Pokud trpíte pocitem vyčerpání, trápí vás bolesti nebo trpíte jinými zdravotními problémy, jde o potíže, které dokážete zaregistrovat a vzhledem k jejich vznik zahájit léčbu. Slyšeli jste už o pojmu oxidační stres? Nejedná se o běžné stresující okolnosti, které se pravidelně vyskytují. Takový druh stresu je nebezpečný v tom, že se děje uvnitř vašeho organismu. Nedokážete ho cítit, a právě v tom tkví jeho velmi nebezpečná stránka. Je možné ho léčit? Jaké má dopady na naše zdraví? Pojďme se na tento problém společně podívat.
Obsah článku
Co je to oxidační stres?
Oxidační stres je závažný zdravotní problém, jehož původ tkví v nerovnováze volných radikálů a antioxidantů v našem organismu. Co jsou to volné radikály? Jde o molekuly obsahující kyslík s lichým počtem elektronů. Lichý počet elektronů je pro volné radikály důležitý z toho důvodu, že jim to umožňuje jednoduše reagovat s jinými molekulami. Tyto molekuly mohou způsobit řetězec chemických reakcí vzhledem k tomu, že dokáží jednoduše reagovat s jinými molekulami. Tento proces reakcí nazýváme oxidace.
Ne všechny reakce však musí být nebezpečné nebo zdraví škodlivé. Některé jsou totiž i zdraví prospěšné. Antioxidanty jsou na druhé straně molekuly, které dokáží poskytnout elektron volnému radikálu, aniž se staly nestabilními. Tento proces vede k tomu, že se volný radikál stabilizuje a stane se méně reaktivním.
Příznaky oxidačního stresu
Možná přemýšlíte nad tím, jak takový závažný problém dokážete zpozorovat na vašem těle. Existují nějaké příznaky, na základě kterých byste mohli začít takový problém efektivně řešit? Ano, existují projevy oxidačního stresu, na které byste si určitě měli dávat pozor. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky, jejichž prostřednictvím se oxidační stres odrazí na našem těle:
- pocit únavy
- ztráta paměti nebo zamlžování mysli
- vrásky
- šedivé vlasy
- snížená zraková schopnost
- bolesti svalů nebo kloubů
- bolesti hlavy
- citlivost na hluk
- náchylnost k infekcím
Oxidační stres je také spojován s různými jinými problémy, kterým se budeme věnovat v následujících řádcích.
Oxidační stres a jeho následky
Oxidace je běžným jevem, resp. procesem probíhajícím v našem organismu. Oxidační stres potřebuje ,, na svůj zrod „nerovnováhu volných radikálů a antioxidantů. Pokud vše funguje správně, volné radikály mohou pomoci našemu tělu bojovat s patogeny. Víte co jsou patogeny? Jednoduše řečeno, patogeny způsobují infekce. Problém nastává tehdy, když je v našem těle více radikálů, které by jinak mohly být udrženy v rovnováze antioxidanty. Dáno volné radikály mohou začít narušovat tukové polštářky, bílkoviny a DNA ve vašem těle.
Možná víte, že bílkoviny, DNA a tuky jsou nesmírně důležitou součástí našeho těla, a proto jejich poškození může v konečném důsledku vést k velkému množství onemocnění, o kterých se dozvíme až po čase. Mezi takové nemoci patří:
- cukrovka
- onemocnění srdce
- vysoký krevní tlak, jinak řečeno hypertenze
- Parkinsonova choroba
- Alzheimerova choroba
- rakovina
- různá zánětlivá onemocnění
- ateroskleróza – tvrdnutí cév
Oxidační stres je kromě již výše zmíněných zdravotních komplikací zodpovědný i za stárnutí.
Oxidační stres – což zvyšuje riziko jeho výskytu?
Úvodem bychom rádi uvedli, že volné radikály jsou pro naše tělo poměrně přirozené, protože si je naše tělo vytváří samo v některých specifických případech, jako například cvičení nebo různé zánětlivé onemocnění. Takové procesy vytváření volných radikálů nejsou ničím nepřirozené a tělo jejich produkuje z důvodu, aby se udrželo zdravé.
Nicméně, volné radikály se mohou nacházet i v životním prostředí, a tedy vystavujeme se jim – chtě či nechtě – i my. Mělo by být proto naším cílem vyhýbání se rizikovým faktorům, které přispívají ke vzniku oxidačního stresu.
Mezi takové rizikové faktory řadíme:
- ozónovou vrstvu
- některé specifické pesticidy či čisticí prostředky
- radiaci
- kouř z cigaret
- znečištění životního prostředí
Možná bude pro vás novinkou i informace, že strava s vysokým obsahem cukrů i tuků, případně alkohol, mohou vést k tvorbě volných radikálů. Snažte se proto rizikové faktory omezovat, abyste pomohli svému tělu.
Prevence oxidačního stresu
Je důležité zmínit to, že vyhnout se vystavování se volným radikálům, a tím i oxidačnímu stresu, je téměř nemožné. V našich silách je však snaha o minimalizaci účinků tohoto závažného problému na náš organismus. Úkolem číslo 1 pro nás je zvyšování hladiny antioxidantů a snižování produkce volných radikálů. Jinak řečeno, antioxidanty nás chrání před vznikem oxidačního stresu.
Nejlepším způsobem, jak přijmout co nejvíce antioxidantů do vašeho těla, je úprava stravy, resp. její přizpůsobení. Neváhejte proto každý den do vaší stravy zakomponovat různorodé ovoce a zeleninu, které mají vysoký obsah antioxidantů:
Ovoce:
- bobulové ovoce
- třešně
- citrusové plody
- švestky
- broskve
- avokádo
Zelenina:
- brokolice
- mrkev
- rajčata
- olivy
- česnek
- cibule
- chřest
- špenát
- zelí
Mezi další výborné zdroje antioxidantů řadíme:
- ryby
- oříšky a semínka
- melatonin
- vitamin A, C, D a E
- zelený a černý čaj
- zázvor
- skořice
- kurkuma
- kvercetin
- koenzym Q10
- selen
- magnézium
- zinek
Jedním z nejsilnějších antioxidantů je glutathion, který si tělo vytváří samo. Je složen ze tří aminokyselin – glycin, kyselina glutamová a cystein. Obsahem tohoto antioxidantu je také síra, což je základovým kamenem toho, že jde o velmi účinný antioxidant.
Skvělou látkou s antioxidačním účinkem je i kapsaicin, který je obsažen v chilli papričkách. Kapsaicin je látka, která je odpovědná z štiplavost papriček, a proto se nebezpečí pálivosti netřeba bát, protože právě naopak má na naše tělo příznivé účinky. Stačí to jen vydržet.
Tipy jak snížit oxidační stres
Existuje několik způsobů nebo kroků, které můžete podniknout, abyste snižovali negativní dopad oxidačního stresu na váš organismus. Jak jsme již výše zmínili, nejlepší prevencí je přijímání potravin bohatých na antioxidanty nebo látky, které přispívají k jejich tvorbě.
1) Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem cukru a zpracované stravě
- V případě, že přijímáme cukry, v našem těle se produkuje oxidace, to znamená, že čím více sacharidů přijmeme, tím více oxidace vznikne.
- Zpracované jídla obsahují mimo jiné i různé chemikálie či cukr, což může vést ke zbytečnému vzniku oxidace.
- Kromě toho, konzumace velkého množství jídla v nepravidelných intervalech také vede ke vzniku oxidačního stresu.
- Vaším úkolem je tedy jíst v menších a častějších dávkách, což vám pomůže vyrovnávat hladinu cukru v krvi.
2) Vyhýbejte se vzniku infekčních onemocnění
- Posilujte svůj imunitní systém, protože vaše tělo musí v případě onemocnění vynaložit velké množství energie, aby s ním bojovalo. I v případě procesu boje vzniká totiž oxidace.
- Přijímejte tedy potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamin D či hořčík.
3) Vyhýbejte se toxickým látkám
- Snažte se vyhýbat cigaretovému kouři, výfukovým plynem svíčkám, vlasovým nebo nehtovým salonem, umělé hmotě a produktům z ní.
- Změňte své stravovací návyky a vybírejte si raději organické potraviny.
4) Relaxační aktivity
- Najděte si každý den čas na uklidňující aktivity, které zrelaxují vaše tělo i duši.
- Musíte prostě dát vašemu tělu šanci na regeneraci.
- Čas na odpočinek by měl být strávený efektivně: fyzická aktivita, užívání přírody, meditace, sledování zábavného nebo relaxačního programu, procházky a podobně.
- Takové aktivity výrazným způsobem snižují stresovou hladinu.
5) Zvyšujte hladiny antioxidantů prostřednictvím stravy
- Mezi nejlepší antioxidanty patří bobulové a citrusové ovoce, česnek, cibule a jiné látky přírodního charakteru.
- Více potravin a jiných látek s vysokým obsahem antioxidantů jsme zmínili již výše.
- Pokud je to možné, můžete užívat i výživové doplňky obsahující glutamin, glycin, vitamin B12, N-acetylcystein, selen, metylfolát, kyselinu alfa-lipoová a podobně.
Často kladené otázky
Co je to oxidační stres?
Oxidační stres představuje stav lidského těla, kdy jsou volné radikály v nerovnováze s antioxidanty. Presnejšeie řečeno, jde o situaci, kdy jsou volné radikály v početní převaze nad antioxidanty. V opačném případě oxidační stres nevzniká.
Jak se odlišuje od běžného stresu?
Běžný stres vzniká v lidské psychice, přičemž oxidační stres uvnitř lidského těla. Projevy těchto stresů mohou být i stejné i rozdílné a to samé se dá říci io jejich následcích. Více pod nadpisem ,, Příznaky oxidačního stresu „.
Co způsobuje?
Přetrvávající oxidační stres může být zodpovědný za závažné onemocnění, jako jsou cukrovka, rakovina, Parkinsonova a Alzheimerova choroba a mnohé jiné. Samozřejmě jedná se o neléčený oxidační stres, a proto není vhodné podceňovat jeho příznaky, které je třeba hned začít elimonovať.
Jak předcházet a léčit oxidační stres?
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout oxidačnímu stresu je konzumace potravin bohatých na antioxidanty. Doporučuje se zejména konzumace syrového ovoce a zeleniny. Seznam několika potravin a látek s antioxidačním účinkem najdete pod nadpisem ,, Prevence oxidačního stresu „.
Vybrané zdroje: