Deprese je porucha, která postihuje stále více lidí. Člověk trpící depresí pociťuje celkovou únavu, dlouhotrvající smutek, beznaděj a mnoho dalších příznaků. Při depresi nejde o běžný smutek, a proto je nezbytné ji léčit. V některých případech může pomoci i přírodní léčba deprese. Které přírodní léčiva nám, tedy mohou pomoci?
Obsah článku
Jak rozpoznat depresi?
Jedním z hlavních příznaků deprese je dlouhodobý a hluboký smutek. Jsou chvíle, kdy prostě ani netušíte důvod Vašeho smutku. To, co Vám dříve přinášelo radost, již není potěšující. Na všechno hledíte pesimisticky, máte neustálý pocit viny a nejste s sebou vůbec spokojený. Problémy, které se objeví vnímáte jako neřešitelné. Člověk s depresí trpí pocitem vyčerpanosti a ztrátou energie. Pociťujete to vše i Vy, ale obáváte se užívání antidepresivních léků? Pokuste se s depresí bojovat přírodní léčbou.
V článku Vám přinášíme několik dobrých rad, jak můžete doslova zatočit s depresí a opět žít plnohodnotný život plný elánu a radosti z každé maličkosti.
Přírodní léčba deprese
Pro léčbu deprese se obvykle používají antidepresivní léky. Ty samozřejmě mají i své vedlejší účinky, které dokáží pacientům znepříjemnit celkové fungování během dne. Pokud, ale trpíte mírnou či středně těžkou formou deprese, vyzkoušejte pár tzv. přírodních pomocníků.
1, Přírodní léky
Není pochyb o tom, že některé bylinky mají blahodárné účinky a dokáží pomoci s nejedním zdravotním problémům. Jinak tomu není ani v tomto případě. Existuje totiž bylinka, jejíž účinky si dají přirovnat k antidepresivním lékům. Víte, kterou máme na mysli? Je to třezalka.
Třezalka – má antidepresivní účinek při mírné až středně těžké depresi. Za takový účinek je zodpovědný hyperforín. Je velmi důležité podávat ho několikrát denně. Nyní, ale nemáme na mysli pití čaje z třezalky. Ten zřejmě stačit nebude. Existuje lék, volně dostupný, který obsahuje dostatek třezalky.
Samozřejmě třezalka není jediná bylinka pro léčbu deprese. Jednou z nich je i šafrán setý.
Šafrán setý – jejími hlavními složkami jsou krocin a šafrán. Šafrán je účinný při léčbě lehké až středně těžké deprese. Potvrdili to i studia. V tomto případě je možné si zakoupit výživový doplněk, který obsahuje extrakt y blizien šafránu. Jeho účinek by se měl dostavit během 14 dní.
Kyselina listová – obsahuje vitamin B9 a hraje důležitou roli při léčbě deprese
Dokonce i taková levandule má blahodárné účinky. Její vůně má pozitivní vliv na nespavost a depresi.
Ženšen pravý – tato rostlina snižuje stres, eliminuje negativní pocity. Zároveň zvyšuje psychickou vyrovnanost a podporuje lepší výkon po psychické i fyzické stránce. Deprese se vyznačuje vyčerpaností, pocitem smutku. Nejen, že ženšen pomáhá snižovat tyto symptomy, ale napomáhá i při léčbě spánku.
Meduňka lékařská – Trpět během dne bolestí hlavy, být ve stresu a psychicky unavený je pro tělo velmi náročné a určitě i únavné. Spánek je v tomto případě dobrým pomocníkem a navíc velmi potřebný. Víme, že během deprese jsou častým problémem, poruchy spánku. Právě meduňka Vám může pomoci lépe se vyspat, osvědčila se iv boji proti psychické únavě. Zároveň zmírňuje vypjaté stavy v těle.
2, Akupunktura
Jde o metodu, která spočívá v stimulování určitých bodů na lidském těle a ovlivňováním nemoci, která pacienta trápí. Může snížit fyzickou bolest, která je s depresí spojena.
3, Psychoterapie
Probíhá obvykle formou rozhovoru. Psychoterapie pomáhá lépe nahlédnout do vlastních problémů, řešit psychické poruchy, například depresi. Je to také jedna z přírodní léčby deprese. Forma psychoterapie může být různá. Buď probíhá rozhovorem terapeut – klient nebo formou terapie terapeut a skupina klientů. Také může obsahovat různé metody a techniky.
- arteterapie
- muzikoterapie
- práce s tělem
- pohybové formy
4, Cvičení
Cítit se dobře nejen po fyzické stránce, ale i psychické je k nezaplacení. Být v pohybu a věnovat se nějakému cvičení může mít velmi pozitivní účinky iv době pokud člověk trpí depresí. Nacházet se v přeplněném fitness centru je pro člověka, který trpí depresí náročné až nepříjemné a může mít stavy úzkosti. Proto je v tomto případě dobré hledat jiný způsob cvičení. Někteří pacienti trpící depresí se vyjádřili, že jim pomohli dlouhé procházky někde v přírodě. Zacvičit si můžete i doma. Stačí si jen stáhnout video s cvičením například jógy.
5, Meditace
Každý člověk přemýšlí nad tím, co by mohl udělat pro to, aby byl opravdu šťastný. Koupíme si dům, nové auto, získáme skvělou práci, založíme si rodinu. Stále však nejsme spokojeni a pocit štěstí nadále hledáme. Díky meditaci můžeme dosáhnout pocit štěstí právě v té chvíli. Meditace je stav, ve kterém se člověk zaměřuje do svého nitra, na své myšlenky a pocity a učí se je kontrolovat.Zklidňuje tělo a mysl. Přírodní léčba deprese může být i formou meditace. Pokud se pro ni rozhodnete, zde je několik technik meditace.
- Základní technika – pozorovat a nereagovat, při které se zaměřte na svůj dech, tělo a energii
- Introspekce – prostřednictvím ní zjistíme, které vzorce chování jsou pro nás vyhovující
- Dechové techniky – pozorování vlastního dechu
- Koncentrace
6, Strava
Jídlo je neodmyslitelnou součástí našeho života. Výběr stravy, je proto velmi důležitý a je také pravdou, že některé potraviny mají vliv na naši náladu. Jsou to potraviny, které jsou bohaté na vitamin B a omega -3 mastné kyseliny.
Omega -3 mastné kyseliny
Podle odborných studií, mají antidepresivní účinky. Na to, abychom tyto omega -3 mastné kyseliny přijímali, v naší stravě by se měl nacházet rybí olej, sóju, vlašské ořechy.
7, Spánek
Jedním z častých příznaků deprese je nespavost. Pokud jí trpíte i vy, pokuste se chodit spát vždy ve stejný čas. Před spánkem si dopřejte šálek dobrého čaje například meduňku lékařskou, která má zklidňující účinky. V místnosti, kde spíte, vytvořte co největší tmu.
8, Fototerapie
Jednou z přírodní léčby deprese může být i tzv. fototerapie. Jinak řečeno, léčba světlem. Během této léčby se vysílá viditelné světlo s vysokou svítivostí prostřednictvím LED diod. Při její aplikaci pacient cítí teplo. Tuto léčbu mohou absolvovat ženy a muži všech věkových skupin. Aby byla tato léčba účinná, měla by se absolvovat alespoň 5-krát za sebou.
Účinky fototerapie
- Analgetický účinek – pacient pociťuje tlumení bolesti
- Protizánětlivý účinek- pozastavení zánětu
- Bio stimulační účinek – díky světelné energie, se podporuje regenerace buněk a poškozených tkání
Léčebné procedury fototerapie
Fototerapie může probíhat prostřednictvím laserové terapie, která je bezbolestná a vysoce efektivní. Další alternativou je biolampa, která má stimulační účinky a regeneruje tkáně. V neposlední řadě je tu ještě jedná metoda tzv. Solux. Ta se aplikuje pomocí infračerveného světla, které zvyšuje obranyschopnost organismu.
Na závěr
V dnešní době je mnoho lidí, kteří trpí depresí. Léčba deprese je sice zdlouhavá a náročná. Vyžaduje také podporu okolí, a proto je dobré být v blízkosti rodiny či přátel, kteří Vám pomohou. Pokud je to možné, svěřte se někomu o svém problému a pokuste se Vaši depresi léčit. Zároveň se nebojte navštívit lékaře a zejména v případě, pokud si nevíte rady.
Vybrané zdroje:
- https://stromzdravia.sk/depresia/prirodna-liecba-depresie/
- https://zenvia.sk/magazin/lieky-depresiu-co-vsetko-pomaha/
- https://www.medicalnewstoday.com/kc/depression-causes-symptoms-treatments-8933