Podrážděnost, výbušnost, hněv, impulzivnost … Každý tomu říkáme jinak, ale řeč je stále o tom samém. Zatímco někteří k ní mají předpoklady vyplývající ze své povahy, jiní zvládají život s mnohem větším stoickým klidem. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, čas od času se přece r ozčúli každý. Buďme k sobě upřímný, v dnešní době je téměř nemožné, vyhnout se podobným stavem.
Obsah článku
Ztráta sebekontroly
Pokud je naše reakce přehnaná, situačně neadekvátní, v očích jiných jsme automaticky považován za nervózních a podrážděných. Lidé se nechají často vyvést z míry kvůli absolutně nepodstatným věcem, což způsobuje, že jsou neustále rozzlobený. Vnější a vnitřní podněty v takových okamžicích vyvolávají podvědomou reakci v mozku, nervový systém produkuje nadměrně mnoho adrenalinu a thyroxinu, čímž se v buňkách vytvoří odpověď – podrážděnost vedoucí k ztrátě sebekontroly až agresi.
Co nás skutečně zlobí?
Hromadící se starosti a neodkladné povinnosti představují velkou zátěž pro naši psychiku. Přidejte k nim ještě různé nepředvídatelné, negativní okolnosti a podrážděnost je na světě. Obvyklou příčinou bývá zahlcení podněty a celkové fyzické i psychické přetížení, které se projevují konflikty ve vztazích doma i na pracovišti. I nevyvážený způsob života, přeceňování svých sil, vysoké nároky na okolí a svoji osobu dokážou vést člověka k neurotickým potížím.
Podrážděnost jako reakce
- vypjaté emoce, partnerské či rodinné neshody
- stresové situace
- chybějící látky v těle
- hormonální nerovnováha
- špatné stravovací návyky
Dopřejte si vitamíny
Výbušnost a kolísavá nálada může hodně vypovídat io samotné fyzické kondici jedince. V tomto smyslu jde většinou o nedostatek minerálů a vitamínů jako jsou vitamin D (nedostatek slunce), vitamin B, obzvlášť B12, který má nezastupitelné místo v nervovém systému. Jejich absence způsobuje letargii, podrážděnost, v horších případech depresi, chronickou únavu, chudokrevnost.
Když nás ovládnou hormony
Hormony dávají příkazy buňkám, co se má nebo nemá dít ve vašem těle. Proto je jejich správné fungování nesmírně důležité pro dosažení harmonie vašeho organismu. I hormony se občas vědí zbláznit. Své ví o tom hlavně ženská část populace. Při konkrétních biologických pochodech nedokážeme velmi ovlivnit jejich vliv na naše tělo a nálady, ale správnou kombinací potravin, vyváženou stravou spolu s aktivním životem umíme hormonem zajistit bezproblémové fungování.
Redukujte cukr
S cukrem to netřeba přehánět. Říká se, že jsme to, co jíme . Pokud budeme konzumovat jen sladké, tučné a nezdravé jídla, zřejmě nikdy nebudeme dobře naladěni. Cukru se však na druhé straně není třeba vyhýbat úplně. Pro tělo je to stejně nutná složka jako tuky a bilekoviny. Ideální je vyhýbat se umělým sladidlům a nahradit je přírodními sacharidy.
Podrážděnost jako příznak
- závislost
- nespavost
- syndrom vyhoření
- únava
- jiné zdravotní onemocnění
Boj s neduhy
Závislost je jedna z duševních poruch, která vzniká nejčastěji v důsledku užívání návykových látek. Buduje se pomalu a postupně v průběhu měsíců a let. Abstinence jako léčba ze závislosti jde ruku v ruce s podrážděnými reakcemi hlavně v prvotních fázích odvykacího procesu. Obvykle se týká zejména pití alkoholu, užívání narkotik ale i nadměrné konzumace kofeinu nebo cukru.
Únava
Únava jako akutní nedostatek spánku nebo odpočinku je projevem celkové ztráty energie. Nezvládáme provádět běžnou denní rutinu. Spánek nás sice může zbavit ospalosti, s únavou to však nemusí být stejné. Nezanedbatelným znakem unaveného člověka kromě doprovodného nedostatku vitality a zájmu bývá také podrážděnost.
Pozor na štítnou žlázu
Svalová slabost, podrážděnost ,nepozornost mohou být projevy špatné funkce štítné žlázy. Přestože je malá, řídí mnoho důležitých procesů v našem těle. Pokud nefunguje správně, produkuje nevyvážené množství hormonů. Postižený proto může na sobě zaznamenat nepříjemné změny: úbytek hmotnosti, výkyvy nálady , problémy s pokožkou.
Jak zvládat své reakce
Konfrontace s psychickým tlakem vyvíjeným z vnějšího prostředí má za následek nárůst zlosti, nervozity a celkové nespokojenosti. Pokud si však své problémy připustíme, jsme na dobré cestě definitivně s nimi zatočit. Zkuste to nejprve sami a začněte pěkně od základů počínaje úpravou každodenních (zlo) zvyků až po úpravu ve svých (nejen) rodinných vztazích. Nic nezkazíte, pokud si uvědomíte i několik faktů o podrážděnosti, které vám pomohou najít způsoby, jak zvládnout vypjaté situaci a své reakce uhlídat:
1. Nepotláčajte hněv
Hněv a vůbec jakékoli negativní emoce třeba filtrovat. Identifikovat jejich původ, najít řešení problému a vypustit ho z hlavy ven. Čím dříve, tím lépe. Jejich ignorace, případné potlačování totiž vede ke stavům podrážděnosti doprovázené výbušnými pocity, kterými s jistotou znepříjemňuje život sobě a nevědomě i vašemu okolí.
Podrážděnost vnímáme jako vnitřní neklid, který jako sopka při erupci vyvěrá do různých fyzických chorob a depresí. Naopak, podrážděnosti a její signálem třeba vědět naslouchat. Je to totiž způsob, jakým se vám mozek snaží naznačit, že je ve vás přítomné něco, co narušuje vaši duševní rovnováhu.
2. Buďte pánem situace
Reakce lze kontrolovat. Kamarád vás ranil svou upřímností, partner není ve vaší přítomnosti … Kterýkoliv z těchto podnětů může způsobit škodlivou reakci. Ovládněte vaše impulzivně odpovědi a situaci raději nejprve zvažte a vyhodnoťte se sebou samým.
Podrážděnost se podepíše i na těle
Celý svět je proti vám, vše je nefér a nic vám nevychází. Vězte, že takový hněv a vidění světa působí i na vaše tělo. V krátkodobém horizontu způsobuje, že obličej zčervená, je horká, vytváří se jakýsi tlak na hrudi a stoupá i krevní tlak. Zrychlí se srdeční činnost, tělo produkuje více adrenalinu a adiuretínu. V horizontu dlouhodobém jde o zažívací případně kožní potíže, případně sníženou imunitu.
Podrážděnost a nervozita – je to totéž?
Mezi poráždenosťou a nervozitou v zásadě není velký rozdíl. Mnozí je vnímají jako synonymní označení pro náhlou excitaci nervového systému, avšak pokud chceme být přesný, nervozita spíše charakterizuje finální psychický stav postiženého jedince, který bývá doprovázen podrážděností, úzkostí a dalšími jevy jako snížený výkon, bolesti hlavy, nespavost a pod. V užším kontextu proto můžeme hovořit o podrážděnosti jako o doprovodném znaku celkové nervozity.
Premenstruační syndrom (PMS)
PMS se nevěnuje pozornost, kterou by si zasloužil, ačkoli toto období v životě každé ženy má své specifické jevy s nezanedbatelným vlivem na její celkovou kondici. Dochází k hormonálním změnám, které vedou ke vzniku mnoha sekundárních příznaků. Symptomy PMS se objevují sedm až deset dní před menstruací a postupně se upravují po její „propuknutí“. Kromě celkového oslabení a vyčerpanosti je to právě podrážděnost, změna nálady, fyzické síly a psychického stavu, které každý měsíc zatěžují ženský organismus.
Podrážděnost v těhotenství
Toto období není jednoduché ani pro ženu, ani pro její okolí. Ne nadarmo se mu říká „jiný stav“, v těle se opravdu děje všechno jinak. Tělo se mění a i nálady jsou proměnlivé. Těhotné ženy často čelí emoční nestabilitě a pocitem jako podvědomý strach, úzkost, citová nestálost, nespavost. Nebojte se, tyto stavy vám nezůstanou navždy, většinou jde jen o přechodné výkyvy.
Podrážděnost jako důsledek únavy
Existuje mezi nimi úzká souvislost. Člověk při únavě ztrácí pozornost, vnímavost, reaguje zpomaleně nebo podrážděně. Nervózních lidí bez energie neustále přibývá hlavně v jarním období. Bolí vás celý člověk, nemáte na nic náladu, nic se vám nechce, ale přitom nejste po žádné větší fyzické aktivitě ani nepociťujete jiné zdravotní potíže. V tomto případě si dejte pozor i na možný syndrom vyhoření.
Jak dosáhnout vnitřní rovnováhu
Identifikovat problémy a přijmout odpovědnost za svůj stav je polovina úspěchu. Revitalizujte své vidění světa, což do značné míry ovlivní i váš celkový přístup k životu. Dosáhnout ho můžete přes:
- psychologické metody odpuštění a vděčnosti
- relaxaci léčivými zvuky – k harmonizaci organismu se využívají zvuky přírody (šum moře, zpěv ptáků), hra na hudební nástroje (tibetské mísy)
- aromaterapie a masáže
- meditace
- procházky v přírodě
Doplňte si minerály
Našemu vnitřnímu rozpoložení prospěje, když budeme dbát i na dostatečný přísun minerálů, zejména železa, zinku, hořčíku a vápníku. Rovnováhu celému organismu může zajistit i konzumace bylinných čajů a obohacení jídelníčku o luštěniny (cizrna, čočka, hrách, sója), tofu, tempech, za studena lisovaného oleje z vlašských ořechů, čerstvé zeleniny, ovoce, ořechů a semen (kešu, mandle, sezamová a slunečnicová semínka, vlašské ořechy).
Vybrané zdroje: