Přibližně jednu třetinu populace trápí poruchy spánku. Nejde o občasné probdělé jedné noci, pozdní spaní, či příliš brzké vstávání. Pokud se vám to přihodí čas od času není to špatné. Problém nastane pokud u vás propuknou poruchy spánku.
Obsah článku
Nepodceňujte poruchy spánku
Přespíme asi třetinu života. Možná se zdá, že je to dlouhý čas, čas, který bychom mohli strávit smysluplnější. Spánek je pro zdraví lidí důležitý víc než si myslíte. jde o jednu ze základních životních potřeb. V dnešní době hodně krát zkracujeme dobu odpočinku na úkor práce nebo zábavy. Organismus nám to dříve či později vrátí. Nedostatek spánku může vést k vážným zdravotním komplikacím – fyzickým i psychickým.
Během spánku se lidský organismus regeneruje, obnovuje se jeho fungování a odpočívá. Je to opakující se stav snížené aktivity centrální nervové soustavy. Experimenty na dobrovolnících, kteří vydrželi nespat 200 hodin dokázal potřebnost spánku. Podle experimentů na dobrovolnících, kteří vydrželi bdít 200 hodin se nedostatek spánku značně podepsal
Dobrovolníci, kteří se podíleli na experimentu vydržely nespat 200 hodin. Na konec začali kolabovat, projevil se u nich psychický neklid, dezorganizace psychiky, halucinace, paranoidní bludy a amnézie na poslední hodiny a dny.
Kolik spánku potřebujeme
Průměrná doba spánku je pro dospělého člověka 7 až 9 hodin. Čím jsme starší tím méně spánku potřebujeme. Zatímco děti prospí i 15 hodin denně (novorozenci). Najdou se i lidé, kterým stačí k perfektnímu a plnohodnotnému odpočinku 5 – 6 hodin – je to spíše výjimka a neměli byste se snažit zkracovat čas odpočinku jen proto, že to někomu jinému stačí.
Poruchy spánku se mohou týkat i vás
Změna časového pásma pokud jdete na dovolenou, práce na směny, poruchy dýchání při spánku, ale i poruchy spánkového režimu při psychiatrických problémech,… to vše může ovlivnit kvalitu odpočinku. Problémy se spánkem také souvisí s fyzickými, emocionálními a psychickými problémy. Mohou zhoršovat zdravotní stav a často bývají jedním z hlavních příznaků psychických poruch.
Pokud máte se spánkem problém alespoň tři týdny v měsíci a jeho nedostatek vám způsobuje problémy a potíže v běžném životě může jít o poruchu spánku.
Následky nedostatku spánku
Spánek pomáhá tělu a i mozku správně fungovat. Poruchy spánku brání organismu přirozeně se regenerovat. Jeho nedostatek se na nás projeví
- Únava, nízká energie
- Podrážděnost, hněv
- Nerozhodnost, náladovost
- Problémy s koncentrací a soustředěním
- Zvýší se i možnost úrazu
Základní rozdělení poruch spánku
- Primární – poruchy spánku, které nejsou způsobeny duševním či fyzickým onemocněním. Patří sem například narkolepsie, parasomnie, ale také cca 0.5% pacientů s hypersomniou.
- Sekundární – poruchy spánku, které jsou způsobeny jiným duševním nebo fyzickým onemocněním. V závislosti na druhu onemocnění, které způsobuje problémy se spánkem sekundární poruchy dělíme na
- onemocnění přímo ovlivňuje centrální nervový systém – poškození mozku, závislost, manická fáze maniodeprese,…
- porucha spánku způsobená nemožností dosáhnout klid a pohodlí důležité pro spánek – kašel, bolesti, časté chození na záchod,…
Druhy poruch spánku
Insomnia – nespavost
Nespavost postihuje největší procento lidí s poruchami spánku. S nespavostí se můžete setkat i když těmito poruchami netrpíte – starosti, problémy, nemoci, atd. vám mohou zabránit v usínání nebo klidném, nepřerušovaném spánku. Odstraněním hlavního důvodu nespavost pomine a spánek se dostane do normálu. Podle toho kdy během spánku nespíte se dělí na
- poruchu usínání – usínání trvá více než 30 minut
- porucha udržení spánku – během noci se vzbudíte bez zjevné příčiny (nutnost močit, buchot ve vedlejší místnosti, …) V noci se můžete probudit i vícekrát.
- časné vstávání – jestliže se probouzíte příliš brzy. Tímto typem insomnie se projevují různé druhy deprese.
Rizikové faktory pro vznik insomnie
Nespavost může být způsobena vnějšími podněty, ale i emocionálními problémy.
- Stresem, depresemi, emocionálními problémy
- Pocitem úzkosti
- Hormony – menopauza, menstruační cyklus – důvod je v nízké hladině estrogenu.
- Časovým posunem
- Zažívacími problémy
- Práce na změny, práce v noci
- Onemocnění – kardiovaskulární onemocnění, artritidy, cukrovka, problémy s dýcháním, chronické bolesti, nadměrná aktivita štítné žlázy, …
- Obezita
- Věk – čím jsme starší, tím větší máme problémy s nespavostí
- Léky – hlavně léky na alergie, na srdce, krevní tlak, antidepresiva,…
- Stimulanty – zejména pokud si je dáte před spánkem – káva, silný čaj, energetické nápoje. Alkohol vám sice pomůže rychleji usnout, ale během noci se budete přehazovat, vrtět,… zabrání hlubšímu spánku.
Podle toho jak dlouho nespavost trvá dělíme ji na
- Krátkodobou – způsobené stresem, traumatizující událostí, změnou spánkových návyků… Pokud se nám nepodaří změnit spánkové návyky, nebo odstranit stres, který nám brání v spaní může krátkodobá nespavost přerůst do chronické.
- Chronickou – sekundární porucha spánku – důvodem pro vznik chronické nespavosti je jiný zdravotní fyzický či psychický problém (bolesti, deprese). O chronické nespavosti mluvíme když máte problém se spánkem déle než jeden měsíc.
Nedostatek spánku může způsobit řadu závažných zdravotních problémů. Ty, které už máte se mohou insomnií zhoršit.
- Slabý imunitní systém
- Větší riziko mrtvice
- Zhoršení astmatických záchvatů
- Problémy s vysokým krevním tlakem, onemocnění srdce
- Nižší práh bolesti, obezita
- Cukrovka
- Deprese, pocity úzkosti
Vliv nespavosti na běžný život
- Zhoršení výkon v práci, škole
- Snížení libida, potence
- Problémy s pamětí a koncentrací – následkem mohou být nehody, úrazy
Hypersomnie
Hypersomnie, nebo i nadměrná spavost. Při této poruše spánku pacient pociťuje ospalost celý den. Nejde o únavu či vyčerpání, což je v podstatě nedostatek energie, ale o ospalost. Tento pocit je tak silný, že zasahuje do běžného života. Hypersomnie je jen příznakem dalšího onemocnění. Za druhém této poruchy spánku může být
- Spánková apnoe – problémy s dýcháním během spánku
- Syndrom neklidných nohou
- Narkolepsie
Všechny zmíněné příčiny nesou společný název – poruchy spánku. Nedostatečný odpočinek v noci může vést k zvýšené ospalosti během dne.
Mezi další příčiny nadměrné ospalosti během dne může patřit
- Deprese
- Léky (k léčbě vysokého krevního tlaku, antidepresiva, antipsychotika, léky na epilepsii, úzkost,…)
- Věk – i když starší lidé tráví více času v posteli jejich spánek není dostatečně hluboký a kvalitní.
Vyléčením nebo zmírněním prvotního onemocnění zmizí i hypersomnie.
Narkolepsie
Pocit ospalosti a záchvaty spánku, ke kterým dochází během dne bez ohledu na to co děláte a kde se právě nacházíte. I když se v noci dobře vyspíte, přes den můžete najednou pocítit velkou únavu až usnete. Narkolepsie je porucha nervového systému a postihuje přibližně 1 z dvou tisíc lidí. Tento typ poruchy spánku bývá doprovázen kataplexií – neočekávanou dočasnou paralýzou svalů.
Příznaky narkolepsie
První příznaky narkolepsie se začnou projevovat v 10 – ti až 25 – ti letech života.
- Velká ospalost přes den.
- Kataplexie – svalová paralýza může být vyvolána intenzivními pocity (štěstí, hněv, strach, vzrušení,…). Ne každý záchvat spánku musí být doprovázen kataplexií. Zatímco někdo ji může dostat několik krát denně, někdo ji dostane pár krát za rok.
- Paralýza spánku – neschopnost pohnout se při usínání – je možný pouze pohyb očí a dýchání. Tento stav je podobný stavu organismu při REM spánku.
- Halucinace při usínání – při narkolepsií se člověk dostává hned do stavu REM fáze, v které se nám sní. V přechodu mezi usínáním (či probuzením) a bděním se mohou sny zdát reálné.
Narkolepsie se nedá léčit. Jde o chronické onemocnění. Zdravou stravou, pravidelným cvičením a užíváním vhodných léků nebo stimulantů můžete omezit záchvaty spánku během dne.
Poruchy spánku spojené s dýcháním
Poruchy dýchání v noci mohou narušovat klidný spánek. Známe dva druhy těchto spánkových poruch. Oba typy mohou vést k zvýšení krevního tlaku, kardiovaskulárním problémům, k cukrovce II.typu, nebo k obezitě. Kvalita spánku je nedostatečná co má vliv na chování a řízení člověka
- hyperaktivita (hlavně u dětí)
- špatný výkon v práci, škole
- snížení libida
- zapomnětlivost
- ospalost
- bolesti hlavy
Obstrukční spánková apnoe
Jde o přerušované, nepravidelné dýchání v důsledku zablokování dýchacích cest. Tkáň v zadní části krku se během spánku uvolní a vytváří bariéru v dýchání. Typickým znakem tohoto typu poruchy je chrápání. Obstrukční spánková apnoe se netýká pouze starších lidí. Trpět ní mohou i lidé s velkými mandlemi, jazykem, osoby (muži i ženy), které mají hrubší krk, nebo úzké dýchací cesty.
Podle příčiny se zvolí vhodná léčba. Chirurgické odstranění uvolněného tkáně, změna polohy při spánku, nebo nošení masky, která se nosí v noci během spánku pomohou zlepšit dýchání. Mnoho krát zabere i snížení hmotnosti.
Centrální spánková apnoe
Přerušení dýchání je způsobeno problémem v mozku, který nevysílá signál svalům k nadechnutí. Ne vždy jde o zástava dechu. Při centrální spánkové apnoe může být dýchání mělké, které způsobí nedostatek kyslíku, na co se může pacient budit i několik krát za noc.
Tento typ apnoe může být způsoben Parkinsonovou chorobou, nebo dalšími chorobami.
- zánět mozku
- artritida v krční páteři
- infarkt
- mrtvice
- srdečního selhání
- chirurgické zákroky v páteři
Pokud během dne trpíte obtížemi s polykáním, změnami hlasu, slabostí s pravděpodobností během noci trpíte spánkovou apnoe. Léčba apnoe záleží od toho co ji způsobilo. Odstraněním hlavního důvodu často zmizí i problémy s dýcháním v noci.
Poruchy cirkadiánního rytmus
Cirkadiánní rytmus, nebo biologické hodiny jsou vnitřní hodiny organismu. Organismus sám střídá cykly odpočinku a bdění. Tělo se synchronizuje s okolím – když se začne stmívat, organismus se dostává do stavu odpočinku, začínáme být ospalí. Ráno, když je světlo se vzbudíme. Porucha tohoto cyklu může ovlivnit spánek a jeho kvalitu.
Tato porucha spánku postihuje nejčastěji lidi, kteří pracují na směny. Střídání období spánku a bdění je pro organismus zatěžující a nastávají problémy s usínáním, probouzením, kvalitou – přerušováním spánku.
Cirkadiánní rytmus může být také narušen pokud jdete na dovolenou, do zahraničí a překonáte více než dvě časová pásma. Po pár dnech tělo přizpůsobí novým podmínkám a cirkadiánní rytmus se nastaví na nové podmínky.
Citlivější a starší lidé mohou mít menší problémy se spánkem při přechodu letní času na zimní a opačně. Časový posun je jen hodinu takže postačí 2 – 3 dny a cirkadiánní rytmus se přizpůsobí.
Parasomnia
Parasomnia je porucha spánku při které dochází k neobvyklým události, zda chování během spánku
- Vzrušení během spánku
- Noční můry
- Vyprávění ze snu
- Náměsíčnost
- Pomočování
- Skřípání zuby
Syndrom neklidných nohou
Neurologická porucha, známá také jako Wills – Ekbomova choroba nebo RLS. Tato porucha způsobuje v nohách nepříjemný pocit (mravenčení, mravenčení …), který vás donutí k jejich pohybu. Nutkání brání v usínání, a co je horší, zasahuje i do spánku – i během spánku se nepříjemné pocity dostaví. Téměř 80% lidí trpících syndromem neklidných nohou během spánku periodicky hýbou končetinami (trhavé pohyby, které se opakují každých 15 až 40 sekund). Tento stav může, ale nemusí trvat celou noc, což vede k poruchám spánku. Spánek není dostatečně hluboký a kvalitní.
Diagnostikování poruchy spánku
Zaprvé lékař vyloučí všechny možné fyzické onemocnění, které mohou být důvodem problémům se spánkem. Následně podstoupíte polysomnografie (PMG). jde o test, který se provádí během vašeho spánku. Budou se zaznamenávat všechny údaje
- Činnost mozkových vln
- Činnost kosterního svalstva
- Výška kyslíku v krve
- Tep srdce
- Dýchání
- Pohyb očí
Takto se pozorují spánkové cykly spolu s reakcemi těla a zjistí se, v které fázi je spánek narušen. Ideální spánkový cyklus trvá cca 90 minut. Každých 90 minut se bude opakovat REM fáze (vysoká mozková aktivita). Těchto cyklů je během noci 4 až 6. Pokud je cokoli z tohoto narušené (málo cyklů, krátká REM fáze, …) polysomnografie to zaznamená.
Touto metodou lze zjistit
- Spánková apnoe (frekvence zastavení dýchání a jeho délka)
- Záchvaty
- Syndrom neklidných nohou
- Narkolepsie
Další test, kterého se zúčastníte je elektroencefalogram (EEG). Zde se zaznamenává aktivita mozku. Tato činnost se zaznamenává v podobě vln. Různé fáze spánku mají charakteristický rozsah frekvencí vln.
Při některých poruchách spánku může hrát důležitou roli i genetický krevní test. Tento test může diagnostikovat narkolepsii nebo jiné choroby, jejichž příznakem je porucha spánku.
Léčba poruch spánku
V závislosti na typu poruchy spánku se stanoví vhodná léčba. Některé poruchy mohou mít na organismus nepříznivý vliv (narkolepsie, spánková apnoe, …) a výrazně zasahovat do běžných každodenních aktivit. Jejich zanedbání může mít nepříznivý vliv na běžný život, ale může způsobit i zhoršení již existujících fyzických i psychických onemocnění.
Léky
V závislosti na druhu poruchy spánku se zvolí vhodná medikamentózní léčba
- Klasické tabletky na spaní
- Léky, které doplní melatonin (hormon, který v těle spouští ospalost)
- Dýchací zařízení, nebo chirurgický zákrok – využívají se při spánkové apnoe.
- Výživové doplňky na relaxaci organismu
[/ su_list]
Nejčastěji se vyskytujícím poruchou spánku je nespavost – nespavost. Občas tento problém potká každého z nás – problémy, starosti, nepředvídané (negativní, ale i pozitivní události v životě) nám nedovolí usnout. Pokud je to jen občasné a tento stav netrvá dlouho je vše v pořádku. Nespavost ale může přerůst do chronického stadia a výrazně ovlivnit náš život.
Změna životního stylu.
Z dočasné nespavosti může vzniknout chronická. Nejlepší co můžete udělat je zabránit insomnií se rozvinout hned v její začátcích.
Změňte životní styl
- Snižte příjem sacharidů, hlavně večer. Cukr dodává tělu energii, která brání organismu usnout. Místo toho se zaměřte na zeleninu a ryby
- Cvičení – alespoň pár minut denně cvičte. Zmírněte stres a úzkost a zároveň se fyzicky unavíte. To vše spolu vám dopomůže k rychlejšímu usnutí a hlubšímu spánku
- Režim spánku – jděte spát v stejnou hodinu. Ze začátku se možná budete na posteli přehazovat, dokud se vám podaří usnout, ale chce to jen čas a pravidelnost. V stejnou hodinu se i probuďte.
- Kofein, alkohol, nikotin – nic z tohoto vám k dobrému spánku nepomůže. Právě naopak. Tyto zlozvyky vám mohou dopomoci k poruchám spánku. Káva ve večerních hodinách vám nedovolí usnout. Alkohol, i když vám usnout dovolí, nedovolí vám mít kvalitní hluboký spánek.
- Před spaním pijte méně vody – nemusíte se obávat probuzení uprostřed noci s nutkáním jít na malou potřebu.
- Modré světlo – z pokoje kde spíte odstraňte TV, PC, notebook, neboť mobil Modré světlo, které tyto spotřebiče vysílají způsobuje pokles tvorby melatoninu což má za následek nekvalitní spánek. Ráno se budíte unavení, s bolestmi hlavy a večer máte problémy s usínáním. Pokud nemůžete spotřebiče dát do jiné místnosti nenechávejte je v pohotovostním režimu. Vypněte je. Na mobilním telefonu zapněte letový režim.
Čaje na lepší spánek
Heřmánkový čaj – nejznámější a nejúčinnější čaj k léčbě nespavosti. Heřmánek obsahuje antioxidant apigenin, který se naváže na receptory v mozku – sníží tak pocit úzkosti a navodí ospalost. Zároveň zrychluje usínání a zlepšuje kvalitu spánku.
Kozlík lékařský – čaj z této bylinky je vhodný nejen na poruchy spánku, ale také nervozitu a bolesti hlavy. Čaj, nebo výživový doplněk s obsahem kozlíku zlepší spánek a zabrání probouzení se během noci.
Levandule – čaj z levandule vás uklidní a pomůže vám rychleji usnout. Nemusíte pít čaj, na lepší spánek vám postačí i levandulová aroma. Inhalací této vůně usnete do cca 20 – ti minut.
Čaj z magnólie – znali ho už v staré Číně, kde ho používali proti bolestem břicha a zmírnění vnitřního napětí. Má protizánětlivé účinky, zkracuje čas potřebný na usnutí a zvyšuje ospalost.
Základní otázky
Co jsou poruchy spánku?
Poruchy spánku představují zdravotní stav organismu, kdy jedinec v noci těžce usíná, jeho spánek je mělký nebo se v noci často budí. V takovém případě mluvíme o tzv. insomnií, tedy nespavosti. Existuje však i opačný stav, a to tzv. hypersomnie, čili nadměrný spánek. Zajímavé informace se dozvíte nejen pod nadpisem ,,Druhy nespavosti“, ale i v celém článku
Co je dobré na poruchy?
V první řadě je důležité změnit životosprávu, dodržovat spánkovou hygienu a omezit kouření a požívání alkoholu. Doporučuje se alespoň tři hodiny před usínáním omezit kávu, zelený čaj či těžká mastná jídla.
Jak řešit a léčit poruchy spánku?
V první řadě se doporučuje sáhnout po přírodní medicíně, jako jsou různé bylinné čaje, neméně důležité je také dodržovat zdravý životní styl. Pokud však již trpíte chronickou nespavostí, tak v takovém případě je vhodné sáhnout po lécích. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Léčba poruch spánku“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/narcolepsy#diagnosis
- https://www.healthline.com/health/restless-leg-syndrome#risk-factors-for-rls
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/poruchy-spanku