Poruchou koncentrace, problémem soustředit se občas trpíme všichni. Nemůžeme se soustředit, neumíme udržet pozornost, nedokážeme jasně přemýšlet a zaměřit se na konkrétní problém. Únava, vyčerpanost, emoční stres, mnoho problémů najednou, ale i obyčejná lehká chřipka mohou způsobit problémy s koncentrací. Za těmito problémy mohou být i hormonální změny (těhotenství, menopauza), ale i množství zdravotních problémů.
Poruchy koncentrace známe všichni, zkušenosti s nimi má každý člověk. Ne vždy máme svůj den. Příčin je několik – probdělá noc, nadměrný stres, únava, vyčerpanost, hlad, úzkost … čímkoliv z tohoto právě trpíme odrazí se to na naší koncentraci. Pokud ale nemožnost soustředit se trvá delší dobu, nebo se příliš často opakuje může být průvodním znakem jiného onemocnění.
Obsah článku
Příčiny poruch koncentrace
- Alkoholismus, užívání návykových látek – delirium
- Porucha pozornosti
- Chronická únava
- Otřes, poranění mozku, mozkový nádor, mrtvice
- Nespavost, spánkové apnoe, noční můry, … projevuje se zvýšenou únavou, poruchami spánku , vyčerpaností, ospalostí a sníženou schopností soustředit se.
- Cushingova choroba
- Demence, deprese, schizofrenie, duševní onemocnění, maniodeprese (problémy s koncentrací nastávají v depresivní fázi)
- Epilepsie
- ADHD, ADD – porucha pozornosti s (nebo bez) hyperaktivity. Nejčastěji jí trpí děti.
- Nedostatek železa v krve
- Nízký tlak krve
- Pedikulóza – vši
- Zvýšená hladina hormonů – hypertyreóza
Koncentraci mohou snižovat i některé léky. Pozorně si přečtěte příbalový leták k nim, nebo se na jejich vliv na koncentraci zeptejte lékárníka.
Příznaky poruch koncentrace
- Nedokážete si zapamatovat věci, které jste se dozvěděli jen před krátkou chvílí
- Nedokážete jasně myslet, zaměřit se na daný úkol
- Ztrácíte věci, nepamatujete si kde jste je odložili (klíče, brýle, …)
- Neschopnost přijímat rozhodnutí, řešit náročné úkoly
- Nedostatek fyzické i psychické energie na koncentrace se
Poruchy koncentrace se vyskytují spolu s dalšími onemocněními. Kromě problémů se soustředěním si můžete všimnout i poruchy intelektu, změny chování, problémy s pamětí (problémy s mozkem, duševní poruchy)
Kdy vyhledat lékaře
Pokud se nemůžete koncentrovat jen proto, že nemáte svůj den nemusíte se obávat ničeho. Dobrý spánek, zbavení se stresu a kvalitní strava vás vrátí do normálu. Pokud ale zároveň se ztrátou koncentrace pozorujete další příznaky vyhledejte lékařskou pomoc
- Ztráta vědomí
- Brnění, mravenčení na jedné polovině těla
- Bolest, tlak na hrudi, náhlá a silná bolest hlavy
- Nevysvětlitelná ztráta paměti
- Nevíte kde právě jste
Se svým lékařem se promluvte pokud jste na sobě zpozorovali
- Zhoršení paměti
- Snížení výkonu vpráci
- Problémy se spánkem
- Neodůvodněný pocit únavy nebo vyčerpání
Poruchy koncentrace a děti
ADHD (attention deficit hyperactivity disorded) je porucha pozornosti a hyperaktivita. Jde o vývojovou poruchu mozku (ne nemoc), kdy dítě není schopno soustředit se. Často krát se toto onemocnění zaměňuje s neukázněností a drzostí. Nástupem do školy se ale toto onemocnění obvykle potvrdí. Špatné známky v škole, dítě se nedokáže soustředit na učivo, nevydrží sedět v škole, je hyperaktivní, skáče do řeči, nahlas vypráví… Léčba této poruchy patří do rukou odborníků. ADHD se nedá vyléčit, ale důslednou výchovou lze stav výrazně zlepšit. Dítě může vést plnohodnotný život nejen v dětství, ale i v dospělosti.
ADHD je jednou z možností poruch koncentrace. Velmi podobnou poruchou je porucha koncentrace (CDD – concentration deficit disordet). V tomto případě dítě není hyperaktivní a i zbylé příznaky se mírně liší od příznaků ADHD. Jsou to hlavně
- Přetrvávající obtíže se soustředěním
- Dítě nereaguje na otázku
- Je pomalé, pomalu přemýšlí, pomalu se pohybuje
- Letargické, ospalé i během dne
- Nemá zájem o hry s přáteli
ADHD a CDD se až u polovině pacientů vyskytují současně. Každá z těchto poruch se ale může vyskytovat i samostatně. O CDD se v současnosti mnoho neví. Předpokládá se, že CDD je dědičné, zatímco ADHD je vrozená porucha. Stále se vedou dohady o tom zda je to podskupina ADHD, nebo jde o jiný typ poruchy. Tak či tak, poruchy koncentrace jsou jedním z hlavních symptomů těchto poruch.
Diagnostikování poruch pozornosti
Porucha pozornosti se nedá přesně diagnostikovat. Různé testy, otázky o vaší minulosti a rodinná anamnéza jsou první co podstoupíte. Následně se bude zjišťovat, zda vaše problémy nesouvisí s léky, výživovými doplňky nebo bylinkami, které užíváte. Pokud se nezjistí příčina lékař vás může poslat na
- Krevní test – zjištění hladiny hormonů
- CT – zjistí se možné mozkové abnormality
- EEG – zjistí se aktivita mozku
Následně vám lékař doporučí léčbu. Pokud je za poruchou koncentrace jiné onemocnění jeho vyléčením se ztratí i problémy s koncentrací. Pokud se vaše problémy týkají ADHD, CDD nebo jiné poruchy koncentrace zvolí se nejvhodnější léčba. Mohou to být behaviorální terapie, kde se naučíte soustředit se, omezit rozptylování případně dostanete léky, které zlepší koncentraci.
