Dobrá nálada je stavební prvek šťastného života. Přestože nikdo nedokáže být permanentně šťastný, dobrou náladu se vyplatí živit. Víme si ji totiž přivodit i sami. Nikoho jistě nebaví temné myšlenky s negativním kontextem, které znehodnucujú náš vlastní i ten vnější svět a pohled na něj.
Vzpomeňte si, kdy jste měli naposledy dobrou náladu a co bylo jejím přímým zdrojem. Zkuste si to představit opět, vcíťte se do dané situace a uvidíte jako se vám v okamžiku podaří nahradit nepříjemné pocity těmi pozitivnějšími. Dobrá zpráva je, že nikdo jiný nemá vliv na vaše „naladění“ a jste to vy, kdo rozhoduje o svých myšlenkách a tedy io následných pocitech az nich vyplývající nálady.
Obsah článku
Ranní rozcvička vás nakopne
Na uvolňování endorfinu, kterému se také říká hormon dobré nálady či hormon štěstí, má vliv i strava a vaše ranní rituály. Škodlivá je bez pochyb nízká konzumace sacharidů ve výrobcích z vloček, z celozrenného pečiva a v bramborách. Náladu korigují také některé koření (je dokázáno, že všechny ostřejší druhy přinášejí značné psychické „nakopnutí“, no stejný efekt mají i skořice, šafrán,hřebíček nebo muškátový oříšek).
Chemické procesy vedoucí k pozitivnímu naladění bohužel nevznikají při nicnedělání, ale při především při pohybu. Dokonce je prokázáno, že na něj časem vzniká jakási pozitivní závislost (pravděpodobně i jediná zdravá, jakou zatím známe). Zkuste začít v malém a praktikujte krátké ranní rozcvičky, případně nechte auto doma v garáži a zkuste se do práce odvést na kole.
Sociální „nákaza“
Některé vzorce chování a životního stylu se z člověka na člověka v dnešní době přenášejí zejména vlivem různých sociálních sítí a kanálů. Šířit se tak jimi mohou motivující ale i ty méně inspirující fenomény současné společnosti. Na jedné straně je to buď propagace alkoholu, kouření a hédonistického stylu života nebo naopak aktivní životní styl.
Sociální nakažlivé jsou mimo jiné nálady a citové rozpoložení jako smutek nebo právě pocit štěstí. Vědci to už sice nějaký čas tušili, ale výzkumy potvrzují, že shoda nálad mezi zkoumanými dobrovolníky a jejich známými může být následkem toho, že se obklopujeme lidmi podobného psychického nastavení.
Nejnovější poznatky přinášejí i zjištění, že spokojeni známí vyvolávají pohodu iu dotyčného, zatímco ti, kteří jsou obklopeni lidmi se špatnou náladou, mají také pochmurné rozpoložení.
Dobrá nálada okolí má vliv i na tu vaši
U lidí, kteří na počátku výzkumu žili v obklopení negativně naladěných lidí, zlepšení nenastalo. Naopak negativně naladěni lidé v obklopení optimistů zaznamenali posun k větší psychické pohodě. POZOR! Nejen dobrá nálada je nakažlivá, funguje to i naopak, a proto si raději držte odstup od negativní naladěných jedinců …
Symptomy deprese jako bezmocnost, únava a pasivita jsou taktéž požírači mentální energie. Nemusíte mít však obavu. Deprese rozhodně není přenosné onemocnění. Smutné a letargické pocity, které se u vás mohou probudit dříve znamenají probuzení vašich empatických sklonů.
Mít pozitivních přátel se vyplatí
Předchozí studie odhalily, že mít přátel s dobrou náladou, snižuje riziko deprese dokonce o celou polovinu. Pokud již depresi máte, takové přátelství dvojnásobně zvyšuje vaše šance na uzdravení. Mít ve svém okolí pozitivně naladěných lidí však bohužel nestačí. Třeba se naučit radovat i z dílčích úspěchů a nepropadat skepsi. Užitečný je trénink v trpělivosti a nevyplácí se ani snaha být za každou cenu stoprocentní.
Mnoho povzbuzujících pocitů nám ubírá věčné porovnávání se s okolím, což většinou vede k závisti, případným pocitem méněcennosti, zpochybňování a to vše má za následek narušení vlastní rovnováhy. Proto je nezbytné odhadnout své síly a mít realistický pohled na sebe i své schopnosti a akceptovat sebe sama, v takové podobě jak jsme.
Co všechno vám může zpříjemnit den?
Všechny níže uvedené tipy mají potenciál udělat člověku radost. Nechte se inspirovat:
- krátká procházka po okolí nebo v lese, případně v místnosti, ve které jste otevřete okno a pusťte k sobě čerstvý vzduch
- najděte ve svém okolí něco, co ve vás vzbuzuje příjemné pocity a sústreďte na to svou pozornost
- usmívejte se na lidi, pokud se naskytne příležitost, udělejte malý dobrý skutek nebo složte někomu poklonu či kompliment
- těšte se z maličkostí a snažte ve všem hledat pozitivní stránku věci
- proveďte menší změny ve svém bytě, preorganizujte nábytek nebo zkuste jednoduché úklid
- vypijte sklenici vody, zacvičte si, Vzbuďte v sobě dojem, že pro sebe děláte něco dobrého
- buďte vděčný, často si ani neuvědomujeme, jak jsme bohatí, protože pro nás běžné věci jako je např. pitná voda považujeme za standard
Zamyslete se, který z těchto tipů jste schopen zrealizovat hned a rovnou začněte …
Dobrá nálada je kumulativní
Existuje teorie, podle které potřebujeme udržet v životě stabilitu a určitou rovnováhu. Tu můžeme relativně jednoduše dosáhnout, pokud vyvážíme jednu špatnou myšlenku třemi dobrými. Pokud se vzdaluje od tohoto poměru, naše nálada má negativnější směr, příchozí události a situace si vysvětlujeme horším způsobem, a na rozum nám přicházejí spíše ty nepříjemné vzpomínky. Pokud je to naopak, daří se nám, máme radost, vše je najednou jakési jednodušší, vyřizujeme si jen to hezké a lepší smýšlíme o sobě i o svém životě.
Hravé formy terapie
Dobrá nálada se dá navodit i hravou formou. Zkuste například napsat třem kamarádům a zeptat se jich, proč vás mají rádi. Když úkol splníte, odměnou vám bude mentální nebo emocionální spokojenost.
List vděčnosti
Soustřeďme se více na to, co máme a naučme se nebrat to jako samozřejmost, ale jako dar, za který bychom měli být vděčný. Abychom na to nezapomínali, je skvělý nápad připomínat si to formou děkovného dopisu. Při pohledu na něj si člověk dokáže více uvědomit, jaký je ve skutečnosti bohatý.
- Máte rodinné zázemí?
- Máte blízkých přátel?
- Máte střechu nad hlavou?
- Máte co do úst?
- Máte si kde prát a máte se kde mýt?
- Máte přísun pitné vody?
- Bydlíte v zdravotně nezávadném životním prostředí?
Pokud jste na otázky odpověděli pozitivně, gratulujeme! Zřejmě jste šťastnější než polovina světové populace.
Antistresová omalovánka
Možná je to klišé, ale funguje to. Soustředěním malováním začnete více vnímat tvary obrázků, jednotlivé barvy, které do něj nanášíte a začnete automaticky rozvíjet své kreativní já.
Jednejte dobro
Proč lidé jednají dobré skutky? Existují dva názory:
- někteří si myslila, že jde o přirozený projev nesobeckosti a nezištné lásky
- jiní je chápou jako nástroj, který využíváme k větší oblibě svého okolí, k vlastním benefitem a sobeckým účelům
Ať už patříte do jakékoliv z těchto dvou skupin, dobré skutky vám pomohou aktivovat centra v mozku, které v nás vytvářejí dobré pocity. Když udělal dobrý skutek pro někoho jiného, kdo se momentálně cítí špatně, bude se cítit lépe nejen daná osoba, ale pocítíte to i vy. Částečně je to zapříčiněno tím, že cítíme úlevu a částečně i tím, že máme pocit, že něco „napravit“ a pomáháme to dostávat do normálu.
Tento efekt je o to víc silnější, pokud jsme si s někým blízký, ale platí to i při humanitárních problémech av případech, kdy jednáme dobro v širším významu slova (charita), pro lidu pracujících v podobných organizacích má jejich dobročinnost pozitivní vliv nejen na okolí, ale i na jejich mysl. I drobnosti jako malé pozornosti či skutky dobrosrdečnosti jako koupě dárku nebo připravení šálky čaje už automaticky vedou k lepší náladě.
Smějte se… hodně!
Pokud vidíte někoho usmívat se, pravděpodobně se usměješ také. Jedna z klíčových teorií o chápání lidského chování v neurovědě tvrdí, že když vidíme někoho jiného ukazovat své emoce (ať už jsou pozitivní nebo negativní), v mozku se nám aktivují stejné centra. Je dokázáno, že smích léčí tělo i duši.
Přitom je jedno, zda jde o jaký druh smíchu jde a zda je přirozený nebo uměle nasvodený. Díky jednoduchým cvičením se naučíte, jak se rychle a snadno uvolnit a vnímat i náročnější situace s nadhledem a klidem. Smát se není jen příjemné, ale i léčivé. Na naši vlastní škodu se smějeme málo, dokonce se stále méně i usmíváme. Smát se ale znamená, že se z vás stres pomalu a volně vyplaví ven a zprůchodní cestu dobré náladě.
Vytvořte si své emoční životní prostředí
Negativní emoce nikdo nechce. Každý okamžik našeho dne však má svou náladu a svým naladěním ovlivňujeme také okolí, ať už si pod tím představíme lidí nebo širší prostředí. Každému je jasné, že permanentně dobrá nálada je nedosažitelná.
V první řadě je však dobré uvědomit si rozdíl mezi emocemi a pocity. Zatímco emoce jsou spojeny s vrozenými instinkty, pocity se spojují s naším způsobem myšlení a uvažování nad věcmi. Jde o představy a obrazy, které si vytváříme v našich hlavách, a to znamená, že je i sami podle vlašnou uvážení můžeme měnit.
Emoce vládnou nám, my ovládáme pocity
Mezi ty základní se obvykle počítá strach, smutek nebo radost. Není zdravé jejich potlačovat (je v pořádku plakat, když prožíváme smutek) nebo týrat za to, že neděláme, co bychom měli. Při pocitech jako je nespokojenost, frustrace, pocit méněcennosti to zas takto jednoznačně neplatí.
Mnohem spíše než budeme řešit dilema, zda otravovat široké okolí, nebo se v koutku tiše trápit sami, můžeme pracovat na tom, abychom negativní pocity generovaly v menší míře a to postupnou změnou svého myšlení a pohledu na svět. Začít můžete například tím, že ze svého repertoáru vyřadíme návyky v zacházení s náladami, emocemi a pocity, které absolutně neprospívají ani vám ani nikomu ve vašem okolí a jsou zbytečné.
Nejčastěji kladené otázky:
Jak mít dobrou náladu, i když jde všechno proti vám?
Snažte se všude najít něco pozitivního – to, že venku prší, není negativní. Je to pouze fakt, který je třeba akcepotvat. Od vás závisí, jaké zabarvení této skutečnosti dáte a zda sv konečném důsledku uděláte pozitivní, nebo negativní věc. Jsou to pouze fakta, které nejsou pozitivní a ani negativní. Třeba je zkrátka tolerovat takové, jaké jsou a brát je za skutečnost. Nezapomínejte, že všechno je jen o vašem rozhodnutí a způsobu chápání. Žádný den ve vašem životě se už nezopakuje.
Pusťte si oblíbenou píseň – určitě existuje minimálně jedna píseň, která vám vždy zvedne náladu. Pusťte si ji klidně i dvakrát nebo třikrát za sebou. Zaposlouchejte se do jejího tónů, popřípadě si při tom pohmkávajte nebo potichu zazpívejte nebo zahoďte zábrany a rovnou tančete.
Zhluboka dýchejte – tento trik má tu výhodu, že k němu nic nepotřebujete a ani nemusíte nikam chodit. Zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Při každém nádechu si představujte, jak do sebe vdechujete pozitivní energii a radost. Naopak výdechem se z vás uvolňují všechny všechny negativní emoce.
Motivujte se – nepříjemný den v práci zvládnete lépe, pokud si vzpomenete na to, co příjemné vás čeká poté. Nebojte se udělat si radost. Obdarujte se. Kupte si něco, po čem už dlouho toužíte, urobrte něco nečekaného. Zajděte na masáž nebo ke kadeřnici. Je mnoho způsobů, jak potěšit sebe samu. Pokud se události, ze které máte obavy nevíte vyhnout, udělejte to se na ni začnete těšit.
Jak zacházet se špatnou náladou?
Berte ji s sebou. Základní vlastností nálad je to, že jsou proměnlivé. Přemýšlejte o tom jako o hře. Vy sami jste ti, kteří aktivně ovlivňují poměr příjemných a nepříjemných emocí a myšlenek. Dělejte to jednoduše tím, že si do každého dne zařadíte jen ty pozitivní.
Jak dosáhnout emoční pohodu?
Přestaňte se znovu a znovu rozčilovat nad stejnými věcmi. Snažte se identifikovat zdroj vašeho momentálního rozľadednia a pracujte na jeho odstranění. Pokud už jste jednu věc oplakali, neoplakávajte ji znovu. Emoční nepohodlí odstraníte, když všem svým emocemi dopřejete volný průběh a nebudete je v sobě zabíjet. Hněv z čekání na poště nebo nad článkem v novinách může být jen vybíjením zlosti, která může mít původ někde úplně jinde.
Čaj na dobrou náladu?
Určitě si můžete zlepšit své pocity i uklidňujícím čajem, který mírně povolí vaše nervy a tím otevře cestu pozitivním emocím. Určitě nejsilnější je třezalkový čaj.
Vybrané udroje:
- https://www.idnes.cz/xman/styl/dobra-nalada-je-nakazliva-rika-studie-ale-spatna-taky-dodava.A171019_183720_xman-styl_fro
- https://www.novinky.cz/zena/zdravi/47495-i-dobra-nalada-je-vec-cviku.html
- https://psychologie.cz/pet-minut-na-zlepseni-nalady/
- https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/4542/dobre-skutky-a-dobra-nalada-patria-podla-vedcov-neoddelitelne-k-sebe
- https://psychologie.cz/kam-se-spatnou-naladou/
- http://www.matdobrypocit.sk/ako-mat-dobru-naladu-lepsie-sa-citit/
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/5424/budte-zdravsi-av-lepsej-nalade-skuste-tychto-7-tipov-na-kazdy-den
- https://fitshaker.sk/ako-si-zlepsit-naladu-za-menej-ako-10-minut-pozname-az-25-sposobov/