Dlouhodobý stres, nadměrné množství práce či deficit odpočinku a relaxačních aktivit – i takto bychom mohli charakterizovat poslední desetiletí 21. století. Na lidskou psychiku je kladen obrovský tlak, který se následně promítá do různých fyzických i psychických zdravotních problémů. Mohli bychom tedy říci, že ve většině případů je základem našich fyzických potíží psychická kondice. Slyšeli jste už o pojmu tetanie nebo tetanický syndrom? V následujících řádcích si povíme právě o tom, jaké má tetanie příznaky.
Obsah článku
Tetanie – postihuje zejména mladých lidí
Neustálý shon a více než stoprocentní fyzická i psychická výkonnost vedou k tomu, že naše psychika začíná ohrozit . I náš nervový systém potřebuje podobně jako tělo dostatečný a kvalitní odpočinek. Nadměrná zátěž nebo tlak na psychiku nebo tělo může vést k nepříjemnému onemocnění, resp. syndromu, známému pod názvem tetanický sydnróm. Jiný název pro toto onemocnění je také tetanie. Co je příčinou tohoto onemocnění? Obvykle nedostatek hořčíku a vápníku (hypomagnezemie a hypokalcémie).

Pokud se k deficitu těchto životně důležitých minerálních látek přidají určité rizikové faktory, může se objevit onemocnění, které výrazně snižuje kvalitu života. Tetanie představuje zvýšenou dráždivost centrálního a periferního nervového systému. Tetanický syndrom lze kategorizovat na 2 hlavní formy:
- manifestní tetanie – projevuje se viditelně, zjevně
- nespecifická tetanie (latentní) – příznaky nebo projevy této formy tetanický syndromu jsou skryté
Jaké jsou projevy manifestní tetanie?
- pro tuto formu tetanie je typický akutní tetanický záchvat (nervově-svalová úroveň)
Jak se projevuje latentní čili nespecifická forma tetanie?
- symptomy jsou netypické a nespecifické
- tato forma tetanie je charakteristická tím, že ,,napadá“ různé oblasti těla, resp. orgány, a to například trávicí, srdeční či nervový systém
- latentní tetanie se může projevit i gynekologickými problémy u žen
Tetanovým syndromem statisticky trpí větší množství žen, a to obvykle mezi 20. a 30. rokem života.
Tetanie příznaky – jaké známe?
Charakteristickým rysem tetanie je i to, že v konkrétních případech se může projevit i různými způsoby. I na základě tohoto kritéria víme tetanický syndrom rozdělit na manifestní a nespecifický. Manifestní tetanický syndrom se projevuje akutním křečovým tetanovým záchvatům . Avšak ve většině případů jsou projevy tetanie nespecifické, tedy latentní.
Akutní tetanický záchvat
- Akutní tetanický záchvat je tedy spojen s manifestní tetanií a ve většině případů napadá hlavně svalový systém horních končetin.
- Takový záchvat se projevuje stažením horních končetin v oblasti zápěstí a loktů.
- Prsty horních končetin jsou také křečovité, jinak řečeno, palec a malíček jsou pod prostředními prsty, přičemž samotné prsty jsou v křečích natažené (tento jev nazýváme i porodnická ruka).
- Svalové křeče postihují i dolní končetiny a projevují se ztuhnutím a natažením zejména v oblasti kotníků a kolen (takový svalovou křeč v oblasti dolních končetin se nazývá i karpopedálny spasmus).
- Svalové křeče v horních a dolních končetinách nejsou jediným příznakem akutního tetanický záchvatu, tedy pacienti se mohou setkat i s pocity mravenčení v těle.
- Pro akutní tetanický záchvat jsou typické i příznaky stažení svalstva dýchacích cest. Mluvíme o tzv. laryngospasmu. Jinak řečeno, jde o křeče svalů hrtanu. Charakteristickým projevem laryngospasmu je ztíženo hlasité dýchání zejména při nádechu.
- Kromě výše uvedených příznaků se může vyskytnout i cyanóza (modré zbarvení kůže).
- Akutní tetanický záchvat se objevuje náhle , a právě proto se nazývá akutní.
- Z hlediska délky trvání záchvatu mluvíme o několika minutách či hodinách.
- Vyskytuje se při plném vědomí pacienta, i když v křeči může být celé tělo.
- Akutní tetanický záchvat je snadno zaměnitelný s epileptickým záchvatem.
V počátečních stádiích záchvatu se mohou projevit i příznaky jako zvracení, nevolnost, úzkost, mdloby či závratě. Kromě toho se mohou vyskytnout problémy jako zrychlené dýchání, bušení srdce či bolesti pociťované na hrudi.
Latentní tetanie – příznaky
Akutní tetanický záchvat je méně častým příznakem tetanický syndromu. Mnohem častěji se u pacientů vyskytuje nespecifická tetanie nebo, jinak řečeno, latentní tetanie. Setkat se s ní můžete i pod názvem skrytá tetanie. Příznaky této formy tetanie nejsou specifické nebo typické. Tento typ tetanie postihuje nervový systém, trávicí trakt, kardiovaskulární systém nebo v případě žen může způsobit gynekologické problémy.
Nervový sytém
bolesti hlavy (migréna)
závratě
nadměrná citlivost na hluk
pocity mravenčení v těle (parestézie) – zejména v oblasti rtů, konečků prstů či jazyka
slabost pociťována zejména v končetinách
problémy s krční páteří
mdloby, případně kolaps
bolesti svalů
záškuby svalů
ztuhlost svalů šíje
tetanické křeče zejména v oblasti lýtek projevující se v noci
křeče v oblasti rtů, obličeje či problémy s mluvením či žvýkáním v důsledku těchto křečí
rybí ústa
Psychické příznaky
neurastenie
pocity únavy
úzkostné stavy
depresivní stavy
pocity strachu
snížená koncentrace
syndrom neklidných nohou
poruchy spánku
podrážděnost (podrážděnost)
vnitřní napětí
Trávicí systém
průjem
pocity sucha v ústech
cítění nějakého objektu v hrdle
tvorbou uzlin či kulovité útvary v krku (globus hystericus)
problémy s polykáním
žlučníkové problémy
tíha na žaludku
bolesti pociťované v oblasti břicha, resp. žaludku
křeče v žaludku nebo ve střevech
Kardiovaskulární systém
tlak či bolest na hrudi
bušení srdce
zrychlená srdeční činnost (tachykardie)
vysoký krevní tlak (hypertenze)
dušnost nebo pocity nedostatku vzduchu, případně hyperventilace
imitace srdečního infarktu, což může zhoršit psychický stav jedince
Gynekologické problémy
bolestivá menstruace
nepravidelný cyklus
větší náchylnost na potrat
výskyt rizika eklampsie během těhotenství
problémy s tvorbou mateřského mléka (laktace)
v případě užívání antikoncepce vzniká vyšší riziko výskytu embolie a trombózy
Hyperventilační a neurogenní tetanie – příznaky
Velmi často se vyskytující druhy tetanie patří neurogenní a hyperventilační tetanie. Základem hyperventilační tetanie je tzv. hyperventilace, která však může být příznakem i jiných onemocnění, tedy ne jen tetanie. Podstatou hyperventilace je zrychlené a prohloubené dýchání, přičemž pacient trpící hyperventilací vydechuje větší množství oxidu uhličitého jako je třeba. Kromě toho se v našem organismu mění pH na zásadité, což má vliv na ionizaci vápníku v krvi (míra ionizace klesá). Tento stav zvyšuje nervovou a svalovou dráždivost.
Potěšíme vás, protože hyperventilace není vážný stav a objevuje se jako následek stresových či panických situací. Hyperventilace je tedy jedním z typických hlavních příznaků tetanický syndromu, a právě kvůli tomuto stavu byl jeden druh tetanie pojmenován jako hyperventilační tetanie. Kromě hlavního příznaku, kterým je hyperventilace, se mohou vyskytovat také:
pocity mravenčení či mravenčení prstů na nohou a na rukou
bušení srdce
pocity chladu na nohou a rukou
mravenčení v oblasti úst a jazyka
ztuhlost a křeče v rukou či v prstech
úzkost
pocení či bledost
neklid
mdloby či závratě
Na druhé straně neurogenní tetanie vzniká v naší psychice, kdy organismus dává najevo, že je nadměrně zatížen. Neurogenní tetanie se pojí hlavně s dlouhodobými stavy frustrace, s chronickým stresem, depresivními stavy, úzkostí, strachem, či tlakem.
Tetanie v noci – příznaky
Možná jste nevěděli, ale jedním z mnoha příznaků tetanický syndromu jsou také problémy se spánkem, přičemž největším spouštěčem takových problémů se spánkem je dlouhodobý (chronický) stres. Tedy pokud trpíte tetanií, jejíž jednou z příčin je i dlouhodobý stav stresu a zátěže, její příznaky se mohou projevit i v podobě neklidu v spánku či nespavosti.
Dbejte tedy na dostatečný přísun hořčíku a vápníku, neboť dlouhodobý stres je velkým požíračem zejména hořčíku.
Nejčastější otázky
Jaké jsou nejčastější psychické příznaky tetanie?
Tetanie, jak problém duševního charakteru, který je zapříčiněn nedostatkem prospěšných minerálů – vápníku a hořčíku – a naší psychikou se může projevit na naší psychické stránce následovně:
- úzkostné stavy
- pocity únavy
- depresivní stavy
- vnitřní napětí
- problémy se spánkem
- pocity strachu
- problémy s koncentrací
Jaké jsou nejčastější fyzické příznaky?
Samozřejmě, tetanický syndrom se projeví i na fyzické stránce člověka, protože většina nemocí fyzického charakteru je zakořeněna hlavně v psychických problémech. Jaké jsou tedy fyzické projevy tetanie? Hovoříme hlavně o akutním tetanický záchvatu, který se projevuje brněním končetin a křečovitými stahy svalstva, které člověk nedokáže kontrolovat.
Vybrané zdroje: