Na světě existuje množství rostlin, které se vyznačují nesmírně prospěšnými účinky na náš organismus. Avšak ne mnoho rostlin se může pochlubit takovými pozitivními efekty, jakými disponuje jeden z nejstarších druhů stromů na světě ginko biloba nebo jinan dvoulaločný. Slyšeli jste už o účincích této rostliny na lidské zdraví? Pokud ne, tak vám v následujících řádcích rádi představíme vše pozitivní i negativní, což nám tento zázračný strom může přinést.
Obsah článku
Strom ginko biloba – zázrak z Číny
Ginko biloba nebo jinan dvoulaločný představuje léčivou rostlinu, resp. strom, jehož původ můžeme najít v krajích Asie, konkrétně v Číně. Už od nepaměti lidé vyhledávali účinky tohoto stromu, který je známý tím, že jde o jeden z nejstarších druhů stromů na světě, a tím, že je velmi prospěšný na plodnost mužů i žen. Země Číny je jedinou oblastí, kde se přirozeně vyskytuje.
Je možné si však vypěstovat tento strom iv našich zeměpisných šířkách? Odpověď je kladná. Na Slovensku je výskyt tohoto stromu spíše výjimečný, ale účelově lze pěstovat jako strom, který má zkrášlit naše okolí. Účinnost rostliny ginko biloba se projevu, jak jsme již zmínili, hlavně v oblasti fertility a sexuality, ovšem uplatnění najde samozřejmě i v jiných oblastech našeho zdraví.
Možná jste netušili, ale ginko biloba je stromem, který je v Číně, Japonsku a Koreji považován za posvátný. Jeho tradiční výskyt byl v okolí chrámů, ale v dnešní době to není podmínkou. V jakých částech tohoto stromu tkví jeho léčivé účinky?
- listy
- plody
- semínka
Strom ginko biloba je charakteristický i tím, že se může pochlubit unikátními látkami s názvem ginkolidy. Jde o soubor mimořádně prospěšných látek na naši celkovou vitalitu. Konkrétně se jedná zejména o srdce, cévy, periferní nervy a centrální nervovou soustavu. Tyto látky se nenacházejí v žádných jiných rostlinách a stromech, které byly dosud objeveny I to je jeden z důvodů, proč je rostlina ginko biloba taková výjimečná.
Ginko biloba – jak ho pěstovat?
O pozitivních účincích stromu ginko biloba rozhodně nelze pochybovat. Jaké jsou však charakteristické znaky tohoto léčivého zázraku přírody? Jde o opadavý strom s potenciálem růstu až do výšky 40 metrů, který se může dožít až 2000 let, přičemž v průměru se dožívá jen několik stovek let. Ginko je charakteristické i svým jehličím vějířovitého tvaru, i když se může zdát, že jde o dopisy.
Jak jsme již v tomto článku zmiňovali, blahodárný strom ginko biloba lze vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Nejde v žádném případě o náročnou rostlinu. Je však nutné, jako při pěstování jakékoliv rostliny, dodržovat určité zásady, abychom dosáhli zdravý růst a vývin jinanu biloby.
Co byste měli vědět?
Pojďme se podívat na všechna fakta, které jsou důležité v rámci pěstování stromu původem z Asie.
- Tento strom je možné vypěstovat z sazenice nebo ze semínek.
- V průběhu prvních dvou až tří let je nutné dbát na to, že tento strom potřebuje stín. Slunečnímu záření může být vystaven až v případě minimálního vzrůstu 30 cm.
- Oblíbenou půdou pro ginko je jíl s mírnou kyselostí.
- Zasadit byste si tuto léčivou rostlinu měli v březnu, přičemž semínko by mělo být zasazeno do substrátu s dostatečnou vlhkostí. Za ideálních podmínek byste měli zpozorovat klíčení přibližně za měsíc.
- Důležitou zásadou je i udržování neustálé vlhkosti substrátu.
- Ginko je typiické i rychlým růstem kořenů, a proto by měla být tato rostlina v průběhu několika měsíců přesazená do většího květináče. Nezapomeňte však do květináče přidat i písek.
- Do zahrady by měl být tento léčivý strom vysazován až na podzim. Zajistěte však, aby nebyl vystavován přímému slunečnímu záření.
- Samotný strom však roste poměrně pomalým tempem. Můžete očekávat roční vzrůst přibližně o 30 cm. Za pár let určitě nebude dosahovat několik metrů.
- Úplně první plody můžete očekávat až po 30. roku této rostliny. Listy byste měli sbírat během léta, jelikož shazuje své listy přibližně v srpnu a až přes zimu bude mít nové.
- Ginko biloba představuje dvoudomou rostlinu, a právě kvůli tomu je nutné dávat velký pozor na samičí rostliny.
Využití a složení
Bohatá historie starého léčivého stromu ginko biloba nebo jinan dvoulaločný se promítla v bohatých poznatcích předků moderní doby iv jeho využití. Moderní doba 21. století si vzala příklad ze zkušeností starších generací a využívá účinky tohoto blahodárného stromu v několika oblastech, a to v různých preparátech na zlepšování okysličování krve, na lepší cirkulaci krve, na rozšiřování cév a podobně. V tradiční medicíně Číny se z jinanu využívali vařené plody, a to k léčbě kašle, onemocnění dýchací soustavy a astmatu.
Na trhu najdete mnohé výživové doplňky maximálně využívající složení stromu ginko biloba. Pomoc těchto výživových doplňků ocení zejména lidé s problémy s pamětí, koncentrací a učením. Samozřejmě, nemůžeme zapomenout ani na jeden z nosných účinků, kterým je pomoc při problémech s plodností a sexualitou.
Dnešní medicína, která začíná stále více inklinovat k alternativním přírodním způsobem, využívá různé části jinanu biloby, přičemž v daných časech to vůbec nebylo běžné. V čínské tradiční medicíně se využívaly hlavně semena, jejichž účinky pocítili zejména lidé s astmatickými obtížemi.
Jaké má ginko biloba složení?
Nebýt unikátního bohatého složení jednoho z nejléčivějších stromů na světě bychom nemohli mluvit o opravdu unikátních léčivých účincích jinanu biloby. Výjimečnost této rostliny se projevuje v prospěšnosti látek nacházejících se v jeho semenech, listech a plodech. Mnohé látky jsou unikátní iv tom, že je nenajdete obsažené v žádné rostlině na světě. Ginko biloba se může pochlubit až 60 účinnými látkami, což je úctyhodné číslo. Pojďme se společně podívat na ty, které mají pro náš organismus největší význam.
- ginkolidy – ginkolidy jsou unikátní látky, které jsou charakteristické pouze pro strom jinan dvoulaločný. Příkladem je ginkgetín a ginkgolit. Prospěšnost těchto látek se projevuje hlavně v povzbudivých účincích na nervový a kardiovaskulární syystém. Tyto látky zlepšují přenos nervového signálu v mozku a pomáhají v jeho lepším prokrvování.
- flavonoidy – tyto látky se mohou pochlubit antioxidačními účinky, přičemž zapomenout nemůžeme ani na jejich význam v zlepšování prokrvování cév či prevenci více kardiovaskulárních onemocnění. Flavonoidy jsou taktéž typické i protizánětlivými účinky, a tedy ginko biloba se využívá i při různých poraněních.
- organické a mastné kyseliny – mastné kyseliny představují velmi důležité látky pro náš organismus. Jejich účinky se projevují mimo jiné i na pozitivním vlivu na kardiovaskulární soustavu či na podpoře energie a vitality organismu.
- vitamíny a minerální látky – opět se dostáváme k nesmírně důležitým látkám, které najdete v rostlině ginko biloba. Zmíníme například vitamin A, který se nachází v plodech. Kromě toho ginko obsahuje i vitamín C a minerální látky jako například hořčík. Hořčík pomáhá například při chronické únavě, krevním tlaku či regulaci krevního cukru.
- jiné látky – zmínit musíme i jiné látky obsažené v léčivém stromě ginko biloba. Mezi takové patří například bílkoviny, tuky, škrob, terpenoidy, lavonoidy, biloobetín, amentoflavon, bilibalit, sekvojaflavon, Sister, kampferol, kvercetin či anthocyanin.
Ginko biloba a jeho účinky
Léčivý strom ginko biloba je charakteristicky poměrně širokým záběrem pozitivních vlivů na naše zdraví. Za tyto účinky jsou zodpovědné důležité účinné látky, které se v něm nacházejí, přičemž mnohé z nich jsou unikátní právě pro tuto rostlinu. Využívat účinky ginko biloby mohou například i senioři, nakolik je tento strom vysoce účinný i v rámci zlepšování kondice centrální nervové soustavy.
Obecně však ginko biloba pomáhá bojovat s problémy týkajícími se cévní a nervové soustavy.
- psychické zdraví a celková vitalita – tato prospěšná rostlina se využívá i při léčbě Alzheimerovy choroby, jelikož je odpovědná za zlepšování přenosu nervových signálů v mozku av celé nervové soustavě. Kromě toho pomáhá s prokrvením mozgovýchh buněk. Zapomenout však nemůžeme ani na pozitivní účinky na paměť, odstraňování únavy, zvyšování energie či navozování pocitu vitality.
- kardiovaskulární problémy – tato rostlina je známá svými preventivními účinky před různými problémy se srdcem, například infarkt myokardu. Ginko se využívá i na lepší prokrvení periferních cév a končetin.
- detoxikace a antioxidační účinky – ginko biloba je výborným způsobem jako pročistit zejména játra a ledviny. Kromě toho se tato prospěšná rostlina využívá i jako prevence před předčasným stárnutím buněk vzhledem ke své antioxidační účinky.
- afrodisiakum – ginko biloba je jedním z nejúčinnějších afrodiziak. Zvyšuje libido, tedy sexuální touhu, či sexuální vzrušivost. Muži ocení zejména pozitivní účinky na erekci, prokrvení a potenci.
- jiné účinky – kromě již zmíněných pozitivních efektů je důležité zmínit i potlačování různých alergických reakcí či zlepšování hladiny cukru v krvi. Ginko biloba má však i antibakteriální účinek. Je zodpovědné i za snižování tvorby hlenů, zvyšování okysličování těla, podporu zraku a sluchu av neposlední řadě pomoc při častém močení.
Jak můžete vidět, účinků je poměrně hodně, a proto je ginko biloba skvělým způsobem, jak podpořit celkovou vitalitu našeho organizmu.
Vedlejší účinky
Pokud se chystáte užívat rostlinu ginko biloba v jakékoliv formě, měli byste dbát i na správné dávkování. Pokud budete užívat tuto rostlinu v rozumných množstvích, neměli by se vyskytnout žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky. Upozornit bychom však chtěli pacientů s nedostatečnou srážlivostí krve, kteří by neměli přemýšlet nad užíváním ginko biloby. V každém případě bychom vás rádi chtěli odkázat k lékaři.
Vyloučit nemůžeme vedlejší účinky jako průjmy, neklid, nevolnost, podráždění či zvracení. Nemusíte se obávat, protože se jedná o krátkodobé a mírné příznaky. V případě jejich výskytu byste měli snížit dávkování, případně si dopřát krátké vysazení daných výživových doplňků. Pokud však užíváte léky proti srážlivosti krve, případně acilpirín, užívat byste tuto rostlinu rozhodně neměli. Ginko biloba se nemá také podávat ani těhotným a kojícím ženám.
Posledním upozorněním je vysazení jinanu biloby před operací nebo zákrokem, neboť jinan dvoulaločný ovlivňuje mnohem menší srážlivost krve. Při operacích tedy logicky hrozí ztráta většího množství krve.
Tabletky, čaj a kapky
Léčivá rostlina ginko biloba je uživatelný v různých podobách. Obecně platí záasada, že je na zvážení jedince, jejíž formě dá přednost. Na potenci jsou však nejlepší pilulky. Konzumovat můžete i plody, nejlepší je však konzumovat jejich po tepelné úpravě , protože syrové plody mohou být zodpovědné za redukci vitaminu B6 v organizmu. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti jednotlivých forem rostliny ginko biloba.
- čaj – patří mezi nejznámější formu jakékoliv léčivé rostliny. Účinnost čajů však nedosahuje takovou efektivitu jako výživové doplňky. Jeden z důvodů může být i ten, že zdrojem čaje nejsou kvalitní extrakty jinanu biloby. Pokud si chcete připravit čaj, konzumujte ho s rozumem.
- tabletky – na trhu najdete množství výživových doplňků ve formě tablet od různých značek. Příkladem může být například výživový doplněk Jamies Ginko Biloba či Walmark GinkoPrim Max.
- kapky – účinky rostliny ginko biloba můžete využít i ve formě tinktury nebo kapek. Můžete si je dokonce připravit i doma nebo zakoupit v lékárnách. Mnohé tinktury či kapky v kombinaci s jinými látkami, například se ženšenem.
Ginko biloba – užívání a dávkování
Je důležité mít na paměti to, že každá forma tohoto prospěšného stromu přichází s vlastním dávkováním, které uvádí přímo výrobcem. Co se týče čajů, doporučené dávkování se pohybuje přibližně v rozmezí 2-3 šálků za den. Tablety se užívají obecně 1krát denně, a to užitím jedné nebo dvou kapslí. Samozřejmě, závisí to i na koncentraci extraktu jinanu. Kapky by měly být užívány v podobě jedné ampulky denně. Maximální denní dávka by neměla přesáhnout 100 mg denně.
Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, přerušte užívání a poraďte se s odborníkem. Poraďte se s lékařem i v případě, že máte problémy se srážlivostí krve.
Recenze a zkušenosti od vás
Obecně spotřebitelé oceňují všeobecné účinky na celkovou vitalitu. Kromě toho uživatelé zpozorovali i lepší prokrvení končetin a vliv na lepší soustředěnost. V neposlední řadě lidé doporučují užívání jinanu biloby iz důvodu zlepšení plodnosti. S výživovými doplňky obsahujícími extrakty z jinanu biloby určitě neuděláte špatný krok.
Zajímá vás
Co je to ginko biloba?
Ginko biloba představuje léčivou rostlinu, resp. strom, který je původem z Asie, ale můžete si ho vypěstovat i u nás.
Jaké má účinky?
Jeho nejvýznamnějším účinkem je pozitivní vliv na vitalitu, kardiovaskulární systém a na správné fungování koncentrace a paměti.
Na co se používá?
Využívá se zejména jako doplněk stravy, případně jako podpůrná léčba, při Alzheimerově chorobě či jiných psychických problémech. Více pod nadpisem ,,Ginko biloba a jeho účinky“.
Jak se užívá a dávkuje?
Dávkování a užívání této rostliny závisí na konkrétní formy, kterou užíváte. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Ginko biloba – užívání a dávkování“.
Kolik stojí?
Cena závisí od výrobce (značky) a od formy, kterou zakoupíte. Cena se však pohybuje od 6,74 €. (Jedná se o cenu výživových doplňků)
Jak se pěstuje?
Pěstování rostliny ginko biloba je možné i v našich podmínkách, ale třeba dodržovat některé zásady, pokud chcete, aby se vašemu jinanu dařilo. Tyto zásady najdete pod nadpisem ,,Ginko biloba – jak ho pěstovat?“.
Má ginko biloba vedlejší účinky?
Ano, při jeho užívání se mohou vyskytnout i vedlejší účinky jako průjmy, zvracení, nevolnost podráždění či neklid, ale není to pravidlem.
Vybrané zdroje: