Množství lidí se zaměřuje hlavně na své fyzické zdraví, ale častokrát se zapomíná na udržování zdravého mentálního stavu. Věděli jste o tom, že to, v jakém stavu je naše psychika, se může podepsat i na naší fyzické kondici? Možná si ani neuvědomujeme, ale životní styl a psychické naladění nás mohou duševně ničit. Paradoxů je to, že téměř vždy víme popsat, jak se cítíme, co prožíváme, a tedy v jakém stavu je naše duševní zdraví. Na druhé straně nevíme říct, co to vlastně psychika je. Pojďme si spolu tento pojem objasnit.
Obsah článku
Co je to vlastně psychika?
Psychika člověka je velmi komplexní pojem, který není jednoduché vysvětlit. Zamýšleli jste se někdy nad tím, co naše nitro znamená pro naše tělo? Psychiku bychom mohli definovat jako funkci vyšší nervové soustavy, která je vázána na činnost v mozku. Psychiku můžeme dát do souvislosti is nervovou činností, tedy jedná se o integrovaný soubor projevů nervové aktivity. Co je to však nervová činnost? Definiční znaky nervové činnosti jsou projevy vjemů z interního a externího prostředí.
Psychika je tedy určitým ,,balíkem“ psychických procesů, stavů a vlastností. Odráží reálné objektivní okolnosti na základě našich vjemů a pocitů. Základem naší psychiky je biologie (konkrétně biochemie), ale na její formování se podílí i prostředí, ve kterém se pohybujeme. Jinak řečeno, to, jakým způsobem budeme projevovat naše pocity a vjemy, mohou ovlivnit i kulturní, sociální a výchovné prvky společnosti, ve které žijeme.
Psychika, tedy duševní stav, může však být definována také pomocí poznávání, chování a emocí. Jednoduše řečeno, psychika představuje to, jak se chováme, co cítíme nebo na co myslíme. Do souvislosti s psychikou se dává i mentální nebo duševní zdraví, které je pojmem vyjadřujícím absenci psychické poruchy. Naše psychické nastavení může ovlivnit :
- každodenní aktivity
- radost ze života
- vztahy
- fyzické zdraví.
V moderní medicíně se často psychika spojuje spíše s negativními jevy jako deprese, úzkost či různé jiné psychické onemocnění a poruchy.
Psychika a nemoci
Někteří lidé si mnohdy neuvědomují, že životní styl, který vedou, může vážně narušit psychiku, a tedy i psychické zdraví, což může vyústit do různých fyzických i duševních onemocnění. Ano, psychika ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. Pokud se budeme o naše duševní zdraví důkladně starat, naše psychika se nám mnohonásobně odvděčí. Psychické zdraví může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života a radost z něj. Budeme plní energie a radosti, kterou můžeme přenést i na jiné lidi.
Rychlý životní styl však našemu duševnímu stavu přináší různé překážky a je jen na nás, jak naší psychice pomůžeme. I naše psychická stránka potřebuje odpočinek či množství životně důležitých látek a vitamínů, aby si zachovala dobrou kondici. Snažme se proto eliminovat negativní dopady externího prostředí, které je ve velké míře zodpovědné za náš mentální zdravotní stav. Často skloňovaným negativním pojmem je stres. Stres se rovná naštrbovaniu duševního zdraví, a tedy možnému riziku vzniku nejen psychických, ale i fyzických onemocnění.
Stres je proto velkým problémem, jehož dopady se máme snažit eliminovat každý den, a to zpomalením životního stylu a dodržováním zásad duševní hygieny. Psychika je však výrazně propojena s celým naším tělem, a proto je péče o fyzické zdraví (např. Zdravé stravovací návyky a pravidelný pohyb) důležité iz hlediska psychického zdraví. Psychické a fyzické nemoci si nevybírají svou oběť na základě pohlaví či věku, a proto by měl každý dbát v rámci svých možností na důkladnou každodenní péči o svou psychiku.
Co je to psychické onemocnění?
Psychické onemocnění je široký pojem, který ohraničuje velkou škálu klinických stavů, které ovlivňují způsob, jakým přemýšlíme a jaké pocity prožíváme. Tyto problémy také mohou ovlivnit schopnost fungování v každodenním životě. Mezi nejznámější faktory, které se podepisují pod vznikem psychických problémů patří:
- genetika
- externí prostředí
- každodenní návyky
- biologie
Jaké jsou příznaky psychických onemocnění?
Jak jsme již zmínili, psychika je nejvíce zmiňovaným pojmem v souvislosti s různými psychickými onemocněními, kterými trpí lidé stále více a více. Základem jakéhokoliv onemocnění je stres, přičemž se k němu mohou přidat i jiné faktory než špatná životospráva, užívání drog či požívání alkoholických nápojů. Tento shluk problémů může poškodit naši psychiku ať krátkodobě nebo dlouhodobě. Jak však zjistíme, že můžeme potenciálně trpět psychickým problémem?
Pojďme se podívat na nejčastější symptomy, resp. varovné signály psychického onemocnění:
- izolace od lidí nebo aktivit, které běžně člověku dělají radost
- nadměrný nebo nedostatečný spánek
- nadměrná konzumace jídla nebo nechuť k jídlu
- celkové pocity apatie
- neustále pocity nedostatku energie
- časté požívání alkoholu nebo užívání drog
- zmatenost
- netypické nebo pro člověka nevšední emoce
- neschopnost provádět běžné úlohy jako vstávání do práce či příprava jídla
- delirium
- hlasy v hlavě
- myšlenky směřující k sebepoškozování či ublížení jiným lidem
- přetrvávající vzorce myšlenek nebo vzpomínek
- nedostatek empatie
- prožívání nevysvětlitelných bolestí v těle
- pocity beznaděje, bezmocnosti či ztracených
- podrážděnost a sklony ke konfliktům
- zapomnětlivost
- smutek
- úzkost
- strach
- změny nálad
Samozřejmě, každé jedno duševní onemocnění může mít své specifické symptomy, které nemá zase jiné. Výše uvedené příznaky jsou však zobecněním všech příznaků signalizujících duševní problém. Pokud nějaké z nich vykazujete, měli byste se zastavit a popřemýšlet nad možností řešení vašeho problému, kterým lze trpíte.
Nejčastější psychické poruchy
Psychiatrické poruchy se začínají tlačit do popředí vzhledem k narůstající duševní tlak na lidský organismus. Naše psychika, resp. její odolnost, může hrát důležitou roli v tom, zda se určité onemocnění projeví nebo ne. Mnohé psychické onemocnění vzniknou iv důsledku nedostatečné prevence a zanedbání potřebné duševní hygieny a péče. Samozřejmě, za rozvoj mentálních onemocnění mohou být zodpovědné i jiné faktory jako životní styl, jako například genetika, kterou neovlivníme. Problémy duševního charakteru se paradoxně týkají hlavně rozvinutých zemí, kde jsou nároky na člověka mnohem vyšší.
- úzkostné poruchy
Úzkostné poruchy patří mezi nejčastější psychické onemocnění 21. století. Jejich základem je chorobný strach a úzkost, které jsou spojovány s určitými předměty, situacemi nebo zvířaty. Většina lidí, kteří trpí těmito poruchami, se snaží vyhnout okolnostem způsobujícím úzkost v co největší míře. Tyto poruchy jsou doprovázeny nejen psychickými příznaky, ale i fyzickými symptomy, z nichž nejznámější jsou zimnice, bušení srdce, nevolnost, návaly horka či zrychlené dýchání. Do skupiny úzkostných poruch řadíme například i fobie.
Deprese patří mezi velmi časté psychické problémy v našich končinách. Patří mezi tzv. poruchy nálad. Základním spouštěčem je dlouhodobý stres či psychický tlak. Toto onemocnění se projevuje častou změnou nálad, nechutí k jídlu, přetrvávajícím pocitem smutku a někdy i sebevražednými myšlenkami.
Jde o psychické onemocnění chronického charakteru, které je charakteristické energetickými, manickými a depresivními epizodami. Toto onemocnění může ovlivnit energetické hladiny člověka a schopnost racionálního myšlení. Zapomenout nemůžeme ani na změny nálad, které jsou velmi intenzivní a výrazně se odlišují od běžných pocitů smutku, které lidé mohou každodenně pociťovat.
- schizofrenie
Jde o velmi nepříjemné onemocnění, které začíná ve věku od 15 do 25 let. Je charakteristické fragmentací myšlenek. Pro toto onemocnění jsou typické negativní a pozitivní příznaky. Mezi pozitivní zařazujeme halucinace, bludy a myšlenkové poruchy. Mezi negativní zařazujeme odloučení, nedostatek motivace a nevhodné nálady.
Psychika – jak si zachovat mentální zdraví?
Naším hlavním cílem by mělo být mentální zdraví. Pokud si dokážeme naši psychiku udržet v dobré kondici, máme víceméně vyhráno. Dobrou psychiku jen velmi zřídka může zasáhnout psychické onemocnění. Na to, abychom si však udrželi dobré duševní zdraví potřebujeme dodržovat určité obecné zásady. Jde o komplexní opatření, jejichž důležitost je stejná. Měli byste dodržovat:
- pravidelný pohyb
- zdravou a vyváženou stravu
- vyloučení kouření, drog a alkoholických nápojů v co největší míře
- kvalitní a dostatečný spánek
- relaxační aktivity
- hobby
Výše uvedené kroky jsou preventivními opatřeními před rozvojem různých duševních ohořelých. Rozhodně byste na ně neměli zapomínat a měli byste je aplikovat do vašeho každodenního života, protože vás opravdu mohou zachránit.
Dalšími možnými doplňkovými způsoby prevence psychických poruch jsou i výživové doplňky, které obsahují důležité vitamíny a minerální látky podílející se na správné funkci naší psychiky. To znamená, že bychom neměli zapomínat ani na pravidelný přísun potřebných minerálů a vitamínů. Ideálním řešením může být například i doplněk StressFix, který je založen na přírodní bázi a zahrnuje všechny prospěšné látky ve formě extraktů z nejléčivějších bylin, vitamínů a minerálních látek. Představuje tedy ideální prevenci před poruchami, které se týkají naší psychiky.
Samozřejmě, výživové doplňky nejsou náhradou pestré a vyvážené stravy, a proto byste v první řadě měli vaši psychiku podporovat racionální přirozenou stravou bohatou na důležité látky a vitamíny.
Pokud se u vás už psychické onemocnění projeví, není to žádná ostuda. Psychické onemocnění jsou léčitelné a prvním zásadním krokem k úspěšné léčbě je rozhodně návštěva lékaře . Jaké jsou způsoby jejich léčby?
- psychoterapie
- léky
- alternativní medicína
Zajímá vás
Co je to psychika?
Psychika je souhrn všech projevů nervové aktivity. Jde o všechny procesy, které se odehrávají v našem mozku, což se následně projeví na našem rozmýšlení, pocitech a náladě.
Jak funguje?
Psychika v našem životě hraje velmi důležitou roli, protože ovlivňuje nejen naše duševní, ale i psychické zdraví. Vše, co v životě provedeme je odrazem naší psychiky, která je zodpovědná za všechny naše rozhodnutí.
Jak se projevuje?
Projevy psychiky se odrážejí v každodenním životě, protože všechno, co řekneme, co si myslíme a jak se chováme je způsobeno právě naší psychikou a její nastavením. Každé rozhodnutí, myšlenka, pocit a všechno, co provedeme a jak se k tomu postavíme má původ v naší psychice.
Je psychika například spouštěč nemocí?
Samozřejmě, psychika je jedním z nejčastějším spouštěčů nemocí, protože každodenní tlak způsobuje psychické nepohodlí, což se později projeví i na našem fyzickém zdraví či oslabení imunitního systému.
Jak je to v souvislosti psychika a hubnutí?
Nelze jednoznečne říct, jak psychika ovlivňuje naši tělesnou hmotnost. Tato záležitost je velmi individuální, protože někteří jedinci mohou například ze stresu zhubnout a někteří zas přibrat. Proto není možné jednoznačně odpovědět na tuto otázku.
Vybrané zdroje: