Pociťujete často nervozitu? Bydlíte neustále podráždění? S těmito stavy se určitě spojuje i pojem vnitřní neklid, který většinou stojí za naší špatnou náladou a nepříjemnými reakcemi na okolí, což později můžeme i litovat. Každý se v životě s takovým stavem běžně setkává. Pokud su vás pocit vnitřního neklidu vyskytuje jen krátkodobě, nemusíte se obávat, protože se nejedná o nic výjimečného. Pokud však u vás tento problém přetrvává kontinuální delší dobu, nepodceňujte ho a začněte ho řešit, protože může představovat příznak závažného psychického onemocnění.
Obsah článku
Vnitřní neklid – neklid duše
Vnitřní neklid představuje stav neustálé nervozity a psychického vypětí, který je zapříčiněn různými psychickými problémy, případně dlouhodobým stresem. Vědci a výzkumy se stále častěji shodují na tom, že vnitřní neklid, resp. psychická nepohoda, je odrazem mnoha vnějších faktorů. Existuje mimo jiné paralela, která říká, že čím více je člověk v psychické nepohodě, tím je náchylnější na různá onemocnění, které mohou kdykoli propuknout.
Neustálá duševní nevyrovnanost, pesimismus či ztráta radosti ze života může způsobit zrod různých onkologických onemocnění. Je proto nesmírně důležité dbát na vyvážený životní styl, to znamená kvalitní stravování, dostatek fyzické aktivity, pobyt na čerstvém vzduchu či duševní očistu.
Stres – spouštěč vnitřního neklidu
Uspěchaná doba s sebou přináší i velké negativa, k nimž rozhodně patří i stres. Stres je obrovským negativem, které nám může způsobit další zdravotní komplikace. Jedním z prvních příznaků toho, že je váš organismus ,, pod palbou „chronického stresu, je problém s trávením. To znamená, pokud je náš organismus ve stresu, dostává se do fáze vnitřního neklidu, jehož následkem může být i narušení trávení. Jelikož pociťujeme vnitřní neklid, náš organizmus nedokáže správně zpracovat stravu. Na správnou funkci nejen trávení je nutné být vnitřně klidný.
Dlouhodobý stres spojený s vnitřním neklidem může odrazit na našem organismu následovně:
- zvracení
- průjmy
- záněty trávicího traktu
- poruchy příjmu potravy
- žaludeční vředy
- zácpy
Doporučujeme si zapamatovat jednu pro vaše zdraví prospěšnou zásadu, a to snažte se najít rovnováhu psychiky a těla. Jinak řečeno, pokud pociťujete vnitřní neklid, dlouhodobý stres, či jiné ,,psychické bloky“, tak se to s největší pravděpodobností odrazí i na vašem tělesném zdraví.
Chvění a vnitřní neklid
Chvění spojené s vnitřním neklidem se projevuje pocitem vnitřní třesu organismu. Chvění může být příznakem různých zdravotních problémů, přičemž někdy nemusí jít o závažný problém. Příkladem může být pocit nervozity před zkouškami či v práci, kdy je náš organismus vystavován velkému stresu, napětí či psychickému tlaku. Jednomu z největších problémů, kterému čelí zejména pracující a mladí lidé, je tetanie nebo tzv. tetanický syndrom. Jde o zdravotní problém, který je charakteristický deficitem hořčíku v organismu. Až 10% populace bohužel trpí tetanovým syndromem.
Tetanie je onemocnění projevující se zvýšenou nervově-svalovou dráždivostí, přičemž se u pacientů mohou objevit i příznaky dráždivosti centrálního nervového systému, problémy s trávením či projevy kardio-vaskulárních problémů. Tetanický záchvat je velmi častým indikátorem tohoto onemocnění. Projevuje se následujícími příznaky:
- mravenčení, brnění či brnění nohou, rukou nebo rtů
- křeče rukou či chodidel
- hyperventilace – nadměrné – těžké, hluboké a rychlé dýchání pacienta
- úzkostné stavy
- strach
Mezi jiné příznaky tetanie zařazujeme svalové napětí, bolesti hlavy, páteře, slabost, únavu, nevolnost, nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost či vnitřní, resp. psychický neklid, o kterém je tento článek.
Vnitřní neklid v těhotenství
Těhotenství je obdobím života matky, kdy prochází hormonálními změnami, které se odrážejí nejen na jejím fyzickém, ale i na její duševním zdraví. Kromě výrazných tělesných změn může budoucí maminka pociťovat stres či napětí. Tyto faktory se podepíší i pod vnitřním nebo psychickým neklidem. Takový neklid a stres způsobí problémy nejen matce, ale i dítěti. Nervozita a napětí během těhotenství mohou způsobit i to, že vaše děťátko bude neklidné.
V praxi se váš psychický stav v těhotenství může projevit na adaptačním procesu dítěte po narození, to znamená nervozita, neklid, zvýšená plačtivost dítěte či problémy se spánkem. Tyto všechny obtíže se mohou projevit na vašem děťátku, pokud jste pod stresem a cítíte se uvnitř neklidně během těhotenství. V nejhorších případech může vnitřní neklid a dlouhodobý stres vyvolat i předčasný porod či zvýšené riziko vzniku astmatu či alergií u očekávaného miminka. Během těhotenství proto buďte v klidu. Relaxujte a provádějte aktivity, které vám dělají radost.
Tipy na vnitřní pohodu
- levandule – zklidňuje nervový systém a pomáhá ke kvalitnímu spánku (účinná je vůně levandulového oleje)
- zdravý životní styl – omezení kofeinu, alkoholu, dostatečný příjem živin, dostatečný pohyb a kvalitní spánek
- duševní relax – každému zabírá něco jiného, jednoduše provádějte to, co vám dělá radost, naprííklad čtení knih či sledování oddychových filmů
Nejčastější otázky
Co je to neklid?
Vnitřní neklid představuje pocit nervozity, podrážděnosti a nespokojenosti. Častokrát může vnitřní neklid představovat i příznak psychických onemocnění.
Jak se projevuje?
Projevuje se špatnou náladou, pesimismem, někdy fyzickými příznaky, jako chvění, dušnost, bušení srdce či pocení. Jedná se o pocit psychické nepohody, což nám dává pocítit celý náš organismus.
Jak se zbavit pocitu neklidu?
Vhodným řešením je zdravý životní styl, pravidelný odpočinek a relax, užívání výživových doplňků nebo bylinek s uklidňujícím účinkem. V případě, že takové řešení nezabírají, je nutné vyhledat odborníka v dané oblasti.
Vybrané zdroje:
- https://en.m.wikipedia.org/wiki/Akathisia
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226815/ak-sa-stresujete-v-tehotenstve-hrozi-vam-nepokojne-babatko/
- https://www.slovenskypacient.sk/horcik-od-hlavy-po-paty/
- https://www.benulekaren.sk/a/27/utoci-na-vas-stres
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000647/1703443/Nevyspytatelny-syndrom-ktory-spusta-nadmerny-stres-Tieto-priznaky-varuju-pred-kolapsom-
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/472454-trapi-vas-vnutorny-nepokoj-vyskusajte-tipy-na-upokojenie/