Únava nám může někdy způsobit opravdu hodně nepříjemností. Máte už dlouho předem naplánovanou práci, kterou musíte provést? Těšili jste se na výlet, ale jednoduše se necítíte svěže? Chodíte dennodenně do práce či do školy vyčerpaní? Únava je přirozeným stavem člověka, kterému se nevyhneme. Pokud však pocit únavy přeroste dlouhodobého stavu, který nám brání provádět plnohodnotně běžné aktivity, tak v takovém případě jde o problém, který je důležité začít seriózní řešit.
Obsah článku
Pocit únavy – může být více než jen běžný stav
Únava představuje pojem, který vyjadřuje celkový pocit vyčerpání nebo nedostatku energie. Měli bychom striktně odlišit stav, kdy se člověk cítí ospalý nebo nevyspalý. Pokud člověk trpí stálým pocitem únavy, projeví se to na jeho motivaci a celkové energii. Na druhé straně ospalost představuje pouze jeden z příznaků únavy. Únava je běžným příznakem mnoha zdravotních problémů, které se odlišují svou závažností. V mnoha případech je však pocit únavy odrazem životního stylu jedince (např. Nedostatek fyzické aktivity).
Kdy je únava opravdu problém?
Pocit únavy začíná být velkým problémem, pokud nezmizí s úpravou vaší životosprávy (dostatečný a kvalitní spánek, pravidelný pohyb a vyvážená strava) nebo pokud si myslíte, že je únava příčinou nějakého skrytého fyzického nebo psychického zdravotního problému. V takových případech neváhejte navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu.
Pocit únavy a jeho příčiny
Jak jsme již řekli, pokud únava jako běžný stav člověka vás začne omezovat v běžných aktivitách a přetrvává delší dobu, začíná to být problém. Samotných příčin může být poměrně hodně, avšak víme je rozdělit do 3 obrovských kategorií. Seznam zdravotních problémů, které uvedeme, může být samozřejmě mnohem obsáhlejší, my vám však nabízíme výběr těch nejčastějších příčin.
- psychické problémy
- depresivní stavy
- úzkostné stavy
- sezónní deprese (zejména jaro a podzim)
- fyzické problémy
- anémie (chudokrevnost)
- artritida
- chronický únavový syndrom
- fibromyalgie
- běžné onemocnění, jako je například nachlazení či chřipka
- autoimunitní onemocnění
- rakovina
- cukrovka
- onemocnění ledvin
- onemocnění jater
- poruchy příjmu potravy – anorexie a bulimie
- emfyzém
- onemocnění plic (zejména dlouhodobého charakteru)
- srdeční selhání
- hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) a hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy)
- Addisonova choroba – onemocnění, které ovlivňuje hladinu vašich hormonů
- faktory životního stylu
- nedostatek spánku
- obezita nebo nadváha
- nuda
- období emocionálního stresu
- zármutek
- nedostatek fyzické aktivity
- fyzická vyčerpanost
- užívání některých druhů léků, jako například sedativa nebo antidepresiva
- pravidelné požívání alkoholu
- užívání zakázaných drog
- konzumace nadměrného množství kofeinu
- špatné stravovací návyky
Kdy jít k lékaři?
Ne vždy je zcela nezbytné navštívit lékaře, pokud se cítíte unaveni. Jedním z nejzákladnějších předpokladů je neustálý pocit únavy – to znamená, že únava trvá delší dobu. Kromě toho dalšími varovnými signály jsou:
- depresivní stavy
- pravidelné problémy s usínáním (nespavost)
- nadměrná citlivost na chlad
- náhlý úbytek tělesné hmotnosti
- výrazně zvýšená tělesná teplota
Pokud jste již provedli všechna opatření, která by mohla eliminovat nebo odstranit únavu, to znamená, pokud jste zlepšili životní styl (dostatek spánku, vyvážená strava a snížení stresu) a problém pocitu únavy přetrvává, tak v takovém případě je jedinou správnou cestou návštěva lékaře, který vám pomůže s vaším problémem. Jedním z indikátorů návštěvy lékaře je rovněž i to, že tento stav trvá více než dva týdny.
Ve velmi specifických případech může být pocit únavy doprovázen i závažnějším zdravotním problémům. Okamžitě navštivte lékaře, pokud budete vykazovat příznaky únavy ve spojení s:
- odpadávání
- zvracení krve
- rektální krvácení
- silné bolesti hlavy
- bolest v hrudní oblasti
- nepravidelné bušení srdce
- lapání po dechu
- výrazná bolest v břišní, zádové nebo pánevní oblasti
- myšlenky týkající se spáchání vraždy
- sebevražedné myšlenky
Jak léčit neustálý pocit únavy?
Samotná léčba bude záviset na tom, jaká závažná je příčina spuštěná pocit únavy. Aby mohl doktor určit správnou diagnózu, bude vám klást otázky týkající se zejména původu vašeho pocitu únavy, kdy u vás tento problém začal, zda se zlepšuje nebo zhoršuje v konkrétních situacích, či vykazujete nějaké jiné příznaky, otázky týkající se léků, které užíváte, vašeho životního stylu a stresujících okolností a také jiných zdravotních problémů jaké máte.
Pokud předpoklad toho, že trpíte závažným zdravotním problémem, který je příčinou vašeho neustálého pocitu únavy, lékař vás může poslat na různá vyšetření, například na krevní odběr či močové testy.
Praktické tipy, jak snížit únavu
- pijte dostatek tekutin, abyste zůstali hydratovaní
- provádějte pravidelně pohybovou aktivitu
- dodržujte zdravé stravovací návyky
- dopřejte si dostatek spánku
- vyhýbejte se stresujícím faktorem
- redukujte konzumaci alkoholických nápojů, tabáku či zakázaných drog
- podstupujte relaxační aktivity, jako např. jóga
- snažte se vyhýbat se harmonogramem, které jsou pro vás příliš náročné
Zajímá vás
Co je to pocit únavy?
Pocitem únavy se rozumí stav člověka, který pociťuje vyčerpanost, ospalost a nedostatek energie. Může být zapříčiněn nesprávnou životosprávou, například nedostatkem spánku, málo pohybu, nevyvážená strava a sedavý způsob života.
Čeho to může být příznakem?
Pokud pocit únavy přetrvává dlouhodobě, určitě ho nelze podceňovat (zvláště pokud je doprovázen i jinými příznaky), protože se může jednat o projev závažného fyzického nebo psychického onemocnění. Seznam těchto onemocnění najdete pod nadpisem ,,Pocit únavy a jeho příčiny“.
Jak tento pocit odstranit?
Prvním krokem je určitě zlepšení životosprávy, ale pokud pocit únavy neodezní po tomto kroku a přetrvává dál, určitě je třeba navštívit lékaře, který udělá potřebné vyšetření a zjistí příčinu tohoto problému, za kterým se může skrývat opravdu vážné onemocnění.
Vybrané zdroje: