být nižší
- Pokud máte méně serotoninových receptorů
- Pokud se serotonin rychle rozpadne (absorbuje do organismu)
- Pokud máte málo tryptofanu, vitamínu D nebo B6.
Při užití nelegálních látek, které zvyšují hladinu serotoninu se může stát, že se tento hormon vyčerpá a než dojde k jeho ustálení na normální hladinu bude člověk trpět příznaky typickými pro jeho nedostatek. Tyto příznaky mohou trvat několik dní.
Jak zvýšit hladinu serotoninu
Nejčastěji se na zvýšení hladiny tohoto hormonu používají léky SSRI – inhibitor zpětného vychytávání serotoninu, které zabraňují hormonu vstřebat se.
Zvýšení serotoninu doma.
Serotonin vzniká z niacinu, který vzniká z tryptofanu. Jak již bylo zmíněno tuto látku můžeme do organismu dostat jen stravou a podpořit tak produkci tohoto hormonu.
Jídla
- Vajíčka – a hlavně žloutky jsou bohaté na tryptofan
- Sýry -hlavně chedaru obsahují velké množství této látky. Také je najdete i v mléku a mléčných produktech, ale ne tak mnoho, jako v sýrech
- Sója, tofu – a všechny produkty z ní
- Losos, mořské ryby, plody moře
- Různé druhy ořechů a semínek (hlavně dýňová a sezamová semena a arašídy)
- Drůbež – hlavně kuřecí a krůtí maso
Na to, aby se tryptofan, získaný z jídla, proměnil na niacin potřebujeme mít v organismu dostatek železa, vitamínu B6 a B2. Pokud nám tyto látky chybí, tryptofan se nepřemění na niacin, který je nezbytnou složkou pro tvorbu serotoninu.
Doplňky stravy – v nabídce naleznete i doplňky stravy, jejichž hlavním účelem je zvýšení hladiny hormonu. Pokud ale užíváte léky od lékaře, které zvyšují hladinu serotoninu konzultujte užívání těchto doplňků s lékařem. Jejich kombinací by mohl u vás propuknout serotoninový syndrom.
Změnou nálady – hormon ovlivňuje náladu, ale i dobrá nálada má vliv na jeho zvyšování. Terapie nebo psychoterapie vám pomohou změnit vaše myšlení, zmírnit pocit úzkosti a deprese a tím zvýšit produkci serotoninu.
Cvičení – pohyb – pravidelné cvičení má antidepresivní účinky. Navíc je prokázáno, že zvyšuje funkci serotoninu v mozku.
Sluneční světlo – předpokládá se, že sluneční světlo zvyšuje produkci serotoninu v mozku.
Serotonin je hormon dobré nálady, ale pouze pokud je v optimální hodnotě. Vyšší nebo nižší hladina tohoto hormonu má vliv nejen na vaše fyzické, ale i psychické zdraví. Tento hormon dosud není pořádně prozkoumán a neví se přesně za co všechno je zodpovědný
Zajímá vás
Co je to serotonin?
Je známý jako hormon dobré nálady. Samozřejmě pocit radosti, štěstí a zmíněné dobré nálady je komplikovanější aby za tím stál pouze jeden hormon, musíme říci že má na tomto stavu velký podíl.
Co dělá a jak na nás ovlivňuje?
Serotonin na nás může ovlivnit pozitivní ale i negativní, přičemž záleží na jeho hladině. Příliš vysoká hladina může způsobovat dezorientaci, úzkosti (což je paradox, protože slouží hlavně proti depresím) či dokonce nevolnost. Naopak, pokud je hladina nízká, tak depresi, špatnou náladu, poruchy spánky a opět paradoxně pocit úzkosti. Serotonin je neurotransmitter, který pomáhá při přenosu nervových vzruchů, tedy informací.
Jak si zvýšit hladinu serotoninu?
Hladina lze zvýšit několika způsoby. Nejjednodušším způsobem je sport a vystavování se dennímu světlu. Pokud však chcete podpořit hladinu jinak, správným způsobem může být výživový doplněk s obsahem účinných bylin nebo esenciální kyseliny L-tryptofan.
Vybrané zdroje: