Obsah článku
Nespavost – dejte si na ni pozor.
Nespavost znamená neschopnost spát Jednoduchá definice mluví za všechno. Nespavost nebo nespavost je nejčastější poruchou spánku. Každý člověk se už s tímto problémem setkal na vlastní kůži. Po jedné špatné neklidné noci se cítíme špatně, jsme unavení, ospalí, nedokážeme se koncentrovat a nevíme se dočkat kdy lehneme do postele a pořádně se vyspíme. Pokud se nespavost objeví jednou za čas je vše v pořádku. Jedna – dvě noci špatného spánku nám nijak neublíží. Problém je, že pár nocí špatného spánku mohou přerůst do chronického stadia, Opakující se problémy se spánkem mohou přerůst do chronické nespavosti a být příčinou závažnějších fyzických i psychických zdravotních problémů.
Příčiny nespavosti
Nespavost může být způsobeno psychickými a i fyzickými problémy. Špatné spánkové návyky, užívání látek nebo potravin, které zabraňují spánku ale i různé biologické faktory mohou nepříznivě ovlivnit spánek. Poslední roky se na insomnii nahlíží z jiného úhlu. Nemožnost usnout může být problémem mozku, který nedokáže přestat být bdělý, neví vypnout. Tak jako všechny orgány těle tak i mozek podléhá vnitřním hodinám, nádobí se cirkadiánní rytmem – měl by se. I mozek by měl střídat cykly spánku a bdění. Pokud k tomu nedochází nastává problém s nespavostí.
Nespavost může být způsobena jinými fyzickými onemocněními nebo psychickými poruchami.
Fyzické problémy
- Alergie, astma
- Žaludeční problémy
- Endokrinní problémy (hypertyreóza)
- Artritida
- Neurologické problémy (Parkinsonova choroba)
- Chronické bolesti
- Bolesti křížů, zad, …
Některé druhy léků mohou také nepříznivě ovlivnit spánek.
problém s nedostatkem spánku může zapříčinit i typ spánkové poruchy, který si ani nemusíte uvědomit.
- Syndrom neklidných nohou – nepříjemný pocit v končetinách, který projde až když pohnete nohama. Tyto pocity jsou přítomny i v spánku, takže neustále hýbání nohama vám nedovolí dostat se do hlubšího spánku.
- Spánková apnoe – problémy s dýcháním způsobené poruchou mozku, nebo překážkou v hrdle. Dochází k přerušení dýchání a špatnému okysličování organismu.
Psychické problémy
- Deprese – deprese může být příčinou problémů se spánkem, přičemž samotná nespavost může mít negativní vliv na příznaky deprese. Změny nálady, výkyvy v tvorbě hormonů, nervozita, … to vše může příznaky deprese spouštět nebo zhoršovat.
- Pocity úzkosti Nadměrné napětí, nervozita, neodbytné myšlenky nad budoucností (nebo z minulosti), obavy a strach mohou být příčinou pocit úzkosti může způsobit problémy s usínáním, ale může být i důvodem nedostatečně hlubokého spánku, případně nočního probouzení se. Pokud nespavost z tohto důvodu trvá několik dní, může nakonec samotnou úzkost rozvinout už jen obava z toho, že se zas nevyspíte. Takto se může plně rozvinout úzkost a i nespavost. Dostat se z tohoto bludného kruhu může být náročnější než se do něj dostat.
Životní styl
Nezdravé návyky a špatný způsob života mohou mít zásadní vliv na kvalitu spánku. Pokud se vám nedaří večer usnout může za to možná něco z tohoto
- Pracujete večer doma – nemáte čas se uvolnit a jakmile skončíte s prací chcete spát. Váš mozek je ale plný informací z pracovní oblasti a nedokáže jen tak vypnout.
- Zdřímnete si odpoledne – někomu odpolední siesta padne vhod, ale ne všem. Odpolední odpočinek vám zabrání usnout večer a dokud pocítíte ospalost a únavu budete se pár hodin přehazovat na posteli.
- Pozdní usínání doháníte pozdním vstáváním, nebo si pospíte déle další noc – je to to nejhorší co můžete pro své tělo udělat. Tímto způsobem pouze rozhodíte vnitřní hodiny svého vlastního organismu a ten nebude nakonec vědět kdy má usínat a kdy se má probouzet.
- Práce na změny – ať už pracujete v noci, nebo se váš pracovní doba střídá je problém usínat a vstávat v stejnou hodinu. Usnout a mít kvalitní spánek během dne je problém, protože se v denním světle nevytváří hormon melatonin , který je zodpovědný za ospalost a pořádný odpočinek.
- Těžké, syté jídla před spaním, pití alkoholu, kávy, energetických nápojů, kouření, ale i sklenici vody těsně před tím než si lehnete na postele může být příčinou nespavosti – stimulanty jako kofein nebo nikotin zvyšují bdělost a pomáhají nám zahnat únavu a ospalost. Alkohol je sedativum, které vám pomůže usnout, ale zabrání vám dostat se do hlubokého spánku, dokonce může být důvodem probouzení se v noci.
Mozek
Nespavost může být způsobena i neurotransmiterů a hormony v mozku, které jsou zodpovědné za cyklus bdění a spánku. Vzájemné působení chemických látek v mozku může být i důvodem, proč jsou někteří lidé náchylnější na insomnii než jiní.
Dva druhy nespavosti
- Akutní– tento typ znají asi všichni dospělí. Akutní nespavost může trvat jednu – dvě noci a následně se spánkový rytmus vrátí do normálu.
- Chronická –za chronickou nespavost se považuje neschopnost spát 3 a více nocí v týdnu v průběhu tří měsíců. Tento druh insomnie je problémem, který už zasahuje do běžného života. Únava, ospalost, vyčerpanost, problémy s koncentrací a pamětí jsou jen zlomkem toho co musí lidé trpící insomnií vydržet.
Akutní nespavost může přerůst do chronické rychleji než si uvědomíte. Organismus si na nový způsob spaní zvykne, přizpůsobí se mu vnitřní hodiny (cirkadiánní rytmus). krátký a nedostatečný odpočinek bude nepříznivě ovlivňovat celkový organismus a zasahovat do každodenního života.
Příznaky nespavosti
Definice nespavosti je jasná a srozumitelná – neschopnost spát. Známe tři hlavní charakteristiky
- Nemůžete usnout – 30 minut a déle se přehazujete na posteli dokud usnete.
- Probouzíte se během noci a nemůžete znovu usnout alespoň 30 minut.
- Probouzíte se brzy ráno – o dost dříve než musíte vstávat.
Během dne můžete pozorovat další příznaky.
- Ospalost, únava
- Snížená pozornost, schopnost soustředit se, slabá koncentrace
- Zhoršení výkonů v práci, škole
- Impulzivnost, agresivita, výkyvy nálady, hněv, výbušnost
- Nedostatek energie, ztráta motivace
- Zvýšené riziko nehod
- Strach, obavy z toho, že zas v noci nezaspíte
Akutní nespavost projde jakmile pominou problémy, které ji způsobily (stres, starosti, události, které přináší život, …). lidé s chronickou nespavostí si ani neuvědomí, že mají problémy, že jejich spánek je nekvalitní. Teprve při odborném vyšetření se dá zjistit, že trpí chronickou nespavostí a jejich spánek, který považovali za normální je špatný.
Dlouhodobý nedostatek spánku může být příčinou vzniku dalších nemocí
- Obezita
- Cukrovka II typu
- Kardiovaskulární onemocnění
- Existuje také souvislost s Alzheimerovou chorobou
- Psychiatrické poruchy (deprese, pocit úzkosti, …)
Nespavost v těhotenství
Možná se ptáte, proč ženy během těhotenství tak málo spí. Ve většině případů za to mohou zdravotní problémy kromě toho, že maminky může během spánku probudit i samotné dítko. Aké jsou nejčastější příčiny nespavosti během těhotenství:
- pravidelné močení
- problémy s trávením
- zhoršuje dýchání
- zvýšená činnost srdce
- stres
Nespavost během těhotenství je nejčastěji zaznamenávána v posledním trimestru těhotenství. Tento závažný problém nelze vyřešit mávnutím kouzelného proutku. Je vhodné spolehnout se zejména na přirozené metody léčby tohoto problému. Ze zkušeností žen můžeme říci, že vhodným řešením jsou homeopatika, i když jejich účinek není zaručen.
Chemickou medicínu je vhodné omezit během těhotenství co nejvíce.
Rady jak předcházet nespavosti:
- Nezapomínejte na pitný režim během dne.
- Mějte dostatečný pohyb. K večeru se však již fyzická aktivita nedoporučuje.
- Důležité je vytvořit si pravidelný režim, a tedy byste měli omezit stres co nejvíce.
- Možná vám také pomůže i spánek na levém boku.
- Spánek na zádech není vhodný.
- I během dne je vhodné vyhradit si čas na krátký odpočinek.
- Správné stravovací návyky – tzn. omezení kofeinu, alkoholu, soli, vyšší přísun zeleniny, ovoce, vlákniny a omezení pikantních a kořeněných jídel.
Malá rada na závěr, jezte raději častěji a v menších množstvích.
Diagnostikování
V první řadě kontaktujte svého lékaře. Na základě popsaných příznaků podstoupíte několik vyšetření. Lékař musí vyloučit nebo potvrdit příčinu nespavosti. Pokud netrpíte fyzickými problémy přicházejí v úvahu psychické – deprese, úzkost. Na nespavost neexistují žádné speciální testy. Využívají se ale různé testy a metody k vyhodnocení symptomů a určení nejlepší možné léčby
- Spánkový deník – kdy chodíte spát, kdy vstáváte, jak jste spali,… do tohoto deníku si zapisujte všechno.
- Krevní testy – díky nim se vyloučí možné zdravotní potíže
- Polysomnografie – během vašeho spánku se zaznamenávají údaje jako činnost mozkových vln, kosterního svalstva, hladina kyslíku v krve, tep, pohyb očí.
Léčba nespavosti
Nespavost se léčí různými způsoby. Pokud je její důvodem jiné onemocnění (fyzické či psychické) stačí když se vyléčí to a nespavost se vytratí. Problém je pokud jde insomnie a úzkost ruku v ruce. Jedno onemocnění rozvíjí druhé.
Změna životního stylu
Pokud vás nedostatek spánku trápí jen pár dní, či týdnů je vhodné změnit styl života, především té části, která se týká spánku.
- Dodržujte spánkový režim – jděte spát a vstávejte v tutéž hodinu bez ohledu na to, zda je víkend nebo jdete ráno do práce.
- Vyhýbejte se všemu co může ovlivnit spánek – kofein, alkohol, nikotin,…
- Večer nepracujte – alespoň tři hodiny před spaním byste neměli pracovat a ani cvičit. Přehnaná aktivita a plná hlava myšlenek na práci vám zabrání v usínání.
- Vypněte elektroniku – v pokoji kde spíte by se neměly nacházet žádné elektrospotřebiče. TV, notebook, počítač, mobilní telefon – to vše může narušit usínání. Nenechávejte je v pohotovostním režimu, vypněte je zcela alespoň hodinu před spaním.
- Nespěte odpoledne – postel si rezervujte jen na spaní v noci. Vyhněte se odpolednímu schrupnutí.
- Vytvořte si ideální prostředí na spánek – v tichém, tmavém a chladnějším (ne studeném) prostředí usnete rychleji než v rušné, osvětlené a přetopené místnosti.
