V dnešní době se setkáváme s řadou problémů, které trápí nejednoho člověka na této planetě. Některá onemocnění se časem změnily na tzv. civilizační choroby, které trápí celé lidstvo. Ve velké míře je spouštěčem nepříjemných onemocnění stres. Stres je zákeřný v tom, že onemocnění může ,, probouzet „delší dobu dokud úplně nevyplave na povrch. V dnešním článku se budeme hovořit o velmi nepříjemném problému, který trápí možná i vás, a tím je právě hyperventilace.
Obsah článku
Hyperventilace – vážný problém
Možná jste se ještě nesetkali s tímto pojmem, ale my vám ho rádi vysvětlíme. Jedná se o změnu hloubky dýchání a jeho frekvence. Můžeme tedy říci, že pokud člověk trpí hyperventilací, jeho dýchání je zrychlené – tachypnoe – ale i prohloubené – hyperpnoe. Můžeme tedy říci, že do plic jedince se dostává mnohem větší množství vzduchu jaké by organismus momentálně potřeboval. Tento jev způsobuje změnu v krvi na biochemické úrovni.
Existují i hyperventilační stavy, kdy může jedinec pociťovat namísto prohloubeného dýchání právě mělké a rychlé dýchání. Takové hyperventilační dýchání je možné navenek vidět a také slyšet. V případě, že hyperventilace jako závažný problém nepomine delší dobu, mohou nastoupit zdravotní problémy jako respirační alkalóza či hypokapnie. Hypokapnie znamená to, že se ve vaší krvi sníží míra oxidu uhličitého. Na druhé straně, respirační alkalózu bychom mohli charakterizovat zvýšením pH v krvi, což znamená, že krev se stává více zásaditou. Tento problém je zapříčiněn mnohem vyšší mírou vylučování oxidu uhličitého z krve během dýchání.
Hyperventilace a její příznaky
Hyperventilace může být zapříčiněna různými onemocněními, zdravotními problémy či negativními okolnostmi. Z dlouhodobého hlediska se proto s tímto problémem není radno zahrávat. Pokud zaznamenáte na vašem organismu následující příznaky, je to důvod k tomu, abyste navštívili lékaře.
- rychlé, prohloubené nebo mělké dýchání
- ztížená respirace, resp. očividná snaha o dýchání
- pocit deficitu vzduchu a kašel
- bušení srdce a pocení
- bolest v hrudní oblasti, resp. svírání na hrudi
- tachykardie, jinak řečeno zrychlený tep
- vysoký krevní tlak
- napětí
- bledost a nevolnost
- úzkostné stavy či pocit stísněný
- sucho v ústech
- strach ze smrti či závažného onemocnění
- spánkové poruchy
- mravenčení v těle a brnění rtů, obličeje, nohou, rukou nebo konečků prstů
- bolesti svalů, svalové křeče a ztuhlé končetiny
- poruchy mobility
- bolesti břicha či pocit tíhy v žaludku
- dezorientace
- zrakové poruchy
- závratě nebo až pocity na omdlení
- ztráta vědomí
Příčiny hyperventilace
Možná bude pro vás překvapením to, že hyperventilace se nezařazuje mezi nemoci respiračního nebo kardiovaskulárního systému. Negativním tvůrcem tohoto onemocnění je naše psychika, jinak řečeno hyperventilace je poruchou funkce našeho nervového systému. Hyperventilaci rozdělujeme na akutní a chronickou. Akutní hyperventilace vzniká jako následek našeho psychického stavu. Může jít io krátkodobé poruch našeho nervového systému. Na druhé straně, chronická hyperventilace je mnohem závažnější problém, který je bohužel dlouhodobého charakteru a ve velké míře za ni mohou různé onemocnění.
Podívejme se tedy na možné příčiny hyperventilace, kterou lze trpíte i vy:
- nervové napětí a stres
- úzkostné stavy, hysterické stavya depresivní stavy
- strach
- poruchy neurotického charakteru
- panická porucha
- únava a deficit spánku
- mozková příhoda
- infarkt myokardu nebo srdeční selhání
- astma nebo pneumonie (zápal plic)
- chronická obstrukční choroba
- plicní embolie
- onemocnění jater a selhávání ledvin
- vysoká tělesná teplota
- stimulační látky – kofein, drogy, léky
- chudokrevnost
- akutní bolest
- metabolická acidóza
- dehydratace
- těžké krvácení
- sepse
- intoxikace
- těhotenství
- úraz hlavy či mozkové poškození
- hormonální změny
- nízká koncentrace kyslíku
- nádorové onemocnění
Hyperventilační tetanie
Možná jste už o tomto problému nebo tetanii jako civilizačním onemocnění již slyšeli. Tetanie představuje zvýšenou dráždivost centrálního a periferního nervového systému. Jiný název pro tetani je tetanický syndrom. Ve většině případů může za tuto moderní civilizační chorobu i deficit magnézia. Příčin může být mnoho a jednou z nich je i zrychlené dýchání, o kterém mluvíme v tomto článku, tedy hyperventilace. Tetani způsobenou hyperventilací nazýváme hyperventilační tetanie. Vzniká v důsledku respirační alkalózy, čili zvýšení pH krve.
Během hyperventilace postihuje jedince zvýšené nervově-svalové dráždění, a proto je nesmírně důležité to, abyste navštívili odborníka a zabránili dalšímu pokračování tetanie. Pokud se zbavíte hyperventilace, můžete se vyléčit iz tetanie. Vždy je důležité najít příčinu, která spouští vedlejší onemocnění.
Jaká je léčba a první pomoc při hyperventilací?
V první řadě byste měli uklidnit osobu, kterou postihla hyperventilace. Doporučuje se neustále komunikovat s daným pacientem a tišit ho. Důležitou zásadou je to, že by se měl pacient snažit dýchat pomalu a ne příliš hluboko. Pomoci může i počítání respirace. Samotný nádech má trvat 4 sekundy, přičemž výdech 8 sekund. Pokud v místnosti, v níž se nachází postižená osoba, není klid, odveďte ji do takové místnosti. Dbejte o to, aby byl postižen v pohodlí av komfortu. Uvolněte mu těsné oblečení, pokud má takové právě na sobě.
Někdy se doporučuje praktikovat tzv. dýchání do papírového sáčku. Dýchat má postižený 10krát do kapsy, resp. má provést 10 nádechů, přičemž 15 sekund po těchto nádeších by mělo následovat dýchání bez sáčku. Nicméně rádi bychom vám dali do pozornosti to, že metoda takového dýchání není doporučována pacientům s chronickými onemocněními (zejména onemocnění kardiovaskulárního nebo dýchacího systému).
V případě pokud vás postihuje stav hyperventilace velmi často, měli byste určitě navštívit odborníka. Pokud jsou příčinami hyperventilace psychické onemocnění, doporučujeme navštívit psychologa nebo psychiatra. Pacientům mohou pomoci i rozličné dechová cvičení či relaxační aktivity.
Pokud trpíte hyperventilační tetanií, k léčbě se zvykne využívat:
- magnézium (hořčík)
- vápník
- sedativa
- psychofarmaka
- vitamín D
- podpůrná léčba tetanie
Uvedené minerální látky, resp. léky, působí pouze jako doplňková léčba, nakolik je důležité se začít zabývat i příčinou, která hyperventilaci vyvolala. Určitě zkuste upravit i svůj životní styl.
Zajímá vás
Co je to hyperventilace?
Hyperventilace je problém spojený se ztíženým dýcháním, který však není onemocněním dýchacího systému, ale často má dočinění právě s naší psychikou. Typickým pro hyperventilaci je zrychlené a prohloubené dýchání, resp. přísun většího množství vzduchu jako je třeba. Tento problém může následně způsobovat mnohé další komplikace.
Jak se hyperventilace projevuje?
Nejčastějším příznakem hyperventilace je rychlé a prohloubené, někdy může být i mělké, dýchání, které je na pacientovi patrné. Příznaků je samozřejmě mnohem více, a proto bychom vás rádi odkázali na řádky pod nadpisem ,, Hyperventilace a její příznaky „.
Co je to hyperventilační tetanie?
Hyperventilační tetanie představuje moderní onemocnění, které je zapříčiněno hyperventilací. Tento problém představuje zvýšené nervově-svalové dráždění vyskytující se zejména při dlouhodobé hyperventilací. Více informací se dočtete v tomto článku pod nadpisem ,, hyperventilační tetanie „.
Vybrané zdroje: