I vy patříte k lidem, kteří hledají alternativní způsoby podpory duševního zdraví? V případě, že jste na tuto otázku odpověděli správně, tak jste na správném místě. Kozlík lékařský patří v oblasti duševního zdraví mezi to nejlepší, co nám matka příroda nabízí. Mezi její obrovské trumfy patří i široká působnost na naši psychiku, což se projeví pod výrazně lepší kvalitou našeho života. Zjistěte, jakož i vám může kozlík lékařský pomoci s vaším poškozena psychickým zdravím. Pamatujte, že zdraví máme jen jedno, a proto se o něj třeba důkladně starat.
Obsah článku
Kozlík lékařský – česky kozlík lékařský
Kozlík lékařský je český název pro velmi léčivou rostlinu, jejíž korektní slovenské pojmenování je kozlík lékařský. Možná jste se však už setkali is jinými názvy této rostliny jako valeriánok, baldrián či kočičí plevel. Jedná se o vytrvalou rostlinu, hovorově trvalkou, která je charakteristická plazivým krátkým a aromatickým oddenkem, přičemž se může pochlubit vysokou stonkem a listy připomínajícími kopí. Kozlík lékařský jako jedna z nejprospěšnějších rostlin v oblasti duševního zdraví se může pochlubit vzrůstem 50-150 cm. Květy kozlíku lékařského jsou typické svým růžovým zbarvením a příjemnou vůní.
Kozlík lékařský se využívala již odjakživa za účelem výroby vůní a parfémů, přičemž tradiční přírodní medicína využívá hlavně její kořeny, a to už tisíce let. Kořen kozlíku lékařského je ve srovnání s jeho květy charakteristický zemitou aroma, nakolik jeho obsahem jsou různé těkavé oleje a jiné rostlinné látky, které jsou zodpovědné za jeho zklidňující a sedativní účinky.
O výjimečných vlastnostech kozlíku lékařského svědčí i jeho latinský název, kterým je valeriana officinalis. Sloveso Valere znamená být silný nebo zdravý, a tedy už naši předkové dokázali zhodnotit pozitivní vlivy této byliny na lidský organismus.
Užitečné informace pro pěstitele
Kozlík lékařský roste zejména v oblastech s dostatečným přísunem vody a vlhkosti, a tedy například i na okrajích lesů, při potocích či vlhkých loukách. Naše oči může potěšit v období června až září, tedy v období, během kterého kvete. Pro mnohé bude možná novinkou to, že jeho plodem je nažka, což představuje suchý nepukavý plod, resp. rostlinné semeno. Rádi bychom zdůraznili, že kozlík lékařský si můžete jednoduše zmýlit s jinými jedovatými rostlinami. Pokud se chystáte kozlík lékařskou pěstovat, je důležité vědět i to, že se sbírá oddenek s kořeny a nať. Sběr nastává v období od srpna do října.
Oddenek s kořeny se promyje vodou, přičemž je dobré se zbavit tenkých kořenů. Ty hrubší by měly rozřezat, a to podélně a pověsit na vzdušném místě, kde se budou sušit. Nať se na druhé straně sbírá v období mezi srpnem a zářím. Pozor však na kočky, protože v rámci procesu sušení vzniká typický zápach, který je lákadlem právě pro tato zvířata. Chraňte proto před nimi kozlík.
Kozlík lékařský vyrůstá ze semen, které byste si měli vysít koncem léta do beden a během jara je následně přesadit do adekvátní půdy. Pro účely vypěstování kozlíku lékařského úplně stačí, když si semínka nasbíráte volně v přírodě.
Jaké má kozlík lékařský účinky?
Mnoho lidí považuje tuto unikátní léčivou rostlinu za přírodní Diazepam, nakolik je kozlík lékařský už nějaký čas využíván k léčbě nespavosti a úzkostných stavů. V souvislosti s účinky bychom rádi vyzdvihli kořen této výjimečné rostliny, který hraje velmi důležitou roli nejen při zlepšování kvality spánku, ale i při zmírňování symptomů úzkosti a stresu. Jednotlivé účinky kozlíku lékařského jsou dosaženy díky množství látek, jako například kyselina isovalérová, kyselina valerová, případně jiné látky, jejichž největšími benefity jsou antioxidační účinky.
Věděli jste o tom, že kozlík lékařský interaguje s kyselinou máselné (GABA)? Jde o chemickou látku, jejímž úkolem je pomáhat regulovat přenos nervových signálů v našem mozku. Výzkumy tvrdí, že nízké hladiny kyseliny máselné, která je odbourávána stresem může skončit až úzkostí či zhoršením kvality našeho spánku. Kozlík lékařský díky valerovou kyselinu pomáhá zastavovat odbourávání kyseliny máselné, což vede k duševní rovnováze, ke klidu ak pocitům pohody. Zcela totožným způsobem fungují i benzodiazepiny, jako například Xanax, Diazepam či Valium.
Jak jsme již zmínili, kořen kozlíku lékařského obsahuje i látky s antioxidačními účinky. Jedná se o hesperidin a linarín, jejichž úkolem je uklidňovat naši psychiku a zlepšovat kvalitu našeho spánku. Výbornou zprávou pro všechny konzumenty kozlíku lékařského alias kozlíku lékařského je to, že podle jisté studie výtažky z kořene kozlíku přispívají k zachování stability hladiny serotoninu, který je známou chemickou látkou nacházející se v mozku, přičemž odpovídá i za ovládání naší nálady.
Kromě toho je významným benefitem kozlíku lékařského i to, že potlačuje neadekvátní aktivitu amygdaly, čili sféry našeho mozku, jejímž úkolem je zodpovídat za strach a emoční reakce na stres.
Jaké účinky ještě známe?
Nejvýznamnějšími účinky kozlíku lékařského na náš organismus jsou boj proti úzkosti, nespavosti a příznakem způsobeným akutním nebo chronickým stresem. Jde o zaručené a nezpochybnitelné pozitivní vlivy na naše duševní zdraví. Kromě toho mnohé studie naznačují, že kozlík lékařský, resp. kozlík lékařský, nám přináší i tyto benefity:
- menopauza – ženy v přechodu účinky této léčivé byliny rozhodne ocení, a to zejména z toho důvodu, že výrazně redukuje intenzitu a frekvenci návalů horka, které jsou velmi typické právě pro toto období života každé ženy; k dosažení takového účinku kozlíku stačí přibližně 765 mg denně
- syndrom neklidných nohou – jestliže pociťujete nadměrnou denní spavost, pocity únavy nebo ospalost, studie prokázaly, že kozlík dokáže tyto symptomy účinně snižovat a zmírňovat, a to v případě dávky 800 mg denně
- Parkinsonova choroba – podle výzkumů může kozlík lékařský zlepšovat chování, snižovat míru zánětů a zvyšovat hladiny antioxidantů
Jak můžete vidět, kozlík lékařský dokáže pozitivně ovlivňovat různé oblasti našeho zdraví a zvyšovat tak kvalitu našeho života i když primárně jeho pozitivní účinky pocítíte zejména v oblasti lepší kvality spánku, zmírňování příznaků úzkosti, snižování symptomů stresu a navození pocitů pohody a duševní rovnováhy.
Kozlík lékařský – doporučené dávkování – čaj, tablety, kapky i tinktura
Abyste mohli dosáhnout požadované účinky kozlíku lékařského bez jakýchkoliv rizik a vedlejších účinků, je třeba dodržovat doporučené dávkování. V žádném případě ho není vhodné přesahovat a ignorovat. Vybrat si přitom můžete, zda chcete extrakt užívat ve formě tablet, kapek, tinktury nebo čaje. Chcete-li dosáhnout ideální účinky, odborníci doporučují užívat 400-900 mg dávku. Doporučujeme ji užít v rozmezí 30 minut – 2 hodiny před spánkem. Je však dobré zhodnotit i vaše aktuální duševní zdraví, abyste zbytečně nemuseli užívat maximální povolenou dávku.
Chcete kozlík lékařský užívat primárně kvůli zlepšení kvality spánku, odborníci se shodli na tom, že není dobré užívat více než 900 mg, protože někteří lidé mohou ráno cítit ospale a unaveně.
Co je dobré o kozlíku lékařském ještě vědět?
- pokud preferujete čaje, doporučujeme použít 2-3 g vysušeného kořene kozlíku lékařského, zalít ho horkou vodou a louhovat po dobu 10-15 minut
- nejlepší účinek kozlíku lékařského pocítíte po pravidelném každodenním užívání po dobu 2-4 týdnů
- v případě léčby úzkosti a úzkostných stavů odborníci doporučují užívat 120-200 mg dávku 3 x denně po jídle, přičemž poslední dávka by měla být užita bezprostředně před spánkem
- v žádném případě nekombinujte dávky kozlíku lékařského s alkoholem , protože zesiluje její účinky
- nedoporučuje se užívat ani v případech, pokud užíváte sedativa nebo léky proti úzkosti
Ptáte se
Co je to kozlík?
Kozlík lékařský je permanentní bylinou, která má velmi mnoho prospěšných účinků na psychickou stránku člověka.
Jak působí a jaké má účinky?
Mezi nejznámější účinky v oblasti duševního zdraví patří léčba nespavosti a úzkostných stavů , antioxidační účinky a navozování pocitu psychické pohody a duševní rovnováhy.
Na co se používá?
Kozlík lékařský se používá zejména k přípravě čajů, tinktur či jiných bylinných extraktů, které se následně konzumují kvůli jeho příznivým účinkem.
Prášek nebo čaj?
Je to otázka preferencí, avšak při obou způsobech užívání kozlíku třeba dbát na dodržování doporučené denní dávky.
Jaká je doporučená dávka?
Abyste pocítili účinky této léčivé rostliny je třeba ji užívat pravidelně, přičemž odborníci tvrdí, že byste neměli přesáhnout 900 mg denně.
Vybrané zdroje: