Poporodní deprese je strašákem mnoha žen. Doufají že se jí vyhnou, že budou patřit k těm šťastnějším a nic takového se jim nestane. Na dítě se přece těší celá rodina, včetně nastávajících maminek.
Neumí se dočkat kdy přijde nový člen rodiny na svět. Narození dítěte je bezpochyby šťastná událost, která ale ze sebou přináší velké změny v životě rodiny a hlavně matky.
Obsah článku
Poporodní deprese – ne pouze u prvorodiček
Nejčastěji se s poporodní depresí setkávají prvorodičky. Po porodu se přirozeně ozve obrovská únava , která je spojena s množstvím obav a pochybností. Změny, které po porodu nastanou se netýkají pouze partnery, rodiny, ale i hormonů v těle matky. Vše se točí okolo dítěte, máte méně, případně žádný čas na společné chvíle s partnerem, příbuznými, záliby, koníčky, … to vše má vliv na psychiku matky a není divu že může nastat poporodní deprese. Poporodní deprese má několik podob. U některé maminky může trvat pár dní a v některých případech může trvat i více než rok.
Baby blues
Tento druh deprese zná přibližně 70 až 80% matek. Dostaví se pár dní po porodu a trvá přibližně dva týdny. Způsobují ho hormonální změny v organismu ženy.
Projevuje se
- Problémy se spánkem – nespavost
- Náhlý smutek
- Změny a výkyvy nálad
- Pláč bez důvodu
- Popudlivost a roztržitost
- Nechutenství
Baby blues se vytratí za pár dní. Hormony se dostanou na své hladiny a vy si začnete zvykat na nový styl života. Tímto stavem si projde téměř každá prvorodička, nebo matka. Jak přijde – tak odejde. Pokud ale tento stav trvá déle, pokud se k němu přidají další negativní emoce jde o skutečnou poporodní depresi , s níž by vám měl pomoci lékař.
Kdy vyhledat lékaře? Skutečná poporodní deprese
Skutečná poporodní deprese se objeví později po porodu – přibližně 3 týdny po porodu a nabírá na intenzitě. Největší je kolem osmého měsíce. Neví se přesně co tento stav způsobuje. Často krát si ani samy matky neuvědomují své problémy a celou depresi přetrpět v tichosti – nedávají nic vědět okolí, příbuzní, ani rodina si nic nevšimnou.
Projevuje se
- Problémy se spánkem, nespavost i přes vyčerpanosti a únavě
- Ztráta chuti k jídlu, nebo naopak přejídání
- Ztráta zájmu o věci a činnosti, které vás dříve bavily
- Náhlé změny nálad
- Pocit viny, beznaděje, vše se vám vymyká z rukou
- Často se rozrušíte, podráždíte, křičíte, nebo propadáte smutku bez jakéhokoliv důvodu
- Máte problém dotknout se dítěte
- Máte chuť od všeho ujít
- Nemáte vztah k vlastnímu dítěti, necítíte radost, kterou jste si mysleli, že budete cítit
- Zabýváte se myšlenkami na sebevraždu, nebo chcete ublížit dítěti
- Přehnaná péče o dítě, jeho zdraví a bezpečí
V podstatě si žena nevěří, že dokáže být matkou a postarat se a vychovat dítě. Pokud se tato deprese neléčí může projít do psychózy
Psychóza post- partum
V základě jde o těžkou formu deprese. Postihuje asi jen 0,1% žen. Může se objevit téměř hned po porodu (do 72 hodin), ale i pár týdnů po něm.
Projevuje se
- Silné rozrušení, neklid, podrážděnost
- Depresivní nebo manické příznaky
- Silný pocit beznaděje, viny
- Sluchové, vizuální halucinace
- Blouznění
- Myšlenky na sebevraždu nebo na ublížení či zabití dítěte
Tento stav vyžaduje odbornou psychiatrickou léčbu – je v ohrožení život matky i dítěte. V minulosti se pro tento typ deprese používal název laktační psychóza.
Léčba poporodní deprese
Žádný druh poporodní deprese není dobré zanedbávat. Tato deprese se může rozvinout a přerůst do těžkého stavu.
Baby blues
- Nejlehčí typ deprese, s kterým se setkala téměř každá matka. Za jeho projevem stojí nerovnováha hormonů způsobená těhotenstvím, porodem, mateřstvím a z toho vyplývajících pocitů úzkosti, nedostatku spánku, nechutenstvím, …
Baby blues projde časem samy. Stačí když matka cítí oporu v rodině, pokud se má komu postěžovat, vyprávět, … Po pár dnech se hormony ustálí, žena si zvykne na mateřství a nový životní styl.
Skutečná poporodní deprese
Pokud depresivní stavy nepřestávají je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Neléčené deprese jen nabírá na síle a může přerůst do psychózy. Čím dříve s léčbou začnete tím lépe pro vás.
Existují dva druhy léčby.
Léky
- Antidepresiva regulují náladu. Trvá ale pár týdnů než začnou účinkovat a vy si vůbec všimnete zlepšení vašeho stavu. Nezapomeňte ale informovat lékaře či kojíte, nebo ne. Antidepresiva mají i vedlejší účinky – únava, závratě, … informujte o tom svého lékaře. Možná budete muset pár krát antidepresiva změnit, abyste zjistili, které vám nejvíce vyhovují.
- Hormonální léčba se doporučuje když za projevy deprese je hormonální nerovnováha. Konkrétně nízká hladina estrogenu, což může mít za následek náladovost, podrážděnost a nervozitu.
Terapie
Další možností léčby je terapie, kterou vede psychiatr nebo psycholog. Nejúčinnější je ale kombinace obou způsobů léčby – léky i terapií.
Péče o sebe
Část léčby, kterou si maminky mohou pomoci z deprese i samy je trochu složitější než se zdá. V první řadě si musí uvědomit, že nejsou na všechno samy. Neměly by na sebe brát větší odpovědnost než samy zvládnou. Jelikož se většina matek snaží poporodní depresi před ostatními členy rodiny skrývat nikdo neví jak se opravdu cítí. Proto je třeba říci jim o tom. péče o dítě není jen a jen ve vašich rukou, nemusíte být dokonalé matky a manželky. Pokud potřebujete čas pro sebe dopřejte si ho. Rodina, nejbližší příbuzní vám jistě rádi pomohou, vyslechnou vás a rádi vás odlehčí od některých starostí.
Psychóza post-partum
Tento stav vyžaduje co nejrychlejší hospitalizaci v nemocnici. Matka, ale i dítě jsou ve vážném ohrožení zdraví a i života.
Co spouští poporodní depresi?
Přesný důvod není znám. Nejčastějším důvodem pro vznik deprese jsou hormony. Těsně po porodu začnou hormony estrogen a progesteron klesat. Během těhotenství byla jejich hladina vyšší, stoupala. Po porodu se během pár hodin dostane na běžnou úroveň. Náhlá změna hormonů je nejčastějším možným důvodem deprese.
Depresi mohou spustit i fyzikální a emoční změny v životě matky.
- nedostatek spánku
- nevhodné stravování
- užívání drog, alkoholu, …
- vážné zdravotní problémy matky nebo narozeného dítěte
- finanční problémy
- nedostatečná podpora od rodiny
- sociální izolace
Rizikové faktory
Rizikovým faktorem pro propuknutí poporodní deprese jsou předchozí deprese matky. Pokud trpěla nimi i před těhotenstvím je větší riziko, že se deprese znovu dostaví. Nemusí to být jen baby blues. Propuknutí a rozvinutí skutečné poporodní deprese je v těchto případech mnohem větší.
Poporodní deprese může ale nemusí maminky překvapit. Ony samy si svůj stav neuvědomují, jednají pod vlivem výkyvů hormonální rovnováhy. Když dochází k změnám hladiny hormonů může se objevit i poporodní deprese. Výkyvy hladiny hormonů v souvislosti s mateřstvím jsou tři. Tři období, během nichž může matka trpět depresemi.
Poprvé se deprese může objevit hned po porodu a trvá pár dní, maximálně měsíc (baby blues).
Druhé rizikové období je první menstruace po porodu.
Třetím obdobím, kdy se matka může dostat do deprese je období kdy přestává kojit.
Všechny zmíněné deprese mají původ v náhlé změně hladiny hormonů. Trvají jen krátkou dobu, maximálně měsíc. Pokud je deprese delší je nutné vyhledat lékaře a odbornou pomoc.
Jak zvládnout poporodní depresi – alternativní léčba
Mnoho matek se hlavně během kojení obává užívat léky. Vedlejší účinky ale i jejich vliv na právě narozené dítě jsou dostatečným strašákem na to, aby se matky tímto medikamentům vyhnuli. Pokud patříte mezi ně můžete zkusit jiné metody, které by vám mohly pomoci zlepšit váš stav. Patří mezi ně masáže a akupunktura. Pomocí akupunktury se až 63% žen dostalo z deprese.
Jak zvládnout poporodní depresi doma
Vyrovnat se po porodu s novým životem není jednoduché a s právě probíhající depresí už vůbec ne. Existuje ale pár věcí, které vám pomohou zmírnit depresivní stavy.
