Kozlík lékařský je známá také pod množstvím lidových názvů jako kozlík, valeriánok, baldrián, Odolen či kočičí plevel (kozlík svým pachem zvykne přitahovat kočky a dokonce může být přidávána do některých hraček pro kočky). Kromě toho, že nese různá jména, má však tato bylina také mnoho dalších zajímavých vlastností. Kozlík lékařský je už století součástí „ověřených“ receptů proti poruchám spánku, zejména nespavosti, ale i při mnoha dalších potížích pro svůj uklidňující a anxiolytický efekt při úzkosti či nervozitě.
Obsah článku
Popis rostliny
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina z čeledi valeriánovitých (Valerianaceae) pocházející z Evropy a západní Asie. Dorůstá do výšky 50-150 cm s přímou, jednoduchou stonkem a dlouhými, kopinatými listy. Od května do září kvete bledě růžové až bílými květy se silnou, typickým aroma. Pro léčivé účinky se sbírá hnědý, zapáchající oddenek s kořeny.
Kozlík lékařský pěstování
Pěstuje se i jako okrasná rostlina v zahradách , ale roste i ve volné přírodě např. na loukách. Říká se, že kde roste kozlík, je příroda okouzlující. Pozor však při jejím sklizni, protože by se mohlo stát, že si ji zaměníte za některé jedovaté byliny z čeledi mrkvovitých.
V zahrádce se tedy dá vypěstovat iz volně nasbíraných semen, přičemž sít by měly koncem léta do bedniček nebo truhlíků a na jaře by měly přesadit do půdy.
Kozlík lékařský vs kozlík polní
Zatímco kozlík lékařský je bylina, kozlík polní nebo polníček je druh zeleniny, konkrétně se jedná o salát. Je příbuzná k kozlík lékařské a stejně má mnoho pozitivních účinků na duševní i tělesné zdraví. Polníček svou chutí připomíná hlávkový salát, avšak je ještě mnohem bohatší na vitamíny a může se pěstovat celý rok, dokonce se dá sbírat i během celé zimy. Má jemně nasládlou chuť až připomínající oříšky a protože tepelnou úpravou se z něj zbytečně ztrácejí cenné živiny, měl by se jíst za syrova jako součást různých zeleninových salátů, případně jako přídavek do uvařených brambor nebo jako polévka či náhrada špenátu. Mohou se z něj připravovat i nápoje.
Kozlík polní obsahuje hodně vitamínu C az minerálů je bohatě zastoupeny železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová důležitá v těhotenství pro správný vývoj plodu. Polníček ovlivňuje i:
- posílení imunity
- čištění ledvin
- krvetvorbu
- soustředění
- látkovou výměnu v buňkách
- odolnost proti stresu a celkové duševní zdraví
Trochu z historie
Název rostliny pochází ze ženského jména „Valeria“ a latinského slovesa „Valere“ (být silný, zdravý). Kozlík lékařský se využívala jako léčivá bylina již v dobách starověkého Řecka a Říma. Jako první popsal její léčivé vlastnosti Hippocrates a později ji jeho učenec Galen předepsal jako lék proti nespavosti. Ve středověkém Švédsku se květy kozlíku využívali jako ozdoby na svatebním oblečení ženicha, což mělo podle záznamů odhánět závistivých skřítků. Kozlík byla populární i v 17. století v Evropě, kde se dokonce využívala i při léčbě žaludečních křečí. Její léčivé vlastnosti se tedy využívají již staletí av současnosti jsou z ní vyráběny různé přípravky od různých extraktů přes tinktury, tobolky, tablety či čaj.
Kozlík lékařský účinky
Jakým mechanismus; kozlík lékařský účinkuje?
Kozlík lékařský obsahuje množství látek, které napomáhají spánku a zmenšují úzkost např. kyselina valerenová, izovalerová či množství antioxidantů. Kozlík ovlivňuje GABA, což je neurotransmiter, tedy látka, která pomáhá regulovat nervové impulzy v mozku av nervovém systému. Z výzkumů vyplynulo, že nízké hladiny GABA hrají roli při akutním i chronickém stresu a spojují se s úzkostí a nízkou kvalitou spánku.
