„Jsem nervózní / nervózní, mám stres z toho a tamtoho.“ Určitě jste už tato slova buď vy sami řekli nebo jste je někde už ve svém životě slyšeli. Dnešní uspěchaná doba představuje přímo ráj pro rozvoj psychického vyčerpání organismu, které způsobuje právě stres a nervozita.
Pokud je člověk z něčeho občas nervózní, je to v pořádku. Je to docela přirozená reakce na něco neznámé. Nebo i známé, když víte, že se od vás bude něco očekávat. Člověk se postupně na tyto stresové situace aklimatizuje a pokud se s nimi opakovaně setkává, tak je z nich méně nervózní. Nicméně, když tyto stavy přetrvávají dlouhodobě a neustupují, případně se objevují nové stresové situace, může to výrazně ovlivnit i fyzické, tak i psychické zdraví.
V následujících řádcích se dočtete, co to nervozita je, zda má pro nás i nějaké výhody a jak se s ní vypořádat.
Obsah článku
Nervozita – co to vlastně je?
Je to stav napětí a neklidu, který se projevuje v pohybech a jednání. rozlišujeme:
- Přechodnou nervozitu – před testem, nástupem do nového zaměstnání
- Trvalou nervozitu – nevhodné pracovní prostředí, dlouhodobě napjatá situace v rodině, v zaměstnání
Přechodná nervozita je obvykle přirozená reakce na krátkodobý stres a napětí. Může pro nás představovat i určitě benefity – pokud není příliš intenzivní, může zvýšit naši koncentraci, zlepšuje nám paměť. Dlouhodobá nervozita již tyto pozitiva nemá, spíše vede k poškození psychického i duševního zdraví a je tedy člověku na obtíž .
Jaké jsou projevy nervozity?
Určitě jste už vy sami byli někdy nervózní, případně jste viděli nervózního člověka. Co jste tedy mohli postřehnout?
- neúčelné a nesmyslné pohyby – bubnování prsty o povrch, podupávání, okusování nehtů, procházení se sem a tam
- zvýšený hlas, útržkovitý, přerušovaná řeč
- chvění, třes
- pocení
- nespavost
- sníženou sebekontrolu
… a mnohé jiné projevy nervozity. Častokrát si nervózní člověk ani neuvědomuje své okolí, což může mít za následek poškození zdraví ať už svého, nebo někoho jiného. Rovněž může být nevrlý, rozzlobený, frustrovaný a nejednou se stává, že urazí nebo emočně poraní blízkou osobu, která mu chce pomoci. Toto vše může ještě prohloubit stres a nervozitu.
Proč pociťujeme nervozitu?
Je to přirozený způsob reakce těla na stres. Tato odpověď organismu zahrnuje sérii hormonálních a fyziologických odpovědí, které připraví organismus na zvládnutí reálné nebo imaginární hrozby. Nervozita jako obrovský problém, který z dlouhodobého hlediska může vážně narušit naše psychické zdraví, je odrazem špatné životosprávy. Honíme se za nejlepším výkonem, málo spíme a zapomínáme na odpočinek, své koníčky či trávení času s rodinou. Pokud se k tomuto přidají nesprávné stravovací návyky, například stravování se fastfoody, tak vzniká neustále napětí ve vašem nitru, kterého se neumíte zbavit.
Nervozita a její následky
Nervozita jako vážný problém duševního charakteru nám může přinést řadu negativních problémů, o kterých bychom ani nesnili. Odborníci a i my vám doporučujeme začít tento problém řešit již v dobách, kdy nedosahuje ještě takovou intenzitu.
Uvedeme vám nejčastější psychické poruchy, ke kterým nervozita může postupně dospět.
- depresivní stavy
- bipolární poruchy
- schizofrenie
- onkologické a kardiovaskulární onemocnění
- snižování imunitního systému, čili naší obranyschopnosti
- vznik jakéhokoliv onemocnění v kombinaci s chronickým (dlouhodobým) stresem
Nervozita – jak se jí vyhnout?
Každý den se setkáváme s faktory, které nepůsobí zrovna nejlépe na náš klid a pohodu. Možná si říkáte, že zbavit se nervozity je utopie, kterou nemůžete nikdy dosáhnout. Opak je však pravdou. Předejít nervozitě dokážete i vy určitými zásadami, které prostě musíte dodržovat. Samozřejmě, některým okolnostem a faktorem se nemůžeme vyhnout, ale naším úkolem je jejich eliminovat v co největší míře. Pojďme se tedy podívat na to, co by i vám mohlo pomoci v boji proti nervozitě.