Změna životního stylu
Změnou životního stylu se můžete zbavit, nebo alespoň omezit problémy s koncentrací.
- Snižte stres
- Dopřejte si více spánku
- Snižte příjem kofeinu.Pokud kávě, ani jiným nápojem s kofeinem neholdujete zkuste to s ním. Kofein dokáže zlepšit koncentraci na kratší dobu. Ale pozor, ve větším množství má opačné účinky.
- Pravidelně avýživně se stravujte – dejte si několik menších jídel denně, než jedno větší za den. Obohaťte stravu o ryby, ořechy, semínka, celozrnné pečivo, …
Jak zlepšit koncentraci stravou
Udržet si pozornost, zvýšit koncentraci a umět se plně soustředit na důležité věci vám pomohou některé potraviny. Říká se jim ,,inteligentní“ potraviny, nakolik ovlivňují chemické látky v mozku. Některé z nich zlepší koncentraci na kratší dobu. Některé ovlivňují přímo na mozek, jejich konzumací se poruchy koncentrace mohou výrazně zmírnit.
Potraviny na zvýšení koncentrace
Kofein – káva, energetické nápoje, ale i čokoláda obsahují tuto látku. Kofein vás nabudí, dodá vám energii a zlepší vaši koncentraci. Jeho účinek je pouze krátkodobý, ale pomůže vám v rozhodujících chvílích. Zbytečně to s ním nepřehánějte, místo zvýšené koncentrace lze pociťovat roztržitost.
Cukr – ne ten krystalový ale cukr ve formě glukózy, kterou náš organismus získává z cukrů a sacharidů. Glukóza je palivo pro mozek, energie, kterou při myšlení potřebujeme. Dejte si něco sladkého – džus, sirup, čokoládu a na krátký čas se zlepší vaše paměť, myšlení a i mentální schopnosti. S konzumací cukru buďte opatrný, může vést k obezitě a dalším problémům.
Ryby – hlavně losos je zdrojem omega – 3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro udržení zdravého mozku. Snižují riziko mrtvice a demence. Zlepšují paměť (i v pokročilém věku) a příznivě působí i na srdce.
Ořechy, čokoláda – vlašské ořechy, různé semena a hořká kvalitní čokoláda obsahují přírodní antioxidant – vitamin E a kofein. Zlepšují paměť, zvyšuje kognitivní schopnosti a zlepšuje koncentraci.
Avokádo, zrna (celozrnné pečivo), ovesné vločky – tyto potraviny obsahují látky na snižování cholesterolu. Zvyšují průtok krve čímž se zlepšuje její okysličování a tím pádem i okysličování mozkových buněk. Zrna a i ovesné vločky obsahují glukózu, která je zdrojem energie pro mozek.
Bobulové ovoce – hlavně borůvky mají na mozek velmi příznivý vliv. Zabraňují poškození mozku volnými radikály, zmírňují choroby mozku související s věkem jako Alzheimerova choroba nebo demence. Zlepšují schopnost učit se a pomáhají lépe se soustředit. Nejvíce vitamínů a antioxidantů se nachází v semínkách tohoto ovoce. Čím jsou bobule zralejší, tmavší tím více zdraví prospěšných látek obsahují.
Vajíčka – cholin, který se nachází hlavně v žloutku zlepšuje paměť a zvyšuje mentální schopnosti.
Hovězí maso – obsahuje hodně železa a zinku, které zlepšují paměť a podporují soustředění. Pomohou vám zaměřit mysl a koncentrovat se. Místo hovězího masa můžete jíst i jiné druhy masa – ty ale už neobsahují tolik železa a zinku.
Výdatnou snídani
Celozrnná vláknina, mléčné výrobky a ovoce jsou bohatým zdrojem energie a vitamínů na začátek dne. Zlepší se vaše mentální schopnosti. Snídaně mají být bohaté a vydatné, ale pozor, mnoho kalorií může mít opačný účinek.Příliš kalorické jídlo hned z rána sníží koncentraci a navodí pocit únavy.
Problémy se soustředěním, poruchy koncentrace mohou životě nadělat řadu problémů. Nepříznivě zasáhnou to pracovního i partnerského života. Pokud se vás tyto problémy týkají jen čas od času a znáte důvod (probdělá noc, větší množství kofeinu, nebo alkoholu, …) nemusíte se ničeho obávat. Změňte svou životosprávu a všechno bude v pořádku. Pokud ale máte problémy s koncentrací často je nejlepší vyhledat lékaře.
Ptáte se
Co je porucha koncentrace?
Porucha koncentrace je neschopnost soustředit se resp. udržet pozornost. Často je to příznak jiného onemocnění, například alkoholismu, ADHD u dětí a pod.
Koho postihuje?
Nejčastěji se tento příznak spojuje s onemocněním ADHD u dětí. Přesněji jde o vývojovou poruchu mozku, která je často spojována is hyperaktivitou.
Jak se dá léčit?
Před samotnou léčbou je důležitá především správná diagnostika. Neexistuje konkrétní test, spíše se vychází z rodinné anamnézy případně zda různé faktory prostředí a života nemají zásluhu na této poruše (například užívání léků). V těžších případech se mohou předepisovat i léky tlumící hyperaktivitu. Obvykle jde o psychiatra.
Vybrané reference: