21. století je známé tím, že lidé začínají trpět stále závažnějšími psychickými problémy. Depresivní stavy, problémy se spánkem či úzkostné poruchy jsou stále častějším jevem. Zabránit jim můžeme důslednou prevencí a vyhnout se zákeřnému stresu. Mohli bychom tedy říci to, že stres je spouštěčem jakéhokoliv onemocnění. Pokud jste zpozorovali, že se něco neobvyklého děje s vaší psychikou, tak určitě pozorně čtěte tento článek, protože i vás mohou trápit úzkostné stavy. Jaké jsou příznaky úzkosti? Čtěte dál a zjistíte více.
Obsah článku
Úzkost – problém naší psychiky
Úzkost se v odborných kruzích nazývá úzkost a je charakteristická výskytem při různých úzkostných poruchách a fobiích. Úzkostné poruchy řadíme mezi neurotické poruchy, které jsou charakteristické zejména již zmíněnou úzkostí a strachem. Možná jste netušili, ale i různé druhy fobií, ke kterým patří například sociální fobie, fobie se zvířat, situační fobie či fobie z poranění, řadíme mezi úzkostné poruchy. Úzkost však nemusí být charakteristickým jevem úzkostných poruch či různých fobií, ale i jedním z projevů jiných onemocnění psychického charakteru. Příkladem může být bulimie (porucha příjmu potravy).
Nejčastěji fyzické příznaky úzkosti
Včasná diagnostika a odhalení příznaků úzkosti vás může do budoucna ušetřit mnoha nepříjemných omezení v běžném životě. Doporučujeme proto porovnávat projevy, které jste si konkrétní všimli u sebe s fyzickými či psychickými projevy úzkosti.
1. Bolest v oblasti hrudi a bušení srdce
Jedním z nejtypičtějších symptomů, které signalizují úzkost je i bolest na hrudi nebo bušení srdce. Bušení srdce možná znáte i pod názvem palpitace. Tento příznak dochází z toho důvodu, aby vaše srdce napumpovaly do těla více krve, vzhledem k tomu, aby bylo připraveno na rychlou reakci (ve smyslu ,, bojuj nebo uteč „). Bolest na hrudi, na druhé straně, nemusí být automaticky symptomem infarktu. Pokud takovou bolest pociťujete, měli byste navštívit lékaře, protože může jít o psychický problém.
2. Dušnost
Dušnost, resp. lapání po dechu, případně problémy s dýcháním, patří k jedněm z fyzických příznaků úzkosti, a tedy i úzkostných poruch. Tato dušnost vzniká z toho důvodu, že se vaše tělo pokouší dýchat rychleji, aby zvýšilo průtok okysličeného vzduchu do plic.
3. Bolesti končetin a svalů
Za tímto symptomem může stát i dlouhodobý a každodenní stres, který je ve velké míře i spouštěčem úzkosti a úzkostných stavů. Může dojít také k tuhnutí svalů, které pak mohou Bolest ale.
4. Závratě a bolesti hlavy
Tento symptom se objevuje z toho důvodu, že v případě úzkosti a úzkostných stavů máte zvýšenou hladinu adrenalinu, a proto vaše srdce pumpuje více než v běžném stavu. Tento proces má za následek zvýšení krevního tlaku, což na druhé straně vede k závratím, nevolnosti či bolestem hlavy. Bolest hlavy může být způsobena i kvůli zvyšujícímu se stresu, který člověk pociťuje i při úzkosti. Tato bolest je charakteristická výskytem v kterékoliv oblasti hlavy.
5. Brnění, slabost a znecitlivěna kůže
Brnění, případně necitlivost, se může objevit v podstatě na kterékoliv části vašeho těla. Nejčastěji jde o ruce, obličej, chodidla, nohy či paže. Zajímavostí je to, že tento jev vzniká z toho důvodu, že jelikož se tělo nachází v stresové situaci, a tedy hladina adrenalinu je mnohem vyšší, potřebuje dostat krev do důležitějších částí těla, aby mohlo okamžitě reagovat na vzniklou situaci. Proto méně důležité části těla nedostávají tolik krve, jak by potřebovali.
6. Zvýšená teplota, zimnice a pocení
Jelikož se při úzkosti do našeho těla uvolňuje adrenalin, tak dochází k tomu, že tento hormon zvyšuje přísun krve do svalů, zvyšuje napětí a také zrychluje dýchání. Tento proces má za následek i zvýšení tělesné teploty. Tělo se potřebuje zchladit, a proto se potí. To v konečném důsledku může způsobit i zimnice.
7. Žaludeční problémy
Úzkost s sebou přináší i to, že se do našeho žaludku nedostává dostatek krve, a to kvůli již výše zmíněným procesem spojených s reakcí adrenalinu. Tedy deficit krve způsobuje například chvění či motýlky v žaludku.
8. Spánkové problémy
Dlouhodobý stres a úzkost mohou ovlivnit i kvalitu našeho spánku, a proto je podle odborníků vhodné bojovat s tímto problémem pomocí tzv. meditačních technik.
Psychické příznaky úzkosti
Příznaky úzkosti se nemusí projevovat pouze na našem fyzickém ,, já „, ale mohou zasahovat i náš emocionální svět. Psychické příznaky úzkosti jdou ruku v ruce s těmi fyzickými, a tedy nemůžeme je od sebe striktně oddělit. Proto, pokud se ve vašem případě projevují psychické příznaky úzkosti, tak je vysoce pravděpodobné i to, že trpíte nebo budete trpět i fyzickými příznaky úzkosti. Mezi nejčastější psychické příznaky úzkosti patří:
- panika
- neklid
- závratě
- strach ze ztráty kontroly či odpadnutí
- strach ze smrti
- strach z toho, že se jedinec zblázní
Ptáte se
Co je úzkost?
Úzkost je psychický stav, který je obvykle projevem určitého onemocnění. Obvykle se projevuje při úzkostných poruchách a rozličných fobiích. Více informací se dočtete pod nadpisem ,, Úzkost – nepříjemný problém naší psychiky „.
Jaké jsou 4 nejčastější příznaky úzkosti?
Příznaky úzkosti a jejich výskyt ve velké míře závisí na tom, zda se jedná o fyzické nebo psychické příznaky . Mezi nejčastější příznaky úzkosti však patří: bušení srdce , nadměrné pocení , pocity paniky a neodůvodněný pocit strachu
Jak léčit úzkost a odstranit příznaky úzkosti?
Pokud příznaky nejsou velmi intenzivního charakteru, pomoci vám mohou volně prodejné výživové doplňky či různé uklidňující bylinky . Pokud však příznaky přetrvávají, tak je nutné určitě navštívit lékaře, který nasadí léčbu pomocí psychoterapie . Pokud ani ta nezabere, na řadu přicházejí anxiolytika neboli silné léky proti úzkosti a úzkostným stavům.
Vybrané zdroje: