Minerální látky jsou po boku vitamínů jedny z nejdůležitějších látek, které naše tělo každodenně potřebuje. Minerální látky jsou nesmírně důležité pro celkové udržení zdravého těla i ducha. Nemůžeme proto podceňovat doporučené denní dávkování, jelikož by se deficit těchto prospěšných látek může podepsat i na rozvoji různých onemocnění. Pojďme se společně podívat na vápník (kalcium), který je podstatnou součástí našeho těla a který se nachází zejména v našich kostech av zubech.
Obsah článku
Co je to vápník?
Kalcium nebo vápník je chemický prvek vstupující mezi životně důležité stavební jednotky živých organismů, ke kterým samozřejmě patříme i my, lidé. Vápník je v periodické tabulce chemických prvků známý také pod značkou Ca s protonovým číslem 20. Možná jste netušili, ale jde o lehký měkký kov patřící mezi kovy alkalických zemin. Ve volné přírodě je však dostupný pouze v podobě sloučenin. Patří mezi nejvíce zastoupeny kovy v živých organismech. Zajímavostí je i to, že soli vápníku zbarvují plamen do červené barvy.
Tento významný kov byl poprvé objeven v roce 1808 anglickým chemikem Humphries Davym. Samozřejmě, vápník patří mezi minerály, které musíme každodenně v určitých množstvích přijímat do našeho organizmu, abychom si naše tělo zachovaly ve zdravém stavu. Vápník nebo kalcium je velmi známým prvkem zejména díky pozitivním vlivem na zdraví kostí či zubů. Vápník lze nalézt přirozeně v různých potravinách. V mnoha případech je tento důležitý minerál i přidáván do různých produktů, přičemž zakoupit si můžete i různé výživové doplňky, které ho obsahují.
Jaké má vápník účinky?
Proč je vůbec vápník tak důležitý prvek pro náš organismus? Tato minerální látka totiž mimo jiné působí jako kofaktor pro mnohé enzymy. Znamená to tedy, že bez přítomnosti kalcia by tyto nesmírně důležité enzymy nemohli pracovat správným způsobem, resp. efektivně. Vápník také ovlivňuje hladké svalstvo, které obklopuje krevní destičky, což způsobuje jejich relaxaci. Za zmínku ještě určitě stojí i to, že absorpce vápníku není tak jednoduchá bez současné přítomnosti vitamínu D. Dbejte proto i na dostatečný přísun vitamínu D, jehož výborným zdrojem je mimochodem i sluneční záření.
Jaké jsou však ty nejzákladnější úkoly minerální látky vápník (kalcium)?
Bojovník za zdravé kosti
Přibližně 99% veškerého vápníku v lidském těle je možné najít v kostech a zubech. Přísun vápníku je důležitý pro vývin, růst a udržení zdravých kostí. Vápník pokračuje v posilování kostí až do přibližného věku 20-25 let, protože v tomto období je hustota kostí nejvyšší a po tomto roce života se hustota kostí postupně snižuje, avšak pravidelným a dostatečným přísunem vápníku víme proces řídnutí kostí výrazně snížit. Nebojte se však, řídnutí kostí je přirozený jev, proti kterému právě vápník bojuje.
Lidé nekonzumujúci dostatek vápníku před obdobím 20. roku života se vystavují mnohem vyššímu riziku rozvoje osteoporózy během života. Je to z toho důvodu, že naše tělo odsává tuto minerální látku z kostí jako rezervu.
Svalové kontrakce a srážení krve
Věděli jste o tom, že vápník reguluje svalové stahy? Dostatek vápníku tedy přispívá například ik správné funkci, resp. tlukotu svalového srdce. Princip svalových kontrakcí funguje na bázi uvolňování vápníku, to znamená, že naše tělo uvolní kalcium pokud naše nervy odešlou signál svalům. Vápník je jakýmsi pomocníkem bílkovin při procesu svalových stahů. Sval se dostává do stavu relaxace, resp. uvolnění, když se vápník dostane pryč ze svalu.
Zapomenout nemůžeme ani na další důležitou roli vápníku, a to zachovávání normální srážlivosti krve. Jinak řečeno, vápník je součástí tohoto procesu. Jelikož jde o komplexní souhrn složitých kroků, na kterých se kromě této důležité minerální látky podílejí i jiné chemikálie.
Má vápník i vedlejší účinky?
Ano, vápník se kromě prospěšných účinků na náš organizmus může pochlubit i negativními účinky, které v mnoha případech znepříjemňují život mnohým jedincům. Na úvod bychom už rádi zdůraznili to, že předávkovat se je možné zejména prostřednictvím nadměrného přísunu vápníku z výživových doplňků. V takovém případě mluvíme o hyperkalcémii, tedy nadměrném množství vápníku v organismu. Apelujeme proto na doporučené denní dávkování, neboť jeho nedodržení, zvláště pokud užíváte výživové doplňky, může vést k různým nežádoucím účinkům:
- zácpa
- plynatost
- problémy se žaludkem
- nevolnost
- zvracení
- nechutenství
- neobvyklá ztráta váhy
- změny nálad
- bolesti svalů nebo kostí
- bolesti hlavy
- nadměrné pocity žízně
- nucení na močení
- slabost
- pocity únavy
- alergické reakce (vyrážky, otoky, svědění)
- problémy s dýcháním
Je nutné si uvědomit, že vedlejší účinky přinášejí zejména nadměrné množství vápníku přijímaného z výživových doplňků. Doporučujeme si proto dávat velký pozor a pokud je to možné, snažit se přijímat dostatek vápníku zejména z přirozené a vyvážené stravy.
Vápník a jeho nedostatek (hypokalcémie)
Věděli byste říct odborný název pro deficit nebo nedostatek vápníku? Tento stav se odborně nazývá hypokalcémie. Ve většině případů za nedostatek vápníku mohou různá onemocnění nebo jiné okolnosti. Velký pozor by si měli dávat i lidé, kteří podstupují veganskou dietu, protože patří do skupiny osob náchylných na jeho nedostatek. Veganům proto obecně doporučuje dbát i na dostatečný přísun kalcia z přirozených rostlinných zdrojů.
Upozornit bychom chtěli i lidi trpící laktózovou intolerancí, kteří mohou mít také nedostatek tohoto důležitého prvku, pokud nezahrnou do své stravy jiné než mléčné bohaté na kalcium.
Jaké okolnosti mohou ještě způsobit hypokalcémii?
- bulimie, anorexie či jiné poruchy příjmu potravy
- nedostatek fosfátů
- osteoporóza
- osteopenie
- nedostatek vitamínu D
- selhání ledvin
- zánět slinivky
- celiakie
- syndrom podrážděného střeva
- Crohnova choroba
- ženy v postmenopauze (zejména ty, které konzumují nadměrné množství kofeinu, alkoholu či sody)
- některé druhy rakoviny
- lidé přijímající nadměrné množství bílkovin či sodíku
- nedostatek příštítných hormonu
- dlouhodobé užívání některých léků, např. kortikosteroidy, laxativa
- nadměrný příjem magnézia
- vystavování se rtuti
Pokud trpíte hypokalcémií, tedy nedostatkem vápníku, odborník vám obvykle řekne, abyste užívali výživové doplňky. Výživové doplňky by měly být kombinovány s vyváženou stravou, abyste dosáhli lepší absorpci vápníku a snížili možné nežádoucí účinky. 1 dávka vápníku z výživových doplňků by nama přesahovat 600 mg. Pokud je tato dávka překročena, nadbytečné množství kalcia nebude absorbovány tak efektivně. Výživové doplňky obsahující vápník by měly být užívány rozumně v průběhu celého dne (2-3-krát za den).
V mnoha případech je v takových výživových doplňcích obsažen i vitamín D, který je mimo jiné zodpovědný i za syntézu bílkovin v těle, což umožňuje efektivní vstřebání vápníku.
Vápník ve stravě – potraviny
I když existuje množství výživových doplňků, které vám pomohou doplnit vápník, v ideálním případě by měl být jeho většinový příjem z vyvážené stravy. Věděli jste o tom, že výbornými zdroji vápníku jsou ovoce a zelenina? Zaměřte se hlavně na mrkev, brokolici, tmavozelenou listovou zeleninu, pomeranč či papáju. Kromě toho patří mezi úžasné zdroje kalcia i následující potraviny:
- sušené bylinky (bazalka, saturejka, majoránka, tymián, kopr, celerové semínka, šalvěj a oregáno)
- mléko
- mák
- sezam
- chia semínka
- měkké sýry
- pažitka
- mandle
- lískové oříšky
- len
- sójová mouka
- tvaroh
- pampeliška
Rostlinné produkty jsou na tom z hlediska obsahu vápníku obecně mnohem lépe než živočišné výrobky.
Vápník – tablety
Na trhu najdete množství výživových doplňků s obsahem vápníku, které jsou určeny zejména pro lidi, kteří jsou náchylnější na jeho nedostatek nebo trpí nemocemi, které vyvolávají hypokalcémii.
Mezi velmi oblíbené výživové doplňky patří:
Jamieson vápník 350 mg
- jde o tablety na cucání obsahující 100 ks s cenou od 8,99 €
- užívá se 1-2 tablety denně
Vápník, hořčík, zinek forte (Walmark)
- tyto 3 minerální látky vám zajistí zdravé fungování nejen duše, ale i těla
- jde o přípravek, který je obohacen o vitamín D, který napomáhá správnému vstřebávání vápníku
- balení obsahuje 100 tablet
- cena se pohybuje od 9,49 €
- dávkování: 1-2 tablety dospělí a děti do 12 let 1 tableta
Vápník pro děti a v těhotenství
Vápník je v těhotenství důležitý z toho důvodu, že podporuje činnost krevního oběhu, nervové soustavy matky i plodu či srážlivost krve. Kromě toho je zodpovědný i za redukci těhotenského vysokého tlaku a pomáhá při únavě od křečí dolních končetin. Tento minerál je také důležitý pro stavbu kostry vyvíjejícího se plodu. V prvotních stadiích těhotenství dochází k odčerpávání vápníku ze zásob, které se nacházejí v kostech a právě to je jeden z hlavních důvodů nutnosti jeho dostatečného příjmu už před otěhotněním.
Pokud si nebudete dávat pozor na dostatečný přísun vápníku, může se stát, že vaše dítě bude už v dospělosti trpět sníženým množstvím kostní hmoty. Děti potřebují dostatečný přísun vápníku zejména z toho důvodu, že během tohoto období nastává nejintenzivnější tvorba kostí. Dbejte proto na to, aby měly vaše děti pevné kosti, čímž snižujete riziko výskytu osteoporózy.
Nejčastější otázky
Co je vápník?
Vápník představuje jednu z nejdůležitějších minerálních látek, které naše tělo nezbytně potřebuje pro svou správnou funkci a vývoj. Jde o důležitou stavební jednotku živých organismů.
Čemu slouží?
Vápník je velmi důležitý pro vývoj kostí, podílí se na mnoha důležitých reakcích v lidském těle, ovlivňuje kontrakce svalstva, činnost nervů, spouští nebo aktivuje některé enzymy a působí preventivně proti osteoporóze a jiným onemocněním týkajících se kostí.
Jak jej získat a doplnit?
Vápník lze získat jednak ze stravy, bohatým zdrojem jsou například mléko a mléčné výrobky, nebo také z různých výživových doplňků, které obsahují výlučně vápník nebo i jiné prospěšné látky.
Ve kterých potravinách najdeme vápník?
Výborným zdrojem vápníku je mléko, ovšem najdeme ho například i v máku, chia semínkách, tvarohu, sezamu, měkkých sýrech či sušených bylinkách. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Vápník ve stravě – potraviny“.
Kolik vápníku můžeme denně přijmout?
Optimální denní dávka kalcia pro dospělé jedince je 1000 mg. Děti by na druhé straně měly přijmout přibližně 800-1200 mg vápníku denně.
Jak nahradit vápník?
Vápník jako látka je nenahraditelná, protože se podílí na významných a životně důležitých funkcích nejen lidského organismu, a tudíž bychom ji měli přijímat v dostatečném množství hlavně z vyvážené stravy.
Vybrané zdroje:
- https://babetko.rodinka.sk/vyziva/vyziva-deti/vapnik/
- https://www.babyweb.sk/preco-je-vapnik-pre-tehotne-taky-dolezity
- https://www.klubzdravia.sk/p/vapnik-horcik-zinok-forte
- https://www.drmax.sk/jamieson-vapnik-350-mg-tablety-na-cmulanie
- https://www.webmd.com/drugs/2/drug-4155/calcium-600-oral/details
- http://chemocare.com/chemotherapy/side-effects/hypercalcemia-high-calcium.aspx
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Vápnik
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/calcium-and-milk/calcium-full-story/
- https://www.healthline.com/nutrition/15-calcium-rich-foods
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/248958.php
- https://www.vyzivaspol.cz/vapnik-kalcium-calcium/
- https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/najlepsie-zdroje-vapnika-pre-zdrave-kosti-a-zuby