- Pokud jste nervózní, zejména dlouhodobě, zkuste si vytvořit pravidelné stravovací návyky, které budou založeny na častější konzumaci, avšak v menších množstvích. Pokud se vám tento princip nepodaří dodržet ve vašem životě, snadno se může stát, že se dostanete do slepé uličky, z níž už není cesty zpět. Myslíme tím hlavně chronický stres, který vede ke zvýšené konzumaci jídla odpovědného za zlepšení nálady, což má opět vliv na kila navíc.
- Pokud je to jen trochu možné, práce by neměla jít domů. Co tím myslíme? Všechny pracovní záležitosti by měly zůstat v práci, aby vás doma zbytečně nestresovali. Zvažte i to, zda je práce, kterou momentálně máte, pro vás vhodná a nestresuje vás. Co je výhodnější? Najít si práci s menším výdělkem, přitom méně stresující, zda práce ,, s pohádkovým výdělkem „, ze které můžete jednou zinfarktovať?
- Najděte si i čas pro relaxační aktivity a koníčky, abyste měli kde nervozitu ventilovat.
Pokud se již neumíte zbavit dlouhodobé nervozity, určitě neváhejte, navštivte odborníka a změňte svůj životní styl. K pomoci s bojem proti nervozitě vám může sloužit i pestrá škála výživových doplňků s důležitými minerálními látkami bojujícími proti stresu. Snižovat nervozitu mj dokáží i rozličné bylinky, jejichž účinek znali už i naši předkové.
Co ještě pomůže?
Nervozita představuje závažný problém, který je z dlouhodobého hlediska velmi důležité řešit. Řešení může být mnoho v závislosti na intenzitě nervozity a na množství psychických problémů, které s sebou přinesla. Mějte na zřeteli to, že námi uvedené rady určitě nenahrazují lékařskou pomoc, která se vám možná také sejde.
V první řadě při řešení jakéhokoliv problému je nutné zachovat chladnou hlavu a řešit nervozitu nejprve přirozenou cestou. Přirozená cesta znamená pravidelné užívání látek, které najdete v bylinkách či produktech z nich vyrobených. Doporučujeme vám vyzkoušet hlavně:
- Plodů mučenky pletní v jakékoli podobě
Tato rostlina je vynikajícím prostředkem při potlačování nervozity, napětí či úzkostných stavů. Kromě toho je tato blahodárná rostlina odpovědná za prohlubování spánku. Nejvhodnější formou je však tinktura z mučenky pletní. Měli byste ji užívat 3x denně (25 kapek) v trvání 3-5 měsíců. Tinkturu z mučenky snadno dostanete v bylinářství, na internetu nebo obchodech se zdravou výživou.
- Čaj obsahující extrakty z léčivých rostlin – kozlík lékařský, meduňka lékařská a třezalka tečkovaná
Příprava je jednoduchá. Přidejte do šálku 1 lžičku sušeného kořene kozlíku lékařského, 1 lžičku meduňky a 1 lžičku třezalky a zalijte extrakty těchto léčivých rostlin přibližně 3 dcl vařící vody. Smíchejte tuto tekutinu a nechte čaj louhovat přibližně 15 minut. Nezapomeňte ho však přecedit a pak se již můžete těšit na skvělý čaj na uklidnění.
- Majoránkový víno
Majoránkový víno si připravíte z 1 l kvalitního červeného vína a 2 lžic majoránky. Důležité je, abyste víno a majoránku smíchaly a takový odvar nechali 2 týdny louhovat na teplejším místě. Každodenně toto víno protřepejte. Po uplynutí 2 týdnů ho přeceďte a užívejte večer přibližně 0,5 dcl tohoto ,, odvaru „.
- Výživové doplňky a minerální látky
Základem dobrého psychického zdraví je pravidelný a dostatečný přísun minerálních látek na eliminaci napětí a dobrou náladu vám pomohou zejména hořčík (magnézium), vápník (kalcium), železo či zinek. Snažte se tyto živiny dostávat do svého těla prostřednictvím přirozené stravy (např. Ořechy, mák, mandle, semínka a podobně). Pokud však nepomůže strava, tak tyto minerální látky naleznete také v různých výživových doplňcích.
Uklidňující aktivity
- Uklidňující lázně
Dopřejte si uklidňující lázně využitím levandule, meduňky, lipových květů, éterických olejů, solí či olejů z bergamotu. Výběr je na vás.
- Pryč s nervozitou prostřednictvím léčivých zvuků
Možná jste neslyšeli o tom, že existují určité relaxační CD, které imitují uklidňující přírodní živly, jako zurčenie potoka, šumění moře či praskání ohně. Jde o tzv. zvukové terapie.
- Aromaterapie
Aromaterapie představuje léčbu pomocí vdechování éterických nebo esenciálních olejů, které jsou založeny na přírodní bázi.
Těhotenství a nervozita
Těhotenství je krásným obdobím, které však s sebou přináší i různé negativní projevy, jako jsou nervozita, smutek, psychická nestálost, za kterými mohou být i hormonální změny. Velmi důležitou roli v tom, zda psychické zdraví maminky bude dobré, hraje i to, jaký má na ni vliv okolí. Hormonální změny, které každá budoucí maminka v těhotenství pociťuje, nemusí být pouze negativním jevem. Hormony totiž připravují ideální podmínky pro zdravý vývoj miminka.
Na druhé straně, poměrně negativní odvrácenou mincí hormonálních změn v těhotenství jsou nervozita a dlouhodobý stres, případně jiné faktory, které se negativně podepisují pod psychické zdraví. Uvedeme nejčastější příčiny toho, proč se cítíte během těhotenství nervózní.
- Podceňování se – nedůvěra v sebe samu – V tomto případě mluvíme o neustálém psychickém tlaku, který na sebe neustále vyvíjí maminka. Je důležité, aby si maminka důvěřovala nejen během těhotenství, ale i po porodu.
- Neustálý strach o své děťátko – Úplná izolace od světa kolem určitě vašemu děťátku nepomůže. Nemějte přehnaný strach o své miminko v tom smyslu, že by mu mohlo všechno ublížit.
- Časté změny nálad či emoční labilita – Určitě se snažte své emoce korigovat, protože vystavujete riziku nejen sebe, ale i vaše děťátko. Bojujte proti takové nervozitě prováděním aktivit, které vám dělají radost.
- Strach z porodu – Pokud jste prvorodička, máte to ještě těžší. Určitě posloucháte příběhy o tom, jak porod bolí a jaký je to vyčerpávající proces. Jednoduše se dostavuje strach z neznámého a strach z toho, co bude, když porod nevyjde. Zbytečně se nestrachujte, abyste si nepřivodili zbytečné deprese.
- Nepohodlný pocit z tělesné hmotnosti – Samozřejmě, těhotenství s sebou přináší i přírůstek hmotnosti, čemuž se bohužel drahé maminky, nevyhnete. Určitě však není správná cesta to, že se budete podceňovat nebo mít strach z toho, že už nikdy tato kila neshodují.
Co pomáhá proti nervozitě v těhotenství?
Pokud pociťujete během těhotenství nervozitu, existuje poměrně dost způsobů, kterými ji lze snižovat. Je však důležité je pravidelně do svého života implementovat. Co vám tedy může pomoci?
- povídejte se s vaší rodinou o vašich problémech – Takovýmto způsobem můžete vaši ,, rozbušku „, jak bychom mohli nervozitu jinak nazvat, odjistit. Uvidíte, že se vám uleví a snadněji se vám bude usínat.
- dopřejte si kousek čokolády – Samozřejmě, vše s mírou, ale nikde není psáno, že pár kousků čokolády vám nepomůže uklidnit se. Proč to tedy nevyužít?
- procházejte se v přírodě – Příroda je skvělým místem, v němž zcela vypnete a nebudete myslet na problémy, které vás trápí. Samozřejmě, vydejte se ,, na vandr „pravidelně.
- odpočívejte – S odpočinkem výrazným způsobem souvisí i pravidelné cvičení alespoň 15 minut denně. Přirozeně nejde o žádné náročné cviky, protože dozajista postačí protahovací a uvolňující cviky. Po cvičení si dopřejte odpočinek v délce přibližně 20-30 minut (nezapomeňte si vyložit nohy).
- přijměte fakt, že krásné období přináší i svá negativa – Nervozita v těhotenství je jedním z negativ, které přináší pocity mrzutosti, napětí a následné únavy. Přijměte tento fakt a snažte se negativní projevy eliminovat. V žádném případě nebuďte nervózní z toho, že jste nervózní.
- dbejte o svou vizáž – Návštěva kadeřnice nebo kosmetičky vám určitě zvedne náladu. A přece pocit dobré nálady je pocitem k nezaplacení.
Zajímá vás
Co je to nervozita?
Nervozita představuje přirozený psychický stav, který bychom jinak mohli definovat jako reakci na něco nového, případně něco, co už známe, ale přesto to v nás vyvolává stres. Příznaky jsou zejména pocení, třes, různé pohyby, nespavost a podobně.
Proč vzniká?
Kořen naší nervozity bychom mohli hledat v naší psychice, která vykazuje jistou reakci na stres. V našem těle se během nervozity odehrávají různé hormonální a fyziologické procesy, které nás připravují na to, abychom zvládli konkrétní stresující situaci.
Co pomáhá na nervozitu?
Účinnými prostředky v prevenci proti nervozitě jsou například různé relaxační aktivity, zdravá životospráva, konzumace bylinných odvarů nebo doplnění minerálních látek do našeho organismu. Více se dočtete pod nadpisem ,,Nervozita – jak se jí vyhnout?“.
Vybrané zdroje: