Mnoho lékařů k léčbě či prevenci onemocnění, ať už fyzického nebo psychického charakteru, preferuje přírodní léčbu, protože v mnoha případech dokáže velké zázraky. Velkým problémem však je to, že na zdraví prospěšné účinky významných rostlin se v mnoha případech zapomíná. Preferujete přírodní nebo medikamentózní léčbu? Pokud jste zastáncem přírodní léčby, tak budou pro vás následující řádky o léčivé rostlině zvané mateřídouška prospěšné.
Obsah článku
Mateřídouška – vyléč nejen vaše deprese
Slovensko je sice malá země, ale přesto se můžeme pochlubit poměrně pestrou sbírkou rostlin s prospěšnými účinky na zdraví. Jedna z nejznámějších, nejoblíbenějších a nejvíce využívaných rostlin je mateřídouška. Tento léčivý skvost nejen naší přírody znali již lidé v dávných dobách. Sláva mateřídoušky se rozšířila do celého světa. Už staří Římané dokázali využívat léčivé účinky této rostliny. Je známá díky svým prospěšným účinkem na deprese a úzkostné stavy. Repertoár účinků však ani z daleka nekončí, a tedy mateřídouška nabízí i své stimulační účinky. Více o samotné škále účinků mateřídoušky se dozvíte v rámci následujících řádcích tohoto článku.

Latinské označení této byliny thymus serpyllum. Tato rostlina se řadí do čeledi hluchavkovitých a najdete ji růst téměř po území celé Evropy. Kromě toho se vyskytuje iv asijské části světa či v severní Africe. Odborníci se shodují na tom, že na světě může růst více než 300 druhů této léčivé byliny.
Jak ji však poznáte ve volné přírodě? Tato rostlina nevyniká extravagantním vzezřením. Jedním z jejích charakteristických znaků je však vzrůst do maximální výšky 10-15 cm. Do očí vám však udeří květiny, které jsou typické Tmavěfialové až světlými odstíny fialové. Dalším charakteristickým znakem mateřídoušky je i příjemná vůně, a tudíž tato rostlina se může pochlubit aromaticitě. Nejen lidé vyhledávají tuto mimořádně unikátní rostlinu, ale je také oblíbenou ,,destinací“ více druhů motýlů, včel či divokých zvířat.
Pokud bychom měli ještě vyzvednout tuto rostlinu, tak je to určitě i kvůli její odolnosti, protože na světě roste v přibližně stejné podobě již staletí.
Sběr a pěstování
Mateřídouška je nejen úžasnou zdraví prospěšnou rostlinou, ale ani pěstovat ji není příliš náročné. Mateřídouška vám poslouží nejen jako přírodní lék, ale i jako vkusná ozdoba do různých skalek, balkónů či květináčů. Jaké jsou zásady pěstování a sklizně této nevšední a na první pohled velmi pěkné léčivé rostliny?
- Pěstování mateřídoušky je založeno na zabezpečení vzdušnější, sušší a mírně kamenité půdy.
- Pro některé méně horlivých zahrádkářů bude možná výhodou i to, že tato rostlina nevyžaduje příliš velké množství vody.
- Velmi důležitou součástí zásad v rámci pěstování je i fakt, že potřebuje dostatek světla, tedy slunečního záření. Je proto vhodné ji dávat na místa s dostatečným přísunem slunečního světla. Pokud zabezpečíte sluneční záření, ve velkém množství případů nebude nutný žádný lidský zásah.
- V zimě je důležité mateřídoušku pokrýt chvojím a na jaře ji opět zpřístupnit slunečnímu záření.
- Mateřídouška je charakteristická tím, že kvete od května do září.
- Sbírají se listy, které lze sušit. Kdy je ale sbírat? Orientujte se podle zraku a čichu (květiny by měly být fialové a měli byste cítit aromatickou vůni).
Na závěr bychom vám rádi dali jednu radu, a to, abyste se nebáli vypěstovat si mateřídoušku u vás doma, protože z hlediska péče nejde vůbec o náročnou rostlinu. Co může potěšit člověka více než léčivá rostlina, kterou si sám vypěstoval doma na zahrádce?
Mateřídouška – složení a účinky
Za širokou paletu prospěšných účinků na lidský organismus mohou hlavně látky, které se v ní nacházejí. Jednotlivé účinné látky se nacházejí hlavně v silici, což je těkavá složka mateřídoušky. Jinak řečeno, mluvíme o aroma, resp. vůni květin. Mezi účinné látky podepisující se pod jednotlivé pozitivní účinky zařazujeme karvakrol, flavonoidy, thymol, třísloviny či různé minerály. Škála zdraví prospěšných účinků mateřídoušky vytváří z této byliny nejen výborný lék, ale i preventivní prostředek před různými zdravotními problémy.
Odborníci tedy doporučují užívat extrakt z této rostliny pravidelně. Samozřejmě, na druhé straně nedoporučujeme přehnané nadměrné užívání. Proč byste tedy měli zahrnout do vaší životosprávy i extrakty z mateřídoušky?
má uklidňující účinky
pomáhá při nespavosti, resp. usínání
pochlubit se může antidepresivními účinky či účinky proti úzkosti
pomáhá v těžkých stresujících obdobích
snižuje noční probouzení
protirakovinné a antioxidační účinky – vychytávání volných radikálů
posiluje imunitní systém v dlouhodobém horizontu
brání organismus před škodlivými vlivy vnějšího prostředí
léčí různé druhy závislosti (zejména alkoholismus a kouření)
je výbornou pomůckou při odstraňování zápachu z úst
má zkrášlující účinek a příznivě působí na pokožku – léčí i akné, různé druhy ekzémů a vředů
tlumí bolesti během menstruace a těhotným ženám pomáhá před porodem dosáhnout to, aby měl hladký průběh
dezinfekční a protizánětlivé účinky (zejména sliznice a kůže)
je pomocníkem při léčbě zánětů močových cest
na trávicí trakt působí stimulačně a preventivně, protože bojuje proti různým parazitům ve střevech a škodlivým bakteriím
je výborným prostředkem úlevy od dlouhodobého stresu zejména pro psychicky pracující lidi (snižuje negativní efekt stresu na psychické zdraví jedince)
Jak můžete vidět, výše uvedený seznam prospěšných účinků je opravdu poměrně velký. Účinky této prospěšné rostliny potvrdili i různé laboratorní testy.
Nežádoucí účinky
Ano, nemůžeme říci, že by se určité vedlejší nebo nežádoucí účinky nemohly v případě užívání mateřídoušky vyskytnout. V tomto případě bychom rádi odkázali na staré známé pravidlo, které hovoří o tom, že všeho moc škodí nebo vše třeba konzumovat s mírou. Doporučujeme proto mateřídoušku užívat v jakékoli formě pravidelně, ale v žádném případě ne v nadměrných množstvích. Jednotlivé potenciálně nežádoucí účinky se mohou lišit od jedince k jedinci.
Nejčastějším nežádoucím účinkem konzumace této zdraví prospěšné byliny jsou alergické reakce. Jejich forma může být odlišná u různých jedinců. Mezi časté projevy alergických reakcí řadíme svědění nebo pálení v hrdle, zarudnutí pokožky či potíže s respirací (dýcháním). Pokud se u vás tyto příznaky projeví, neváhejte kontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře. Zvažte proto předem v jakých množstvích budete extrakt z mateřídoušky užívat.
Vhodnou formou může být čaj nebo odvar z této rostliny, jehož velká množství však mohou způsobit i rozličné problémy s trávením – příkladem mohou být zácpy či nechutenství. Jelikož s největší pravděpodobností jde o předávkování, doporučujeme vysadit tuto prospěšnou rostlinu alespoň na dva týdny a následně přejít na její mírné, resp. opatrné užívání. V každém případě, zanevřít byste na mateřídoušku určitě neměli, jelikož její zdraví prospěšné účinky na lidský organismus mnohonásobně převyšují ty negativní.
Mateřídouška v těhotenství
Těhotenství je specifickým obdobím života nejedné ženy, které je charakteristické nejen krásnými chvilkami, ale i hormonálními změnami, které mohou v těle budoucí maminky nadělat pořádnou Sarapis. Maminka prochází velmi psychicky náročným obdobím, které se může podepsat i pod fyzickým zdravím těhotné ženy. V tomto období by ženský organismus měl přijímat dostatek zdraví příznivých látek nebo vitamínů. Jak je to však s jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin – mateřídouškou? Máte se čeho obávat nebo tuto rostlinu lze užívat bez obav?
Existuje množství názorů na bezpečnost a nezávadnost užívání mateřídoušky během těhotenství. Obecně však můžeme říci, že těhotné ženy by se prospěšných účinků této byliny rozhodně neměli obávat. Neohrozíte tím ani sebe ani svůj vyvíjející se plod. V minulých dobách se často využíval odvar, jehož úkolem bylo vyvolat porod, resp. zmírnit jeho průběh. Jak však již bylo v tomto článku zmíněno, všeho moc škodí, a proto byste v žádném případě ani během těhotenství neměli užívat nadměrné množství mateřídoušky.
Co se týče kojení, užívání mateřídoušky by mělo být podle různých výzkumů bezpečné, resp. závadnost nebo nebezpečnost užívání nebyla dostatečně prokázána. Je proto na vás, zda extrakt z této léčivé byliny zahrnete do vaší pestré a vyvážené stravy během těhotenství.
Užívání u dětí
Otázka vhodnosti užívání mateřídoušky u dětí je i otázkou bezpečnosti konzumace bylinkových čajů u tohoto spektra populace. Obecně kolují různé názory o požívání bylinkových čajů v dětském věku. Převažuje názor, že dětský organismus ve věku 6 měsíců dokáže zvládnout několik bylin, přičemž s navyšujúcim věkem se tento počet zvyšuje. Pokud má vaše dítě 5-6 let, podávat mu můžete bylinky jako dospělým jedincům.
Mateřídoušku můžete podat i vašim dětem, avšak doporučujeme, aby vaše dítě užívalo nejen tuto léčivou bylinu v rozumných množstvích. V případě kojenců a velmi malých dětí doporučujeme poradit se s lékařem.
Mateřídouška není tymián
Mateřídouška je často spojována, resp. zaměňována s jinou léčivou rostlinou zvanou doušku tymiánová. Jde o dva odlišné druhy rostlin, které se podobají. Tymián obecný představuje vyšlechtěn druh mateřídoušky. V čem je tymián odlišný od mateřídoušky?
- jde o polokeř dorůstající až do výšky přibližně 25 cm
- nejlepší výsledky dosahuje hlavně v Itálii, Francii, Španělsku, protože rostlina Mateřídouška tymiánová má ráda sluneční záření
- jedná se o aromatickou rostlinu, podobně jako v případě mateřídoušky
- květy jsou charakteristické Kalichová tvarem a slabě růžovou barvou.
- listy jsou menších rozměrů a elipsovitého tvaru
- využití tymiánu je nejzřejmější zejména v kuchyni ve formě koření
- sbírá se nať, kterou je důležité ještě krátce před rozkvětem posekat a usušit v podobě svazků
- léčivá rostlina Mateřídouška tymiánová se využívá i k přípravě prospěšných čajů, sirupů, odvarů či extraktů
I když může jít na první pohled o velmi podobné rostliny, rozdíl mezi nimi každopádně je a určitě si je netřeba zaměňovat. Každá nabízí výhody i nevýhody. S konzumací však velmi opatrně, podobně jako v případě jiných ,,darů přírody“.
Mateřídouška citrónová
Slyšeli jste už o této rostlině? Poznáte ji zejména na základě neodolatelné citrónové aroma. Jde o velmi měkký polokrík charakteristický ,, pokrývkou „, která dorůstá do maximální výšky 30 cm. Pokud hledáte rostlinu na zkrášlení vašich záhonů či skalek, tak myslíme, že mateřídouška citronová vám v tomto ohledu výborně poslouží. Je typická i tím, že roste poměrně rychle. Tuto léčivou rostlinu zaznamenáte i podle svítivě žluté barvy, která přetrvává po celý rok. V červnu je tato bylina charakteristická skvostnými růžovo-fialovými květy.
Mateřídouška citronová může posloužit i jako dobrý přírodní lék, který vám pomůže při trávení či dýchání a v neposlední řadě se může pochlubit i zklidňujícími účinky. Tato ,,zázračná bylinka“ se využívá nejčastěji na výrobu čajů.
Prodej – v jakých formách ji zakoupíte?
Jednou z možností, jak dosáhnout využití léčivých účinků mateřídoušky je sáhnout po výrobcích, které se z ní prodávají. Sortiment výrobků z mateřídoušky je poměrně široký, a proto je opravdu z čeho si vybírat. Většinu produktů najdete iv různých internetových obchodech či lékárnách. Pořídit si můžete:
- sáčkové čaje
- tabletky a kapsle
- kapky
- tinktury
- oleje
Pokud jste si vypěstovali nádhernou zdravou mateřídoušku, bylo by hříchem, pokud byste si z ní nepřipravili léčivý čaj. Výhodou je to, že sami víte jakým způsobem jste si daný čaj připravili. Je důležité posbírat listy a nechat je vysušit. Následně je třeba rozdrtit. Doporučujeme připravit čaj z jedné čajové lžíce rozdrcených sušených listů. Tuto lžíci zalijte přibližně čtvrt litrem vroucí vody, následně vše nechte louhovat přibližně po dobu 5 minut. Následně se můžete těšit z toho, že jste pro své zdraví něco udělali.
Dalším způsobem maximálního využití léčivých účinků mateřídoušky je domácí příprava lihové tinktury. Rozdrcené sušené listy nasypte do lahvičky, avšak doporučujeme co největší množství. Tento rozdrcený sušený extrakt je nutné zalít 40% lihem. Připravenou směs nechte odstát na teplém a slunném místě minimálně po dobu 2 týdnů.
Nejčastější otázky
Co je mateřídouška?
Mateřídouška je léčivá rostlina, kterou si snadno dopěstujete iu vás doma. Není vůbec náročná na pěstování a nabízí řadu léčivých účinků nejen na psychické zdraví, ale i na to fyzické.
Jak vypadá?
Charakteristická je světle až tmavě fialová květy. Samotná rostlina dorůstá do výšky 10-15 cm a mimo jiné je typická i příjemnou aromatickou vůní. Vzhledem také připomíná malý nízký keř, který poznáte díky již zmíněným typickým fialovým květem.
Na co mateřídouška slouží?
Záběr léčivých účinků mateřídouška je opravdu široký. Její nejvýraznější účinky se projevují při depresích, úzkosti, dlouhodobém stresu či v oblasti fyzického zdraví – má antioxidační účinky, podporuje imunitní systém a pomáhá také při problémech s trávením.
Co léčí?
Mateřídouška je schopná léčit několik zdravotní problémy, a to díky bohatému obsahu látek, které se v rostlině nacházejí. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Mateřídouška – složení a účinky „.
Kdy, jak a co se z ní sbírá?
Co se týče sklizně, tak nejčastěji se sbírají listy, přičemž sběr je vhodný v období, kdy jsou květy fialové a cítíte z nich příjemnou aromatickou vůni. Květiny kvetou od května do září.
Je mateřídouška totéž co tymián?
Mateřídouška není identická rostlina jako tymián. Tymián je speciálně vyšlechtěná rostlina, která se nejčastěji využívá v kuchyni jako koření. Pokud vás o tymiánu zajímá víc, přečtěte si řádky pod nadpisem ,, Mateřídouška není tymián „.
Vybrané zdroje:
- https://www.dreviny.sk/964-materina-duska-citronova-thymus-citriodorus/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Dúška_tymianová
- https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ine/ine/maju-pit-deti-bylinkove-caje/
- https://sarm.pluska.sk/zdravie/ktore-bylinky-detom-skodia
- https://www.peknetelo.eu/rastliny-liecive-bylinky/bylinky-atlas-ak/duska-tymianova/
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/materina-duska/
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-702/wild-thyme
- https://www.slovenskypacient.sk/materina-duska-ucinky-zber-tymian/
- https://dran.webnoviny.sk/materina-duska-ju-zberat-uzivat/
- https://www.thespruce.com/types-of-creeping-thyme-2132329