Právě kozlík přispívá k zastavení nebo zpomalení rozkladu tohoto neurotransmiteru v synaptické štěrbině, a tak vede k prodloužení jeho účinku a navození pocitů klidu a klidu. Na stejném principu fungují léky proti úzkosti jako Valium či Xanax. I antioxidanty obsažené v této rostlině pravděpodobně přispívají k jejímu sedativním a spánek posilujícím účinkem.
Stejně tady může hrát roli také vliv na Amygdalia, kde některé z látek, které kozlík obsahuje, inhibují její nadměrnou aktivitu a tedy snižují i silnou emoční odpověď na stres. Navíc kyselina izovalerová obsažena ve kozlík může předcházet vzniku křečí podobně jako kyselina valproová využívána při léčbě epilepsie.
Koneckonců kozlík lékařský tedy ovlivňuje zmenšování stresové odpovědi těla a jejích projevů a také na udržování přiměřených hodnot náladu stabilizujících látek v mozku.
Kozlík lékařský a její využití
Kozlík je pro své účinky využívána v lékařství pro přípravu různých přípravků. Její využití se přičítají následující léčivé účinky:
- nespavost – výzkumy se převážně shodují, že podávání kozlíku před spaním má pozitivní účinek při zkracování doby usínání o 15-20 minut. Dávky 200-900 mg extraktů podávané po dobu více než 4 dní ukázaly příznivý efekt při problémech s usínáním, pozitivní účinky byly zaznamenány iv kvalitě spánku.
- menopauzální potíže – nízké dávky extraktů kozlíku podávané dlouhodobě se ukázaly být účinné při hormonálních problémech a bolestech žen procházejících menopauzou.
Kozlík má oproti jiným lékům na léčbu nespavosti méně nežádoucích vedlejších účinků, její účinnost je však nižší a pomalejší – ke zlepšení dochází zpravidla až po 3-5 týdnech.
Výše uvedené léčivé účinky kozlíku byly do jisté míry potvrzeno, při následujících je však zapotřebí další výzkum:
- uvolňuje křeče, bolesti svalů a kloubů
- uklidňuje srdce a nervy
- pomáhá při únavě, poruchách spánku a vnitřním napětí, snižuje stres
- snižuje reflexní dráždivost
- příznivě ovlivňuje neurózu srdce
- účinkuje při žaludečních nevolnostech
- pomáhá při hypochondrie
- pomáhá při bolestech hlavy a migréně
- příznivé účinky při zmírňování příznaků depresí a úzkosti
- pomáhá při menstruačních potížích
- pomáhá při epilepsii
- účinná při léčbě chronické únavy člověka
- pomáhá při nesoustředěnosti či hyperaktivitě (např. iu dětí, pozor však na dávkování, nejlépe je poradit se s lékařem či lékárníkem)
Kdy se užívání přípravků s kozlíkem lékařským nedoporučuje?
Účinky kozlíku jsou spojeny s aktivitou nervového systému. V těle působí jako kardiosedativum (zpomaluje činnost srdce) a spasmolytikum (uvolňuje svaly a křeče). I z těchto důvodů se užívání přípravků z kozlíku nedoporučuje:
Kozlík lékařský a těhotenství a kojení
Co se týče tématu kozlík a těhotenství či kozlík a kojení, je nedostatek informací, které by potvrdily nebo vyloučily negativní účinky kozlíku na prenatální, perinatální a těsně postnatální vývoj dítěte. Určitě se nedoporučují sirupy, kapky či tinktury z kozlíku lékařského s obsahem alkoholu. Co se týče čaje z kozlíku lékařského, v přiměřeném množství a dávkách, uvádí se, že je možné ho pít i během těhotenství při problémech s nespavostí, nervozitou, na celkové zklidnění. Může pomoci i při bolestech hlavy a závratoch. Na přípravu zápary stačí 1 čajová lžička na šálek vody. Denně by měli vypít 2 – 3 šálky.
Proto se buď poraďte s lékařem či lékárníkem ohledně užívání přípravků obsahujících tuto bylinu v těhotenství a během kojení, případně, co se týče bylinek, je možná i konzultace se zkušeným bylinkář a zeptejte se na možné alternativy, pokud máte problémy např. s nespavostí v těhotenství či poporodním období.
Kozlík lékařský se většinou uvádí, jak bylina v těhotenství a během kojení bezpečná. Ale třeba být opravdu opatrnější, protože i mnohé přírodní léčiva mohou působit uterotonického a mohly by způsobit předčasné stahy dělohy, dokonce vyvolat potrat či poškodit plod.
Kozlík lékařský a operace
Účinky kozlíku na CNS mohou přinést komplikace v kombinaci s anestetiky podávanými před operací. Užívání kozlíku se proto doporučuje vyhnout v období dvou týdnů před operací.
Kozlík lékařský a vedení vozidel či obsluha těžkých strojů
Užití kozlíku může mít bezprostřední účinky, například krátkodobou ospalost a snížení pozornosti, což může snížit schopnost člověka obsluhovat vozidlo či stroj.
Kozlík lékařský a děti mladší 3 let
U dětí mladších než 3 roky se také nedoporučuje používání kozlíku lékařského, protože není dostatek informací o možných nežádoucích účincích u této věkové skupiny.
Kozlík lékařský vedlejší účinky
Kozlík je rostlina, která je poměrně bezpečná, pokud je užívána v doporučených dávkách. Proto je důležité nepřekračovat doporučené dávkování, protože to může vést k opačným, nežádoucím účinkům. Mezi známé účinky při „předávkování“ patří:
- bolesti hlavy
- nevolnost
- snížení pozornosti
- únava, přehnaná ospalost nebo dokonce nespavost
- podrážděnost a psychický neklid
- poruchy srdečního rytmu
Co se týče doby užívání přípravků s kozlíkem lékařským, jisté studie poukazují i na možné riziko vzniku závislosti a abstinenčních příznaků, pokud byla užívána dlouhodobě bez přestávky a náhle vysazena. Pro užívání kozlíku ukončit, doporučuje se snižovat dávky postupně, nevysadit ji najednou. Při běžném používání kozlík převážně nezpůsobuje závislost, ani nevyvolává abstinenční příznaky. Neměla by se však bez doporučení lékaře užívat déle než 1 – 2 měsíce.
Kozlík lékařský a interakce s jinými léky a látkami
Užívání kozlíku s jinými léčivy může také vést k nežádoucím účinkům. Nedoporučuje se v kombinaci s:
- sedativy (antikonvulziva, barbituráty, benzodiazepiny, antidepresiva)
- bylinkami s tlumícím účinkem (heřmánek, meduňka, šanta)
- alkoholem
- léčivy metabolizovanými v játrech cytochromem P450 (Iovastatin, ketokonazol)
Kozlík lékařský a antidepresiva a jiné sedativa
Pro současné užívání kozlíku lékařského a těchto léčiv je třeba si dát pozor, protože může zvyšovat účinek těchto léčiv a zpomalovat degradaci některých z nich v játrech, čímž se také prodlužuje doba jejich účinku. Projevit se to může nadměrnou spavostí či prodlouženou sedací.
Kozlík lékařský a alkohol
Alkohol, podobně jako kozlík, má tlumivé účinky na centrální nervovou soustavu. Kombinace obou může způsobit zvýšenou ospalost a sedaci.
Vždy je proto lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem, předtím, než se rozhodnete užívat nějaké léky, ale také různé přírodní látky, případně si dobře prostudovat příbalový leták.
Kozlík lékařský a léčivé přípravky z ní
Kozlík je dostupná v podobě různých přípravků , které si můžete volně (bez předpisu) zakoupit v lékárně či jiných prodejních místech, například v obchodech se zdravou výživou. Přípravky jsou prodávány ve formě tablet, kapslí, čaje, v podobě mletého práškového extraktu či tinktury. Také je dostupná ve formě esenciálního oleje pro venkovní použití.
Kozlík lékařský tablety
Na slovenském trhu je dostupných několik přípravků ve formě tablet většinou ve formě směsí s jinými bylinami:
- Barny’s Hypnox® FORTE plus je přípravek, který obsahuje silné extrakty několika bylin včetně kozlíku lékařského a vitamín B6, který přispívá ke správnému fungování nervového systému. Jde o volně prodejný doplněk výživy, který se používá při problémech se spánkem a nespavostí. Užívá se 1/2 – 1 tableta půlhodinu před spaním. Výhodou je, že nevyvolává závislost. Není určen pro děti, těhotné a kojící ženy.
- EDENPharma MELATONÍN forte plus je další výživový doplněk, který obsahuje melatonin, extrakty rostlin včetně kozlíku lékařského a vitamin B6. Díky obsahu melatoninu zkracuje čas nutný na usínání. Užívá se 1 tableta půlhodinu před spaním. Opět není určen pro děti do 12 let, těhotné a kojící ženy.
- FytoFEM harmony & control je doplněk výživy určený ženám po čtyřicítce. Obsahuje komplex přírodních látek včetně kozlíku lékařského, vitamínů a minerálů. Napomáhá při zmírňování projevů ubývající hormonální aktivity. Doporučuje se 1 tableta denně nejlépe večer.
- GS Anxiolan 2017 je přípravek, který obsahuje kombinaci extraktu kozlíku lékařského a třezalky tečkované a kromě toho ještě hořčík a vitamin B6. Jeho užívání je doporučeno při zmírňování psychických obtíží jako neklid, úzkost či nervozita. Opět není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Doporučuje se 1 – 2 tablety denně.
- JAMIESON kozlíku 400 mg je výživový doplněk s extraktem z kozlíku lékařského. Má sedativní, uklidňující účinek, pomáhá při podráždění a nervozitě a stejně je vhodný při potížích s usínáním as kvalitou spánku. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Stejně se nesmí užívat spolu s antidepresivy či jinými léky na nespavost a pozor i na konzumaci alkoholických nápojů, která se během užívání tohoto doplňku nedoporučuje. Doporučuje se 1 tableta denně půlhodinu až hodinu před spaním. Neužívejte tento přípravek alespoň 2 hodiny před řízením či obsluhou těžkých strojů.
- MedPharma MEDUŇKA 50mg + CHMEL + kozlíku je opět další přípravek, kde už z názvu vyplývá, co obsahuje. Pozitivně ovlivňuje celkové zklidnění a spánek. Doporučuje se 1 tableta denně.
- PLUS LÉKÁRNA Drimon je výživový doplněk obsahující extrakty z několika rostlin včetně kozlíku lékařského. Napomáhá při zmírňování stresu a přispívá ke kvalitnímu a zdravému spánku. Není určen pro děti, těhotné a kojící ženy, Užívá se 1 tabletu půlhodinu před spaním.
- WALMARK Benosen je přípravek na spánek a uvolnění. Obsahuje 3 složky – L – theanin, extrakt z kozlíku lékařského a chmele. Obě tieot rostliny pozitivně ovlivňují nervový systém a spánek. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Užívají se 1 – 2 tablety půlhodinu před spánkem. Neužívejte Benosen před řízením motorového vozidla či jinými činnostmi vyžadujícími zvýšenou pozornost.
Kozlík lékařský čaj
Tato forma kozlíku lékařského je poměrně populární a velmi dobře dostupná. V přiměřených dávkách a době je možné ji používat i během těhotenství, avšak vždy je lepší poradit se s lékařem či lékárníkem, případně zkušeným bylinkář a bylinkářkou a zeptat se na kozlík lékařský zkušenosti u těhotných či kojících žen. V lékárně či v obchodě je možné zakoupit různé čaje či směsi, které obsahují ještě nějaké další byliny.
Kozlík lékařský dávkování – čaj
Dávkování je uváděno v příbalovém letáku či na obalu výrobku, obvykle se připravuje z 1 čajové lžičky čajoviny na 200 – 250 ml vody. Nechá se vyluhovat 10 – 15 min. V případě podpory spánku při problémech s usínáním, kvalitou spánku či nespavostí se nechá louhovat 30 min a pije se 200 ml asi hodinu před spaním. Při vyčerpání a bolestech hlavy může dávkovat i 3 – 5x denně po 2 dl čaje. Vždy je však třeba přečíst si děkování a řídit se podle něj, případně dle pokynů lékaře či lékárníka. Neznamená totiž, že pokud jde o přírodní látku, nemůže při nesprávném zacházení uškodit.
Kozlík lékařský extrakt
Účinky kozlíku na organismus způsobuje množství účinných látek, které se v jejím extraktech nacházejí. Lze tedy tuto rostlinu sehnat i ve formě extraktu, tedy výtažku z kozlíku lékařského, který je i obsahem tablet či kapslí, ale může jít io tekutý extrakt či sušený práškový extrakt.
Kozlík lékařský tinktura
Další možností užívání kozlíku lékařského je ve formě tinktury, která obsahuje alkohol. Není tedy vhodná pro těhotné a kojící ženy. Na trhu je tedy opět dostupných několik přípravků od různých výrobců, které se dají zakoupit např. i v obchodech se zdravou výživou či bylinkami nebo i přes internet. Dávkování závisí na konkrétním přípravku a jeho složení. Připisuje se jí největší účinnost.
Tinktura (valeriánske kapky) – připravuje se smícháním kořenů kozlíku se 60% lihem (v poměru 1: 6). Směs se uzavře do láhve a nechá týden odpočívat. Při problémech s nespavostí se doporučuje užívat jedna čajová lžička před spaním. Pokud si netroufáte na přípravu tinktury, na trhu je opravdu nespočet farmaceuticky připravených přípravků, což je v případě kozlíku lékařského i bezpečnější řešení.
Kozlík lékařský kapky
Kapky obsahující kozlík lékařskou se často vyskytují v různých směsích s jinými bylinami, např. HANUS ŠVÉDSKÉ KAPKY, které jsou vhodné i pro venkovní použití nebo JV KAPKY – CHOL na trávení a činnost žlučníku. Bylinné kapky z kozlíku lékařského se používají při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti .
Kozlík lékařský koření
Mleté kořeny kozlíku najdou uplatnění i při přípravě jídel. Jsou vhodné k dochucení masa i polévek.
Na závěr
Kozlík lékařský je opravdu velmi účinná bylina, která má mnoho příznivých účinků na lidský (a ne jen ten, používá se i u zvířat) organismus. Pomáhá při problémech se spánkem, při stresu a nervozitě na zklidnění, při bolestech hlavy či úzkosti. Důležité však je dodržovat doporučené dávkování a neužívat ji déle než 1 – 2 měsíce, abychom se vyhnuli nežádoucím účinkům. Stejně pozor na užívání spolu s jinými léky tlumícími nervový systém či alkohol. Vždy před tím, než něco začnete pravidelně používat, je opravdu důležité zjistit si jestli daný přípravek je pro vás vhodný.
Ptáte se
Načež se používá Kozlík lékařský?
Základní účinek kozlíku je uklidnění. Působí na receptory GABA resp pozitivně ovlivňuje nervové impulzy v mozku. Staletí se používá jako účinný lék na spaní a má výborné účinky při stresu. Zklidňuje a uvolňuje mysl.
Jaké jsou účinky?
Působí proti nespavosti, stresu, nervozitě. Uvolňuje křeče, působí pozitivně na srdce (srdeční nervozitu resp. Bušení). Pomáhá při bolestech hlavy a migrény.
Je vhodný čaj z kozlíku?
Čaj je výborným prostředkem, jak dostat účinné látky do našeho těla. Jak se připravuje si můžete přečíst výše.
Má nežádoucí účinky?
Jakýkoliv hoc i přírodní produkt může mít nějaké vedlejší účinky. V případě kozlíku půjde nejprve o podrážděnost, neklid nebo ospalost.
Vybrané zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-870/valerian
- https://www.biome.sk/valeriana-pouzitie-v-medicine
- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/valerian-root
- https://www.zdravie.sk/clanok/55742/valeriana-lekarska-valeriana-officinalis-l
- https://www.adc.sk/databazy/potravinove-doplnky/aktivna-latka/valeriana-officinalis-valeriana-15.html