1. Udělejte si čas pro sebe
I přes množství nových povinností, které vám přibyly udělejte si čas jen a jen pro sebe. Poproste mámu, tchýni, nebo partnera aby se na 1 – 2 hodiny postarali o dítě a vy se vyberte na procházku, ke kadeřníkovi, jděte na hodinu jógy, nebo se vyberte do kina. Jednou za týden vám takový odpočinek padne vhod.
2. Cvičení – pohyb
I vycházka s dítětem v kočárku vám vylepší náladu. Chůze na čerstvém vzduchu má antidepresivní účinky, příznivě působí na duševní zdraví a prospěje nejen vám, ale i dítěti.
Také se pokuste relaxačně cvičit doma. Jednoduché cvičení vám zlepší náladu, rozproudí krev a dodá vám více energie. Nemusíte to přehánět. Postačí 5 – 10 minutové cvičení pár krát denně.
3. Spánek
Nejlépe se vyspíte tehdy když spí i vaše dítě. Spánek potřebujete, regeneruje se váš organismus a také vaše mysl si odpočine. Pokud dítě neprospí celou noc požádejte partnera aby se o něj 1 – 2 noci postaral, aby k němu vstával on. Pokud kojíte, stačí odsát mléko do láhve a váš partner mohl dítě nakrmit.
4. Strava
Samotné jídlo vás z deprese nedostane, ale zdravá strava vám zajistí dostatek vitamínů, minerálů a dalších živin, které váš unavený organismus potřebuje.
5. Rybí olej
Ženy, které mají nedostatek omega – 3 mastných kyselin jsou náchylnější k propuknutí poporodní deprese. Zařaďte do svého jídelníčku mořské ryby nebo lanový olej. Získáte tak potřebné látky, které zmírní depresi.
6. Kojení
Kojení snižuje riziko propuknutí poporodní deprese. Dokonce vás před ní chrání i 4 měsíce po tom jak s kojením skončíte.
7. Neizolujte se
Mluvte o svých pocitech, řekněte o tom svým blízkým. Pomohou vám zdolat toto náročné období. Promluvte si s matkami, které si prošly depresí také. Už jen uvědomění si toho, že v tom nejste samy, že takovým stavem procházelo, prochází a bude procházet ještě mnoho žen vám pomůže a psychicky uleví.
Pokud se vám přesto nedaří depresi zvládnout je nutné navštívit lékaře. Neléčená poporodní deprese může přerůst do závažného život ohrožujícího stavu. Možná vám pomůže terapie, při níž žádné léky brát nemusíte. A pokud vám lékař přece jen doporučí antidepresiva užívejte jejich. Jsou stále lepší volbou než možné ublížení sobě nebo dítěti.
Obsedantně – kompulzivní porucha versus poporodní deprese
Hodně prvorodiček se o své dítě bojí. Mají strach z toho, že jejich dítěti něco stane, že mu někdo ublíží, obávají se bakterií, virů,… pokud jsou tyto obavy v normě je to v pořádku. Pokud ale tyto obavy přerostly běžné hranice může jít o obsedantně – kompulzivní poruchu (OCD). Přehnaná hygiena, úklid, vysávání několik krát denně, nikdo kromě matky nemůže vzít dítě na ruce a pod. … v tomto případě jde o problém s duševním zdravím .
Obsese – až chorobně se vnucující představa (všudypřítomné bakterie číhající na dítě v snaze ublížit mu)
Kompulze – přímo až nesmyslné provádění pohybů a činností, kterým se pacient nedokáže ubránit (neustále čištění, úklid nebo dezinfikování domácnosti, stále kontrolování dítěte jestli se mu něco nestalo, …).
Pokud tento stav narušuje běžný chod domácnosti, zasahuje do běžného života a fungování odpovídající péče o dítě může projít do maladaptivní chování (matka ztratí sociální kontakty, v snaze zajistit bezpečnost dítěti nechodí ven, izoluje se od přátel, společnosti, společenského života a veřejnosti). odtud je jen krok k patologickému – chorobnému stavu a tedy obsedantně – kompulzivní poruše.
Podle zjištění až 70% prvorodiček které mají příznaky OCD má i poporodní depresi – baby blues.
Příznaky poporodní OCD
- Posedlost čistotou
- Posedlost bezpečností a častou kontrolou dítěte
- bezdůvodný pláč
- Hněv, pocit úzkosti, popudlivost
- Pocit mánie, paranoia
Příznaky OCD se častokrát chybně zaměňují s poporodní depresí. Hormonální změny pár dní po porodu mohou být příčinou deprese, pokud neobvyklé chování trvá déle může jít o depresi, psychózu nebo obsedantně – nutkavé chování. Každé z těchto onemocnění vyžaduje lékařskou léčbu.
Poporodní deprese u mužů
I muži mohou trpět poporodní depresí. Nový přírůstek do rodiny, změna běžných zvyků, a i žebříčku hodnot vnese zmatek i do hlav mužů. Poporodní depresí trpí muži méně často než ženy. Projevuje se ale podobně jako ta ženská
- Smutek, beznaděj, frustrace
- Přetrvávající letargie, únava
- Pocit bezmocnosti, úzkosti, strachu
- Bezdůvodný pláč
- Záchvaty paniky
- Problém se spánkem, noční můry, …
- Bolesti hlavy, žaludku
- Ztráta zájmu o aktivity, které vás před narozením dítěte zajímali a bavili
- Myšlenky na sebevraždu, nebo jako ublížíte svému dítěti
Všechny tyto pocity muži schovávají za hněv , slovní agresivitu nebo delší práci či častěji posazení s kamarády v baru. V tomto období může přijít ik nevěře z jejich strany. Příchodem nového človíčka na svět utrpělo i jejich ego. Už nejsou na prvním místě, žena věnuje pozornost dítěti, což ji unavuje a vyčerpává čímž ztrácí chuť na sex a muž se tak cítí odstrčený.
Příčiny vzniku poporodní deprese u mužů
Nejčastějším důvodem deprese u žen jsou hormony a jejich změny během těhotenství a porodu. Předpokládá se, že mužská deprese má stejný důvod – hormony. Testosteron, estrogen, vazopresin, kortizol a prolaktin stojí za změnami nálad mužů. Také k ní přispívají i další faktory, jako například napjaté vztahy s partnerkou, poporodní deprese partnerky, problémy s financemi a pod.
Poporodní deprese u mužů může začít ještě před porodem a může se objevit i pár měsíců po něm. I když neexistují žádné definice a podklady pro její správné diagnostikování může vést k vážným zdravotním problémům.
- Úbytek hmotnosti, nebo její prudký nárůst
- Sociální izolace
- Návyk na alkohol, drogy
- Vztahové problémy v práci, rodině
- Sebepoškozování
- Může být rizikovým faktorem pro týrání dětí
Léčba poporodní deprese u mužů
Deprese může časem zmizet sama. Časem si muž zvykne na nový životní styl, zavede si nová pravidla, nový žebříček hodnot. Pokud ale příznaky nemizí, pokud se začínají stupňovat je nejlepší vyhledat lékaře, který vám nejdříve udělá běžné testy aby se ujistil, že váš stav nemá fyzickou příčinu a následně vás pošle k odborníkovi.
Léky
Lékař vám může předepsat antipsychotika, stabilizátory nálady, léky proti úzkosti. Vše záleží od vašich příznaků.
Terapie
Terapie můžete podstoupit sami, nebo spolu s vaším partnerem.
Hospitalizace v nemocnici
Neléčená deprese může přerůst do život ohrožujícího stavu. V ohrožení nemusí být jen muž (pokus o sebevraždu), ale i právě narozené dítě.
Poporodní deprese je léčitelná . Zlepšení zdravotního stavu může nastat již do 6 – ti měsíců od zahájení léčby. Nenechte depresi přerůst do psychózy a nedejte se tak připravit o možnost být šťastnou matkou. Jakmile vy nebo váš partner spatříte, že s vámi není něco v pořádku, že jste často zmatená, nervózní, dezorientovaná, … navštivte lékaře a řekněte mu o svých problémech.
Otázky
Co je poporodní deprese a jak vzniká?
Příchod dítěte na svět s sebou přináší nové povinnosti, nový režim, nové priority, prostě nový životní styl. V každé oblasti života jednoduše nastávají obrovské a náhlé změny, které ovlivňují psychiku čerstvé maminky, což v mnoha případech způsobí poporodní depresi. Netřeba se však obávat, neboť tato deprese je také zapříčiněna hormonálními změnami, které se dějí v těle matky a tento problém je přítomen u většiny čerstvých maminek.
Jak se projevuje a jaké má příznaky?
Nejčastěji se vyskytuje u nových maminek deprese, která je nazvaná Baby blues a tato se projevuje nespavostí, náhlými změnami nálad, nechutenstvím a bozdôvodným pláčem. Pokud vás zajímá více přečtěte si úryvek pod nadpisem Baby Blues.
Jak dlouho trvá?
Poporodní deprese se zvykne projevit několik dní po porodu a trvá přibližně dva týdny. Samozřejmě u každé ženy je to individuální a závisí to i na mnoha vedlejších okolností, jako je podpora blízkých či sociální zabezpečení.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-depression/symptoms-causes/syc-20376617
- https://www.webmd.com/depression/guide/postpartum-depression#1
- https://www.healthline.com/health/postpartum-care#baby-blues
- https://primar.sme.sk/c/4116704/poporodna-depresia.html
- https://www.healthline.com/health/mental-health/ppnd#complications