Deprese je stále častějším onemocněním, které trápí nejednoho člověka. Projevy tohoto onemocnění psychického původu nemusí být zpočátku vůbec až tak viditelné, a proto je nutné každý jeden příznak začít brát vážně. Bohužel, depresivní stavy nepostihují pouze dospělou populaci, ale i děti. Deprese u dětí av pubertě je velmi běžným jevem za což zčásti mohou také internetové sociální sítě. Příznaky mohou být mírně odlišné, důležité je však důkladně sledovat každý jeden symptom nebo netypické chování na vašem dítěti. Následující řádky mohou ulevit nejen dítěti, ale i vám jako rodiči.
Obsah článku
Deprese – velký problém i u dětí
Deprese je psychickou poruchou, která je typická pocity smutku, beznadějí, sníženým sebevědomím, celkovými pocity únavy či poruchami spánku. Toto závažné duševní onemocnění postihne během života přibližně každého 4. člověka. Nejen u dětí, ale iu dospělých není deprese běžným smutkem. Ve většině případů se běžný smutek objevuje po ztrátě blízké osoby či nepříjemném zážitku. Deprese je na druhé straně chorobným stavem vznikajícím například z důvodu chronického stresu, psychického tlaku nebo dlouhodobých rodinných problémů.
V každém případě je nutné depresi a její epizody začít léčit. Depresivní stavy se mohou objevit v každém věku. Nejsou vázány na období dospělosti, i když ve většině případů se deprese vyskytuje právě u dospělých jedinců. Riziko vzniku deprese začíná zvyšovat v období puberty. Před nástupem tohoto období je přibližná šance vzniku depresí 2% (u dětí pod 10 let). U dětí v období puberty, resp. u dorostenců se riziko zvýší až na 6-8%. Je důležitým úkolem rodičů důkladně znát své dítě nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.
Pokud důkladně znáte své dítě, zejména jeho psychiku, tak byste měli již od ranních počátků depresivních stavů zpozorovat něco neobvyklého v chování vašeho dítěte. Pokud byste totiž nezačali řešit projevy deprese u vašeho dítěte, mohlo by se stát, že by váš syn nebo dcera začaly postupně trpět různými psychickými poruchami, resp. jejich příznaky. Jedná se hlavně o:
- úzkostné stavy
- závislost na psychoaktivních látkách
- bipolární afektivní porucha
- somatické zdravotní potíže
- sebevražedné chování
Zajímavostí je, že před desátým rokem života obvykle trpí depresemi chlapci, přičemž v pubertálním období se situace mění a depresemi trpí více dívek. Je velmi důležité dbát i na vaši duševní hygienu (jako rodiče), protože pokud i rodič trpí depresivními stavy, výskyt deprese u dětí se zvyšuje až na 3-4 násobek než u zdravých jedinců.
Jaké má deprese u dětí av pubertě příčiny?
Existuje několik teorií a odborných názorů na problematiku důvodu výskytu deprese u dětí a v pubertě.
- hormony
Určitě je pro vás známý ženský hormon estrogen, který bývá u dívek spojován mimo jiné s depresemi. Hladina estrogenu se rapidně zvyšuje u dívek během puberty, což může mít za následek vyšší riziko vzniku tohoto psychického onemocnění. Na druhé straně testosteron jako mužský hormon není důvodem výskytu depresivních stavů u chlapců během puberty.
- stresující životní okolnosti
Zvýšené nároky na děti, ať už ve škole nebo v soukromí, případně vztahy v kolektivu, mohou působit na dítě stresující či psychicky zatěžujícím. Je nutné vzít v úvahu psychické nastavení a odolnost konkrétního jedince, protože ne všechny děti jsou stejně náchylné na deprese.
- internet, sociální sítě a jiná média
21. století přináší obrovské technologické vymoženosti, které poskytují nejen množství výhod, ale bohužel i nevýhody a problémy. Virtuální svět dokáže vaše dítě ovlivnit velmi velkým způsobem. Dítě v některých případech nedokáže vnímat rozdíly mezi fikcí a realitou. Umělé prostředí, ve kterém se bojuje o prestiž a atraktivitu, může negativně ovlivnit psychické zdraví dítěte. Vaše dítě může být uráženy či šikanované prostřednictvím internetu, o čem nemusíte ani vůbec vědět. Takový psychický tlak může přerůst v silné deprese.
Deprese u dětí a v pubertě – příznaky
Důležité je odhalit první symptomy deprese co nejdříve. Nejčastější příčinou deprese u dětí av pubertě je stres a stresové situace, a proto byste měli neustále monitorovat psychický stav vašeho dospívajícího dítěte. Odborníci varují před tím, že čím v pokročilejším věku je vaše dítě, tím je výskyt depresivních epizod u dítěte vyšší. Jak můžete zpozorovat, že na vašem dítěti není něco v pořádku a trpí depresemi?
- podrážděnost
- přehnané reakce
- zhoršení výsledků žáka ve škole
- pokles zájmu o aktivity a okolí dítěte
- nechutenství
- nadměrná konzumace jídla a sladkostí (přejídání)
- pocity únavy
- insomnie (nespavost)
- plačtivost u menších dětí
- velmi časté změny nálad
- hyperaktivita a následný útlum
- snížená koncentrace
- vyšší zapomnětlivost
- rozrušenost
Zdůraznit bychom také chtěli i to, že snížená koncentrace nemusí být důsledkem depresivních epizod. Může také souviset s tzv. ADHD – porucha pozornosti nebo Aspargerovým syndromem – porucha chápání sociálních situací. Určitě je nutné navštívit lékaře, který buď diagnostikuje depresi nebo ji vyvrátí, případně najde jiné skryté onemocnění.
Léčba
Deprese je závažné onemocnění, které je nutné okamžitě léčit s pedopsychiatrom. Lékař vyšetří vaše dítě a vyloučí, případně potvrdí depresi. Depresivní příznaky jsou poměrně záludné, protože nemusí v každém případě signalizovat depresivní stavy. Mohou být projevem jiných závažných onemocnění u dětí. Velmi často se deprese u dětí spojuje i s jiným psychickým onemocněním – například s úzkostnou poruchou či poruchami chování. Rozdíl mezi běžným smutkem a depresí je to, že by měl smutek vymizet do 6, případně 12 měsíců po traumatické okolnosti.
- psychoterapie – je nejčastěji doporučeným způsobem léčby deprese u dětí (při mírných depresích)
- antidepresiva – měly by být u dětí užívány pouze po důkladném uvážení pozitiv a negativ z nich vyplývajících; jsou určeny k dlouhodobému užívání
Některá antidepresiva jsou nebezpečné u dětí zejména v pubertálním věku z toho důvodu, že si na nich mohou vybudovat závislost. Antidepresiva pomáhají ovlivňovat hladinu neurotransmiterů v mozku, které jsou zodpovědné za náladu, soustředění, spánek, schopnost učit se či mít chuť do jídla. Prosíme navštivte dětského psychiatra, který posoudí příznaky vašeho dítěte a nastaví léčbu v závislosti na konkrétním případu.
Často kladené otázky
Může vzniknout deprese u dětí nebo v pubertě?
Samozřejmě, v každé fázi lidského života se deprese může nastat, a tudíž je možný i její výskyt u dětí av pubertě.
Jak postupovat a na koho se tehdy obrátit?
Pokud na vašem dítěti zpozorujete nějaké podezřelé příznaky, respektive, pokud vám jeho chování bude připadat netypické, určitě je třeba zkusit s dítětem promluvit. Pokud rozhovor nepomůže nebo pokud dítě nebude mít zájem komunikovat, je nutné vyhledat dětského psychiatra.
Dá se léčit?
Samozřejmě, deprese je také pouze nemoc, a tedy dá se vyléčit. V případě dětí hovoříme zejména o léčbě psychoterapií, ale v těžších případech může lékař nasadit i antidepresiva.
Vybrané zdroje:
- https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_10/Trpia_nou_dojcata_aj_tinedzeri__Ako_pomoct_dietatu_s_depresiou_.aspx?did=1&sdid=3&tuid=0&
- https://skola.pravda.sk/rady-pre-rodicov/clanok/461763-poznate-priznaky-depresie-dnes-nou-casto-trpia-deti-a-studenti/
- https://www.verywellmind.com/depression-during-puberty-1067561