Depresí patří mezi nejrozšířenější závažné psychické poruchy na světě. Podle odhadů jí trpí téměř každý pátý člověk na světě. Častěji jí trpí ženy než muži. Její příznaky si zpočátku ani nemusíte všimnout. Smutek, ztráta zájmů, nízké sebevědomí,… občas tím projdeme všichni. Pokud ale tento stav trvá déle než dva týdny nejde už jen o špatné období, ale o depresi. Léky na depresi vám může předepsat lékař, ale pokud trpíte mírnou formou, pokud vás „depka“ propadne jen občas můžete si pomoci i různými čaji, stravou nebo doplňky výživy, které mírnou depresi vědí potlačit.
Na vznik deprese může ovlivnit téměř všechno. Roční období (sezónní deprese), hormony – těhotenství, porod (perinatální, poporodní deprese), traumata, závažné fyzické onemocnění, … Je mnoho událostí v našich životech, které mohou spustit depresi.
Obsah článku
Léky na depresi
Deprese je léčitelná, nejprve ale musí být správně diagnostikována. Lidé ale neradi mluví o svých psychických problémech, proto se často spoléhají na samoléčitelství. Pokud trpíte lehkou formou deprese je pár způsobů povzbuzení nálady, získání životní vitality a dodání energie vám pomohou zahnat apatii, smutek a úzkost .
Aromaterapie
V aromaterapii jde o použití organických sloučenin na zlepšení nálady. Organické sloučeniny jsou esenciální oleje, které jsou vyrobeny z různých částí rostlin. Esenciální oleje můžete nakapat do koupele, aplikovat je během masáže, rozprášit je do prostoru ve kterém se nacházíte… jejich použití je všestranné. Aromaterapie není lék na depresi. Je lepší pokud ji používáte jako podpůrnou léčbu deprese. Výrazně vám ale může pomoci zmírnit stres, zlepšit náladu a zmírnit vnitřní napětí. Pokud chcete dosáhnout právě toto sáhněte po olejích z:
- jasmínu
- levandule
- šalvěji
- santalu
- růže
- pelargónie
- heřmánku
Při koupi esenciálního oleje si dejte pozor aby byl z čistě přírodních složek. Vyhýbejte se produktům, které obsahují umělé a syntetické složky.
Rizika aromaterapie
Aromaterapie je považována za bezpečnou. Problém může nastat pokud jste příliš citliví na silné vůně, nebo trpíte alergií. V tomto případě tento lék na depresi není pro vás.
Než použijete esenciální olej při masáži zřeďte ho. V olejích je silná koncentrace účinných látek, které by při styku s pokožkou mohly způsobit alergickou reakci.
Výživové doplnky na depku
StressFix
StressFix se užívá v případě velkého a opakujícího se stresu. Při depresích, úzkosti tetanii a celkově při psychiatrických onemocněních. Stejně zklidňuje a navozuje kvalitní a dlouhotrvající spánek. Jako jediný na Slovensku obsahuje komplexní složení všech potřebných látek (až 14 složek v nejvyšší možné koncetraci.)
Důležité upozornění
Přestože nejsou známy vedlejší účinky, nedoporučuje se užívat v kombinaci s alkoholem a jinými tlumícími látkami. Nesmějí užívat těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.
Dávkování a užívání
Doporučená maximální denní dávka jsou 4 kapsle. Ve vysoké zátěži se doporučuje užívat plná dávka. Ta se může snižovat podle potřeby. Cena za kompletní balení je 48,9 eur / 60kapsúl.
Bylinky proti depresi
Léky na depresi můžete najít i v přírodě. Bylinky jsou vhodné na mírně deprese, které nevyžadují léčbu antidepresivy. Léky na depresi a bylinky proti depresi se nedoporučuje kombinovat. Mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
Třezalka – nejznámější a nejúčinnější rostlina na boj s mírnou až středně těžkou depresí. Abyste jeho účinky pocítili je důležité užívat ho pravidelně. Každý den vypijte 2 až 3 dcl čaje. Vhodný je při sezónních depresích. Kromě zlepšení nálady příznivě působí na žaludek a žlučník. Právě tyto dva orgány jsou při depresivních stavech nejvíce zatěžovány. Není vhodný pro těhotné ženy.
Meduňka lékařská – čaj z meduňky vám pomůže se spánkem, který souvisí s depresí. Její pomoc tu ale nekončí. Zmírní psychickou únavu a slabost, zpomalí srdeční tep a pomůže vám uvolnit vnitřní napětí.
Ženšen pravý – čínská medicína používá rostlinku již tisíce let na různé zdravotní problémy. Zlepšuje psychickou odolnost a vyrovnanost, zmírňuje negativní pocity a zlepšuje kvalitu spánku. Snižuje téměř všechny příznaky deprese – potlačuje pocit smutku, neklidu, vyčerpanost, zlepšuje koncentraci.
Vitamíny
Vitamin B komplex
V případě deprese upřete svou pozornost na vitamin B 12 a B 6. Nízké hladiny těchto dvou vitaminů v krve mají souvislost s depresí. Ovlivňují tvorbu chemických látek v mozku, které ovlivňují náladu a další funkce mozku. Tyto vitaminy najdete i v potravinách jako maso, vajíčka, ryby, mléčné výrobky
Vitamín D
Vitamin D chrání organismus před vznikem rakoviny, vysokým krevním tlakem, udržuje kosti silné a jeho vyšší hladina zlepšuje náladu a zmírňuje projevy deprese.
Psychoterapie
Na terapiích říká pacient o svém stavu, pocitech, problémech s odborníkem na psychické zdraví (psycholog, psychiatr, terapeut). Terapie mohou být i skupinové. Terapie se doporučují při středně těžkých až těžkých depresích. Nejúčinnější je kombinace antidepresiv a terapie.
Kognitivně behaviorální terapie – jde o terapie na kterých se pacient naučí dívat na své problémy z jiného úhlu (lepšího). Identifikují se negativně problémy, smýšlení, názory. Všechno negativní nahradí pozitivním, najdou se lepší řešení problémů, naučíte se jak lépe zvládat negativní emoce (hněv, bezmocnost, trápení, smutek, …).
Interpersonální terapie – tento typ terapie se zaměřuje na vaše vztahy s ostatními lidmi. Je vhodná pokud máte problémy s komunikací, nebo potřebujete zvládnout úmrtí blízkého člověka.
Antidepresiva
Antidepresiva jsou léky, které se používají k léčbě deprese. Nemusí ji vyléčit, ale mohou zmírnit její symptomy. Důležité je aby vám lékař předepsal léky, které vám „sednou“. Antidepresiv je několik druhů – fungují rozdílné a odlišují se i ve vedlejších účincích. Najít to správné právě pro vás může znamenat i vyzkoušení několika druhů těchto léků na depresi. Jelikož jde o léky na předpis lékař musí znát vaši anamnézu.
- Příznaky deprese – problémy se spánkem, nechutenství, náladovost, …
- Vedlejší účinky – některé vedlejší účinky léků mohou způsobit prohloubení deprese (nárůst hmotnosti, snížení libida, …). Je důležité abyste s lékařem probrali vedlejší účinky antidepresiv.
- Jako zabraly léky u příbuzných – deprese mívá původ i v genetice. Pokud někdo z vašich blízkých příbuzných (rodiče, sourozenci, děti) bere antidepresiva je možné, že právě tentýž druh zabere i vám.
- Léky – pokud máte i jiné zdravotní problémy a berete léky (pravidelně nebo občas) obstarejte tím lékaře. Antidepresiva mohou reagovat s jinými léky.
- Těhotenství, kojení – pokud jste těhotné nebo kojíte informujte o tom lékaře. Některé druhy antidepresiv mohou zapříčinit vrozené vady děti pokud je užívají těhotné ženy. Také informujte lékaře pokud plánujete otěhotnět.
- Další zdravotní problémy – antidepresiva mohou způsobit problémy pokud trpíte jiným fyzickým či psychickým onemocněním. Mohou ale také pomoci při jejich léčbě. zároveň s depresí mohou pomoci i při léčbě hyperaktivity a poruchách pozornosti (Wellbutrin, Aplenziv, …)
Hormony odpovědné za dobrou náladu
Hormony a neurotransmitery (přenašeče vzruchů) ovlivňují naši náladu. Je potvrzeno, že existuje souvislost mezi hladinou jistých hormonů a depresí. Nedostatek těchto látek v organismu může způsobit depresi. Léky na depresi zvyšují jejich hladinu a zmírňují tak příznaky této psychické nemoci.
Serotonin – říká se mu také hormon dobré nálady. V organismu se nachází v mozku a v zažívacím traktu. Produkuje se z látky tryptofan, kterou organismus nedokáže vyrobit. Získává ho jedině stravou. Serotonin reguluje naši náladu přirozeně. Pokud je jeho hladina normální jsme šťastnější, klidnější, cítíme menší úzkost a jsme citově stabilní.
Noradrenalin se produkuje v nadledvinkách a je součástí stresových hormonů. V organismu krátkodobě zvyšuje aktivitu.
Dopamin zvyšuje motivaci, spojuje se s touhou a potěšením a produkuje se v mozku při vidině odměny – motivuje nás k zvládnutí náročných aktivit, úkolů a pod.
Druhy antidepresiv
Pro léčbu deprese se často používají léky, které ovlivňují hladinu dopaminu, serotoninu a noradrenalinu v organismu. Jde o neurotransmitery (přenašeče) a hormony, které mají souvislost s depresí. Antidepresiva umožňují lepší přenos vzruchů pomocí zvýšení hladiny zmíněných neurotransmiterů. Jejich účinnost se projeví až po pár týdnech (3 až 6 týdnů). Antidepresiva se používají k léčbě středně těžké až těžké deprese. Není dobré přestat s jejich užíváním pokud se začnete cítit lépe. Deprese by se mohla vrátit.
Nové druhy antidepresiv
SSRI – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu
Tyto léky na depresi zabraňují vstřebávání serotoninu v mozku do organismu. Takto se jeho hladina zvyšuje, což má pozitivní vliv na náladu.
Učinné látky – paroxetin, fluoxetin, sertralin, citalopram a escitalopram
Předepisují při
- úzkostné poruchy
- panická porucha
- sociální fobie
- předmenstruační porucha
- posttraumatická stresová porucha
- obsedantně – kompulzivní porucha
- návaly horka
Vedlejší účinky
- bolest hlavy, závratě, slabost, únava
- problémy se spánkem
- průjem, nevolnost, žaludeční problémy
- sucho v ústech
- pocit úzkosti
- snížení libida, erektilní dysfunkce, problémy s ejakulací
- mohou zvýšit chuť k jídlu a zvýšit tak hmotnost
SNRI – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu
Zvýšená hladina noradrenalinu dodá pacientům více energie a vitality. Také udrží hladinu serotoninu vyšší. Kromě toho tyto léky na depresi utišují bolest. Předepisují se pacientům, u jejichž deprese mohla propuknout právě z důvodu dlouhodobé chronické bolesti.
Účinné látky – duloxetin, venlafaxin, desvenlafaxin a levomilnacipran
Předepisují při
- poškození nervů způsobené cukrovkou
- fibromyalgie
- úzkostná porucha
- návaly horka
Vedlejší účinky
- Bolesti hlavy, nevolnost, závrať
- Slabost, únava
- Zácpa
- Zvýšené pocení
- Ospalost, nespavost
- Sexuální problémy – erektilní dysfunkce, snížení libida, problémy s ejakulací
- Mohou zvýšit krevní tlak
SARI – antagonisté serotoninu a inhibitory zpětného vychytávání
SARI pomáhá zvyšovat množství serotoninu a jiných neurotransmiterů v mozku. Někdy se řadí mezi atypické antidepresiva jelikož působí na jiném principu než běžné antidepresiva.
Účinné látky – nefazoddón a trazodon
Předepisují při
- deprese
- úzkost
- panická porucha
Sedlejší účinky
- Sucho v ústech
- Bolest hlavy, závratě, nevolnost
- Zvracení
- Průjem nebo zácpa
- Rozmazané vidění
- Nízký tlak krve
- Nespavost
Atypické antidepresiva
Tento druh léků nezapadá do žádné kategorie, ale svými účinky léčí depresi.
Účinné látky – bupropion, mirtazapin, vilazodón a vortioxetín
Bupropion – zvyšuje hladinu noradrenalinu a dopaminu
Předepisuje se při
- deprese
- Když chcete přestat s kouřením
Vedlejší účinky
- Problém se spánkem
- Podrážděnost
- Bolest hlavy, nevolnost, závrať
- Nechutenství
- Zvracení
- Pocení
- Ve vysokých dávkách může způsobit záchvaty
Mirtazapin – zvyšuje hladiny serotoninu, dopaminu a noradrenalinu jiným způsobem než zbylé antidepresiva
Předepisuje se při
- deprese
- Problémy se spánkem
Vedlejší účinky
- ospalost
- sucho v ústech
- Zvýšená chuť k jídlu
- Slabost, únava, závrať
- zvýšení cholesterolu
Vilazodon – zvyšuje účinky serotoninu v mozku
Vedlejší účinky
- Průjem
- Nevolnost, závrať, zvracení
- Sucho v ústech
- Problémy se spánkem
Vortioxetín – působí podobně jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu
Vedlejší účinky
- sexuální problémy
- Nevolnost, závrať
- zvracení
- Průjem nebo zácpa
Starší druhy antidepresiv
Starší druhy antidepresiv způsobují více nežádoucích účinků než novější. Lékaři je předepisují pokud nezabírají novější léky na depresi.
TCA – tricyklická antidepresiva
Předepisují se v případě kdy nezabírají léky zvyšující hladiny serotoninu a noradrenalinu.
Účinné látky – imipramin, nortriptylin, amitrtylín, klomipramin a desipramin
Předepisují při
- depresi
- poškození nervů způsobené cukrovkou
- sociální fobie
- fibromyalgie
- migréna
- problémy se spánkem u dětí
Vedlejší účinky
- bolest hlavy, závratě
- rozmazané vidění
- nevolnost, žaludeční problémy, zácpa
- Problémy se spánkem, ospalost
- únava
- problémy s pamětí
- přibrání na hmotnosti
- problémy s močením
- zrychlený tep
- pocení
- problémy s tlakem krve (nízký při změně polohy – vstávání, nebo zvýšení tlaku)
- sexuální problémy, snížení libida
- arytmie, abnormální srdeční tep
Tetracyklická antidepresiva
Vyrovnávají hladinu hormonů. Používají se k léčbě deprese a pocitů úzkosti.
MAOI – Inhibitory monoaminooxidázy
Tyto léky na depresi zabraňují vstřebávání neurotransmiterů a hormonů (dopamin, serotonin, noradrenalin)
Účinné látky – isokarboxazid, fenelzin, tranylcypromin, selegilin
Předepisují při
- deprese
- panická porucha
- sociální fobie
- Parkinsonova choroba
Vedlejší účinky
- nízký tlak krve
- bolest hlavy, nevolnost, závrať
- ospalost
- bolest břicha
- nárůst hmotnosti
- sexuální problémy – snížení libida, erektilní dysfunkce, problémy s ejakulací
V kombinaci s potravinami obsahujícími tyramin způsobují vysoký krevní tlak. Jde o potraviny jako sýry s plísní, sýry, které musí zrát (parmazán, čedar), uzené potraviny (uzené ryby, klobásy, …), sójové omáčky, omáčky s bujónem, kvašené zelí, maliny, avokádo, fazole, některé druhy piva, …
Neuroleptika (antipsychotika) jsou léky, které se používají k léčbě psychóz, těžších afektivních poruch a těžkých depresí.
Benzodiazepiny jsou nejvíce předepisované léky na potlačení některých projevů deprese. Samotnou depresi neléčí. Slouží spíše jako podpůrná léčba při některých depresích. Patří do skupiny léků anxiolitík a jejich hlavním úkolem je zmírňování psychického napětí a vnitřního neklidu. Benzodiazepiny je návyková látka. Dlouhodobé užívání způsobuje závislost. Nedoporučuje se užívat tyto léky déle než měsíc.
Přirozené zvyšování serotoninu
Léky na depresi zvyšují hladinu serotoninu. Jeho množství můžete mírně ovlivnit i jinak.
- Sluneční záření – terapie světlem
- Cvičení – pohybem se hladina serotoninu zvyšuje, též stoupá hladina dalších hormonů ovlivňujících naši náladu – endorfiny.
- Potraviny – vajíčka, sýry, ořechy, krůta, losos, tofu, ananas – tyto potraviny obsahují tryptofan. Z tryptofanu se v organismu produkuje serotonin. Pokud máme nedostatek tryptofanu, tělo nemá z čeho vyrábět serotonin a my trpíme nízkou hladinou serotoninu.
- Meditace – zmírňuje stres a podporuje pozitivní pohled na život čímž výrazně přispívá k produkci serotoninu.
Alternativní léčba
Zmírnit projevy deprese lze i bez léků.
Existuje několik relaxačních technik pomocí kterých zmírněte stres a zlepšíte si náladu.
- joga
- meditace
- svalová relaxace
- hluboké dýchání.
Akupunktura
Pokud se neobáváte jehel můžete vyzkoušet akupunkturu. Studie zaměřené na zmírnění deprese jasně prokazují kladné výsledky akupunktury na psychický stav člověka.
Spánek
Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Nedostatek odpočinku nepříznivě působí na fyzické i psychické zdraví. Spánek a deprese spolu úzce souvisí. Nespavost může způsobit depresi. Pokud již depresi máte může se nespavostí zhoršit. Platí to ale i naopak. Deprese může být příčinou problémů se spánkem. Vyléčením nebo potlačením příznaků jedné diagnózy se zlepší i ta druhá. Podstatné je zjistit, které onemocnění bylo první a spustilo rozvoj druhého onemocnění. Často krát stačí zaměřit léčbu na nespavost a příznaky deprese zmizí i bez léků.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-treatment.htm/
- https://www.healthline.com/health/depression/herbs-supplements#see-your-doctor
- https://www.healthline.com/health/depression/herbs-vitamins-supplements#st.-john’s-wort
- https://zenvia.sk/magazin/lieky-depresiu-co-vsetko-pomaha/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/antidepressants/art-20046273
- https://www.healthline.com/health/tyramine-free-diets#foods
- https://www.healthline.com/health/depression/medication-list#takeaway
- https://www.healthline.com/health/antidepressant-side-effects#Tricyclic-antidepressants-(TCAs)-
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Psychofarmakum