Dbáte na dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek? Pokud ne, určitě byste to měli přehodnotit, protože vitamíny se spolu s minerálními látkami podílejí na množství pozitivních účinků ať už na správnou funkci našich orgánů nebo psychického zdraví. Náš organismus potřebuje pro svou správnou funkci obrovské množství vitaminů a minerálních látek, o kterých ani nemusíme vědět. Vitamín A patří mezi méně známé vitamíny, ale na titulu vitamínu prospěšného pro naše tělo mu tento fakt neubírá.
Obsah článku
Co je to vitamín A?
Vitamín A je zdraví prospěšná látka, která je rozpustná v tucích. Málokdo zná i její jiný název, kterým je axeroftol. Známe jeho dvě přirozené formy:

- vitamín A1 (retinol)
- vitamin A2 (3-dehydroretinol)
Mezi nejdůležitější pozitivní efekty vitamínu A patří spolupodílení se na tvorbě zrakového pigmentu. Pokud si nedáme pozor a budeme trpět deficitem tohoto mimořádně důležitého vitamínu, můžeme si přivodit tzv. šeroslepost. Kromě toho je tento vitamín důležitý antioxidant. Tato látka nachází své uplatnění i v rámci vývoje epitelů, které chrání buňky před rohovatěním (xeróza). Základními zdroji vitamínu A jsou:
- alfa-karoten
- beta-karoten
- likopen
Výše uvedené zdroje představují červené a oranžové barviva. Za zmínku také stojí i to, že tento důležitý vitamin se tvoří z provitaminu A, jinak řečeno, hlavně z betakarotenu. Vitamín A v běžných potravinách, přičemž jeho příjem můžete podpořit i různými výživovými doplňky. Výživové doplňky však v žádném případě nemají být náhradou pestré a vyvážené stravy.
V přirozené stravě najdete retinol a retinylové estery jako formy vitaminu A, které se objevují exkluzivně v živočišných produktech, jako například ryby, játra či mléčné výrobky. V rostlinné potravě je tento vitamín získáte z provitaminu A, resp. z karotenoidů tohoto vitamínu. Příkladem může být ovoce, zelenina či různé rostlinné oleje. Na to, abyste mohli využít příznivé účinky tohoto vitaminu pro váš organismus, vaše tělo musí přeměnit obě formy vitaminu A na tzv. aktivní formy tohoto vitaminu, ke kterým patří retinol a kyselina retinová.
Vzhledem k tomu, že vitamin A je živina, která je rozpustná v tucích, vaše tělo si vitamín ukládá v tukových polštářcích na další využití, avšak na druhé straně většina vitaminu A se ve vašem těle nachází v játrech ve formě retinylových esterů.
Kde se vitamin A nachází?
Tento nezbytný vitamín pro náš organismus najdete v různých běžných potravinách, které určitě pravidelně konzumujete. Nachází se jako v živočišné, tak iv rostlinné stravě. Pestrá a vyvážená strava nabízí zastoupení různých forem vitaminu A, tj retinol, retinylové estery či karotenoidy provitaminu A. Tyto formy procházejí procesy, po dokončení kterých může váš organismus využít zdraví příznivé vlivy vitaminu A. Retinol a retinylové estery, jako formy vitaminu A, jsou snadněji vstřebatelné a využitelné naším tělem jako provitamin a, který se nachází v rostlinné stravě.
Možná neuvěříte, ale schopnost vašeho těla transformovat karotenoidy, tedy hlavně betakaroten na aktivní formu vitaminu A je ve značné míře závislá na mnoha faktorech:
- genetika
- celková vitalita
- užívané léky
- strava
Vegani by si proto měli dávat velký pozor, protože jejich strava je založena výhradně na rostlinných potravinách. Doporučujeme tedy veganům přijímat i stravu bohatou na karotenoidy, protože vstřebatelnost této formy vitaminu A není stoperentná. Je důležité znát základní zdroje, které jsou bohaté na odlišné formy vitaminu A. V živočišné potravě najdete tedy retinol a retinylové estery:
- sýr čedar
- máslo
- kuřecí játra
- losos
- makrela
- pstruh
- hovězí játra
- olej z tresčích jater
- vaječný žloutek
- jitrnice
Zapomínat byste také neměli hlavně na betakaroten jako provitamin A, který najdete v rostlinné stravě:
- petržel
- červené papriky
- sladké brambory
- dýně
- mrkev
- kapusta
- špenát
- zelí
- rukola (případně pampeliškový salát)
Tyto informace jsou nesmírně důležité, protože zahrnutím těchto potravin do vaší pestré a vyvážené stravy si dokážete účinně zajistit přirozený přísun velmi důležitého vitamínu A.
Vitamin A a jeho účinky
Vitamín A je nesmírně důležitý vitamin pro lidský organismus. Podílí se na množství benefitů pro zdraví, které jsou předcházejí různým nepříjemným a závažným problémům a nemocem. Nedostatek této esenciální živiny může proto způsobit různé nežádoucí zdravotní komplikace. Opět apelujeme na jeho dostatečný přísun ať už z běžné přirozené stravy (nejvíce žádoucí) nebo z výživových doplňků, které najdete na internetu nebo v lékárnách. Samozřejmě, všeho moc škodí, tedy vitamín A může způsobit i různé vedlejší nebo toxické účinky, protože patří mezi vitamíny, kterými se můžete předávkovat.
Je důležitý pro zdraví očí
Jeden z nejdůležitějších pozitivních účinků vitamínu A je vliv na zdraví našeho zraku. Dostatečný přísun této látky nás může zachránit před různými očními onemocněními, přičemž nejvíce se zmiňuje tzv. makulární degenerace. Makulární degenerace je postupná sklerotizace místa nejostřejšího vidění, které se nazývá makula nebo i žlutá skvrna. Toto onemocnění přichází zejména s věkem a špatnou životní zprávou. Pokud se pozdě diagnostikuje, může nastat až úplná slepota. Mezi rizikové faktory patří hlavně věk, kouření, cukrovka, obezita, nesprávná životospráva a dědičnost.
Studie naznačují, že vyšší hladiny betakarotenu či alfakaroténu mohou být zodpovědné za snižování rizika výskytu makulární degenerace až o 25%. Tato ochrana vitamínu A před tímto onemocněním je spojována hlavně s ochranou makulárním tkání z důvodu snižování oxidačního stresu.
Vitamín A je také důležitý z hlediska prevence před noční slepotou. Jde o stav zvaný nyktalopia. Noční slepota je jedním z prvních signálů nedostatku vitamínu A. Jelikož tato důležitá živina je hlavní součástí pigmentu zvaného rodopsín. Lidé s tímto stavem dokáží vidět úplně normálně během běžného dne, avšak trpí sníženou schopností vidění ve tmě, protože jejich oči mají problém zachytit světlo.
V konečném důsledku tedy můžeme říci, že pokud si chceme udržet celků zdraví našich očí, dbejme i na přísun vitamínu A hlavně z pestré a vyvážené stravy.
Výborný antioxidant
Věděli jste o tom, že vitamin A, resp. karotenoidy provitaminu A, které se nacházejí například i v mrkvi, mají i antioxidační účinky? Betakaroten, alfakarotén a beta-kryptoxantin jsou prekurzory vitaminu A a bojují s tzv. volnými radikály. Volné radikály představují vysoce reaktivní molekuly, které mohou poškodit naše tělo vytvářením oxidačního stresu. Oxidační stres je spojen s různými závažnými chronickými onemocněními, jako například:
- rakovina
- cukrovka
- onemocnění srdce
- úpadek kognitivních funkcí (poznávacích funkcí)
Bylo prokázáno, že strava bohatá na karotenoidy, tedy prekurzory vitaminu A dokáží výrazně snížit riziko rozvoje těchto těžkých zdravotních problémů.
Ochrana před různými druhy rakoviny
Jak jsme již v předešlém textu zmiňovali, vitamín A je výbornou látkou i pro své antioxidační účinky, což v konečném důsledku znamená, že snižujeme riziko oxidačního stresu, který způsobuje předčasné stárnutí buněk. Rostlinná strava bohatá na vitamin A, resp. karotenoidy, jako například ovoce a zelenina nás může ochránit před určitými druhy rakoviny. Byl proveden jeden průzkum, který porovnával riziko vzniku rakoviny plic u kuřáků a absolutních nekuřáků. Tento průzkum došel k závěru, že v situaci, pokud by kuřáci měli nejvyšší hladinu alfa-karotenu a beta-kryptoxantinu, tak by měli o 46-61% nižší riziko vzniku rakoviny plic než nekuřáci, kteří by přijímali pouze minimální množství vitamínu A z různých zdrojů.
I další odborníci se shodují na prospěšnosti prevence vitamínu A před rakovinou, protože se zjistilo, že retinoidy mohou zamezit rozvoj rakovinotvorných buněk.
Vitamín A a plodnost
Vitamín A je mimo jiné důležitý pro obě pohlaví, tedy pro ženy i muže z hlediska reprodukce. Tato důležitá živina hraje podstatnou roli ve vývinu spermií a vajíček. Také můžeme mluvit o zdraví placenty, vývinu plodového tkáně či růstu a udržování samotného plodu. Můžeme tedy s přehledem říci, že vitamin A je podstatnou součástí období těhotenství a je nesmírně podstatný pro zdraví děťátka a matky. Pokud se chystáte zplodit vaše vysněné miminko, vitamin A vám pouze pomůže.
Posilování imunitního systému
Využití vitamínu A je patrné iv případě přirozené obranyschopnosti organismu. Tento vitamín bychom mohli nazvat i stimulátorem nebo hybnou silou reakcí, které jsou zodpovědné za ochranu vašeho organismu před infekcemi a nemocemi. Tato prospěšná živina je také součástí procesu tvorby určitých buněk včetně B a T buněk, které jsou zodpovědné za imunitní reakce organismu. Takové následné reakce nás chrání před různými onemocněními. Na druhé straně pokud máme nedostatek tohoto důležitého vitaminu, zvyšujeme tím hladiny molekul odpovědných za oslabování imunitních reakcí organismu a celkové obranyschopnosti.
Zdraví kostí a vitamín A
Základními živinami, které jsou potřebné pro udržení zdravých kostí jsou:
- bílkoviny
- vápník
- vitamín D
- vitamín A
Na vitamin A určitě netřeba zapomínat, protože nedostatek této živiny je spojován s chabým zdravím kostí. Vitamín A tedy napomáhá k růstu kostí a jejich vývoji. Kromě toho můžeme říci, že lidé trpící deficitem této látky jsou mnohem náchylnější na zlomeniny jako lidé se zdravými hladinami tohoto vitamínu. Nejnovější studie ukazují, že lidé, kteří mají nejvyšší hladiny vitamínu A vykazují až o 6% nižší riziko fraktur (zlomenin). Paradoxem však je, že i lidé s velmi vysokými hladinami vitamínu A mohou být náchylnější na zlomeniny jako ti, jejichž hladiny jsou optimální. Nicméně, jsou to pouze předpoklady a zkoumání, jelikož nebyla prokázána příčinná souvislost.
Samozřejmě, pouze zdravé množství vitamínu A vám nepomohou k celkovému zdraví vašich kostí. Jak jsme již výše uvedli, k vitamínu A musíte přidat i proteiny, kalcium a vitamin D. Pouze tímto způsobem budou vaše kosti maximálně chráněny.
Vitamín A a akné
Pokud máte problémy s akné, měli byste uvažovat nad pravidelným přísunem vitamínu A pestré a vyvážené stravě. Co je to vlastně akné? Akné je chronická kožní zánětlivá porucha. Lidé trpící tímto zdravotním stavem se vyznačují bolestivými body zejména na obličeji, zádech a hrudníku. Tyto bolestivé oblasti se objevují tehdy, když se mazové žlázy ucpávají s odumřelou kůží a mazem. Tyto žlázy se nacházejí ve vlasových folikulech nebo váčcích na vaší kůži, které vytvářejí kožní tuk, což představuje olejovitou voskovou substanci, jejímž úkolem je udržovat vaši pokožku voděodolnou a lubrikované.
I když akné není pro vaše tělo nebezpečné, může způsobovat různé psychické problémy a vést například k:
- nízkému sebevědomí
- depresím
- úzkostným stavům
To, jakou roli hraje vitamín A v rámci redukce rizika výskytu akné, není přesně známo, avšak předpokládá se, že deficit tohoto důležitého vitamínu může zvýšit riziko rozvoje akné, protože takový nedostatek způsobuje nadměrnou tvorbu proteinu zvaného keratin ve vašich vlasových váčcích. Tento stav by zvýšil riziko vzniku akné v důsledku toho, že by došlo k ucpávání vlasových folikulů v důsledku neschopnosti odstraňování odumřelé kůže z těchto vlasových folikulů. Některé léky na akné s obsahem vitamínu A jsou vázány na lékařský předpis, a proto vám určitě doporučujeme preventivní přísun vitamínu A z pestré a vyvážené stravy.
Co způsobuje nedostatek?
I když nedostatek vitaminu A je poměrně ojedinělou záležitostí v našich zeměpisných šířkách, nemůžeme říci, že nemůže vzniknout. Deficit tohoto vitamínu je známý hlavně v rozvojových zemích, v nichž má populace pouze limitovaný přístup k důležitým zdrojem vitaminu A. Úvodem bychom rádi zdůraznili to, že nedostatek vitaminu A může vést k různým závažným zdravotním problémům.
Jaké mohou být následky nedostatku vitamínu A?
slepota u dětí (hlavní příčina odvratitelné slepoty u dětí v celosvětovém měřítku)
zvýšená intenzita a riziko smrti z infekčních onemocnění jako spalničky či průjem
zvýšené riziko anémie (chudokrevnosti) a smrti u těhotných žen
negativní dopad na zárodek plodu zpomalením jeho růstu a vývinu
možnost rozvoje kožních problémů, jako například akné či hyperkeratóza
Na závěr bychom ještě rádi uvedli to, že zvýšené riziko deficitu vitaminu A mají lidé s cystickou fibrózou či těhotné a kojící ženy v rozvojových zemích.
Hypervitaminóza
Hypervitaminóza v případě vitaminu A nebo toxicita vitaminem A představuje stav, kdy náš organismus přijal nadměrné množství této látky. Jinak řečeno, máme příliš mnoho vitamínu A v těle. Známe chronickou nebo akutní hypervitaminózu. Akutní toxicita se projevuje tehdy, pokud jsme přijali nadměrné množství vitaminu A během kratšího časového úseku (několik hodin nebo dní). Na druhé straně chronická toxicita se objevuje tehdy, když se nadměrné množství vitaminu A hromadily v našem těle delší časový úsek.
Mezi základní příznaky toxicity vitamínem A patří:
- bolesti kostí
- změny vidění
- kožní změny
Chronická toxicita může vést až k poškození jater či zvýšenému tlaku na náš mozek. Tento stav se diagnostikuje pomocí krevních testů a může se zlepšit jednoduchým snížením dávek vitaminu A.
Zajímá vás
Co je to vitamín A?
Vitamín A je životně důležitou látkou, resp. živinou, která je rozpustná v tucích a vyskytuje se v přirozené stravě v různých formách (rostlinná i živočišná).
Jak jej získat a doplnit?
Nejideálnějším způsobem doplnění vitammínu A je vyvážená a pestrá strava. Alternativou jsou však i výživové doplňky, které je vhodné konzumovat v případě nedostatku této látky.
Kde av jakých potravinách je vitamin A?
Vitamín A v živočišné i rostlinné stravě. Je však třeba dbát na pestrost stravy, aby zahrnovala všechny potřebné látky, které by měl člověk přijmout. Více o zdrojích vitaminu A najdete pod nadpisem ,,Kde se vitamin A nachází?“.
Je vhodný na zrak a pleť?
Ano, vitamín A je rozhodně nápomocný při problémech se zrakem. Svědčí o tom i fakt, že vitamin A je tvořen z betakarotenu, který je obsažen iv mrkvi. Ne nadarmo se říká, že mrkev je dobrá na zrak. Vitamín A pomáhá prevenci proti problémům pleti, například akné.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/219486.php
- https://www.livescience.com/51975-vitamin-a.html
- https://www.iclinic.sk/makularna-degeneracia
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_A
- https://www.healthline.com/health/hypervitaminosis-a
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits