Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je nenápadná zelená rostlina, jejíž léčebné vlastnosti znali již naši předkové z období Římské říše a Starověkého Řecka. Její bílé květy přitahují včely, na základě čehož vznikl i její botanický název ( melissa = včela). Je oblíbená mezi pěstiteli rostlin, proto ji nejčastěji můžeme najít v zahrádkách, ale rovněž existuje i její polní forma.
Jeden z mnoha názvů meduňky lékařské je „lék na všechno“ (z ang. Překladu cure-all). Jak vám přiblížíme v následujících řádcích, využití této rostliny je opravdu široké. Uplatnění nachází nejen v oblasti medicíny a zdraví, ale rovněž se využívá i při přípravě jídel a nápojů .
Obsah článku
Něco málo z botaniky a historie
Jak poznat meduňku lékařskou?
Je to 70 – 150 cm vysoká rostlina, která má rozvětvené stonek. Její listy jsou řapíkaté, vrúbkovato – pilovité a mají jemnou citrónovou vůni . Během letních měsíců rozkvete malými bílými květy , které přitahují opylovače, hlavně včely.
Kde má své „kořeny“?
Tato bylina z čeledi hluchavkovité pochází z okolí Středozemního moře a centrální Asie, ačkoli momentálně je rozšířena celosvětově. Patří mezi nejstarší léčivé byliny ao její příznivém vlivu na lidský organismus věděli už starověcí Řekové a Římané. Doporučovali ji při pokousání zvířetem nebo k zastavení krvácení.
Ve středověku se meduňka lékařská začala využívat jako sedativum a spasmolytikum. Mezi ženami byl populární její alkoholový výtažek, který měl mimo jiné omlazující účinky na pleť. Díky své sladké vůni se tento výtěžek využíval i jako parfém, který pomáhal zakrýt pach nemytých těl, nemoci nebo smrti, protože v té době obyvatel mnoha zemí sužoval mor. Tento extrakt byl dostupný pod názvem Karmelitová voda. V období renesance se věřilo, že každodenní pití elixíru z meduňky by způsobilo dlouhověkost u uživatele.
Meduňka pěstování a sklizeň
Pokud byste se rozhodli tuto rostlinu pěstovat, tak je užitečné vědět, že preferuje teplejší prostředí a je citlivá na chlad. Dobře se jí daří v běžné půdě, která se nachází v zahradách. Meduňku lékařskou si můžete vypěstovat ze semínek nebo z řízků rostliny či rozdělením kořene na menší části na podzim nebo na jaře. Každá část by měla obsahovat minimálně 3 – 4 pupeny rostliny. Samotná údržba meduňky lékařské není náročná, stačí, aby nezarůstá plevelem, na podzim je třeba odříznout odumřelé stonky a budou orat půdu mezi zasazenými kořeny.
Ze samotné meduňky lékařské mají léčivé účinky hlavně listy a nať, které by se měly sbírat ještě předtím, než rostlina začne kvést. Sběr je možný vícekrát do roka.
Účinky meduňky lékařské – je možné ji použít opravdu na vše?
Její využití je opravdu širokospektré. Byl prokázán její pozitivní účinek při onemocněních nervového, kardiovaskulárního a gastrointestinálního systému. Uplatňuje se při léčbě horečnatých stavů, poranění, herpesu. Má antioxidační, antibakteriální a antivirový účinek. Setkáváme se s ní i v kulinářství nebo při výrobě parfémů.
Nervový systém – podpora paměti, sedativní účinky a terapie Alzheimerovy choroby
- Léčba nervozity – meduňka lékařská obsahuje kyselinu rozmarýnovou, která podporuje tvorbu kyseliny gama-aminomáselné v mozku. Tato kyselina (ve zkratce GABA), působí jako inhibiční neurotransmiter, jehož úkolem je chránit mozek před jeho přílišnou aktivitou. Což znamená, že brání tomu, aby byl náš organismus pod přílišným stresem. A toto v podstatě vysvětluje to, proč má meduňka uklidňující účinek na náš nervový systém.
- Neuroprotektívum – kyselina rozmarýnová, kromě toho, že podporuje tvorbu GABA kyseliny v mozku, ochraňuje i samotné nervové buňky a tím zpomaluje stárnutí tohoto orgánu. Rovněž meduňka lékařská produkuje důležité antioxidanty, které chrání nervové buňky před škodlivými vlivy.
- Alzheimerova choroba – různé studie prokázaly, že tato rostlina, pokud se užívá pravidelně, může zlepšit příznaky Alzheimerovy choroby. Nedokáže ji vyléčit, ale umožní lidem, kteří trpí touto chorobou, vést o něco kvalitnější život. V tomto případě, jednou z možných cest aplikace je aromaterapie.
- Nespavost – některé studie naznačují, že v kombinaci s kozlíkem lékařským může zlepšovat kvalitu spánku.
- Zlepšení paměti, pozorovacích schopností
- podpora soustředění
- Léčba mírných depresí a migrén
Trávicí systém – lék na podrážděný žaludek, plynatost a křeče
Díky obsahu antioxidantů, může meduňka lékařská potenciálně chránit náš trávicí systém. Jednak snižuje riziko vzniku žaludečních vředů a také zmírňuje gastroezofageální reflux (pálení žáhy, pyróza), tlumí pocit na zvracení. Pomáhá také při plynatosti a křečích. Pokud se zkombinuje s výtažky máty a anděliky lékařské, vytváří přírodní lék proti zácpě.
Další využití meduňky lékařské
- Chrání játra – bylo prokázáno, že esenciální olej z meduňky snižuje množství triacylglyceridů. Jsou to tuky, které se vyskytují v lidském organismu a pokud jich je nadbytek, tak výraznou měrou zvyšují riziko vzniku a rozvoje aterosklerózy.
- Kardioprotektívum – což znamená, že chrání srdce před různými onemocněními. Snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční frekvenci. V minulosti se meduňka využívala k léčbě srdečních palpitací, které představují pro pacienta nepříjemný pocit bušení srdce av podstatě se může pro tento účel využívat i dnes. Rovněž je doporučená i jako součást terapie srdečních arytmií (což jsou stavy, kdy má srdce nepravidelný rytmus), snižuje riziko vzniku předčasných stahů srdce, fibrilace a tachyarytmií.
- Léčba oparu – prodlužuje interval mezi jednotlivými výskyty herpesu, urychluje jeho hojení a zmírňuje doprovodné příznaky, jako je svědění a pálení. V tomto případě je vhodné používat meduňku ve formě krému.
- Zmírňuje premenstruační syndrom u mladých žen
- Tlumí horečku – podporuje pocení, tím pádem pomáhá snižovat teplotu těla a zabraňuje nadměrnému přehřátí
- Ovlivňuje činnost štítné žlázy – je doporučená hlavně u pacientů s nadprodukcí hormonů štítné žlázy, protože pomáhá regulovat tvorbu hormonů a snižuje jejich množství.
Meduňka lékařská a děti
Užívání výtažků a produktů z meduňky lékařské by pro děti mělo být bezpečné, dokonce při kojencích i prospěšné. Výzkumy poukazují na fakt, že podávání přípravků obsahujících meduňku a další bylinky, jako je fenykl a heřmánek, pomáhá kojencům s překonáním koliky (bolestivé křeče břicha, které se mohou vyskytnout u kojenců po kojení). Samozřejmě, všeho moc škodí a rovněž to platí iu meduňky – její používání by nemělo přesáhnout délku jednoho měsíce. Samozřejmě, pokud se vyskytnou u dítěte nějaké nežádoucí účinky, s užíváním meduňky třeba okamžitě přestat.
Meduňka v těhotenství
Momentálně není dostatečné množství informací o účinku meduňky na organismus ženy a dítěte během těhotenství a kojení. I když podle nejnovějších dostupných informací se meduňka považuje za bezpečnou bylinu pro těhotnou ženu. Čaj z ní zlepšuje spánek, snižuje stres a nervozitu a také pomáhá při nafukování. Meduňka může zmírnit příznaky i při poporodní depresi.
Vedlejší účinky
Pokud se meduňka lékařská užívá v přiměřeném množství, tak pro většinu lidí je neškodná a bezpečná. Nicméně přesto, někteří uživatelé mohou pocítit nežádoucí příznaky ve formě:
- zvýšené chuti k jídlu
- pocitu na zvracení až zvracení
- žaludečních křečí
- podráždění pokožky – jestliže se aplikuje na kůži ve formě krému, oleje nebo masti
Jak se říká, opatrnosti nikdy není dost. Meduňka může snižovat množství cukru v krvi (způsobit hypoglykémii), na co by měli dávat pozor hlavně diabetici a pozorně si monitorovat hladinu glykémie.
Pokud máte naplánovaný operační zákrok, měli byste meduňku přestat užívat asi 2 týdny před operací. Může totiž v kombinaci v anestetiky způsobit zvýšenou ospalost a těžší probouzení z anestezie.
Meduňka lékařská není rostlina, která by se měla užívat dlouhodobě nepřetržitě. Po 3 týdnech byste si měli dát od meduňky na 7 dní pauzu a potom v jejím používání znovu pokračovat. Kontinuální aplikace by neměla přesahovat délku 4 týdny.
Kdy neužívat meduňku lékařskou?
Této bylině by se měli vyhýbat pacienti, kteří trpí hypotyreózou. Je to onemocnění, kdy štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů. A to z toho důvodu, že meduňka ovlivňuje činnost štítné žlázy, snižuje produkci hormonů a častokrát reaguje s léky, které tyto hormony doplňují a nahrazují.
S meduňkou lékařskou by se neměly kombinovat následující léčiva:
- Klonazepam
- Fenobarbital
- Zolpidem
Jsou to léky, které všechny patří do skupiny sedativ. Způsobují u pacienta útlum a ospalost. Jelikož stejný efekt má i meduňka, tak by se účinek těchto léčiv zesílil. A to by mohlo mít nežádoucí vliv na pacienta. Rovněž by se neměla užívat s alkoholem.
Po užití by se člověk měl vyhnout vedení motorových vozidel a rovněž ovládání přístrojů.
Meduňka lékařská – dostupné formy na užívání a aplikaci, recepty
Meduňka čaj
Nejčastěji se s meduňkou lékařskou můžeme setkat ve formě čaje (často jako čaj na spaní), kteří si můžete zakoupit lékárně jako nálevové sáčky nebo v sypané verzi. Pokud meduňku pěstujete doma, tak tento čaj se připravuje z jejích listů a to velmi jednoduchým způsobem. Stačí, když si odtrhnete pár listů, potrháte je na menší části a zalijete horkou vodou.
Meduňka sirup
Podobně jako čaj, i sirup z meduňky lékařské si můžete zakoupit v kamenných obchodech nebo na internetu v e-shopech. Pokud však máte trochu času, zkuste si ho udělat doma. Postup je poměrně jednoduchý:
- Převařte si vodu a nechte ji vychladnout.
- Nasekejte si větší množství meduňky a ponořte do vychladlé, převařené vody minimálně na 24 hodin.
- Následně byliny vyberte, přidejte cukr a kyselinu citronovou. Případně, bylinky můžete odšťavnit a šťávu přidat zpět do hrnce.
- Nechte tuto směs sevřít, nalijte do zavařovacích lahví a sterilizujte (asi 15 minut).
- Takový sirup si můžete vychutnat jednak během léta, kdy malé množství zalijete studenou vodou, nebo také během zimy, kdy si z něj uděláte čaj.
- Fantazii se meze nekladou, sirup nemusí obsahovat pouze čistě meduňku lékařskou. Můžete si do něj přidat i mátu nebo zázvor.
Další formy meduňky lékařské
Rovněž ji lze použít jako dochucovadlo při přípravě různých jídel, jako jsou zeleninové saláty.
Meduňka lékařská je na Slovensku dostupná i ve formě tablet, ale je kombinovaná s chmelem, kozlíkem lékařským, bazalkou a levandulí. Tyto tablety nejsou vázány na lékařský předpis.
S meduňkou lékařskou se můžeme setkat ve formě esenciálních olejů, které jsou určeny k inhalování a využívají se při aromaterapii nebo je můžete aplikovat i přímo na kůži při masáži.
Při trávicích obtížích nebo k léčbě herpesu lze použít i tinkturu z meduňky – což je vlastně výluh, který získáte když meduňkový nať necháte určitý čas namočenou v alkoholu.
Tato bylina je dostupná i ve formě mastí a krémů, které urychlují hojení ran. Jsou určeny pro venkovní použití, kdy si je aplikujete na kůži. Tímto způsobem ji můžete použít při léčbě oparu, ale i při pohmožděninách nebo krevních výronech.
Z meduňky lékařské je dále možné připravit si ledové kostky nebo limonádu, případně existuje i meduňkový lázeň, který pomáhá při nespavosti. Stačí, když si do svého večerního koupele přidáte pár kapek meduňkového extraktu a pak už jen zrelaxujete.
Zajímá vás
Jak meduňka vypadá a voní?
Meduňka lékařská je zelená rostlina, která má charakteristické bílé květy. Její charakteristickou vůní je aroma citronu. Má rozvětvené stonek a je přibližně 70-150 cm vysoká.
Jak sázet meduňku?
Důležité je dbát na několik zásad při sazbě meduňky. Tato rostlina je citlivá na chlad, rozmnožit se dá semínky, řízkováním či rozdělením kořene na menší části. Více informací pod nadpisem ,,Meduňka pěstování a sklizeň“.
Jak ji stříhat?
Na podzim je důležité dbát na to, aby tato rostlina nezarůstá pýrom a právě v tomto období byste měli odříznout i odumřelé stonky.
Kdy se meduňka sbírá a suší?
Důležité je to, že z meduňky lékařské mají léčivé účinky nať a listy. Doporučuje se proto, aby se sbíraly před kvetením samotné rostliny. Sbírat listy a nať je možné i vícekrát do roka – hlavně v období léta a podzimu a hned na to ji třeba vysušit.
Vybrané zdroje:
- https://botanical.com/botanical/mgmh/b/balm-02.html
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-437/lemon-balm
- https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/lemon-balm
- https://draxe.com/lemon-balm/
- http://www.liecive.herba.sk/index.php/koncentraty/herbar/815-medovka-lekarska
- https://en.wikipedia.org/wiki/Lemon_balm