Pokud se vám i po 20 – ti minutách nechce spát začínáte být frustrovaný a snažíte se do spánku tlačit „musím usnout“. Má to přesně opačný účinek. Místo toho dělejte raději něco nudné. Nemyslete na nespavost. Umyjte nádobí, svěste suché prádlo,… a jakmile pocítíte únavu jděte spát.
Kognitivně – behaviorální terapie
Tato terapie se zaměřuje na techniky, které vás uvolní, zpomalí tok myšlenek, zmírní stres, zlepší náladu, … naučíte se jak se naladit na spánek.
Léky
Léky na spaní jsou vhodnou alternativou pokud se jedná o akutní nespavost a potřebujete je jen na kratší dobu. Díky nim si můžete vytvořit spánkový návyk (usínat a vstávat v stejný čas) a lépe se vyspíte. Jejich nevýhodou jsou vedlejší účinky a fakt, že většina z nich jsou vysoce návykové.
Melatonin – neurotransmiter, kteří se produkuje v organismu ve večerních hodinách a spouští v nás ospalost. Tuto látku lze organismu doplnit formou výživových doplňků. Podpoří váš spánek a zrychlí usínání. Také ale není vhodné ho užívat delší dobu. Maximálně týden by mělo stačit na to, abyste si vytvořili spánkové návyky a mohli spát i bez léků.
Chirurgický zákrok
V případě pokud je nespavost důsledkem spánkové apnoe stačí menší chirurgický zákrok čímž se zpřístupní dýchací cesty. V některých případech postačí i maska, která zajistí přísun dostatku kyslíku do organismu v noci.
Spánek je jednou ze základních potřeb člověka pro život. Omezování spánku na úkor práce, či zábavy může mít nepříznivý vliv na naše fyzické a i psychické zdraví. Jedna – dvě noci bez pořádného, plnohodnotného spánku mohou být neškodné a nezanechají na nás žádné následky. Nemusí, ale mohou se rozvinout a přerůst do dlouhodobých spánkových problémů. Postrpte si na dostatek kvalitního spánku, dopřejte si dostatek odpočinku a vaše tělo i mysl se vám za to poděkuje.
Zajímá vás
Co způsobuje nespavost?
Nespavost může být zapříčiněna třemi faktory, a to psychickými, fyziologickými a ostatními příčinami. Příkladem může být stres, napětí a nervozita, deprese, propracovanost, trávicí problémy, hormonální poruchy, věk, alergie, nadměrné pití kávy nebo kouření. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Příčiny nespavosti“.
Co pomáhá na nespavost?
Existují různé způsoby, jak tento problém z vašeho života odstranit. Na začátek je vhodné sáhnout po přírodní medicíně, jako je čaj z meduňky nebo kozlíku. Zkuste i teplé mléko s medem krátce před spaním. Ideální je dodržovat 7-8 hodinový spánek. V tom horším případě lékař předepisuje léky proti nespavosti.
Co dělat na nespavost a se jí zbavit?
Je důležité dodržovat tzv. spánkovou hygienu, ke které patří např. i omezení nápojů s povzbuzujícím účinkem 4-6 hodin před usínáním. Mezi další ideální způsoby patří fyzická aktivita, omezení kouření či alkoholu, dále může být nápomocné udržování ideální pokojové teploty 18-20 ° C.
Jak léčit nespavost?
Léčba nespavosti kromě zásad spánkové hygieny, může spočívat i v přírodní medicíně, jako jsou bylinné čaje z meduňky či kozlíku. V horších případech, kdy už přírodní medicína nezabírá, lékař vám předepíše léky na spaní. Někdy bývá nespavost spojována is depresemi, v takovém případě s největší pravděpodobností dostanete antidepresiva.
Vybrané zdroje:
- https://www.everydayhealth.com/insomnia/what-when-you-cant-sleep-all-about-insomnia-treatments/
- https://www.sleepfoundation.org/insomnia/content/what-causes-insomnia
- https://www.everydayhealth.com/insomnia/guide/